×

باغ عفیف آباد شیراز | گلستانی در دل شیراز

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۱
دسته بندی ایرانگردی
باغ عفیف آباد شیراز | گلستانی در دل شیراز
شهر شیراز در استان فارس از قدیم تاكنون به هنر و شهر گل و باغ شناخته شده است. شهری زیبا با آب و هوایی نیكو كه مهد فرهنگ و هنر و ادبیات در ایران می باشد. شرح زیبایی های همچین شهری و شناخت بناها و مكان های دیدنی و تاریخی و تفریحی این شهر و استان كم نظیر نیازمند به مقالات گردشگری بسیاری در این حوزه می باشد. هر كدام از بناهای تاریخی این شهر گویای قدمت و فرهنگ بالای مردمان این خطه می باشد. در این مقاله به یكی از زیباترین و كم نظیر ترین مكان های تاریخی و تفریحی این شهر اشاره خواهیم كرد. "باغ عفیف آباد شیراز" یا "باغ گلشن" از دل انگیز ترین مكان ها و باغ های شهر شاعر پرور "شیراز" می باشد. "شیراز" مهد زیباترین اماكن تفریحی، تاریخی، فرهنگی كه در دل خود زیباترین هتل های ایران را نیز جای داده است، كه همه این ها باعث شده سالانه میلیون ها عاشق فرهنگ و هنر از این شهر دیدن كنند. باغ عفیف آباد عكس ها و تصاویر بسیاری را از خود در حوزه سینما و فیلم به جای گذاشته است كه این موضوع خود گواه زیبایی هر چه تمام این مجموعه می باشد. با همراهی ما، در ادامه مقاله با این باغ زیبا بیشتر آشنا می شویم.
باغ عفیف آباد
موقعیت مكانی باغ عفیف آباد "شیراز"
در شهر شیراز و اطراف آن به هر سو كه برویم می توانیم مجموعه تفریحی و تاریخی زیبایی را جستجو كنیم. بسیار از باغ ها و اماكن تاریخی شهر شیراز هم اكنون در داخل شهر قرار گرفته اند و این به دلیل وسعت شهر بوده و می باشد. این موضوع از مزایایی برای گردشگران و توریستان و مسافران می باشد. به دلیل نزدیك بودن اماكن و داخل شهر واقع شدن آن ها می توان به راحتی مسیر های دسترسی هر كدام از این اماكن را پیدا كرد. باغ عفیف آباد آدرس بسیار ساده ای دارد و به راحتی می توان در شهر "شیراز" به آن رسید. اگر به سمت اتوبان "ستار خان" شیراز كه به دیگر اتوبان های شهر "شیراز" نیز متصل است برویم در نزدیگی پارك "ستار خان" خیابان عفیف آباد قرار دارد كه در انتهای این خیابان باغ زیبای "عفیف آباد" واقع شده است. یكی از نزدیك ترین هتل های شیراز به این باغ زیبا هتل پارس شیراز می باشد كه می توان با رزرو هتل در این منطقه به راحتی از بنا ها و دیدنی های شهر شیراز دیدن كرد. باغ عفیف آباد ساعت كار خاصی طی روز ندارد و یكسره از 8 صبح الی 6 بعد از ظهر می توان از آن بازدید كرد. هزینه ورودی این مجموعه باغ و موزه بین 3 تا 5 هزار تومان برای هموطنان و حدود 20 هزار تومان برای گردشگران خارجی می باشد.
باغ عفیف آباد
تاریخچه باغ و بنا
خاندان "قوام" در شهر "شیراز" از قدرتمندان و سرشناسان زمان خود در دوره "قاجاریه" بوده اند. بسیاری از املاك و زمین ها و بناهای آن زمان توسط این خاندان ساخته و یا خریده می شد. "میرزا علی محمد خان قوام الملك" باغی را در منطقه عفیف آباد كنونی خریداری كرده كه از زمان "صفویه" به یادگار مانده بود. در سال 1284 هجری قمری در اواخر سال های حكومت "قاجار" این باغ زیبا به "عفیفه خانم" خواهر زاده "میرزا علی محمد خان" رسید و تغییراتی را در ساختار این باغ و ساختمان آن ایجاد كرد. در دوران پهلوی این باغ از طرف میراث داران قاجاریه به خاندان پهلوی هدیه شد و بعد از آن در دهه 40 ارتش این باغ را در مزایده ای خریداری نمود كه هم اكنون نیز كاربردی برای موزه نظامی دارد.
عمارت باغ عفیف آباد
عمارت باغ
این باغ زیبا از دو جهت زیبا و دیدنی می باشد، یكی محیط بیرونی آن كه از درختان و گل های بسیاری پوشیده است كه شاید نقطه عطف این بنای دیدنی همین باغ سرسبز اطراف آن بوده و می باشد. و دیگری سبك معماری بنای زیبایی كه در میان این باغ خود نمایی می كند. با ورود به این باغ و مجموعه با حیاطی بزرگ پر از درختان قدیمی و گل و گیاه هایی كه این باغ را به باغ گلی شبیه كرده است روبرو می شویم. پس از گذشتن از درب ورودی چوبی بسیار زیبا كه با نقش دو شیر آراسته شده است و گذشتن از میان این گل و درختان زیبا با حوضی عظیم و چشم گیر روبرو می شویم. حوضی كه در میان درختان این باغ زیبا محصور شده است و در دل خود پرندگان آبی خوش رنگی را جای داده است.
باغ عفیف آباد
این عمارت با بیش از 30 اتاق از زیباترین هنر های دوران خود به یادگار مانده است. ستون های گچی در ایوان این عمارت عظمت دو جندانی را به آن می دهد. این عمارت در دو طبقه بنا شده است. تمام در و دیوار ها و به ویژه سقف های این مجموعه با هنر مندی خاصی تزئین شده است. در گوشه ای از این سرای بزرگ و چشم نواز تصویری زیبا بر دیوار كاشی كاری شده است كه مربوط به تاج گذاری یكی از پادشاهان ساسانی می باشد. وجود آب نمایی در میان این عمارت در كنار پنجره های رنگی و مشبك كاری شده صحنه به یاد ماندنی را در ذهن انسان به تصویر می كشد.
موزه نظامی باغ عفیف آباد
بزرگ ترین موزه نظامی در خاور میانه
با ورود به طبقه اول این عمارت كه در حال حاضر به یكی از بزرگ ترین موزه های ایران تبدیل شده است روبرو می شویم. انواع وسایل جنگی و سلاح های به جای مانده از گذشتگان، انواع چاقو و ادوات نظامی كه اغلب آن ها متعلق به ناصرالدین شاه، فتح علی شاه، رضا شاه و محمد رضا شاه می باشد. جمع آوری چنین گنجینه ای در این باغ موزه زیبایی و جذابیت این محل را برای گردشگران و مسافران و علاقه مندان به تاریخ بیش از پیش می كند. به علاوه این وسایل و ادوات می توان به باقیمانده هایی از وسایل جنگی كه از نهضت جنگل و "میرزا كوچك خان جنگلی" و همچنین "رئیس علی دلواری" در جنوب كشور باقی مانده است اشاره كرد.

