×

دره ی شمخال درگز

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۹/۶/۲۸
دسته بندی ایرانگردی
دره ی شمخال درگز
دره ی زیبا و بی نظیر شمخال دارای طول 18 کیلومتر می باشد. این امتداد از روستایی کوهپایه ای به همین نام در کیلومتر 70 جاده ی قوچان به سمت باجگیران شروع می شود و در جهتی دیگر به اراضی درونگر قوچان به سمت باجگیران شروع می شود و در جهتی دیگر به اراضی درونگرِ قوچان به سمت درگز منتهی می شود. دره شمخال دارای شیب ملایم ِ بسیار زیبایی می باشد. دیواره های عظیم و صخره ای، آب های روان زلال، آبشار های زیبا و بی نظیر و نیز درختان تنومند و سر به فلک کشیده ی آن منجر شده تا این دره ی رویایی هر ساله در کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد. دالان های چشمگیر و تورفتگی های غارگونه ی آن حسی بی نظیر را تداعی می نماید. آرامشی که این دره به گردشگران هدیه می نماید به جهت نوای دلنشین آب و نسیم خنک و ملایم آن می باشد. در اینجا سعی بر آن است تا با ذکر مواردی نظیر دره شمخال درگز کجاست؟ آدرس دره شمخال درگز و نقشه ی دره شمخال درگز گردشگران و علاقه مندان را به سمت این دره ی بی نظیر هدایت نماییم. تا اینگونه در ثبت لحظات خاطره انگیز شان ایفای نقش نمائیم. لذا هوشمندانه سفر کنید و با رزرو هتل در مشهد یا رزرو هتل در قوچان، از دیدار این موهبت ارزشمند الهی بهره مند شوید.
دره شمخال درگز
دره شمخال درگز کجاست؟
موقعیت جغرافیایی دره شمخال درگز در حدود 65 کیلومتری شهر قوچان در استان خراسان رضوی می باشد. ابتدای دره شمخال در حوزه ی شهرستان قوچان و انتهای آن نیز در حوزه ی شهرستان درگز قرار گرفته است. به طور کل این دره ی زیبا در سمت کناری شمال شرقی ایران و در مجاورت شهر مرزی باجگیران و نیز کشور ترکمنستان واقع شده است.
دره شمخال درگز
آدرس دره شمخال درگز ( نقشه دره شمخال درگز )
به جهت رفتن به شمخال می بایست از شهر قوچان به سمت درگز حرکت نمائیم. در میانه ی جاده دو مسیر به سمت باجگیران وجود دارد، یکی جاده ای قدیمی است که از امامقلی عبور می نماید و دیگری جاده ی آسفالته ی بسیار خوبی است که از کنار امامزاده ای به نام امام باد می گذرد. جاده ی دوم کمی دورتر اما تردد در آن سهل تر می باشد. در میدان فلسطین شهر قوچان نیز سواری های شخصی مسافر بری به روستای شمخال مستقر هستند، که با هماهنگی قبلی می توانید با آنها از انتهای دره ی شمخال به شهر قوچان برگردید. جاده ی دسترسی تا روستای شمخال آسفالت بوده و عبور از تونل باجگیران بر جذابیت مسیر می افزاید.
دره شمخال درگز
معرفی دره شمخال درگز و جاذبه های آن
نام دره ی شمخال همان طور که در قبل نیز ذکر شد، از روستایی زیبا و کوهپایه ای به همین نام گرفته شده است. این روستا از جهت شمال شرقی به کوهی به نام آسلمه و نیز از جهت جنوب شرقی به رودخانه ای دائمی به نام کال شمخال منتهی می شود. وجه تسمیه ی شمخال اشاره به یک نوع تفنگ قدیمی دارد که بسیار قوی بوده و با دست ساخته می شده است. این نام ریشه در زبان کردی کرمانجی داشته است. سازهای محلی کردی، ساز های محلی دو تار، دهل و سُرنا از انواع موسیقی منطقه به شمار می آیند که بسیار مورد توجه گردشگران بوده و بر جذابیت سفرشان افزوده است.
