×

سد زیبای لفور نگینی در دل جنگل های مازندران

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱
دسته بندی ایرانگردی
     سد زیبای لفور نگینی در دل جنگل های مازندران
تمام نقاط كشور ایران جاذبه هایی بكر و كم نظیر برای تفریح و گردش دارد. افراد مختلف با سلیقه های مختلف گوشه ای از كشور را انتخاب كرده و روزهای به یاد ماندنی را در آن سپری می كنند. برخی گردشگران با رزرو هتل در تهران به گشت و گذار در پایتخت می پردازند و برخی دیگر با سفر به یكی از مناطق شمالی كشور مانند شهر زیبای رامسر و با رزرو هتل در رامسر به طبیعت گردی در خوش آب و هواترین منطقه "ایران" می پردازند. هر نقطه از "ایران" زیبایی مختص خود را دارد و نمی توان هیچ جاذبه ای را با جاذبه دیگر مقایسه كرد. در این مقاله از بین زیبایی های بی پایان گوشه گوشه كشور، شما را با طبیعتی كم نظیر در دل جنگل های شمال كشور آشنا می كنیم. اغلب طبیعت دوستان و گردشگران نام سد "لفور" را شنیده اند. بیشتر آن ها می دانند كه سد لفور كجاست و چه جاذبه هایی را در دل خود جای داده است. تمام مناطق شمالی كشور زیبا و دل نشین می باشند. ولی مسیر رفتن به سد لفور از میان جنگل ها و چشمه ها و آبشار هایی كم نظیری می گذرد. منطقه ای كه می توان در آن روزها دل به طبیعت سپرد و در آن از زندگی روزمره و هیاهوی اطراف خود كاملا دور شد. در ادامه مقاله شما را از جاده سد لفور به میان طبیعت و دریاچه ای زیبا در جنگل های استان "مازندران" خواهیم برد.
سد لفور
استان "مازندران" از لحاظ آب و هوایی و پوشش گیاهی وهمچنین تجمع گونه های جانوری یكی از بی نظیر ترین مناطق "ایران" در شمال كشور می باشد. در این استان پر جاذبه در كنار تمام زیبایی های آن می توان به سد بزرگ و كم نظیر "لفور" اشاره كرد. سد "لفور" در شهرستان "سوادكوه" در استان "مازندران" واقع شده است. سد "لفور" در دل این جنگل های وسیع نقشی حیاتی را برای مردم و محیط زیست ایفا می كند. به دلیل ساختار طبیعی این سد و استفاده شدن از سنگ ریزه ها در ساخت آن توانسته است با كمترین آلودگی و مشكلات زیست محیطی بیشترین خدمت را به مردم این منطقه كند و یكی از مهم ترین مناطق تامین آب شرب مردم این منطقه و شهر های اطراف باشد.
سد لفور
سد "لفور" كه در دهستانی با همین نام واقع شده است، در منطقه "سواد كوه" در بین رودخانه هایی با نام "آذر رود" و "كارسنگ رود" قرار گرفته است. سدی با ارتفاعی بیش از 70 متر كه از جنس سنگریزه و خاك رس ساخته شده است. وجود این سد در این منطقه با آب و هوای كم نظیر و بارش های فصلی فراوان باعث شده است كه محیطی سر سبز و كم نظیر تشكیل شود. این سد آب آشامیدنی شهرهایی نظیر: بابلسر، خزر شهر، بابل، امیر كلا و تعداد بی شماری از روستاهای این منطقه را تامین می كند.
سد البرز
در اطرف سد "لفور" به ویژه قبل از آبگیری این سد، باستان شناسان در كاوش های خود به دست سازهایی كه تاریخ آن ها به دوران آهن بر می گردد دست یافتند. وجود دست سازهایی هم چون كوزه ها و خمره های مورد استفاده مردم در هزاران سال پیش نشانگر تاریخ و فرهنگ بالای این منطقه می باشد. كشف گورستان هایی در این منطقه كه تاریخ دفن اجساد آن ها به اوایل اسلام بر می گردد نیز نشانگر پیشینه تاریخی این سرزمین می باشد. متاسفانه پس از آب گیری این سد عظیم بسیاری از مناطق و روستا ها و آثار تاریخی این منطقه به زیر آب رفته و از بین رفته اند.
سد البرز
در نزدیكی این سد زیبا می توان جاذبه های بسیاری را تجربه كرد. از مهم ترین جاذبه های مناطق شمالی كشور، جنگل گردی و اقامت در كمپ های گروهی در كلبه های این منطقه می باشد. وجود گونه های بسیاری از پوشش گیاهی و دنیایی از گل هایی كه در این منطقه روییده اند فضایی دل انگیز را برای گردش و همچنین ثبت تصاویر به یاد ماندنی در این منطقه به وجود آورده است. قدم زدن در جنگل های این منطقه و در اطراف سد پر آب "لفور" شما را با حیات وحش زیبایی روبرو خواهد كرد. در دل این جنگل ها می توان بسیاری از گونه های حیوانات وحشی را از نزدیك دید. اگر اهل ماهی گیری هستید، معروف ترین محل ماهی گیری و تجمع انواع گونه های ماهی ها در این منطقه قرار گرفته است. پشت سد "لفور" شما می توانید دنیایی از ماهی ها را تجربه كنید.
سد لفور
آبشار و امامزاده "گزو" نیز از دیگر جاذبه های این منطقه می باشد. امامزاده "گزو" كه در دل جنگل های "لفور" قرار گرفته است از امامزاده های واجب التعظیم این منطقه به حساب می آید. امامزاده ای عظیم الشان كه محلی ها ارادت ویژه ای به آن دارند. پس از زیارت امامزاده در این منطقه بكر می توان با یك پیاده روی لذت بخش خود را به دره ای كه محل قرار گرفتن آبشار "گزو" می باشد رساند. آبشاری كم نظیر كه با ارتفاعی نزدیك به 50 متر از سطح زمین صحنه كم نظیری را برای انسان به ارمغان می آورد. آبی زلال و خنك كه از ارتفاعات این دره به پایین می ریزد از زیبایی های كم نظیر این منطقه می باشد.
سد البرز
در نزدیكی سد "لفور" می توان جاذبه های بسیاری را تجربه كرد. آبشار ورسك، دریاچه شور مست، غار زنگیان، منطقه جنگلی اوریم، غار كیجاك چال، جنگل هلی دار، ارفه كوه و دیر مناظر طبیعی و تاریخی را می توان در سفر به این منطقه تجربه كرد. در سفر به این استان زیبا از تمام زیبایی ها ومناطق گردشگری آن كه بگذریم نمی توان از دست پخت روستاییان یا سرآشپزی محلی در این منطقه گردشگری و در نقطه نقطه این استان گذشت. آغوز مسما، بورانی بادمجان كبابی، كدوبره، قلیه، دوپتی، باقالا وابیج، ناز خاتون، مالابیج از جمله غذاهایی می باشد كه می توان در سفر به "سد لفور" در یكی از رستوران های شهر "سوادكوه" یا روستاهای اطراف آن نوش جان كرد.