موزه زندگی
با رفتن از چند پله به طبقه بالای این سرا، می توانید خود را در زندگی پادشاهی پهلوی ببینید. وسایل و اتاق های برجای مانده خاندان پهلوی به ویژه "فرح پهلوی" نمادی از زندگی سلطنتی آن ها در زمان خود بوده است. انواع مبل ها و فرش ها قیمتی در كنار دیگر وسایل مورد استفاده آن ها از جمله پیانوی شخصی "فرح پهلوی" در كنار اتاق های بیشماری كه هر كدام كاربردی ویژه داشته اند سبك و سیاق زندگی سرمایه داری و پادشاهی را به نمایش می گذارد.
باغ عفیف آباد
قهوه خانه و حمام سنتی و خزینه ای مجموعه
در گوشه ای دیگر از این مجموعه دنیایی از هنر و معماری سنتی ایرانی را می توان به نظاره نشست. در سمت غربی این بنا قهوه خانه سنتی چشم بینندگان را به خود جذب می كند. قهوه خانه ای به سبك و سیاق ایرانی و سنتی با 6 حجره زیبا در دور تادور آن كه با نقوش هنرمندانه ای تزئین شده است. حوضی زیبا در میانه قهوه خانه و تصویری زیبا از داستان های كهن و "شاهنامه ای" فضای این محیط را كاملا سنتی و قهوه خانه ای كرده است. نقاشی هایی در رابطه با "زال و سیمرغ"، نبرد "رستم و سهراب" و دیگر داستان های شاهنامه ای در این قهوه خانه به چشم می خورد.
باغ عفیف آباد
حمام قدیمی
در كنار این قهوه خانه، حمامی خزینه ای وجود دارد. حمانی دو خزینه ای كه از معماری اصیل ایرانی بهره برده است. مناره روی بام حمام از دور خود نمایی می كند. نقش های اساطیری و تاریخی بسیاری در دیوار های این حمام به چشم می خورد. نقوشی از داستان "خسرو پرویز" و داستان حضرت "یوسف پیامبر(ص)" در جمع زنان مصر و دیگر داستان های كهن.
باغ عفیف آباد
اماكن دیدنی اطراف باغ
اگر از "باغ عفیف آباد شیراز" سری به جاذبه های دیدنی "شیراز" بزنیم، بی گمان چند روزی طول می كشد كه تمام اماكن دیدنی و تفریحی این شهر را بتوان بازدید كرد. از باغ عفیف آباد تا حرم مطهر حضرت شاه چراغ(ع) حدود 6 كیلومتر، تا حافظیه 5 كیلومتر، تا بازار و ارگ كریم خان نزدیك به 6 كیلومتر و تا دیگر اماكن دیدنی و تاریخی  مثل مسجد نصیرالملک نیز فاصله ای كمتر از 7 فاصله می باشد. از محاسن زیبایی های شهر شیراز نزدیك به هم بودن اغلب این مكان ها می باشد. در سفر به شیراز حتما سری به بازار های سنتی و مدرن آن نیز بزنید. بازار وكیل در بافت قدیم شهر در چهار راه "زند" و مجموعه "خلیج فارس" در خارج از شهر و نزدیكی شهر "صدرا" كه به سی تی سنتر معروف می باشد و از بزرگترین مجموعه های خرید "ایران" می باشد.