×

10 تجربه غیر توریستی برتر در ایران

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۱۷
دسته بندی ایرانگردی
10 تجربه غیر توریستی برتر در ایران
ایران از جاذبه ها و مكان های گردشگری متعددی برخوردار است كه قطع به یقین علاقه مند به از دست دادن دیدن آنها نخواهید بود،‌ به خصوص در اولین سفری كه به این كشور خواهید داشت. اما در میان این مكان ها، سفرهای به اصطلاح فرهنگی گزینه هایی را برای مخاطبان در بر دارند كه تجربه شما را نسبت به كسانی كه از این نوع سفرها بهره نمی برند، كمی ویژه تر نموده و این امكان را برای شما فراهم می آورند كه در میان عموم مردم حضور داشته و همانند یك فرد بومی به شرایط محیطی عادت نمایید.  بنابراين با مطالعه ادامه مطلب از بهترین سایت رزرو هتل ایران هتل آنلاین ، به نقاط مختلف ايران می توانيد هوشمندانه سفر كنيد.
از زورخانه دیدن كنید
زورخانه (Zurkhaneh) ایرانی كه در لغت به معنای "خانه زور و قدرت" است، یك باشگاه ورزشی باستانی است كه در آنها مردها تركیبی از هنرهای رزمی و یوگا را تمرین می نمایند. اساس این مكان، قدمتی بالغ بر چندین قرن دارد، با توجه به تجهیزاتی كه در آن مورد استفاده قرار می گیرد و شباهت آنها به انواع اسلحه های قدیمی، می توان گفت كه بر مبارزه یا جنگاوری بنا نهاده شده است. مردها با ایستادن در یك گودال دایره ای شكل، همراه با ریتم و سرعت تعیین شده توسط مرشد، یا همان رهبر گروه، كه در جایگاهی مرتفع نشسته و شعرهایی از شعرای مشهور ایرانی مانند حافظ و یا شعرهای شاهنامه را با آواز خوانده و همزمان طبل و زنگ را می نوازد، حركاتی را انجام می دهند. اگرچه زورخانه به طور سنتی فقط برای آقایان قابل استفاده است، اما در زورخانه صاحب الزمان در شهر یزد، خانم ها هم مجاز هستند تا این حركات تمرینی را تماشا نمایند. این تجربه كه بیشتر شبیه به فعالیتی مراقبه ای و تفكری است، حتماً و به طور قطع تبدیل به یكی از خاطرات فراموش نشدنی شما در سفر به شهرهای ایران خواهد شد.
زورخانه
در یك اجرای صحنه ای یا كنسرت شركت نمایید
تهران دارای انواع اجراهای صحنه ای است كه در هر شب از طول هفته می توانید به سالن ها مراجعه كرده و آنها را تماشا نمایید. و حتی با اینكه بازیگران مشهور ایرانی اغلب در آنها به ایفای نقش می پردازند، اما قیمت بلیط ها بسیار مقرون به صرفه هستند. یك اجرای اصیل ایرانی و یا شاید هم ترجمه ای از یكی از كارهای وودی اَلِن را تماشا كنید. آیا فارسی صحبت كردن نمی دانید؟ نگاهی به لیست زبان های موسیقی های جهانی بیاندازید و به جای تماشای اجرای صحنه ای، به یك كنسرت بروید. چه موسیقی كنسرت، سنتی باشد، چه پاپ و چه اركستر ملی، به آسانی می توانید یك اجرای منحصربفرد را در یكی از چندین سالن كنسرت در نقاط مختلف شهر به تماشا بنشینید.
