×

9 راه پله ی شگفت انگیز جهان

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۲
دسته بندی جهانگردی
9 راه پله ی شگفت انگیز جهان
راه پله های تراشیده از سنگ باستانی سریلانکا یا پله های مارپیچ مدرن در واتیکان فرقی ندارند، چرا که این راه پله ها از هر لحاظ، زیبا، چالش برانگیز و خارق العاده هستند. در ادامه با سایت رزرو آنلاین هتل ایران هتل آنلاین همسفر شوید و هوشمندانه سفر کنید.
 
1. سیگیریا لیون راک، دامبولا، سریلانکا
Sigiriya Lions Rock
سیگیریا قلعه ای سنگی در نزدیکی دامبولا در سریلانکاست. این مجموعه بر بالای سنگی به بلندی 200 متر قرار گرفته که با پیمودن 1200 پله قابل دسترسی است. در نیمه راه این مسیر، بر روی یک تکه زمین مسطح کوچک دو پنجه شیر بزرگ، نشان دهنده ی شروع آخرین بخش این پلکان هستند. دیوارنگاره های باستانی زینت بخش دیوارهای سنگی اینجا هستند و منظره اینجا از بالا فوق العاده است.
 
2پلکان های اسپانیایی، رم، ایتالیا
Spanish Steps
پلکان اسپانیایی که یکی از زیباترین پلکان های دنیاست، بر روی یک سراشیبی یک تپه ساخته شده تا کلیسای Trinità dei Monti که در میدان Trinità dei Monti قرار گرفته است را به میدان di Spagna در پایین دست وصل کند. اگر چه این پلکان تنها 135 پله دارد ولی این پلکان زیبا در تعداد زیادی فیلم سینمایی نقش داشته است، مثلا فیلم کلاسیک تعطیلات رمی، ساخته 1953. نشستن بر روی پله ها و خوردن بستنی تبدیل به یکی از آداب و رسوم مسافران رم شده است.
 
3. پلکان دره عمیق، بانوس، اکوادور
Canyon Staircase
اگر چه پلکان دره عمیق در اکوادور تنها 80 متر ارتفاع دارد ولی یکی از خارق العاده ترین پلکان های دنیاست که در کنار آبشار پرقدرت Canyon Staircase (دیگ شیطان) کشیده شده است. زمانیکه باران می بارد و رودخانه پاستازا با تمام قدرتش حرکت می کند، تجربه چنین جایی واقعا متفاوت و ترسناک است.
 
4. چاند بائوری، ابهانری، هند
Chand Baori
پلکان و چاه چاند بائوری یک شگفتی هندسی و یکی از عجیب ترین مناظر کره زمین است. این پلکان در دهکده ابهانری ایالت راجستان در قرن 9 ساخته شده و بیش از 3500 پله دارد و 16 طبقه به سمت پایین می رود که به همین دلیل، بزرگترین و عمیق ترین چاه پله دار در هند محسوب می شود.
 
5. غار باتو، نزدیک کوالالامپور، مالزی
Batu Cave
غارهای باتو با 272 پله در نزدیکی کوالالامپور قرار دارد و به محبوب ترین معبد هندوهای بیرون از هند ختم می شود. اینجا به لرد Murugan، یکی از رب النوع های هندوها، اختصاص دارد و پله ها در بین سه غار کشیده شده است – غار معبد، غار تاریک و غار آرت گالری. جذابترین چیز درباره ی این پلکان ، نگهبانش است: مجسمه ای 140 فوتی از Murugan که با 66 گالن رنگ طلایی پوشیده شده است.
 
6. پلکان های کاشیکاری شده خیابان 16ام، سن فرانسیسکو، ایالات متحده
16th Avenue Tiles Steps
پلکان های کاشیکاری شده در خیابان مراگا، بین خیابان 15 و 16 قرار دارد و اوایلی که ساخته شده بود، بی-رنگ و رو و ناشناخته بود. ولی پروژه ای محلی که مدیریتش بر عهده ی آیلین بار، سرامیک کار ایرلندی، و کولت کراچ، هنرمند موزائیک کار سن فرانسیسکویی بود، این پلکان را به بزرگترین پلکان موزائیکی در دنیا تبدیل کرد. این پلکان 163 پله ای دارای 2000 کاشی دست ساز و 7500 قطعه کاشی، آینه و شیشه رنگی است که موزائیک هایش موضوعات متنوعی را شامل می شوند. این پلکان در منطقه ی مسکونی ثروتمندی قرار گرفته است و از گردشگران خواسته می شود تا بین 9 صبح تا 7 بعد از ظهر برای دیدن اینجا بیایند.
 
7. پلکان موو، واتیکان
Momo Staircase
پلکان مومو در واتیکان، خارق العاده و کاربردی است و به عنوان راه پله ای مارپیچ و خلاقانه برای کمک به حرکت روان مردم در روزهای شلوغ موزه واتیکان استفاده می شود. یکی از این پلکان ها ساخته شده از آهن نرم برای بالا رفتن است و دیگری برای پایین رفتن و حالت پیچ خورده دارد تا از ایجاد ترافیک در هر دو جهت جلوگیری کند. این پلکان توسط معمار ایتالیایی، گیزپ سیمونتی، در سال 1932 طراحی شده است و یکی از پلکان های پرطرفدار برای عکاسی در دنیاست.
 
8. El Peñón de Guatapé، کلمبیا
El Pennn de Guatape
El Peñol، سنگ Guatapé، صخره ای یکپارچه به اتفاع 200 متر است که زمانی سرخپوست های تاهامی آن را پرستش می کردند. بر بالای این صخره، یک برج سه طبقه و مغازه خوار و بار فروشی قرار داردکه با پیمودن 740 پله قابل دسترسی هستند. این پله ها با نمایی سورئال در کنار این صخره ساخته شده و جزئی از آن شده است. زیارتگاه مریم مقدس در نیمه راه این پلکان وجود دارد تا اگر برای ادامه مسیر نیاز به مداخلات روحانی داشتید به آنجا بروید.
 
9. پلکان اینکا، ماچوپیچو، پرو
The Inca Staircase
هر صبح 400 انسان شجاع از بیش از صد پلکانی که در مجموع بیش از 3000 پله دارند و در کنار هوایانا پیچو تراشیده شده اند، بالا می روند تا به معبد ماه و مناظر شگفت انگیزی که مشرف به خرابه های ماچوپیچوست، برسند. پله ها لغزنده و خطرناک هستند و در خطرناکترین قسمت این مجموعه، پرتگاهی مستقیم به سوی رودخانه اورومبامبا وجود دارد. البته، چنین منظره ای حتما ارزشش را دارد. اما در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا، به خاطر ارتفاع زیاد نفستان به شماره می افتد.