×

چشمه آب گرم درجزین سمنان، آب تنی در دل زمین

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۱/۷
دسته بندی ایرانگردی
چشمه آب گرم درجزین سمنان، آب تنی در دل زمین
ایران سر زمین چشمه های جوشان است. جنگل های انبوه، کرانه های آبی دریای خزر و خلیج فارس، آبشارهای خروشان و چشمه های جوشان ایران هر ساله دلیل بسیاری از سفرهای داخلی و بین المللی است. گردشگران زیادی هر ساله برای بازدید از جاذبه های طبیعی به کشور ما سفر می کنند.
در این میان استان سمنان، نقش مهمی در صنعت توریسم و گردشگری کشور دارد. سمنان مرکز این استان است و جاذبه های طبیعی متعددی را در خود جای داده است. هتل گوت که مال یکی از هتل های سمنان است که شهرت زیادی دارد. این هتل در بلوار قائم، خیابان دانشگاه واقع شده است.
 
معرفی استان سمنان:
سمنان یکی از استان های بزرگ کشور است که مرکز آن شهری با همین نام است. این استان مساحتی بالغ بر ۹۷۴۹۱ کیلومتر مربع دارد. استان سمنان هفتمین استان پهناور کشور محسوب می شود. این استان با استان های خراسان شمالی، مازندران، گلستان، اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قم و تهران همسایه است.
شهرستان های استان سمنان عبارتند از: سمنان، دامغان، شاهرود، سنگسر، گرمسار، میامی، سرخه و آرادان. این استان در سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ کشور دارای ۵۸۹۷۴۲ نفر جمعیت بوده است. بیش از ۹۵ درصد مردم استان سمنان را مسلمانان شیعه تشکیل داده اند.
درجزین
مردم شهرهای سنگسر و ایوانکی در استان سمنان فارسی زبان نبوده و به زبان های سنگسری و تاتی صحبت می کنند. باقی مردم استان سمنان فارسی زبان هستند. اغلب مساحت این استان را بیابان ها تشکیل داده اند.
اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی این استان، کشاورزی را در آن با مشکل مواجه نموده است. گندم و جو سهم زیادی از محصولات کشاورزی سمنان را به خود اختصاص داده است. اما دامداری در استان سمنان از رونق خوبی برخوردار است و این امر سمنان را به یکی از قطب های دامداری و دامپروری کشور مبدل ساخته است.
قالی بافی، نمد مالی، سفال سازی و گلیم بافی از جمله صنایع دستی مهم این استان به شمار می رود. استان سمنان همچنین یکی از استان های غنی کشور به شمار می رود که معادن زیادی را در خود جای داده است. معادل فعال این استان شامل زغال سنگ، گچ، مس، کرومیت، نمک، سولفات سدیم، خاک های صنعتی و ... است.

این استان دارای چهره های سرشناسی در سطح کشور است که از مهم ترین آنها می توان به دو رئیس جمهور سابق و کنونی کشور، محمود احمدی نژاد و حسن روحانی اشاره کرد.
 
چشمه آب گرم درجزین:
درجزین یا درگزین یکی از شهرهای استان سمنان است که در ۵ کیلومتری شمال سمنان قرار گرفته است. بر اساس آخرین سرشماری کشور در سال ۱۳۹۵، این شهر دارای ۵۹۹۷ نفر جمعیت بوده است. درجزین به دلیل دارا بودن چند قنات و عبور آب چشمه گل رودبار، دارای شرایط اقلیمی مساعدی است.
اغلب ساکنان شهر را مردم مسلمان و شیعه تشکیل داده اند. انار و زردآلو مهم ترین محصولات این شهر به شمار می روند. قدیمی ترین درخت چنار ایران در این شهر قرار دارد و قدمت آن به بیش از ۸۰۰ سال می رسد.

در جنوب غربی شهر درجزین و در ۲۱ کیلومتری شمال غرب سمنان، چشمه آب گرمی وجود دارد که به دلیل خواص درمانی آب خود در کشور معروف است. آب گوگردی چشمه آب گرم درجزین در استخرهایی با عمق کم ریخته می شود. هر ساله افراد زیادی برای آب تنی در این چشمه به استان سمنان سفر می کنند.
به گفته محققان، آب چشمه درجزین به درمان بیماری های رماتیسمی و بیماری های پوستی کمک می کند. از این رو در اوایل بهار تا اوایل پاییز، این چشمه به یکی از شلوغ ترین مراکز شهر درجزین مبدل می شود.
در ارتفاعات شمالی این منطقه، فعالیت های محسوس آتشفشانی مشاهده می گردد. بر اساس یافته های زمین شناسی، این منطقه در گذشته در کف دریا قرار داشته است. دره ای که چشمه آب گرم درجزین در آن قرار دارد، دارای پوشش گیاهی نامناسبی است. اما می توان در ارتفاعات شمالی این منطقه که دارای آب و هوایی سرد و معتدل است، گیاهانی نظیر زرشک، گون و نی را مشاهده کرد.

آب چشمه درجزین از ساختمان درونی زمین به سطح بیرونی راه می یابد. در این منطقه ۵ چشمه وجود دارد که نام برخی از آنها عبارتند از: گرآب، قولنج آب و مرادآب. آب چشمه درجزین بیماری های پوستی نظیر کورک، سودا، پسیورازیس و زرده زخم را بهبود می بخشد. همچنین آب معدنی این چشمه تاثیر زیادی در درمان بیماری های رحم، غدد، کبد و تورم و التهابات مفاصل دارد.
وجود مقدار زیادی آهن در این آب سبب شده تا افراد زیادی با نوشیدن آن، کم خونی خود را درمان نمایند. مسیر دسترسی به چشمه آب گرم درجزین برای اتومبیل های شاسی بلند مناسب است. اما سایر خودروهای سواری نیز قابلیت پیمودن این مسیر را دارند.
برای رسیدن به چشمه آب گرم درجزین می توان از سه راهی مومن آباد به جاده خاکی منتهی به چشمه دسترسی یافت. طول این جاده خاکی حدود ۲۹ کیلومتر می باشد.