دره شمخال درگز
از دیگر جاذبه های منطقه می توان به پوشش محلی و زیبای زنان روستای شمخال اشاره نمود. این لباس ها به صورت پیراهنی بلند، شلوار کردی و نیم تنه می باشد، که دارای رنگ های قرمز و سفید و در بردارنده ی گل و بوته های بی نظیر هستند. روسری بلند آنها نیز نقوش رنگی مزین به زیور آلات را در بر دارد. از غذا های محلی منطقه می توان به آبگوشت، کباب، انواع اشکنه و آش اشاره نمود. فطیر مسکه نیز نوعی نان محلی است که با کره تازه ی گوسفندی پخته می شود.
دره شمخال درگز
خاک بسیار مرغوب، اقلیم مساعد و منابع غنی آب در شکل گیری روستای شمخال نقش تعیین کننده ای داشته است. جمعیت مردم این روستا را حدود 500 نفر اعلام نموده اند. قومیت این افراد کرد کرمانج و مذهبشان شیعه می باشد. نوع معیشت افراد روستای شمخال کشاورزی ( به ویژه باغداری ) و دامداری می باشد. البته تعدادی نیز به صنایع دستی می پردازند. قالی کردی، پالاس، جاجیم و گلیم از انواع صنایع دستی منطقه به شمار می آید، که دارای رنگ ها و طرح های متنوع و زیبایی می باشند. این صنایع دستی بسیار مورد توجه گردشگران واقع شده اند. دره شمخال که زیبایی بهشت گونه و وصف ناپذیری دارد، بکر بوده و تا به امروز دستخوش تغییرات قرار نگرفته است. دره ی مذکور دارای شیب ملایم از آغاز روستا و تا میانه ی آن می باشد، که بر جذابیتش می افزاید. رودخانه ی فصلی جاری در دره، که از ابتدای آن شروع شده و به داخل دره فرو می رود، دارای آب زلالِ بی نظیری است. با توجه به اینکه بهترین فصل ها جهت بازدید این منطقه، بهار و تابستان می باشد. اما در فصول دیگر نیز زیبایی بی نظیری را جلوه گر می باشد. کفش مناسب با زیره ی محکم و سفت، عینک آفتابی، کلاه، لباس راحت از جمله وسایل مورد نیاز اولیه به شمار می آیند. به جهت وجود آب های روان در طی مسیر، امکان خیس شدن لباس ها وجود دارد لذا وجود حداقل یک دست لباس به این جهت در کنار سایر وسایل، ضروری می نماید.
دره شمخال درگز
وجود رودخانه فصلی در دره، زیبایی چشمگیری را به آن هدیه نموده و در تمامی مسیر گردشگران را همراهی می نماید. در آغاز عمق و آب چندانی ندارد. اما چشمه سارهای فراوان و آبشار های صخره ای پر آب در طی مسیر بر شفافیت و عمق رودخانه می افزاید. دیواره های عظیم و صخره های زیبا که صلابت را تداعی می کنند، در تمامی مسیر این رودخانه را در بر گرفته اند. وجود سبزه های زیبا و زلالی آب در کنار رنگ منحصر به فردِ شکست ها و شکاف های صخره ها که بر اثر گذشت زمان ایجاد شده اند، تضاد رنگی بی نظیری را به وجود آورده است، که زیبایی آن را دو چندان می نماید. این ظاهر زیبای طبیعی بسیار مد نظر گردشگران بوده و بر محبوبیت این منطقه افزوده است. طول دره حدود 18 کیلومتر و ارتفاع دیواره های دو طرف دره نیز در بلند ترین نقاط آن تا 200 متر برآورد شده است.

