شرح مقاله

تاریخ مقاله : 1391/3/13
معرفی بزرگترین مساجد جهان اسلام و شاهکارهای معماری
تعداد بازدید ازین مقاله : 4447

با گسترش روافزون اسلام در سراسر جهان، توجه ویژه به ساخت مسجد به عنوان مکانی مقدس جهت عبادت مسلمانان به خلق برخی شاهکارهای معماری در زمینه مذهبی انجامیده است.

عظمت مساجد به خصوص در کشورهای اسلامی حوزه خلیج فارس که به واسطه صرف هزینه های میلیون دلاری به دست آمده، همه آنهایی که پا به این اماکن مقدس می گذارند را به حیرت فرو می برد.

اگرچه نوع معماری کلیساها در کشورهای غربی تحسین برانگیز است، اما در جهان اسلام نیز مساجد بسیاری را می توان مثال زد که موجب غرور هر مسلمان می شود.

سایت شفقنا بزرگترین مساجد جهان اسلام که هرساله میزبان میلیون ها مسلمان هستند را چنین معرفی کرده است:

1- مسجدالحرام (مکه - عربستان)
مسجدالحرام بزرگترین مسجد در دنیای اسلام است که در سال 638 پس از میلاد ساخته شد. این مسجد که گرداگرد خانه کعبه را فراگرفته است، وسعتی حدود چهار میلیون متر مربع دارد که محل های اقامه نماز در بیرون و داخل را شامل می شود. مسجدالحرام در موسم حج قادر به میزبانی از حدود چهار میلیون زائر است.

2- مسجدالنبی (مدینه - عربستان)
مسجدالنبی که به "مسجد پیامبر" معروف است، در شهر مدینه منوره واقع شده و دومین مسجد بزرگ دنیای اسلام به شمار می رود که نزد شیعیان و سنی ها از قداست فراوانی برخوردار است. مسجدالنبی با ظرفیت یک میلیون نفر، در سال 622 پس از میلاد به دست مبارک پیامبر اکرم(ص) ساخته شد.

3- بارگاه امام رضا(ع) (مشهد - ایران)
بارگاه امام رضا، هشتمین امام شیعیان سومین مسجد بزرگ جهان اسلام است که در سال 818 پس از میلاد ساخته شد و ظرفیت آن 700 هزار نفر تخمین زده شده است. این مکان مقدس شامل موزه، مسجد گوهرشاد، کتابخانه، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و محل اطعام زائرین است.

4- مسجد استقلال (جاکارتا - اندونزی)
مسجد "استقلال" با ظرفیت گنجایش 120 هزار نفر بزرگترین مسجد در منطقه جنوب شرق آسیا و چهارمین مسجد بزرگ دنیاست که در سال 1978 ساخته شد و مساحت آن بالغ بر 95 هزار متر مربع است. مسجد ملی اندونزی به مناسبت استقلال اندونزی و سپاس از خداوند برای هدیه دادن استقلال به این کشور ساخت شد و به همین نام مشهور شده است.

5- مسجد حسن دوم (کازابلانکا - مراکش)
بزرگترین مسجد کشور مراکش توسط طراح و مهندس فرانسوی «میشل پینسو» در سال 1993 ساخته شد که با ظرفیت 105 هزار نفر مساحتی بالغ بر 90 هزار متر مربع دارد. گنبد این مسجد با ارتفاع 219 متر در میان مساجد جهان اسلام بلندترین محسوب می شود.

6- مسجد فیصل (اسلام آباد - پاکستان)
این مسجد که در جنوب آسیا بزرگترین محسوب می شود، بین سال های 1986 تا 1993 بزرگترین مسجد در دنیا از لحاظ وسعت محسوب می شد که پس از ساخت مسجد کازابلانکا در مراکش این عنوان را از دست داد. وسعت یافتن مسجدالحرام و پس از آن مسجدالنبی موجب شد بزرگی این مسجد چندان به چشم نیاید. مسجد فیصل با وسعت 54 هزار متر مربع ظرفیت پذیرش 100 هزار نفر را دارد.

7- مسجد پادشاهی (لاهور - پاکستان)
مسجد پادشاهی یا "مسجد امپراطور" دومین مسجد بزرگ منطقه جنوب آسیاست که به مدت 313 سال از سال های 1673 تا 1986 بزرگترین مسجد دنیا محسوب می شد.  این مسجد با وسعت 29 هزار متر مربع ظرفیت 10 هزار نفر در حیات اصلی و 100 هزار نفر در حیات های اطراف را دارد.

8- مسجد شیخ زاید (ابوظبی - امارات)
این مسجد عظیم بزرگترین مسجد کشور امارات است که به یاد «شیخ زاید بن سلطان آل نهیان»، اولین رییس جمهور امارات ساخته شد و با مساحت 22 هزار متر مربع، گنجایش 40 هزار نفر را دارد. این مسجد در ماه رمضان سال 2007 رونمایی شد.

9- مسجد جمعه (دهلی نو - هند)
این مسجد به دستور پادشاه مغول «شاه جهان»، سازنده تاج محل در سال 1656 میلادی ساخته شد که امروزه بزرگترین مسجد هندوستان و نهمین مسجد بزرگ دنیای اسلام است. وجه تسمیه نام این مسجد حضور گسترده مسلمانان در نماز جمعه بوده که ظرفیت آن تا 25 هزار نفر تخمین زده شده است.

