×

سفر شش روزه جاده ای از اصفهان به تبریز

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۲/۲
دسته بندی سفرنامه
سفر شش روزه جاده ای از اصفهان به تبریز
بیایید قید سفر هوایی را بزنیم و خودمان را به دل جاده ها بسپاریم. سفر همیشه رسیدن نیست گاهی فقط رفتن است. خوب که چشم باز کنید در گوشه وکنار این جاده ها شهر یا روستایی سحرانگیز شما را می خواند. این بار شما را از نصف جهان به سرزمین پرخاطره تبریز دعوت می کنیم، آن هم از میان جاده ها. فاصله بین این دو شهر پرطرفدار 907 کیلومتر است که با یک رانندگی 11ساعته پیموده خواهد شد اما اگر دلتان می خواهد که در بین پیچ و خم های جاده از شهرهای پنهان شده در دل جاده ها هم دیدن کنید مسیر پیشنهادی ما را بپیمایید. با آغاز حرکت از نصف جهان و با گذر از شهرهای نطنز، کاشان، قم، ساوه، سلطانیه، زنجان و بستان آباد در نهایت به تبریز خواهیدرسید. این مسیر 1051کیلومتری را در مدت زمان 13ساعت طی خواهیدکرد.
 
اصفهان، روز اول
آغاز سفر: 6 صبح
مقصد اولمان شهر زیبای نطنز است که 134 کیلومتر با اصفهان فاصله دارد. با یک رانندگی 90دقیقه ای به نطنز خواهیدرسید.
 نطنز
نطنز، روز اول
زمان رسیدن: 8:35 صبح
قبل از نطنز سری به روستای زیبای طامه بزنید و در جوار آبشار شکوهمند و آب و هوای مه گرفته دلچسبش آن هم در 7 کیلومتری نطنز صبحانه تان را میل کنید.
مسجد جامع نطنز
مسجد جامع نطنز
آدرس: نطنز، خیابان مالک اشتر
زمان بازدید: 45 دقیقه
مسجدی خاص از دوره ایلخانی با معماری و کاشی کاری های شکوهمند، مقبره و خانقاه، منبر و محراب باشکوه در کنار دربهای تاریخی و زیبا که بسیار چشم نواز است.
آتشکده
آتشکده
آدرس: نطنز، خیابان مالک اشتر
زمان بازدید: 30دقیقه
یک آتشکده متعلق به دوره ساسانیان که پشت مسجد جامع در میان یک باغ وسیع به نام باغ امام جمعه قرار دارد.
کوهاب
کوهاب
آدرس: نطنز، بلوار شهید بهشتی
بازدید: 45 دقیقه
کاروانسرای کوهاب با اتاق ها و دالان های متعدد درمجاورت باغ های زیبا که از عهد صفوی به یادگار مانده و تا دوره پهلوی هم مکانی برای استراحت کاروانیان بوده است.
رستوران باغ کوهاب
ناهار
رستوران باغ کوهاب درست در مجاورت کاروانسرای کوهاب با دکوراسیونی بسیار زیبا قرار گرفته است. بعد از صرف نهار راس ساعت 15 شهر را به مقصد کاشان ترک می کنیم.
اکوکمپ متین آباد
پیشنهاد دوم
اگر به یک تفریح هیجان انگیز فکر می کنید می توانید پس از بازدید از آتشکده خودتان را به اکوکمپ متین آباد رسانده و لذت شترسواری، دوچرخه سواری، بازدید از مزرعه پرورش اسب و شتر و در نهایت صرف نهار در رستوران زیبا و سنتی این مجموعه در کویر را هم بچشید.
کاشان
کاشان
فاصله 84 کیلومتری نطنز به کاشان را با یک رانندگی یک ساعته در می نوردیم و خودمان را حوالی ساعت 16 به کاشان می رسانیم.
باغ فین
باغ فین
آدرس: کاشان، منطقه فین، خیابان امیرکبیر
زمان بازدید: ا ساعت
فین باغی زیبا با درختان کهنسال و هوایی مطبوع، فواره ها و حوض های آب و بناهای تاریخی متعدد که به دلیل حمام تاریحی و شرح ماجرای به قتل رسیدن امیرکبیر شهره شده است. باغی با چندصد سال قدمت که با صرف یک چای خوش عطر در چایخانه اش خستگی راه را بدر خواهدکرد.
مسجد جامع کاشان
مسجد جامع کاشان
آدرس: کاشان، محله میدان کهنه، خیابان باباافضل
زمان بازدید: 30 دقیقه
قدیمی ترین بنای شهرکاشان با محراب و کاشی کاری های زیبا مسجدجامع آن است. این بنا در دوره سلجوقی و بر روی بقایای یک آتشکده ساخته شده است.
خانه های تاریخی کاشان
خانه های تاریخی کاشان
آدرس: کاشان، خیابان علوی، محله سلطان امیراحمد
زمان بازدید: 2ساعت
خانه طباطبایی ها، خانه بروجردی ها، خانه عباسیان، سرای عامری ها، خانه حسینی و بنی کاظمی، حمام و زیارتگاه سلطان امیراحمد تنها بخشی از دیدنی های این محله تاریخی است که تنها چند دقیقه با یکدیگر فاصله دارند.
بازار کاشان
بازار کاشان
آدرس: کاشان، خیابان باباافضل
بازار سنتی و زیبای کاشان از دوره صفویه به یادگار مانده است بزنید.
 اقامتگاه بوم گردی
اقامت در کاشان، شب اول
اقامتگاه بومگردی ملک کاشان، اقامتگاه بوم گردی ثنا، اقامتگاه بوم گردی سرای آقا محمد و چندین اقامتگاه منحصربفرد دیگر در این شهر قرار دارد. صبح فردا راس ساعت 7 صبح کاشان را به مقصد شهر مقدس قم ترک خواهیم کرد.

