×

راهنمای سفر به تبریز

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۱۶
دسته بندی سفرنامه
راهنمای سفر به تبریز
شهر تاریخی تبریز که در مرکز آذربایجان شرقی واقع شده است، یکی از شهر های پر مخاطب در ایام نوروز به شمار می آید. این شهر که دارای جاذبه های تفریحی و تاریخی متعددی می باشد، به جهت دارا بودن هتل ها، هتل آپارتمان ها و خدمات رفاهی بی شمار با هزینه های متفاوت، همواره آمادگی لازم را جهت میزبانی میهمانان نوروزی داشته است. وجود جاذبه های تفریحی و تاریخی، پارک های پر مخاطب نظیر ائل گلی، مراکز خرید سنتی و مدرن و نیز تنوع غذاهای محلی بسیار که در رستوران های سطح شهر و هتل ها با بهترین کیفیت عرضه می گردد، منجر شده تا این شهر گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا خواند. با سفر به آنجا و رزرو هتل های تبریز نظیر هتل پارس ائل گلی، نوروز خاطره انگیزی را در سال 98 تجربه نمایید.
سفر به تبریز
اطلاعات موردنیاز شهری در تبریز
تبریز حدود 631 کیلومتر از پایتخت فاصله دارد و سفر هوایی آن از تهران حدود یک ساعت و ده دقیقه به طول می انجامد. همچنین مدت زمان سفر با قطار نیز بیشتر از 10 ساعت می باشد. اگر بخواهیم سفری زمینی داشته باشیم نیز، به مدت هفت ساعت از تهران تا تبریز فاصله وجود دارد. فرودگاه بین المللی تبریز در مرکز شهر آن و در میدان بزرگ آذربایجان در بلواری به نام شهید بابایی تحت عنوان فرودگاه شهید مدنی تبریز واقع شده است. ترمینال مرکزی تبریز نیز در نزدیکی دهکده ی المپیک شهر و در انتهای اتوبان تهران به تبریز قرار گرفته است. آدرس این پایانه، میدان ابوریحان، انتهای خیابانی به نام منظریه می باشد. ترمینال شمال به غرب شهر نیز، نزدیک به میدان آذربایجان و فرودگاه بین المللی آن قرار گرفته است. این ترمینال بیشتر شهر های شمالی استان های آذربایجان شرقی و غربی را تحت پوشش قرار می دهد، و در بزرگراه پاسداران قرار دارد. تردد برای گردشگران در سطح شهر توسط خط اتوبوس تندرو امکان پذیر می باشد. لذا تاکسی های شهر نیز در همه جای آن قابل رویت هستند.
قابل ذکر است که پروازهای خارجی و داخلی از طریق فرودگاه بین المللی تبریز به صورت هفتگی و روزانه انجام می گیرد. پرواز های داخلی شامل تبریز به تهران، تبریز به مشهد، تبریز به اصفهان، تبریز به شیراز، تبریز به اهواز، تبریز به بندر عباس، تبریز به ماهشهر، تبریز به کیش و تبریز به عسلویه می باشد. ایستگاه راه آهن تبریز به راه آهن سراسری ایران متصل می شود. و در جنوب غربی شهر تبریز واقع شده است. این ایستگاه به میدان راه آهن شهر اشراف می یابد و با استفاده از اتوبوس های شرکت واحد و نیز مسیر بی آر تی امکان اتصال به مرکز شهر وجود دارد. همچنین امکان تردد به شهر از طریق تاکسی های ویژه ی راه آهن نیز امکان پذیر می باشد. فاصله ی ایستگاه راه آهن به میدان راه آهن را می توان با حدود پنج دقیقه پیاده روی طی نمود.
جهت ورود به شهر تبریز می توان از چهار مسیر اصلی آن استفاده نمود. یکی از مسیر ها بزرگراه یا اتوبان است. اگر بخواهیم تهران را مبدا قرار دهیم تا به تبریز برسیم، می بایست اتوبانهای تهران – کرج را طی نموده و در مسیر از شهر های قزوین و زنجان عبور نمائیم و مسیر را حدود 630 کیلومتر ادامه دهیم. در انتها نیز با 40 کیلومتر مانده به ورودی تبریز مواجه می شویم. مسیر بعدی از طریق شهر تبریز و نیز از طریق عبور از شهرهای میانه و بستان آباد امکان پذیر می باشد. مسیر دیگر از سمت جنوب غربی شهر است که از طریق عبور از شهر های آذر شهر، ایلخچی و سردرود امکان پذیر می باشد. نخستین تقاطع در ورودی شهر تبریز برای این مسیر پل تبادلی رحمت است که از این تقاطع نیز می توان به سمت بزرگراه شهید کسائی و نیز میدان راه آهن انتخاب مسیر انجام داد. از دیگر مسیر های آن، جهت جنوب شرقی شهر تبریز می باشد، که امکان ورود به شهر و میدان بسیج وجود دارد. جاده ی دیگر ایران از سمت شمال غرب و گذر از شهر های مرند و صوفیان است که امکان ورود به شهر تبریز را فراهم می نماید و با استفاده از تقاطع بلوار خلبان، امکان تردد ما بین خیابان ملت و خیابان خلبان وجود دارد.
معرفی جاذبه های گردشگری شهر تبریز
 