در یكی از جشنواره های كشور شركت نمایید
در نقاط مختلف ایران انواع جشنواره های فرهنگی و مراسمات مذهبی برگزار می گردند كه احتمال دارد علاقه مند به شركت در آنها باشید. این مراسم می تواند یكی از انواع جشنواره های برگزار شده در طول نوروز و یا مراسم مذهبی عاشورا باشد كه در استان یزد یا لرستان به طور ویژه برگزار می گردد، مراسمی كه در آن مردمان محلی در مراسمی به نام خرامالی شركت می كنند كه در این آئین مذهبی به منظور یادبود قتل امام حسین،‌ سراسر بدن خود را گِل مالی می نمایند. یا در جاهایی دیگر همانند كاشان كه فستیوال گلاب گیری آن در فصل بهار هم بسیار زیبا است و هم عطر این گل در همه جا به مشام می رسد. در مورد اینكه در طول اقامت شما در این مناطق چه اتفاقاتی روی می دهند، اطلاعاتی كسب نمایید.
فستیوال گلاب گیری
راز و رمز محله زرتشتیانِ یزد را كشف كنید
منطقه زرتشتیان در شهر یزد بسیار جذاب و دلرباست. در لابه لای كوبه های رور درب ها، درختان سرو،‌ شمع ها، گنبدها و طاق ها و نیمكت ها، مشخص است كه همه بخش ها به شكلی بسیار آگاهانه طراحی شده اند. با این حال یكی از بهترین ویژگی های این منطقه، كوچه آشتی كنان است كه بسیار مفید فایده واقع می گردد. این "كوچه های آشتی"، بسیار باریك هستند، به طوری كه گاهاً عرض آنها تنها برای عبور یك نفر مناسب است. تفكر پشت پرده آن این بوده كه اگر دو نفر با هم قهر باشند و در این كوچه ها بخواهند از كنار هم عبور كنند، به هم رسیده و مجبور به صحبت كردن با هم می شوند و به این ترتیب دوباره با هم آشتی می نمایند.
محله زرتشتیانِ یزد
از خوردن غذاهای خیابانی در لشكرآباد شهر اهواز لذت ببرید
مردمان اهواز علی رغم تحمل مشقات و رنج های فراوان به وجود آمده از جنگ هشت ساله ایران و عراق و همچنین شرایط آب و هوایی سختی كه در حال حاضر و اغلب اوقات گریبان شهر را می گیرد، به طرز قابل توجهی شاد و بشاش هستند. یكی از بهترین مكان ها برای دیدن این نگرش اصطلاحاً بی خیالانه و راحت،‌ منطقه لشكرآباد است، خیابانی طولانی كه برخی از خوشمزه ترین غذاهای خیابانی را در نقاط مختلف آن می توان یافت. فلافل، سمبوسه های تند و مرغ بریان، همگی به طور گرم و تازه سِرو می گردند، این در حالی است كه صدای موسیقی های شاد بندری كه جزء موسیقی های اصیل جنوب ایران است، در همه جای این خیابان و از درون خودروها به گوش می رسد. شب هنگام به آنجا بروید، ساندویچ فلافل چند طبقه خود را تهیه نمایید و در حالی كه با دوستان محلی خود مشغول گپ زدن هستید، از اوقات خود لذت ببرید.
در بیابان چادر بزنید
وقتی این امكان فراهم است كه شب ها را زیر نور ستارگان زیبای آسمان كه آرزویش را داشته اید، بگذرانید، پس چرا شب را در هتل چهار ستاره بگذرانید؟ اگر جزء كسانی هستید كه علاقه مند به دشت و صحرا می باشید، سری به بیابان مرنجاب در بیرون از كاشان بزنید، جایی كه می توانید در آن چادر احداث كرده و یا در مسافرخانه های محلی اقامت گزینید،‌ اما با این وجود از برخی از امكانات اولیه اما لوكس نیز لذت ببرید. اگر در اطراف شهر یزد به سر می برید، به زین الدین سری بزنید و با حضور در كاروانسرای 400 ساله آنجا، زندگی تاجرانی كه در زمان های گذشته در جاده ابریشم عبور و مرور داشته اند را تجربه نمایید. آتشی روشن كنید یا همراه با یك ستاره شناس، به ستارگان خیره شده و آنها را مورد بررسی قرار دهید. در هر دو صورت، گذراندن شبی در زیر آسمان پر ستاره، قطعاً تجربه ای فراموش نشدنی خواهد بود.
