×

باغ عفیف آباد شیراز | گلستانی در دل شیراز

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۴۰۱/۳/۳
دسته بندی ایرانگردی
باغ عفیف آباد شیراز | گلستانی در دل شیراز
شهر شیراز در استان فارس از قدیم تاكنون به هنر، گل و باغ شناخته شده است. شهری زیبا با آب و هوایی مطلوب كه مهد فرهنگ و هنر و ادبیات در ایران است. شرح زیبایی های چنین شهری و شناخت بناها و مكان های دیدنی و تاریخی و تفریحی آن نیازمند به مقالات گردشگری بسیاری در این حوزه می باشد. هر كدام از بناهای تاریخی شیراز گویای قدمت و فرهنگ بالای مردمان این خطه است. در این مقاله به یكی از زیباترین و كم نظیر ترین مكان های تاریخی و تفریحی شهر یاد شده اشاره خواهیم كرد. باغ عفیف آباد شیراز یا باغ گلشن از دل انگیزترین مكان ها و باغ های شیراز است که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهیم شد. شیراز مهد زیباترین اماكن تفریحی، تاریخی، فرهنگی كه در دل خود زیباترین هتل های ایران را نیز جای داده است باعث شده سالانه میلیون ها عاشق فرهنگ و هنر از این شهر دیدن كنند. باغ عفیف آباد عكس ها و تصاویر بسیاری را از خود در حوزه سینما و فیلم به جای گذاشته است كه این موضوع خود گواه زیبایی هر چه تمام این مجموعه می باشد.
باغ عفیف آباد

موقعیت مكانی باغ عفیف آباد شیراز

در شیراز و اطراف آن به هر سو كه برویم می توانیم مجموعه تفریحی و تاریخی زیبایی را جستجو كنیم. بسیاری از باغ ها و اماكن تاریخی شهر شیراز هم اكنون در داخل شهر قرار گرفته اند و این به دلیل وسعت شهر می باشد. این موضوع ازجمله مزایای سفر به شیراز برای گردشگران، توریستان و مسافران است. به دلیل نزدیک بودن اماكن و داخل شهر واقع شدن آن ها می توان به راحتی مسیر های دسترسی به هر كدام از آن ها را پیدا كرد. باغ عفیف آباد آدرس بسیار ساده ای دارد و به راحتی می توان در شهر شیراز به آن رسید. اگر به سمت اتوبان ستارخان شیراز كه به دیگر اتوبان های شهر نیز متصل است برویم در نزدیگی پارک ستارخان خیابان عفیف آباد قرار دارد كه در انتهای این خیابان باغ زیبای عفیف آباد واقع شده است. یكی از نزدیک ترین هتل های شیراز به این باغ زیبا هتل پارس شیراز است كه می توان با رزرو آن در این منطقه به راحتی از بناها و دیدنی های شهر شیراز دیدن كرد. باغ عفیف آباد ساعت كار خاصی طی روز ندارد و یكسره از 8 صبح الی 6 بعد از ظهر می توان از آن بازدید كرد. لازم به ذکر است باید هزینه ای تحت عنوان ورودی هنگام وارد شدن به این مجموعه باغ پرداخت کنید.
باغ عفیف آباد

تاریخچه باغ عفیف آباد

خاندان قوام در شهر شیراز از قدرتمندان و سرشناسان زمان خود در دوره قاجاریه بوده اند. بسیاری از املاک، زمین ها و بناهای آن زمان توسط این خاندان ساخته و یا خریده می شدند. میرزا علی محمد خان قوام الملک باغی را در منطقه عفیف آباد كنونی خریداری كرد كه از زمان صفویه به یادگار مانده بود. در سال 1284 هجری قمری در اواخر سال های حكومت قاجار این باغ زیبا به عفیفه خانم، خواهر زاده میرزا علی محمد خان، رسید و تغییراتی را در ساختار باغ و ساختمان آن ایجاد كرد. در دوران پهلوی باغ عفیف آباد از طرف میراث داران قاجاریه به خاندان پهلوی هدیه شد و بعد از آن در دهه 40 ارتش این باغ را در مزایده ای خریداری نمود و هم اكنون نیز كاربردی برای موزه نظامی دارد.
عمارت باغ عفیف آباد

عمارت باغ

این باغ زیبا از دو جهت زیبا و دیدنی است؛ یكی محیط بیرونی آن كه از درختان و گل های بسیاری پوشیده است كه شاید نقطه عطف این بنای دیدنی همین باغ سرسبز اطراف آن بوده و می باشد، دیگری سبک معماری بنای زیبایی كه در میان این باغ خود نمایی می كند. با ورود به باغ با حیاطی بزرگ پر از درختان قدیمی و گل و گیاه هایی كه این باغ را به باغ گلی شبیه كرده است روبه‌رو می شویم. پس از گذشتن از درب ورودی چوبی بسیار زیبا كه با نقش دو شیر آراسته شده است و گذشتن از میان این گل و درختان زیبا با حوضی عظیم و چشم گیر روبه‌رو می شویم. حوضی كه در میان درختان این باغ زیبا محصور شده و در دل خود پرندگان آبی خوش رنگی را جای داده است. این عمارت که در دو طبقه بنا شده، با بیش از 30 اتاق از زیباترین هنرهای دوران خود است. ستون های گچی در ایوان عمارت عظمت دو چندانی را به آن می دهد. تمام در و دیوار ها و به ویژه سقف های این مجموعه با هنرمندی خاصی تزئین شده اند. در گوشه ای از این سرای بزرگ و چشم نواز تصویری زیبا بر دیوار كاشی كاری شده است كه مربوط به تاج گذاری یكی از پادشاهان ساسانی می باشد. وجود آب نمایی در میان این عمارت در كنار پنجره های رنگی و مشبک كاری شده صحنه به یاد ماندنی را در ذهن انسان به تصویر می كشد.
باغ عفیف آباد