قم، روز دوم
فاصله کاشان تا قم 112 کیلومتر است و با یک رانندگی 1 ساعته و 20 دقیقه ای وارد این شهر مقدس خواهید شد. راس ساعت 8:30 به نزدیکی شهر قم خواهید رسید اما اگر به فکر اقامه نماز صبح در حرم مطهر حضرت معصومه هستید می توانید کمی زودتر از کاشان حرکت کنید.
مسجد مقدس جمکران
مسجد مقدس جمکران
زمان بازدید: 1 ساعت
جمکران در شش کیلومتری شهر قم و در مسیر کاشان به قم قرار دارد بنابراین قبل از رسیدن به قم ابتدا سری به این مسجد مقدس زده و از حال و هوای معنوی آن نهایت لذت را ببرید.
خضر نبی
خضر نبی
آدرس: قم، جاده جمکران به کوه خضر
زمان بازدید: ا ساعت
کوه خضر نبی و زیارتگاه کوچکی که بر فراز آن قرار دارد یکی دیگر از جاذبه های شهر قم است. کوهی که بیشتر شهرتش به وجود غاری 3000 ساله است که بنابر برخی روایات محل عبادت خضرنبی(ع) بوده است.
حرم حضرت معصومه(س)
حرم حضرت معصومه(س)
زیارت و آرامش دل و جان آن هم در مجاورت خواهر سلطان علی ابن موسی الرضا(ع) حتما هر مسافری را در قم ماندنی خواهدکرد.
 
بازار سنتی قم
آدرس: قم، خیابان طالقانی
این بازار یک شاهکار معماری است که از دوره صفویان به یادگار مانده است. اگر به دنبال خرید سوغاتی با قیمت مناسب هستید بازار جای مناسبی است. اگر زمان کافی برای گشت وگذار در شهر دارید سری به خانه ملاصدرا فیلسوف مشهور و یا عمارت تاریخی یزدان پناه بزنید و از موزه صنایع دستی نیز بازدیدکنید.

