×

آبشار گلوکان تهران، تنفسی زیر گوش پایتخت

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
دسته بندی ایرانگردی
آبشار گلوکان تهران، تنفسی زیر گوش پایتخت
در میان دغدغه های زندگی امروزی گاهی اوقات برنامه ریزی برای یک سفر هر چند کوتاه مدت اندکی دشوار به نظر می رسد. اما در این میان هیچ کس نمی تواند انکار کند که گاه یک سفر کوتاه مدت چه تاثیر بسزایی در تقویت روحیه هر انسانی دارد. با وجود آشفتگی های زندگی قرن بیست و یکم سفر حتما یکی از مهم ترین ملزومات زندگی است. اگر فکر می کنید که به یک استراحت کوتاه مدت و یک مسافرت دلچسب نیازمندید تا بتوانید تجدید قوا کنید، بهتر است با ما همسفر شوید. این بار قرار است به روستایی در نزدیکی پایتخت برویم که علاوه بر آب و هوای مطبوع و طبیعت دلنوازش، آرامشی وصف ناشدنی را در خود جای داده است. یک طبیعت گردی ایده آل که نیازمند صرف زمان زیادی نیست و البته هزینه چندانی را هم در بر نمیگیرد اما قطعا خاطره بسیار خوبی را برایتان رقم خواهد زد. آبشار کلوگان تهران مقصد این باره سفر یک روزه ماست. اینکه آبشار گلوکان تهران کجاست دقیقا همان چیزی است که در این سفر به دنبال آن هستیم تا در زیر گوش پایتخت آن را پیدا کنیم. اگر به دنبال آبشار کلوگان تهران عکس یا تصویری را جستجو می کنید حتما تا انتهای این سفر با ما باشید.
آبشار گلوکان
آبشار گلوکان، روستای گلوکان
طبیعت گردی آن هم زیر گوش پایتخت فرصت مغتنمی است بنابراین صبح قبل از اینکه سر و کله خورشید پیدا شود خودمان را به میدان قائم یا همان میدان لشکرک می رسانیم و جاده فشم را پیش رو میگیریم. روستای کلوگان که از توابع دهستان رودبار قصران شهرستان شمیرانات است خوشبختانه به سبب دوربودن از جاده اصلی هنوز آنقدرها به چشم نیاده و ظاهر بکر و زیبای خود را تا حدودی حفظ کرده است. جاده فشم را که پیش رو بگیرید با پشت سر گذاشتن منطقه ورجین که جزو مناطق حفاظت شده است و قبل از رسیدن به دوراهی لوشان سمت راست جاده یک تابلو مسیر روستای کلوگان را نشانمان می دهد.