1.بازار بزرگ و تاریخی شهر تبریز: این بازار اولین بازار ثبت شده ی جهان در فهرست میراث یونسکو می باشد، که در مرداد 1389 خورشیدی به ثبت جهانی رسید. همچنین این بازار در 1354 هجری شمسی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. بازار تاریخی تبریز که معادل یک کیلومتر می باشد، یکی از بزرگترین مجموعه های متصل به هم و مسقف دنیا به شمار می آید. سازه های آجری به هم پیوسته و طاق ها و گنبدهایی که کاربندی های زیبا و مرتفعی دارند، و نیز مغازه ها، کثرت تیمچه ها، تعدد مدارس و مساجد همجوار سراهای بازرگانی، بازار سنتی تبریز را نمونه ایی شاخص از محیط تجارت و زندگی اسلامی – شرقی معرفی نموده است. مهمترین ورودی این بازار در انتهای شمال خیابان فردوسی واقع شده است. انواع محصولات بومی و سنتی، محصولات چرمی، آجیل، بلورها، دست بافته های سنتی، لبنیات های محلی و ... در این بازار به گردشگران و بومیان منطقه عرضه می گردد.

2. پارک ائل گلی تبریز: پارک ائل گلی تبریز که به صورت شبانه روزی پذیرای میهمانان و بومیان منطقه می باشد، در خیابان شهید باکری تبریز و در بلوار ائل گلی واقع شده است. این باغ بزرگ که در گذشته شاه گلی خوانده می شد، دارای یک دریاچه ی مصنوعی مربعی شکل با پیاده رو های بسیار زیبا در چهار جهت می باشد. از این باغ به عنوان نماد شهر تبریز یاد می شود. وجود دریاچه ی زیبا و تپه ی نسبتا بزرگ مقابل آن که دارای طبیعتی جذاب و چشمگیر است، از ویژگی های بارز پارک ائل گلی تبریز به شمار می آید که گردشگران بسیاری را به خود جذب نموده است. این مکان که از مکان های شاخص گردشگری شهر به شمار می آید، بنای اولیه اش را به دوران آق قویونلو نسبت می دهند، که در دوران صفویان گسترش یافته است. قابل ذکر است که باغ مذکور در دوران قاجاریه نیز اضافاتی داشته است. در حال حاضر عمارت هشت ضلعی پارک در مرکز دریاچه ی آن واقع شده که همچون جزیره ای زیبا جلوه گری می نماید. از تفریحات بارز این پارک می توان با قایق سواری در سطح دریاچه نام برد که جذابیت خاصی به محل بخشیده است.