ناهار
از میان رستوران های این شهر را می توان به رستوران های ارک سالاریه، مرتضوی، مستوران و رستوران سیرنگ اشاره کرد. بعد از صرف نهار راس ساعت 14 قم را به مقصد ساوه ترک می کنیم.
ساوه
ساوه
فاصله 84 کیلومتری قم به ساوه را یک ساعت و اندی پشت سر گذاشته و در ساعت 15:30 به ساوه می رسیم. پیشنهاد دوم حرکت از قم به سمت شهر زیرزمینی آوه و سپس به سمت شهر ساوه است.
شهر زیرزمینی آوه
شهر زیرزمینی آوه
آدرس: استان مرکزی، آزادراه ساوه به سلفچگان
زمان بازدید: 1 ساعت
وجود شهر زیرزمینی 7000 ساله، آب انبار، کاروانسرای صفوی و آستان مقدس امامزاده عبدالله این منطقه تاریخی را بسیار دیدنی تر کرده است. آوه در 50 کیلومتری شهر قم واقع شده است.
مسجد جامع ساوه
مسجد جامع ساوه
آدرس: ساوه، انتهای خیابان سلمان ساوجی
زمان بازدید: 45 دقیقه
فاصله 30 کیلومتری آوه به سمت ساوه را که طی کنید راس ساعت 16:30 دقیقه به ساوه خواهید رسید. مسجد جامع ساوه با بیش از هزار سال قدمت یکی از قدیمی ترین مساجد ایران است که در طول دوره های تاریخی مختلف بارها مورد بازسازی قرار گرفته است.
دریاچه مصنوعی ساوه
دریاچه مصنوعی ساوه
آدرس: ساوه، مجتمع تفریحی امام خمینی
زمان بازدید: 1ساعت
پیست اسکیت، پیست دوچرخه سواری، باشگاه تیراندازی، قایق رانی در دریاچه و شهربازی از امکانات موجود در اطراف این دریاچه زیباست. بام ساوه واقع در بلوار طراوت از دیگر مکان های تفریحی این شهر زیباست.
مسجد سرخ ساوه
مسجد سرخ ساوه
آدرس: ساوه، میدان انقلاب
زمان بازدید: 45 دقیقه
مسجد سرخ ساوه یکی از مساجد تاریخی شهر ساوه است که به نظر می رسد بر روی یک آتشکده برپا شده است. بنای فعلی مسجد به یادگار مانده از دوره سلجوقی است که در دوره صفوی بازسازی شده است.
هتل چهار ستاره کاوه
هتل های ساوه، شب دوم
تنها مرکز اقامتی شهر در 16 کیلومتری مرکز شهر ساوه قرار گرفته، هتل چهار ستاره کاوه است. راس ساعت 7 صبح روز سوم مسیرمان را به سمت سلطانیه ادامه می دهیم.
سلطانیه
سلطانیه
فاصله 275 کیلومتری ساوه به سلطانیه با یک توقف کوتاه در بویین زهرا و ابهر با زمان 4ساعت پشت سر می گذاریم. با این فاصله حوالی ساعت 11 روزسوم را در سلطانیه خواهیم بود.
گنبد سلطانیه
گنبد سلطانیه
آدرس: سلطانیه،
زمان بازدید: 90 دقیقه
گنبدسلطانیه بزرگترین گنبد آجری جهان که در دوره ایلخانیان ساخته شده است. موزه گنبد و بازارچه صنایع دستی نیز بخشی از دیدنی های جالب گنبد است.

