×

دریاچه کوه گل سی سخت؛ بهشتی در کهگیلویه و بویر احمد

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۹/۱۲
دسته بندی ایرانگردی
دریاچه  کوه گل سی سخت؛ بهشتی در کهگیلویه و بویر احمد
برای کسی که اهل سفر باشد ایران جایی است که در هر گوشه از آن جاذبه ی بکری نهفته است، کویرهای زیبا و جنگل های انبوه، کوه های بلند و با شکوه و جاذبه های نابی که در میان کوه های بلند و سر به فلک کشیده با اشتیاق انتظارمان را می کشند تا ما را با زیبایی های حیرت انگیز خود غافلگیر کرده و شیفته ی خود کنند، این ها مناظر و دیدنی های این کشور پهناور هستند، مناظر چشم نوازی که روح طبیعت دوست انسان در آغوش آن ها آرام می گیرد و به شوق دیدن آن ها، جاده های گاه بس طولانی را درمی نوردند.
هتل پارسیان آزادی یاسوج ایران هتل آنلاین همراه شماست. رزرو هتل در یاسوج به شما این امکان را خواهد داد که هوشمندانه و آسوده خاطر سفر کنید. با ما همراه شوید تا با منطقه بهشتی و دریاچه ی رویایی کوه گل بیشتر آشنا شویم. 
دریاچه  کوه گل سی سخت
در میان پدیده های دیدنی کشورمان منطقه ای زیبا به نام کوه گل وجود دارد، که طبیعت دل انگیزش چنان گردشگران و طبیعت دوستان را شیفته ی خود کرده است، که برای دیدن آن از دورترین نقاط ایران به این منطقه سفر می کنند. این منطقه ی زیبا که در استان کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد، از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران به شمار می رود، و بدون اغراق بهشتی زمینی را برای عاشقان طبیعت تداعی می کند. 
دریاچه  کوه گل سی سخت
دریاچه ی کوه گل سی سخت
پس از گذر از جاده ی بی نظیر یاسوج به سمت شهر سی سخت می رویم، این دریاچه ی زیبا در شمال شرقی سی سخت قرار دارد و فاصله ی آن تا سی سخت 8 کیلومتر است، که بخشی از آن را باید پیاده پیمود. همان طور که در عکس ها ی کوه گل سی سخت می بینید، کوه گل بخشی از طبیعت کوهستانی دنا محسوب می شود. کوه دنا با ارتفاع 4409 متر با شکوهی منحصر به فرد از دوردست ها خود نمایی می کند و منطقه ی سی سخت تمام شهرت خود را مدیون جاذبه های این کوه افسانه ای است. در این منطقه دامنه های پر از گل، چشمه ها و دریاچه های فصلی گوناگونی وجود دارد، که در میان آن ها، دریاچه ی کوه گل با وسعتی در حدود نیم هکتار و عمق 15 متر مثل جواهری در این منطقه می درخشد و در کنار زیبایی های چشم نواز این منطقه دلربایی می کند، بی جهت آن را کوه گل ننامیده اند، گیاهان وحشی و خودرو مانند بابونه، آویشن، پونه و نعنای کوهی سراسر این منطقه را زینت بخشیده اند، و در فصل بهار و تابستان همه جا را با عطر دل انگیز خود، عطرآگین می کنند.
دریاچه  کوه گل سی سخت
هوای عطر آگین و منظره های زیبا ی دریاچه و کوهستان، وقتی با صدای نغمه ی پرندگان مهاجر و بومی ترکیب می شود، چنان منظره ای به وجود می آورد، که روح طبیعت دوست انسان بی درنگ شیفته ی آن می شود. پرندگان مهاجری همچون مرغابی و لک لک، حواصیل و درنا که این دریاچه را به عنوان زیستگاه موقت خود انتخاب کرده و به نوعی با آن هماهنگ و سازگار شده اند، دشت های لاله ی واژگون، آبشار تنگه نمک، چشمه ی سرد، منطقه ی حفاظت شده ی دنا و دریاچه ی کوه گل مجموعه بسیارزیبایی است که هر گردشگر طبیعت دوستی، مجذوب آن می شود. هرچند لاله های واژگون چند روزی بیشتر میهمان این دشت نیستند و عمرشان کوتاه است، اما وقتی در کنار گل های سرخ وزرد، روی پیراهن سبز دشت دلربایی می کنند، همه دلباخته ی آن ها می شوند.