 بیابان مرنجاب
در یك تور غذا و خوراكی ایرانی شركت كنید
غذا همگان را متحد می نماید، و چه راهی بهتر از اینكه با استفاده از شكم در مورد فرهنگ یك منطقه اطلاعاتی كسب نمود؟ تور غذاهای ایرانی كه در تهران و توسط دو خانم علاقه مند به غذا و مسافرت به نام های شیرین و متین به اجرا گذاشته می شوند، تورهایی در حوزه آشپزی همراه با حضور در بازارهای شهر را در مورد تركیبات سنتی غذاهای ایرانی در بردارد و نكته اینجاست كه بهتر است قبل از ورود به آشپزخانه های آنها، برخی از تازه ترین خوراكی ها و غذاها را امتحان كنید، آشپزخانه هایی كه در آنها در تهیه انواع متنوعی از غذاها مشاركت خواهید داشت. این تور كه بیشتر از نصف روز طول نمی كشد، تجربه ای ویژه برای امتحان كردن دستپخت معتبر ایرانی ها است.
در تهران قدیم گردشی داشته باشید
اگرچه ممكن است باور كردن این موضوع كمی سخت به نظر برسد، اما بخش های جنوبی شهر تهران زمانی شمالی ترین (لوكس ترین) بخش های شهر بودند. محله هایی همانند سنگ لج، با كوچه های پر پیچ و خم و باریكی كه دارد، و اودلاجان كه زمانی محله ای تحت سلطه یهودی ها بود، گویی در زمان متوقف شده و منجمد گردیده است، چرا كه سبك زندگی هنوز هم طبق معمول گذشته در جریان است. در میان گنجینه هایی كه می توانید در این منطقه بیابید، كنیسه های متعدد، عمارت مربوط به اولین بانك ایران (از زمانی كه تبدیل به قهوه خانه شده است)، یك درخت چنار با قدمت 900 سال، حمام های عمومی كه همچنان مشغول فعالیت هستند و قصرهای قدیمی بسیار زیبا را در بر می گیرند.
 
یك بعدازظهر از اقامت خود را در كنار كوچ نشینان بگذرانید
از مناطق پرجمعیت دور شوید و وارد فضایی با یك فرهنگ كوچك تر گردید. تنها با چند ساعت رانندگی به سمت بیرون شهر شیراز،‌ می توانید ایل قشقایی را بیابید. این كوچ نشینان، اصطلاحاً نیمه ساكن هستند، و تا حدی سبك زندگی مدرن را هم در فرهنگ خود وارد كرده اند، اما هنوز هم در فصل زمستان به سمت جنوب شیراز مهاجرت می نمایند. شاید كمی مشكل ارتباط زبانی پیش بیاید، اما قشقایی ها مشتاق هستند تا با گردشگران و خارجی ها مراوده داشته و فرهنگ و سنت های خود را كه چندین قرن قدمت دارند، مانند قالی بافی، با آنها به اشتراك بگذارند.
 قشقایی ها
به طبیعت بازگردید
تعطیلات آخر هفته برای ایرانی ها به نوعی دور شدن از زندگی روزمره شهری حتی برای چند ساعت و رفتن به قلب طبیعت است. با در نظر گرفتن این موضوع كه كشور ایران دارای بازه متنوعی از شرایط جغرافیایی است، بسته به اینكه در كدام نقطه كشور اقامت دارید، می توانید به سواحل، جنگل ها، بیابان ها، كوهستان، دره ها و یا آبشارها و جاهای دیگر بروید. برخی از بهترین مسیرهای كوهنوردی را در سراسر كشور بررسی كنید - تمام آنچه كه نیاز دارید، یك جفت كفش راحت و یك كوله پشتی است. اگر در فصل زمستان به ایران سفر می كنید، اسكی كردن در مناطقی بیرون از تهران نیز گزینه ای دیگر است كه می توانید انتخاب نمایید.