شرح مقاله

تاریخ مقاله : 1391/6/30
گرجستان
تعداد بازدید ازین مقاله : 2952

گرجستان کشوري در منطقه قفقاز و پايتخت آن شهر تفليس است. گرجستان در منطقه اوراسيا قرار دارد که مرز ميان اروپا و آسياست. اين کشور از شمال با فدراسيون روسيه، از شرق با جمهوري آذربايجان، از جنوب با ارمنستان، از جنوب غربي با ترکيه و در غرب هم با درياي سياه همسايه هم مرز است.
-
گرجستان کشوري کوهستاني و پر باران بوده و مساحت آن 96700 کيلومتر مربع است.
-
گرجستان تاريخ و فرهنگ پربار و کهني دارد واز نخستين کشورهايي است که مسيحيت را به عنوان دين رسمي کشور برگزيد و به همين دليل بيشتر مردم گرجستان مسيحي هستند.
-
آقا محمد خان قاجار پس از به قدرت رسيدن به قفقاز لشکر کشيد و تفليس را تسخير کرد. پس از فتح شهر، 15 هزار تن از مردم بي گناه را کشت و خانه ها و کليساها را نيز خراب کرد و ده ها هزار گرجي را به اسارت گرفت. اين مساله سبب تنفر مردم گرجستان از ايران شد و يکي از زمينه هاي معنوي جدايي گرجستان از ايران گشت. در زمان فتحعلي شاه قاجار و پس از شکست هاي پياپي سپاه ايران به فرماندهي عباس ميرزا از روسيه تزاري و در پي پيمان نامه گلستان، گرجستان رسما از ايران جدا و ضميمه خاک روسيه شد. از آن زمان زبان روسي به عنوان زبان رسمي گرجستان در مدارس و ادارات اجباري گرديد.
-
در دي ماه 1370 (دسامبر 1991) گرجستان از شوروي استقلال يافت و زبان گرجي زبان رسمي کشور شد.
- 84
درصد آنان از نژاد گرجي هستند و به زبان گرجي سخن مي گويند. اين زبان خط ويژه خود را نيز دارد.
-
نام بين المللي گرجستان، جرجيا (Georgia) مي باشد که در بيشتر جهان به اين نام خوانده مي شود.
-
گرجستان به 68 ناحيه و مناطق روستايي تقسيم مي شود و داراي 13 شهر و چندين شهرک است که شامل شهرهاي تفليس، کوتائيسي، گوري، چياتورا و ... است.

شبکه ایران هتل با نام اختصاری آی هو (IHO) , بزرگترین پرتال رزرواسیون آنلاین هتل های ایران می باشد.
شبکه ایران هتل فعالیت خود را از سال 1385 آغاز نموده است و تا کنون ادامه دارد.
این شبکه متعلق به شرکت سفرپردازان رایان کیش(LLC) میباشد.