10- مسجد بیت المکرم (داکا - بنگلادش)
این مسجد که در قلب شهر داکا واقع شده استف در سال 1960 ساخته شد و امروزه گنجایش 30 هزار نمازگذار را دارد. هرچند در ماه مبارک رمضان گنجایش آن تا 40 هزار نفر افزایش می یابد و جمعیت تا بیرون محوطه مسجد حضور میابد.

11- مسجد سلطان قابوس (مسقط - عمان)
سلطان قابوس، پادشاه عمان در سال 1992 به فکر ساخت مسجدی باشکوه افتاد و ساخت آن در سال 1995 آغاز شد و شش سال به طول انجامید. این مسجد ظرفیت 20 هزار نفر را دارد که گنبد 50 متری و مناره 90 متری زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

12- مسجد ایدکاه (ژین ژیانگ - چین)
این سازه به عنوان بزرگترین مسجد چین، در غرب این کشور پهناور قرار دارد که هر جمعه میزبان 10 هزار نمازگذار است که گنجایش نهایی آن تا 20 هزار نفر قابل افزایش است. این مسجد در سال 1442 میلادی ساخته شد و مساحت آن حدود 17 هزار متر مربع است.

13- مسجد نگاره (کوالالامپور - مالزی)
مسجد نگاره مالزی با ظرفیت 15 هزار نفر در مساحتی با وسعت 53 هزار متر در میان باغ های زیبا محصور شده است. ساخت این مسجد در سال 1965 توسط تیم معماران آمریکایی انجام شد و امروزه مناره 73 متری آن از فواصل دور به چشم می خورد. سقف این مسجد به شکل یک چتر است که نماد آب و هوای گرمسیر این کشور است. وجود فواره و استخر در حیات این مسجد به زیبایی آن افزوده است.

14- مسجدالاقصی (رابوا - پاکستان)
سنگ بنای این مسجد در سال 1966 زده شد و در سال 1972 ساخت آن به پایان رسید. این مسجد ظرفیت 12 هزار نمازگذار را دارد.

15- مسجد بیت الفتوح (لندن - انگلیس)
این مسجد که بزرگترین مسجد در اروپای غربی محسوب می شود، 21 هزار متر مربع مساحت دارد که ظرفیت آن تا 10 هزار را نفر را در برمیگیرد.این مسجد در سال 2003 با هزینه بالغ بر 5/5 میلیون پوند ساخته شد.

16- مسجد گرونزی (جمهوری چچن)
مسجد «احمد کادیروف گرونزی» در شهر گرونزی، پایتخت چچن قرار دارد که در سال 2008 با حضور روسای جمهور چچن و روسیه افتتاح شد. این مسجد که از بزرگترین مساجد اروپاست، ظرفیت 10 هزار نفر را دارد و مناره های آن تا ارتفاع 60 متری برافراشته شده اند.

17- مسجد سلطان احمد (استانبول - ترکیه)
این مسجد تاریخی در بزرگترین شهر ترکیه واقع شده که به علت کاشی های آبی که بر روی دیوارهای داخل آن به کار رفته استف به "مسجد آبی" معروف است. ساخت این مسجد پس از هفت سال در سال 1616 به پایان رسید. این مسجد که جاذبه گردشگری نیز محسوب می شود، گنجایش 10 هزار نمازگذار را دارد.

18- مسجد الفاتح (منامه - بحرین)
این مسجد که به مرکز اسلامی «الفاتح» نیز مشهور است، در سال 1987 ساخته شد و گنجایش بیش از 7هزار نفر را دارد. این مسجد که بزرگترین عبادتگاه مسلمانان در بحرین است، نزدیک کاخ های پادشاهی این کشور قرار دارد.

19- مسجد طوبی (کراچی- پاکستان)

این مسجد که در سال 1969 ساخته شده است، دارای یک تک گنبد به ارتفاع 72 متر
است که در دنیا بزرگترین محسوب می شود. مسجد طوبی از جاذبه های توریستی مهم پاکستان محسوب میشود که ظرفیت 5هزار نفر را دارد.

20- مسجد الاقصی (بیت المقدس- فلسطین)
مسجدالاقصی که اولین قبله گاه مسلمانان است، در شهر باستانی بیت المقدس قرار دارد که نام آن در آیه اول سوره «اسراء» آمده ‌است که اشاره به معراج و سفر شبانه پیامبر اسلام از مسجدالحرام به مسجدالاقصی دارد. این مسجد، سومین حرم شریف در دنیای اسلام پس از مسجدالحرام و مسجدالنبی محسوب می شود.

شبکه ایران هتل با نام اختصاری آی هو (IHO) , بزرگترین پرتال رزرواسیون آنلاین هتل های ایران می باشد.
شبکه ایران هتل فعالیت خود را از سال 1385 آغاز نموده است و تا کنون ادامه دارد.
این شبکه متعلق به شرکت سفرپردازان رایان کیش(LLC) میباشد.