با پیچیدن در جاده فرعی و طی کردن چند کیلومتر به ورودی یک پل می رسیم که روی رودخانه ای خودنمایی می کند. زنجیر جلوی پل ادامه مسیر با ماشین را غیر ممکن می کند. اگر در روزهای تعطیل به ورودی پل برسید باید ماشینتان را همینجا پارک کنید چرا که روستای کوچک کلوگان با کوچه باغ های باریک و قدیمی اش ظرفیت پذیرش ماشین های همراهتان را ندارد اما اگر در روزهای خلوت سری به روستا بزنید شاید بتوانید مسیر نیم کیلومتری پل تا روستا را نیز با ماشین خودتان طی کنید.
ابشار گلوکان
راستش را بخواهید قبل از ورود به روستا تابلویی قرار گرفته است که نشان می دهد اهالی روستا آنقدر هم از توریست ها و گردشگران دل خوشی ندارند آن هم به سبب دردسرهایی که آدم ها گاه با بی توجهی تمام برای اهالی روستا به وجود آورده اند پس حواستان را جمع کنید تا عبورتان از روستا و باغات اطراف آن بی هیچ تنش و برخوردی صورت بگیرد. روستا از همان ابتدای مسیر سرسبزو دلنواز است. بهداری و چند ساختمان نوساز را که پشت سر بگذارید خودتان را در میانه روستایی زیبا و خوش آب وهوایی خواهید یافت که حضورش کمی آن سوتر از پایتخت مثل یک معجزه است. آوای خوش پرندگان و نوای رودخانه ای که آرام و خرامان در میانه روستا جاری است حال و هوایتان را به کل عوض خواهد کرد. روستا پر از کوچه باغ های زیبا ست که گاهی سر و کله خانه های کاه گلی هم در آن پیدا می شود که بسیار چشم نواز است.
ابشار گلوکان
در پاییز و زمستان به سبب کوچ اهالی روستا خلوت است اما در نیمه نخست سال کلوگانی ها به باغاتشان سر می زنند و روستا مملو از مردم بومی است. مسیر رودخانه را پیش رو گرفته و از پلکان های زیبایی که رودخانه را همراهی می کنند عبور می کنیم. رودخانه در اوایل بهار آنقدر پرآب است که سروصدایش حسابی در روستا می پیچد اما با رسیدن فصل گرما کمی از رمق می افتد و بی سر و صدا مسیرش را طی می کند. باغ های گیلاس و آلبالو در مجاورت رودخانه و یا درختان گردو با آن قد رشید و بوی خوبشان حسابی روستا را آراسته اند. خودمان را به کوچه باغی به نام پی می رسانیم که قرار است آغازگر مسیر حرکتمان باشد. اما قبل از سر زدن به چشمه معروف روستای کلوگان که در نزدیکی رودخانه قرار گرفته است اصلا روستا را ترک نکنید. آبی گوارا که بهترین همراه برای پیمودن مسیر پیش رو است. از روی پل رودخانه عبور کرده و روستا را پشت سر می گذاریم.
ابشار گلوکان
اگر قصد خرید و یا استفاده از سرویس بهداشتی را دارید بهتر است همینجا دست به کار شوید و با خیال راحت سفرتان را آغاز کنید، چرا که یک پیاده روی نه چندان کوتاه مدت در انتظارمان است. رودخانه در دل یک دره به مسیر خود ادامه می دهد. ما نیز خلاف جهت رودخانه شروع به حرکت کردهو مسیر شیب داری را که شیب ملایمش به سمت بالاست را آغاز می کنیم. کمی که از روستا دور می شوید دشتهای وسیع خودنمایی می کنند. گاهی اگر آفتاب امان بدهد دامنه کوههای ورجین و دره های سرسبز این منطقه پر از گل های وحشی است و رودخانه های فصلی و دائمی از گوشه و کنار دشت ها و دره هایش عبور می کنند.
ابشار گلوکان
تکه سنگ های بزرگ و رودخانه ای که در دل دره پیچ و تاب می خورد این منطقه را خواستنی تر کرده است. گاهی برای عبور از مسیری باید دل به آب زده و از رودخانه عبور کنید. اگر رودخانه پرآب باشد حتما باید خیسی کفش ها و لباسهایتان را هم مد نظر بگیرید اما در تابستان دیگر خبری از خیس شدن های آنچنانی نیست. رودخانه با عبور از پستی بلندی ها صحنه های زیبایی خلق می کند و گاه با فرو ریختن از بلندای صخره ای کوتاه آبشارهای کوچکی خلق می-کند. در قلب این دشت ها در میانه این دره ها می توانید یک کمپ جانانه راه بیاندازید و خودتان را میهمان صرف یک صبحانه دلچسب بنمایید و کمی تجدید قوا کنید.

چیزی قریب به 4 کیلومتر و اندی که در امتداد دره ها و پا به پای رودخانه ها حرکت کنید سر و کله یک جوی باریک پیدا می شود که از رودخانه سوا شده است. رودخانه را ترک کرده و مسیر فرعی را ادامه می دهیم. هر چه جلوتر می رویم بیشتر در اعماق دره فرو می رویم. درختان بلندبالا و تکه سنگ های بزرگ هر از چند گاهی به چشم می خورند و کم کم نوای صدای آبشار را می شنویم. چیزی در حدود 400 الی 500 متر که در اعماق دره حرکت کنیم به آبشار زیبای کلوگان می رسیم. آبشاری با بلندای سی چهل متری که از بالای صخر ها خود را به زمین می رساند و در انتهای آبشار یک حوضچه نه چندان کوچک متولد می شود.
ابشار گلوکان
آبشار نمای بسیار زیبایی دارد و صخره پشت سرش نیز بر زیبایی اش افزوده است. صخره فرورفتگی و برآمدگی هایی دارد که همانند پلکان به نظر می رسد و یک برآمدگی در طول مسیر آبشار علنا آن را تبدیل به یک آبشار دو طبقه کرده است. در فصل بهار که آب حاصل از بارندگی ها و ذوب شدن برف ها در دشت ها و دره ها جاری می شود، آبشار نیز بسیار پرآب و زیباست و هر بیننده ای را مبهوت می کند. اما در تابستان آبشار آرام و متین فرود می آید و نوایی آرامبخش خلق می کند. قطرات آب با برخورد آبشار و دره به اطراف پرتاب می شوند و طراوت و شادابی را به ارمغان می آورند. آب آبشار در ادامه مسیر از زیر تخته سنگ های بزرگ و عظیم عبور می کند و در قالب جویباری خودش را به رودخانه اصلی می رساند.
ابشار گلوکان
آب بازی آن هم پای این آبشار زیبا حتما خستگی تان را به در خواهدکرد. تخته سنگ ها و صخره ها اجازه اتراق زدن در لب آبشار را به شما نمی دهند و باید کمی از آن فاصله بگیرید اما اگر قصد اتراق در کنار آبشار را داشته باشید با کمی پیاده روی و یک صخره نوردی سبک به راحتی می توانید خودتان را به بالای آبشار رسانده و در سایه سار درختان و هوایی مطبوع اتراق کنید و از این همه زیبایی لذت ببرید. این مسیر، مسیر مورد علاقه کوهنوردان است. اگر خوب دقت کنید دور تا دورتان کوه های اطراف را به خوبی خواهید دید. همهن، دارآباد، سرکچال، مهرچال، قله ساکارا همگی در کنار چند بلندی دیگر همه و همه از این مسیر قابل رویت است اما اغلب کوهنوردان این مسیر شیب دار را ادامه می دهند تا به روستای زیبای امامه بالا برسند. روستای امامه بالا در ارتفاع بالاتری از روستای کلوگان قرار گرفته است و تمام مسیر رسیدن به آن نیز شیب متوسطی رو به بالا دارد.