دریاچه  کوه گل سی سخت
آبشار تنگه نمک، از دیگر جاذبه های این منطقه است و از تنگه ای به همین نام سرازیر می شود، و پس از سرازیر شدن در رودخانه کوه گل جاری می شود.
چشمه های سرد، طوف و میشی نیز چشمه های خنک و گوارای این منطقه هستند. چشمه ی میشی که بزرگ ترین و پر آب ترین چشمه ی منطقه است، در گردنه ی بیژن قرار دارد.
منطقه ی دنا که یک منطقه ی حفاظت شده و زیستگاه جانوران و پرندگان مختلف است، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده، و منظره ای عالی برای گرفتن عکس و ثبت خاطرات به یاد ماندنی را به وجود آورده است.
دریاچه  کوه گل سی سخت
هوای پاک و فرح بخش دامنه های دنا، عطر گل ها و سبزه ها هر کسی را سرشوق و تماشا می آورد، کوهنوردی و پیاده روی در دامنه های دنا و اطراف دریاچه، کمپینگ و تماشای مناظر بکر و بی نظیر فعالیت هایی است که در این سفر می توانید به آن ها بپردازید، و از سفر خود بیشتر لذت ببرید. همچنین می توانید به شهر سی سخت بروید و علاوه بر گشت و گذار از فراورده های محلی آن مانند عسل کوهی و لبنیات سوغاتی تهیه کرده و همراه ببرید.
آدرس کوه گل سی سخت:
استان کهگیلویه و بویر احمد، 32 کیلومتری یاسوج، 8 کیلومترسی سخت، دهانه ی انبری گردنه ی بیژن
مسیر دسترسی
برای دسترسی به منطقه ی کوه گل باید به شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد سفر کنید. سپس راه شهر سی سخت را در پیش بگیرید. منطقه ی کوه گل 8 کیلومتر آن طرف تر از سی سخت قرار دارد. اما برای رسیدن به دریاچه باید یک مسیر پیاده روی زیبا و هموار را طی کنیم. این پیاده روی در حدود 40 دقیقه طول می کشد.
دریاچه  کوه گل سی سخت
بهترین زمان سفر به دریاچه ی کوه گل
منطقه ی کوه گل در هر فصلی زیبایی های مخصوص به خود را دارد، اما بی شک بهار و تابستان اوج جلوه گری طبیعت این منطقه است. در این فصل ها دامن دشت های سبز و مخملی پر از گل های سرخ شقایق و لاله ی واژگون می شود و گل های کوچک بابونه و خاکشیر این تصویر نقاشی را زیباتر کرده و کامل می کنند. مسیر منتهی به این دریاچه و جاده ی یاسوج نیز دستی به این نقاشی زیبا کشیده و آن به یکی از رویایی ترین مناطق ایران تبدیل می کنند. بیشتر گردشگران فصل بهار را برای سفر به این منطقه ترجیح می دهند. با این وجود دریاچه ی کوه گل در تابستان هم زیباست.
دریاچه  کوه گل سی سخت
در پایان امیدواریم شما هم به منطقه ی سی سخت و کوه گل سفر کنید و از سفر به دامنه های زیبای دنا و دریاچه ی کوه گل نهایت لذت را ببرید. در سفر به این منطقه از دیدن زیبایی های یاسوج و سی سخت غافل نشوید. این منطقه پر از جاذبه های بکر و طبیعی مانند چشمه و آبشار است، بی شک دیدن آبشارهای یاسوج، سی سخت و آبشار زیبای مارگون و دشت های پر از گل، سفر به دریاچه ی کوه گل را پر از خاطرات به یادماندنی و خاطره انگیز خواهد کرد.