×

10 روش ساده برای حفظ سلامتی در طول سفر

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
دسته بندی راهنمای سفر
10 روش ساده برای حفظ سلامتی در طول سفر
هنگام سفر موارد مهم را می بایستی فراموش نکنید، یکی از این موارد مهم حفظ سلامتی است که در صورت رعایت نکردن بهداشت فردی ممکن است در طول مسافرت بیمار شوید و لحظات خوش یک سفر به خاطرات بدی تبدیل شود. در ادامه چند نکته ی ساده را معرفی می کنیم تا با رعایت این موارد در طول سفر سلامت خود را حفظ کنید. همواره بهتر است با داشتن اطلاعات کافی هوشمندانه سفر کنید:
 
1 - شستشوی دست ها را فراموش نکنید
washing hands
دکتر فیلیپ تیرنو (Philip Tierno) یکی از آسیب شناسان و میکروبیولوژیست‌ های دانشگاه پزشکی نیویورک و نویسنده ی کتابی با عنوان راز زندگی میکروب ‌ها (The Secret Life of Germs) در مصاحبه ‌ای توصیه کرد: شستن دست ها ساده ترین روشی است که هر فرد می تواند برای حفظ سلامت خود آن را انجام دهد. از نظر دکتر تیرنو، شستشوی دست ها 20 ثانیه زمان لازم دارد و فراموش نکنید که اطراف ناخن ها به خوبی شسته شوند.
اگر فورا امکان شستشوی دست ها ممکن نباشد پس بهتر است صورت خود و مخصوصا چشم ها ، بینی و دهان خود را لمس نکنید. علاوه بر این موارد دکتر فیلیپ تیرنو و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها به شدت توصیه می کنند که در صورت نداشتن دسترسی به آب، از دستمال های مرطوب و یا محلول های ضد عفونی کننده به جای آب و صابون استفاده کنید.
 
2 - مراجعه به کلینیک گردشگری
فیلیس کزارسکی، استاد طب و بیماری های عفونی در دانشگاه اموری، به گردشگران توصیه می کند که قبل از مسافرت به یک کلینیک گردشگری مراجعه کنند به ویژه اگر برنامه ی سفر به یک کشور در حال توسعه را داشته باشند. انجمن بین المللی گردشگری پزشکی لیستی از کلینیک های گردشگری در سراسر جهان را معرفی کرده است تا مسافران به راحتی انتخاب کنند. از نظر این سازمان بهتر است که به جای ویزیت توسط پزشک عمومی به این کلینیک ها مراجعه کنند، یک پزشک عمومی خوب شاید درباره تمام مسائل بین المللی آشنا و به روز نباشد. پس بهتر است که تقریبا 4 یا 6 هفته قبل از مسافرت به کلینیک سر بزنید. در صورت نیاز به هرگونه واکسنی قبل از سفر، می بایستی زمان ایمن سازی بدن را در نظر بگیرید و از عوارض واکسن مانند تب و گرفتگی ماهیچه ها و آنفولانزا در طول سفر در امان باشید.
 
3 - سیستم ایمنی بدن را قبل از پرواز های طولانی تقویت کنید
vitamin c
وندی پرین متخصص حوزه ی گردشگری به توریست ها پیشنهاد می کند که بهتر است قبل از پرواز های طولانی از ویتامین سی استفاده کنند. هوا درون هواپیما از طریق بازیابی جریان دارد و این موجب انتقال میکروب ها به هوای کل هواپیما می شود. استفاده از قرص ویتامین سی را فراموش نکنید به راحتی می توانید با افزودن آن به آب و میل کردن دارو سلامت خود را حفظ کنید.
 
4 - لوازم پزشکی به همراه داشته باشید
فیلیس کزارسکی توصیه می کند موارد معمولی پزشکی که در خانه بکار می برید و همچنین دارو هایی که با نسخه پزشک تهیه کرده اید را در کیف کوچک همراه تان نگه دارید. طبق توصیه ی پزشک بهتر است که داروی استامینوفن کدئینه (Tylenol)، ایبوپروفین، دارو های سرماخوردگی، نئوسپورین برای بریدگی یا گزش، کرم کورتیزون برای جلوگیری از التهاب، کمک های اولیه، نوار های بانداژ و زخم بندی، نوار های پانسمان و چسب پانسمان را در طول سفر همراه داشته باشید.
متخصص حوزه ی گردشگری نیز توصیه می کند که داروی گوارشی لوپراميد را در صورت سفر به کشور های در حال توسعه برای جلوگیری از شکم درد و یک آنتی بیوتیک مانند زیتروماکس و یا سیپرو یا سیپروفلوکساسین را فراموش نکنید. البته در انتخاب این دارو ها و بهترین آنها می توانید با پزشک خود مشورت کنید.
 
