×

زیباترین روستاهای ایران

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۱/۶
دسته بندی ایرانگردی
زیباترین روستاهای ایران
در این مقاله به 10 مکان شگفت‌انگیز ایران اشاره خواهد شد، پس با ایران هتل آنلاین به این مکان‌ها هوشمندانه سفر کنید.

1- روستای آبشار و آب گرم روستای زیارت
روستای آبشار و آب گرم زیارت در استان گلستان واقع‌شده است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 960 متر و دارای آب‌وهوای معتدل کوهستانی است. روستای ییلاقی زیارت به دلیل رنگ خانه دیوار خانه‌ها و حیاط آن‌ها از سایر روستاها جداشده است. از جاذبه‌های دیگر روستا، به چشمه آب گرم آن می‌توان اشاره کرد.
روستای آبشار و آب گرم روستای زیارت
مسیر دسترسی: استان گلستان، شهرستان گرگان، دهستان استرآباد جنوبی، 10 کیلومتری جاده نهارخوران.
اقامتگاه: هتل قصر بوتانیک، هتل شهاب نهارخوران گرگان، هتل آذین گرگان
 
2- روستای پلکانی اشتبین
روستای اشتبین از توابع شهرستان جلفا در آذربایجان شرقی است. آنچه در این روستا نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند آن است که پشت‌بام هر خانه، حیاط خانه بالایی خود است. معماری زیبا و پیشینه تاریخی دوران قاجاریه و صفویه این روستا را برای بینندگان خود جذاب کرده است. وقتی به معماری خانه‌ها خیره می‌شوید شاهد سرستون‌های طرح صفویه و درب و پنجره‌های طراحی‌شده شکل منحصربه‌فردی به این روستا بخشیده است. یکی از مشاغل این روستا تولید ابریشم و وجود کارگاه‌های بسیار زیاد برای تولید این ماده باارزش است.
روستای پلکانی اشتبین
مسیر دسترسی:
آذربایجان شرقی، شهرستان جلفا، بخش سیه‌رود و دهستان توجه مهر.
اقامتگاه: هتل پارس ائل گلی تبریز، هتل لاله کندوان تبریز
 
3- روستای چورت
این روستای زیبا که با مناطق جنگلی احاطه‌شده است شهرت خود را مدیون دریاچه‌ای در جوار خود است که در ناحیه‌ای با شیب تند قرارگرفته است. به‌ندرت اتفاق می‌افتد که گردشگری به این روستا سفرکرده باشد و عاشق زیبایی آن نشده باشد.
روستای چورت
مسیر دسترسی: شهرستان ساری، کیاسر، سالار دره، دوراهی سد شهید رجایی(سلیمان تنگه) و کیاسر
اقامتگاه: هتل نارنج ساری، هتل نوید، هتل سالار دره ساری
 
4- روستای پالنگان
این روستا با قدمتی که در پیش از اسلام دارد متعلق به استان خوزستان شهرستان کامیاران است. این روستای زیبا که خانه‌های آن به‌صورت پلکانی و از سنگ در دامنه کوه ساخته‌شده است بسیار مهیج است. رقص باستانی مردم این روستا بسیار زیباست. آن‌ها از روز پنجم اسفندماه به رقص و پای‌کوبی جهت فرارسیدن سال نو می‌پردازند.
روستای بالنگان
در 800 متری جنوب روستای بالنگان و در دره تنگ کوه و در محلی که پر از چشمه است بقایای متعددی از آتشکده‌ها با قدمت طولانی به چشم می‌خورد.
مسیر دسترسی: استان کردستان، شهرستان کامیاران، دره زیبای تنگی‌تر
اقامتگاه: هتل هاله بانه
 
5- سی سخت
شهری کوچک و زیبا در دامنه کوه دنا، بلندترین قله کوه رشته‌کوه زاگرس در استان کهگیلویه و به ویر احمد است. شهر سی سخت در زمستان پوشیده از برف است و همین امر موجب شکل گرفتن چشمه‌های متعدد با آب فراوان و زلال‌شده است که آب آشامیدنی و کشاورزی باغات را فراهم آورده است.
سی سخت
سابقه سکونت در شهر سی سخت به قبل از اسلام می‌رسد. زیبایی و سرزندگی شهر سی سخت در بهار و تابستان هر بیننده‌ای را مجذوب خودکرده است.
مسیر دسترسی: استان کهگیلویه و بویر احمد، یاسوج، شهرستان دنا
اقامتگاه: هتل جهانگردی یاسوج
 