اگر بخواهید به روستای کلوگان بازگردید شیب مسیر رو به پایین است و باید در مسیر رودخانه راه رفته را بازگردید اما اگر بخواهید کوهنوردی و طبیعت گردی تان را تمام و کمال کنید می-توانید همگام با رودخانه و در خلاف جهت آن از میان دره ها عبور کرده و با یک پیاده روی یکی دوساعته خودتان را به امامه برسانید. مسیر پر از تخته سنگ های غول پیکر و گاه درختان تبریزی بلند است که بسیار چشم نواز است. شاید در امتداد مسیر چشمتان به کل و بز های این منطقه نیز بیافتد که اغلب در منطقه حفاظت شده ورجین زندگی می کنند. روستای امامه نیز با طبیعت زیبا و کوچه های سرسبزش یکی از زیباترین روستاهای منطقه فشم است که با آغوش باز پذیرای شماست.
بعد از رسیدن به روستای امامه می توانید از میدان اصلی روستا با وسایل نقلیه خودتان را به روستای کلوگان برسانید. فاصله آسفالته این دو روستا چیزی در حدود 13 کیلومتر است. می-بینید می توانید با صرف یک نیمروز در حاشیه تهران یک طبیعت گردی دلچسب و انرژی زا را تجربه کنید و در انتها با یک خاطره خوب به خانه باز گردید.
ابشار گلوکان
پیشنهاد ما به شما سفر به گلوکان در اوایل اردیبهشت است. در این فصل از سال آب و هوایی خنک و دلچسب در کنار رودخانه خروشان و طبیعتی سرسبز و د ل انگیز و درختان آراسته به شکوفه های زیبا آنقدر مجذوبتان خواهد کرد که حالا حالاها مزه این طبیعت گردی را فراموش نخواهید کرد اما گذر از رودخانه در مواقع پرآبی یکی از چالش های آبشار کلوگان است که با کمی دقت سفر را به سلامت پشت سر خواهید گذاشت. در اواخر فرودین و اوایل اردیبهشت هنوز هم برف و یخ در این منطقه به چشم می خورد که در مصاف با بهار چشم انداز زیبایی را خلق می کند. تابستان نیز با وجود گرمی هوا اما تفاوت دمای کلوگان و ارتفاعاتش با دمای پایتخت به طرز محسوسی پیداست. در پاییز و زمستان اما سرمای هوا کمی پیمودن مسیر را دشوار می کند به خصوص اگر پای برف و یخبندان به میان بیاید.
ابشار گلوکان
حالا که به سلامت طبیعت گردیتان را به اتمام رسانده اید حتما متوجه شده اید که این مسیر نسبت به باقی مناطق اطراف تهران از طبیعت پاک تری برخوردار است و ردپای زباله ها در دامان طبیعت آنقدرها پیدا نیست یادمان باشد همین پاکیزگی طبیعت را خواستنی تر کرده است پس به خاطر داشته باشید چیزی در طبیعت جا نگذاریم الا قلب هایمان و چیزی با خود به یغما نبریم جز خاطرات خوب! تا برای سال های طولانی کلوگان و طبیعت زیبایش خرم و خواستنی باقی بماند.
ابشار گلوکان
اگر پایتخت نشین هستید که بعد از اتمام سفر به خانه بازخواهید گشت اما از هر نقطه دیگر ایران که عازم تهران بوده و در این شهر بزرگ به دنبال یک اقامتگاه مناسب هستید، حتما سری به ایران هتل آنلاین بزنید تا لیست کامل هتل های تهران را با تمام جزئیات به روز ببینید. از هتل لاله  تهران گرفته تا هتل آپارتمان هایی با قیمت مناسب تر را می توانید با کمترین قیمت و البته تخفیفی ویژه اعضا در ایران هتل آنلاین به صورت صد در صد آنلاین رزرو کنید و روی خدمات پشتیبانی ما نیز حساب کنید.