5 - مراقب نیش حشرات باشید
از نظر دکتر فیلیس کزارسکی، مقصد گردشگری و انتخاب آن ارتباط مستقیمی با سلامت و ایمن نگه داشتن تان خواهد داشت و همچنین نوع فعالیت هایی که در طول سفر انجام دهید بر سلامت تان تاثیر خواهند داشت. برای نمونه ویروس زیکا امروزه در مناطق آمریکای جنوبی، اطراف دریای کارائیب و این نواحی شایع می باشد. برای آشنایی با انواع بیماری های رایج در هر منطقه در اینترنت و سایت انجمن بین المللی گردشگری جستجو کنید. علاوه بر بیماری های رایج، گزش حشراتی مانند پشه و مالاریا یا تب عفونی ممکن است خطرناک نیز باشد. در چنین شرایطی می توانید از گزینه ‌ای بد بو، دی اتیل متا تولوآمید یا DEET 25 یا 35 درصدی برای مقابله با پشه ‌ها استفاده کنید. برای ایمنی بیشتر بهتر است که لباس هایتان را با کمک پرمترین یک داروی ضد شپش آماده کنید. از نظر این پزشک استفاده از داروی پیکاریدین نسبت به دی اتیل متا تولوآمید یا DEET که حساسیت کمتری روی پوست ایجاد می کند بهتر خواهد بود.
 
6 - خواب کافی داشته باشید
enough sleep
اگر در طول سفر برنامه ای پر از هیجان و شلوغی داشته باشید ممکن است نتوانید به اندازه ی کافی استراحت کنید، هتل های پر سر و صدا یا پرواز های طولانی مدت و ادامه دار موجب اختلال در آرامش و خواب خواهند شد. اما فراموش نکنید که استراحت و خواب کافی برای حفظ و سلامت سیستم ایمنی مهم بوده و انرژی بدن برای ادامه ی سفر تامین خواهد شد.
 
7 - به مقدار کافی آب بنوشید
drink water
پرواز های طولانی مدت، روز های پر از برنامه و فعالیت و آب و هوای گرم موجب می شوند که بدن نسبت به شرایط عادی خانه، به آب بیشتری نیاز داشته باشد. از نوشیدنی های قند دار خودداری کنید و آب را جایگزین نمایید و در طول روز نوشیدن 8 لیوان آب را فراموش نکنید. برخی از مواد غذایی نیز دارای آب زیادی می باشند، مانند هندوانه، ماست و خیار، که بهتر است در رژیم غذایی برای تامین آب بدن از این موارد استفاده کنید.
 
8 - در انتخاب مواد خوردنی و نوشیدنی دقت بیشتری داشته باشید
دکتر فیلیس کزارسکی بیان می کند که انجمن بین المللی گردشگری پزشکی لیستی کامل از پیشنهادات کلی را برای گردشگران ارائه کرده است، که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود. اما باید توجه کرد که میزان تاثیر این توصیه ها بستگی به نوع خوراک و نوشیدنی دارد که در کشور های مختلف متفاوت می باشد، پس بهترین و امن ترین گزینه برای داشتن تن و غذایی سالم انتخاب غذای گرم و یا بخار پز شده می باشد. طبق نظر انجمن بین المللی گردشگری پزشکی در کشور های در حال توسعه بهتر است که از مصرف غذا های خام، میوه ها و سبزیجاتی که توسط آب لوله کشی پاک شوند و همچنین تهیه غذا از دست فروش های خیابانی خودداری کنید. می توانید از آب جوشیده و یا از بطری آب بسته بندی شده استفاده کنید، نوشیدنی های داغ و یا گاز دار تهیه نمایید اما از تکه های یخ که از آب های لوله کشی آماده شده است دوری کنید.
دکتر فیلیپ تیرنو نیز از نوشیدن آب در دست شویی هواپیما هشدار می دهد. از نظر این پزشک، این آب ها آلوده بوده و حاوی باکتری می باشند. بهتر است در هواپیما برای شست و شوی دست از آب استفاده نکنید و در مقابل از دستمال های مرطوب و یا محلول های ضد عفونی کننده به جای آب و صابون استفاده کنید.
 
9 - ورزش کنید
exercise
همانطور که در خانه برنامه ی مشخص و روزانه ای برای نرمش و سلامتی دارید، سعی کنید در طول سفر نیز این برنامه را اجرا کنید و ورزش را فراموش نکنید. امروزه اکثر هتل ها دارای سالن های تناسب اندام و بدن سازی می باشند و برنامه های سلامتی و ورزش را اجرا می کنند. برای نمونه یکی از آموزش دهنده های معروف یوگا با همکاری هتل دابلیو ویدئو های کوتاه آموزش یوگا تهیه نموده است که می توانید آنرا امتحان کنید. با توجه به مقصدی که انتخاب کرده اید، دویدن یا دوچرخه سواری را نیز می توانید انتخاب کنید و با این روش از جاذبه های گردشگری نیز می توان بازدید کرد.
 
10 - از حس مشترک یا عرف عام کمک بگیرید
متخصصین پیشنهاد می کنند که بهتر است مانند خانه، در محیط سفر رفتار کنید. برای نمونه دکتر فیلیس کزارسکی بیان می کند که تصور نکنید مردم همه چیز را در اطراف خود پاکسازی و بهداشتی می کنند و شاید توجه به جزئیات باعث شود از سفر خود نتوانید لذت ببرید. این متخصص اظهار می کند که زیاد نگران موارد بهداشتی نباشیم، در طول زندگی روزمره با خرید از بازار تا گردش و تماشای تئاتر همواره در معرض میکروب ها بوده ایم اما زمانی که نوبت به سفر و خارج شدن از شهر برسد، دچار ترس و نگرانی می شویم. برای داشتن سفری خوش و به یاد ماندنی از حس مشترک استفاده کنید و وسواس به خرج ندهید.