ناهار
برای صرف نهار می توانید به رستوران سلطانیه یا رستوران برنا مراجعه کنید.
معبد داش کسن
معبد داش کسن
آدرس: 15 کیلومتری سلطانیه، روستای ویر
زمان بازدید: 45دقیقه
معبدی منحصربفرد و صخره ای که از دوره ایلخانیان برجای مانده است.
چشمه شاه بلاغی
چشمه شاه بلاغی
آدرس: سلطانیه، روستای اسدآباد
یکی از تفرجگاه های سلطانیه که شامل چشمه ای جوشان و دریاچه ای زیبا است و می توانید با قایق سواری ازآن لذت ببرید. راس ساعت 19 سلطانیه را به مقصد زنجان ترک می کنیم.
هتل سنتی ددمان
هتل های زنجان، شب سوم
هتل سنتی ددمان، هتل بزرگ زنجان و هتل سپهر تنها برخی از گزینه های اقامتی پیش روی شماست.
رختشویخانه
رختشویخانه، روز چهارم
آدرس: زنجان، سعدی وسط، کوچه رختشویخانه
زمان بازدید: 1ساعت
بنایی منحصربفرد که برای استفاده بانوان زنجانی طراحی شده بود و هم اکنون به عنوان موزه مردم شناسی مورد استفاده قرار می گیرد.
عمارت ذوالفقاری
عمارت ذوالفقاری، موزه مردان نمکی
آدرس: زنجان، خیابان زینبیه
زمان بازدید: 1 دقیقه
عمارتی تاریخی با نمایش سه مرد نمکی چند هزارساله که در یکی از معادن نمک کشف شده اند.
بازار زنجان
بازار زنجان
آدرس: زنجان، سبزه میدان
زمان بازدید: 1 ساعت
طولانی ترین بازار سرپوشیده ایران که از دوره قاجار به یادگار مانده است.
مسجد جامع
مسجد جامع
آدرس: زنجان، سبزه میدان
زمان بازدید: 30دقیقه
مسجد و مدرسه سید به یادگار مانده از دوره قاجار که به تازگی بازسازی شده است.

ناهار
برای صرف ناهار می توانید به سفره خانه حاج داداش در بازار و یا رستوران های پلو، دورچین، ایرانیان، دیزی سرای عابدینی و مشاهیر مراجعه کنید.
حمام حاج داداش
حمام حاج داداش
آدرس: زنجان، بازار، وبروی مسجدمیرزایی
زمان بازدید: 30دقیقه
حمامی سنتی با ستون های سنگی و 1200سال قدمت که هم اکنون به عنوان یک سفره خانه به کار برده می شود.
ائل داغی
ائل داغی
آدرس: زنجان، گاوازنگ
تفرجگاهی با آب و هوایی مطبوع در شمال شهر زنجان که شامل آلاچیق ها، سد گاوازنگ و مزار شهدای گمنام بر فراز بام شهر است. راس ساعت 15 زنجان را به سمت بستان آباد ترک می کنیم.
چشمه آب گرم بستان آباد
چشمه آب گرم بستان آباد
آدرس: بستان آباد، بزرگراه سراب بستان آباد، مجتمع آب درمانی
فاصله 248 کیلومتری زنجان به بستان آباد را با زمانی 3ساعته پشت سر گذاشته و حوالی ساعت 18 وارد بستان آباد می شویم. مجتمع آب درمانی بستان آباد به داشتن خواص درمانی بسیار شهره است. راس ساعت 20 بستان آباد را به سمت تبریز ترک می کنیم.
هتل های تبریز
هتل های تبریز، شب چهارم
فاصله 60کیلومتری تبریز به بستان آباد را 1ساعته پیموده و راس ساعت 21 در یکی از هتل های تبریز همانند هتل لاله پارک، هتل پارس ائل گلی و یا هتل شهریار اقامت می کنیم.
ائل گلی
ائل گلی، روز پنجم
آدرس: تبریز، بلوار ائل گلی
زمان بازدید: 2ساعت
یکی از زیباترین تفرجگاه های شهر با دریاچه ای چشم نواز و بنایی هشت ضلعی در میانه استخر، درختکاری و گلکاری، مسیرهای پیاده روی، ایستگاه های قایقرانی، سورتمه سواری، رستوران ها و کافه های متعدد، پیست اسکیت، زمین گلف، شهربازی، سالن بیلیارد و درشکه سواری که طرفداران بسیاری دارد.
مسجد کبود تبریز
مسجد کبود تبریز
آدرس: تبریز، خیابان منصور
زمان بازدید: 45 دقیقه
بنایی تاریخی باقی مانده از حکومت قره قویونلوها که به دلیل کاشی کاری لاجوردی اش به فیروزه جهان اسلام شهره است.
بازار تبریز
بازار تبریز
آدرس:تبریز، خیابان راسته کوچه
زمان بازدید: 2ساعت
یکی از بزرگترین بازارها سرپوشیده جهان با سراها، مساجد، مدارس و راسته های تاریخی که در این میان تیمچه مظفریه و راسته قیصریه از شهرتی جهانی برخورداراست. فرش اصیل تبریزی و سایر سوغات های این شهر را در این بازار خواهیدیافت.