3. پیاده روی خیابان تربیت: تربیت خیابانی خاص با درختکاری های زیبا و مغازه های کفش فروشی بسیار می باشد. یک طرف این خیابان به بازار سنتی و سرپوشیده ی تبریز اتصال می یابد. قدم زدن زیر سایه ی درختان احساس دل انگیزی را به افراد هدیه می نماید. سنگ فرش های قدیمی خیابان جذابیت چشمگیری به آن بخشیده است. این خیابان از نخستین خیابان های تبریز به شمار می آید. خیابان جذاب تربیت تبریز از مراکز خرید حائز اهمیت شهر است که در آن می توان کالاهای مختلفی را با قیمت مناسب تهیه نمود. وجود مغازه های تولیدی کیف و کفش، مانتو، کت و شلوار که محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب عرضه می دارند، از جمله امتیازاتی است که گردشگران را به سوی خود فرا می خواند. باغچه بندی های زیبای خیابان، مبلمان شهری خاص، بناهای قدیمی، وجود مجسمه های متعدد که نشانگر مشاغل سنتی هستند، بر هیجان و زیبایی خیابان تربیت می افزاید. خیابان معروف تربیت به جهت خرید، پیاده روی و قدم زدن، صرف غذا در رستوران های سنتی محبوب گردشگران نوروزی می باشد.

4. ارگ علیشاه تبریز: ارگ علیشاه تبریز در خیابان امام و کوچه ی ارگ واقع شده است. این ارگ که از بیرون عظمت خود را به نمایش گذاشته است، دارای قدمتی 700 ساله می باشد. این بنا یکی از بلند ترین و قدیمی ترین دیوار های تاریخی ایران و نیز از جمله مهمترین نماد های شهر تبریز به شمار می آید. بنای مذکور از نمونه های شاخص معماری و هنر دوران ایلخانی به شمار می آید، که سازه ای با شکوه را به نمایش گذاشته است. ارگ علیشاه را بزرگترین بنای آجری تبریز معرفی نموده اند، که دهانه ی ایوان آن حدود 30 متر عرض دارد. و دیوار های این بنا نیز حدود 105 متر عرض دارند. بنای مذکور در دی ماه 1310 خورشیدی، با شماره ی 170 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

5. موزه ی مشروطه ی تبریز: خانه ی مشروطه یا موزه ی مشروطه ی تبریز یکی از خانه های مهم و تاریخی است که در دوران مشروطیت، محلی جهت تصمیم گیری مهم سران آن به شمار می آمده است. این موزه در غرب بازار تبریز و روبروی مسجد جامع تبریز واقع شده است. این خانه ی تاریخی در سال 1247 به دست شخصی به نام حاج ولی معمار ساخته شده است. شخصی به نام حاج مهدی کوزه کنانی معروف به ابوامله که از بازرگانان خوش نام و جانبدار آزادی بود، بعد از به توپ بستن مجلس توسط محمد علی شاه، در سال 1287 این خانه را جهت پشتیبانی از مشروطه خواهان در اختیار آنان نهاد. موزه در سال 1375 و در پی تغییرات به عمل آمده در تالار و اتاق ها تاسیس گردید. در این موزه اسنادی از انقلاب مشروطیت و دگر آثار تاریخی به نمایش در آمده است. بنای زیبای این خانه ی تاریخی حدود 1300 متر مربع مساحت دارد و در دو طبقه ساخته شده است. در طبقه ی اول حدود شش اتاق و در طبقه ی دوم نیز یک سالن بزرگ با ابعاد 9*6 متر و شش اتاق در سرسرا واقع شده است.
بنا معرف ویژگی های بارز معماری عصر قاجار می باشد. و این ویژگی های در تزئینات، نورگیر ها و چشم انداز هایش کاملا آشکار است. از این رو همواره در ایام نوروز مورد توجه گردشگران نوروزی بوده است.