6- روستای هجیج
این روستا از پرجاذبه‌ترین روستاهای گردشگری استان کرمانشاه است که در شهر پاوه قرار دارد. خانه‌های روستا به‌صورت پلکانی ایجادشده‌اند که به‌خوبی ویژگی خانه‌های پلکانی در آن‌ها قابل روئیت است و ازنظر بیننده شاید ماسوله دوم کشور ایران محسوب شود. خانه‌های روستای هجیج همگی از سنگ و به‌صورت خشکِ چین بناشده‌اند.
روستای هجیج
مسیر دسترسی: استان کرمانشاه، شهرستان پاوه، بخش نوسود
اقامتگاه: هتل ارم پاوه
 
7- روستای کارتا
روستای کارتا در جنوب غربی ایران و در 40 کیلومتری شهرستان ایذه از استان خوزستان واقع‌شده است. از ویژگی‌های ممتاز این روستا قرارگرفته بقعه امامزاده سلطان ابراهیم در آن است. این بقعه در دامنه کوهی قرار دارد که پوشش سبز گیاهی منطقه زاگرس جلوه بی‌نظیری برای آن خلق کرده است.
روستای کارتا
یکی از نکات جالب در این روستا استفاده از قایق‌سواری برای بازدیدکنندگان است تا بتوانند به‌وسیله آن از طریق دریاچه سد عباسپور خود را به این روستا برسانند.
مسیر دسترسی: استان خوزستان، شهر ایذه
اقامتگاه: هتل آپارتمان آنزان ایذه
 
8- روستای ماخونیک
روستای ماخونیک در استان خراسان جنوبی قرار دارد و به دلیل قد و قامت کوتاه ساکنین آن به لی‌لی پوت های ایران و حتی جهان شهرت دارد. خانه‌های این روستا به‌گونه‌ای ساخته‌شده‌اند که کف خانه‌ها در حدوداً یک متر در زمین فرورفته‌اند.
روستای ماخونیک
در هر خانه فضاهای محلی به نام کندیک وجود دارد که محلی برای نگه‌داری گندم و جو است. کرشک نیز که اجاق خانه محسوب می‌شود برای طبخ غذا از آن استفاده می‌شود.
مسیر دسترسی: خراسان جنوبی، شهرستان سربیشه، دهستان دُرُح 
اقامتگاه: هتل کوهستان بیرجند، هتل سنتی عماد نظام فردوس
 
9- روستای اصفهک 
روستایی کویری در استان خراسان جنوبی و شهرستان طبس واقع‌شده است که دارای جاذبه‌های جذاب مناطق کویری است اما بر اساس زلزله سال 57 به‌کلی تخریب‌شده است ولی مردم با تمام تلاش خود خانه‌ها را در کنار بافت قدیمی روستا بنا کردند تا حافظ اصالت آن باشند همین موجب شده تا گردشگران بافت قدیم و جدید اصفهک را باهم مقایسه کنند.
مسیر دسترسی: خراستان جنوبی، شهرستان طبس، بخش دیهوک
اقامتگاه: هتل نارنجستان طبس، هتل بهمن طبس
 
10- روستای داماش
این روستا که نام‌آشناست در استان گیلان قرار دارد. جاذبه طبیعی این روستا گل سوسن است که در بهار و ابتدای تابستان زیبایی خاصی به این روستا می‌بخشد. طبیعت زیبا و هوای خوب در تابستان گردشگران زیادی را به روستا داماش فرامی‌خواند.
روستای داماش
مسیر دسترسی: استان گیلان، شهرستان رودبار، دهستان جیره بند بخش عمار لو
اقامتگاه: هتل کادوس گیلان، هتل معین گیلان، هتل بهشت تالاب گیلان

فراموش نکنید که موارد نامبرده شده صرفا براساس میزان جذب گردشگری در طول سال معرفی شده اند اما به خوبی می توان مشاهده کرد که میزان اقامت در هتل های اصفهان و هتل های تهران نیز می تواند گویای آثار با جذابیت گردشگری باشند پس اصفهان نصف جهان و تهران را به عنوان قلب تپنده کشور فراموش نکنید