بخش های مختلف عمارت باغ عفیف آباد 

بزرگ ترین موزه نظامی در خاورمیانه

طبقه اول عمارت در حال حاضر به یكی از بزرگ ترین موزه های ایران تبدیل شده است. انواع وسایل جنگی و سلاح های به جای مانده از گذشتگان، انواع چاقو و ادوات نظامی كه اغلب آن ها متعلق به ناصرالدین شاه، فتح علی شاه، رضا شاه و محمد رضا شاه هستند در این موزه به چشم می خورد. جمع آوری چنین گنجینه ای در این باغ موزه زیبایی و جذابیت این محل را برای گردشگران و علاقه مندان به تاریخ بیش از پیش می كند؛ به علاوه این وسایل و ادوات می توان به باقیمانده هایی از وسایل جنگی كه از نهضت جنگل و میرزا كوچک خان جنگلی و همچنین رئیس علی دلواری در جنوب كشور باقی مانده است اشاره كرد.
موزه نظامی باغ عفیف آباد

موزه زندگی

با رفتن از چند پله به طبقه بالای این سرا، می توانید خود را در زندگی پادشاهی پهلوی ببینید. وسایل و اتاق های برجای مانده خاندان پهلوی به ویژه فرح پهلوی نمادی از زندگی سلطنتی آن ها در زمان خود بوده است. انواع مبل ها و فرش های قیمتی در كنار دیگر وسایل مورد استفاده آن ها از جمله پیانوی شخصی فرح پهلوی در كنار اتاق های بیشماری كه هر كدام كاربردی ویژه داشته اند سبک و سیاق زندگی سرمایه داری و پادشاهی را به نمایش می گذارد.
باغ عفیف آباد

قهوه خانه مجموعه

در گوشه ای دیگر از این مجموعه دنیایی از هنر و معماری سنتی ایرانی را می توان به نظاره نشست. در سمت غربی این بنا قهوه خانه سنتی چشم بینندگان را به خود جذب می كند. قهوه خانه ای به سبک و سیاق ایرانی و سنتی با 6 حجره زیبا که دور تا دور آن با نقوش هنرمندانه ای تزئین شده است. حوضی زیبا در میانه قهوه خانه و تصویری چشم نواز از داستان های كهن و شاهنامه ای فضای این محیط را كاملا سنتی و قهوه خانه ای كرده است. نقاشی هایی در رابطه با زال و سیمرغ، نبرد رستم و سهراب و دیگر داستان های شاهنامه ای در این قهوه خانه به چشم می خورد.
باغ عفیف آباد

حمام قدیمی

در كنار این قهوه خانه، حمامی دو خزینه ای وجود دارد كه از معماری اصیل ایرانی بهره برده است. مناره روی بام حمام از دور خود نمایی می كند. نقوش اساطیری و تاریخی از داستان خسرو پرویز، داستان حضرت یوسف پیامبر(ص) در جمع زنان مصر و دیگر داستان های کهن بر روی دیوارهای این حمام به چشم می خورد.
باغ عفیف آباد

اماكن دیدنی اطراف باغ

اگر از باغ عفیف آباد سری به جاهای دیدنی شیراز بزنیم، بی گمان چند روزی طول می كشد كه تمام اماكن دیدنی و تفریحی این شهر را بتوان بازدید كرد. از باغ عفیف آباد تا حرم مطهر حضرت شاه چراغ(ع) حدود 6 كیلومتر، تا حافظیه 5 كیلومتر، تا بازار و ارگ كریم خان نزدیک به 6 كیلومتر و تا دیگر اماكن دیدنی و تاریخی مثل مسجد نصیرالملک نیز فاصله ای كمتر از 7 فاصله می باشد. از محاسن زیبایی های شهر شیراز نزدیک به هم بودن اغلب این مكان ها می باشد. در سفر به شیراز حتما سری به بازار های سنتی و مدرن آن نیز بزنید. برای مثال بازدید از بازار وكیل در چهار راه زند، مجموعه خلیج فارس در خارج از شهر و شهر صدرا كه به سی تی سنتر معروف است خالی از لطف نخواهد بود.

بهترین زمان سفر به شیراز

ممکن است برای بسیاری از گردشگران این سوال پیش آید که چه زمانی بهتر است به شیراز سفر نمود تا بتوان به راحتی از جاذبه های دیدنی آن مانند باغ عفیف آباد بازدید کرد. باتوجه به اینکه شهر شیراز آب و هوایی چهار فصل دارد تابستان های آن بسیار گرم بوده و زمستان هایش بسیار سرد است؛ از این رو بهترین زمان برای سفر به شهر یاد شده از نظر شرایط آب و هوایی اردیبهشت ماه می باشد.