ناهار
برای صرف نهار در تبریز می توانید بر روی گزینه های بسیار متنوعی همچون رستوران مظفری، رستوران قرآنی، گازماخ، باغ آنا، ایپک یولی، اجاق، باختر، مهران و ... حساب کنید.
مقبره الشعرا
مقبره الشعرا
آدرس: تبریز، ششگلان، خیابان ثقه الاسلام
زمان بازدید: 45 دقیقه
آرامگاه بیش از 400 شاعر نامی از جمله شهریار و خاقانی بزرگ که از معاری چشم نوازی برخوردار است. بقعه متبرک سیدحمزه نیز در نزدیکی این بنا قراردارد.
موزه قاجار
موزه قاجار
آدرس: تبریز، ششگلان، خیابان ثقه الاسلام، خیابان شهریار
زمان بازدید: 1ساعت
موزه قاجار در خانه تاریخی امیرنظام روسی واقع شده است. در این خانه قاجاری سکه ها، ظروف آبگینه، ظروف چینی، فلزات، سلاح ها، آلات موسیقی و خاتم کاری های دوره قاجار را خواهیددید.
مجمتع تفریحی لاله پارک
مجمتع تفریحی لاله پارک، شب ششم
آدرس: تبریز، بزرگراه پاسداران، میدان فهمیده
زمان بازدید: 3ساعت
یکی از لوکس ترین مراکز خرید شهر تبریز که در مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک واقع شده است. در این مجتمع می توانید سری به شهربازی کودکان بزنید. برای صرف شام هم می توانید به فودکورت های این مجموعه مراجعه کنید. اطلس، رشدیه، جواهر و میلاد نور از دیگر مراکز خرید لوکس شهر تبریز است.
پیاده راه تربیت
پیاده راه تربیت، روزششم
آدرس: تبریز، خیابان امام خمینی
زمان بازدید:2ساعت
یکی از برترین مراکز خرید تبریز با انواع بناهای تاریخی، مجسمه ها، مسیرهای گلکاری، نیمکت ها، پاساژها، کافه ها و مسیر سنگ فرش که طرفداران بسیاری دارد.
موزه آذربایجان
موزه آذربایجان
آدرس: تبریز، خیابان امام خمینی
زمان بازدید: 1ساعت
دومین موزه باستان شناسی کشور که از تنوع بالایی در آثار تاریخی برخوردار است. این موزه مجموعه ای از سکه های تاریخی از دوره هخامنشیان تا دوره معاصر را درخود جای داده است.
تفرجگاه عون بن علی(ع)
تفرجگاه عون بن علی(ع)
آدرس: تبریز، بزرگراه پاسداران، عینالی
زمان بازدید: 2ساعت
عینالی یکی از تفرجگاه های اصلی تبریز است که بر فراز آن زیارتگاه عون بن علی(ع) قرار گرفته است. علاوه بر این زیارتگاه یادمان شهدای گمنام، آبشار، آلاچیق ها، درختان سرسبز، دریاچه کوچک، قایق سواری، تله کابین، زیپ لاین، مسیرهای پیاده روی، کافه و رستوران از دیگر امکانات این مجموعه تفریحی است. ناهار را می توانید در همین مجموعه تفریحی سروکنید.
کندوان
کندوان
آدرس: 60 کیلومتری تبریز، 22 کیلومتری جاده اسکو به کندوان
زمان بازدید: 3ساعت
یکی از سه روستای صخره ای جهان با معماری طبیعی که تنها روستای صخره ای مسکونی جهان است. خانه های اعجازآور، طبیعت چشم نواز، سوغات محلی و بازارچه صنایع دستی از دیگر جاذبه های روستای کندوان است. برای اقامت در کندوان می توانید هتل لاله کندوان را رزروکنید.