عطر درختان گردو با بوی نم و رطوبت صخره ها و دیواره ها در هم می آمیزد و حس فرح بخشی را ایجاد می نماید. پیچ و خم های متعدد و بسیار زیبای این دره که در انتهای هر یک از آنها چشم اندازی بی نظیر نهفته است. تصویری رویایی به آن بخشیده است. این دره ی مارگونه، در تمامی طول مسیر دارای جذابیت های بی شماری می باشد. حس تنهایی و صفای بی نظیر در طول مسیر، که با شکوه و عظمت دره گره خورده است، نوعی افسون گری را جلوه می کند و بینندگان را در در خود محو می نماید. چشمه های ابتدای دره ی شمخال که رودخانه ای پر آب را ایجاد نموده اند، وظیفه ی سیراب نمودن شالیزار های درونگر را به عهده دارند. در مسیر گاهی نرده بان هایی تعبیه شده است که به بلندای آبشار ها منتهی می شودکه هر بیننده ای را در آن مکان از دیدن مناظر اطراف مبهوت می سازد.
دره شمخال درگز
از دیگر جاذبه های مسیر می توان به پوشش گیاهی آن که شامل بوته های تمشک وحشی، انواع گیاهان دارویی، موسیر، چریش (نوعی سبزی است که در تهیه ی نان محلی منطقه از آن استفاده می کنند. )، آنوخ ( کاکوتی )، گون، زالزالک، زرشک، انجیر، زرد آلو،چنار، بید، سپیدار و .... می شود، اشاره نمود. آبشار دوازده پله قره سو که در حدود ده کیلومتری جهت جنوب غربی کلات نادری واقع شده است، از دیگر جاذبه های طبیعی منطقه به شمار می آید. بازدید از این دو منطقه در یک سفر امکان پذیر می باشد. قره سو به معنی آب سیاه می باشد. وجود سنگ های سیاه رنگ در کف رودخانه در ارتباط با وجه تسمیه ی آن می باشد. این سنگهای سیاه زمانی که آب از روی آنها می گذرد، تیره دیده می شوند. مسیر دره شمخال تا آبشار قره سو را می توان اینگونه توصیف نمود که دره شمخال از درون پارک ملی تندوره می گذرد و بعد از طی حدود 12 کیلومتر به آب سرد و کمی گرم تر شمخال می رسد. که در این محل دره دو بادام آشکار می شود. از این منطقه به بعد دره کمی وسعت پیدا کرده و باز تر می شود و رود درونگر شکل می یابد. زمانی که دره به پایان می رسد دشتی وسیع در برابر دیدگان، خود را به نمایش قرار می دهد. که لحظه ای وصف ناپذیر را ایجاد می نماید.
دره شمخال درگز
در واقع رودی که در طی مسیر از آن عبور نمودیم، وظیفه ی آبیاری باغ های زیبای میوه، شالیزار ها و نیز یونجه زار های این محل را به عهده داشته است. پس از طی حدود 15 کیلومتر به مکانی به نام حمام رسیده که در این محل تورفتگی عظیمی در دل دره ایجاد شده است که آثار رد شدن و عبور آب بر روی آن کاملا آشکار است. در حمام اول شمخال چشمه ای گوارا، پرآب و خوش طعم وجود دارد. حمام دوم در فاصله ای کمتر تر از 10 کیلومتر از حمام اول قرار گرفته است. این حمام نیز آبشاری بسیار زیبا است. دقیقا در این زمان آبشار قره سو، آب و هوای کوهستانی و مطبوع آن و نیز آبشار های بلند زیبا و دره های تنگ هیجان انگیز در انتظار گردشگران قرار گرفته اند.
 
 ایران بهشتی کم نظیر و متنوع است. فرقی نمی کند مقصد شما شرق باشد یا غرب، شمال باشد یا جنوب. قدم در هر شهر و دیاری که بگذارید شگفتی منتظر شما است. دره شمخال درگز در نزدیکی مرز ایران با ترکمنستان یکی از همین بهشت های زیبا و پر رمز و راز است. دره ای با دیواره هایی بلند و انبوه درختان و آبشارها که تصورتان از شرق ایران را بر هم می زند. 
 
در کنار جادوی طبیعت دره شمخال درگز با فرهنگی غنی و آداب و رسومی اصیل یک مرکز فرهنگی تمام عیار نیز است. گویش، لباس و سنت های این منطقه هنوز هم از دستبرد زمان جان به در برده اند و با زیبایی های شمخال جاودانه شده اند. آیا تا به حال به این دره جادویی سفر کرده اید؟ شما در کدام فصل خود را به دره شمخال درگز رسانده اید؟