×

تنگه لی لی لرستان

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۴۰۱/۲/۵
دسته بندی ایرانگردی
تنگه لی لی لرستان
برای طبیعت دوستان بی تردید لرستان نامی آشنا است؛ از این‌ رو کسانی که اهل سفر هستند کوله بار خود را می بندند و برای رفتن به این خطه از ایران درنگ نمی کنند. آن ها خوب می دانند که زیبایی های طبیعت را در کجا به نظاره بنشینند. در این میان طبیعت دلکش لرستان چیزی کم ندارد و با همه توان خود دلربایی می کند. مخصوصا در بهار که اوج دلبری آن است چراکه گویی می خواهد از این فرصت کوتاه استفاده کرده و چنان تصویری عرضه کند که هوش از سر دلباختگان این فصل زیبا برود. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با تنگه لی لی لرستان و شهر دورود بیشتر آشنا شویم. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید بهترین گزینه رزرو هتل های دورود و یا هتل های خرم آباد است؛ رزرو آنلاین هتل ایران زمین دورود راهی است مطمئن برای اینکه از سفر خود بیشتر لذت ببرید.
زیبایی های لرستان در تابستان نیز به پایان نمی رسد، زیرا این بهشت خیال انگیز ایران در هر فصل چیزی برای نمایش دارد. از آثار تاریخی، آبشارها و دشت های آن هم که بگذریم، به روستاهای آن می رسیم که زیبا، بکر و چشم نواز هستند و در دل خود تنگه ای را پنهان کرده اند که یکی از شگفت انگیزترین جلوه های طبیعت به شمار می رود. این جلوه زیبای طبیعت جاذبه ای است که در میان دیدنی های استان لرستان کمتر شناخته شده است و از آنجا که از نظرها مخفی مانده، می توان آن را بکر و خیال انگیز توصیف کرد.

شهر دورود در لرستان

شهر دورود در ناحیه ای کوهستانی و در 86 کیلومتری شرق خرم آباد قرار گرفته است. دورود که یکی از زیباترین شهرهای استان لرستان است، شهرت خود را مدیون دریاچه گهر و آبشارهای بی نظیری همچون آبشار شوی و بیشه است و از آنجا که در محل تلاقی دو رود واقع شده، دورود نامیده شده است. دیدنی های بی شمار دورود باعث شده که پایتخت طبیعت ایران لقب بگیرد و همواره گردشگران بسیاری را به خود سمت جذب کند. تنگه لی لی نیز یکی از جاذبه هایی است که در اطراف دورود قرار گرفته است، بنابراین بد نیست قبل از پرداختن به تنگه لی لی به جاذبه هایی که در این مسیر قرار دارند نیز نگاه کوتاهی بیاندازیم.

آبشار دره اسپر

آبشار دره اسپر یا آبشار ازنادر آبشاری فصلی است که در 7 کیلومتری جنوب شرقی دورود و در دره اسپر قرار دارد. اطراف منطقه آبشار دره اسپر را کوهستانی بزرگ و زیبا احاطه کرده که دامنه های آن مملو از چشمه های فصلی و متعدد است. این آبشار، پس از ریزش از ارتفاعات کوهستان، در بستر رودخانه ای به حرکت درآمده و این دره را با طراوت خود خیال انگیزتر می کند. روستایی به همین نام نیز در نزدیکی آن قرار دارد که برای رسیدن به آبشار باید از آن گذر کرد. دشت لاله های واژگون نیز در نزدیکی روستای اسپر و در روستای رزسو قرار گرفته اند.
آبشار دره اسپر

روستای چمنار

روستاگردی ازجمله تفریحات دلچسب است و برای اکثر کسانی که در شهرهای بزرگ ساکن هستند بسیار هیجان انگیز و آرامش بخش خواهد بود. روستا چمنار در 14 کیلومتری شرق دورود و در دامنه های سرسبز کوه های این خطه قرار دارد. این منطقه سرسبز و زیبا در تمام فصول سال زیبایی های خاص خود را دارد و مردم آن از اهالی ایل بختیاری هستند. بسیاری از گردشگران در مسیر تنگه لی لی به این روستا نیز سری زده و از تماشای مناظر چشم نواز و صنایع دستی منحصر به فرد آن لذت می برند.
روستای چمنار

آشنایی با تنگه لی لی لرستان

تنگه لی لی لرستان در 20 کیلومتری دورود، بین دو روستای سمیرم و چمنار قرار گرفته است. این تنگه در طی سالیان دراز، بر اثر فرسایش در میان کوه های صخره ای زاگرس به وجود آمده است؛ در واقع جریان رود ماربره دلیل اصلی شکل گیری تنگه لی لی است و علت این نامگذاری به سبب وجود مارهای زیادی است که در گذشته در آن وجود داشته است. مارهایی که هنوز هم گاهی در حوضچه های این تنگه یافت می شوند و ممکن است باعث ایجاد حس ترس یا هیجان در شما شوند. 
تنگه لی لی
تنگه لی لی که حاصل فرسایش صخره ها است، دیواره هایی با اشکال عجیب دارد. این فرسایش به مرور زمان حوضچه‌های آب خنک بسیار زیبایی را به وجود آورده که می‌توانند در فصل گرم تابستان مکان فوق العاده ای برای تفریح و تفرج باشند. این حوضچه‌های عمیق که گاهی عمق آنان به 2 متر نیز می‌رسد آب بسیار سردی دارند اما در تابستان و در صورت بلد بودن شنا می توان در آن ها آبتنی کرد. برای پیمودن مسیر شگفت انگیز و صخره ای تنگه بهتر است کمی با اصول کوهنوردی آشنا بوده و  وسایل مهم و ضروری همراهتان باشد. برای گذر از آب تنگه بهترین حالت این است که از یک قایق بادی استفاده کنید.
تنگه لی لی لرستان
تنگه مسحور کننده لی لی برای هر یک از گردشگران به نوعی شگفت انگیز است؛ برخی از آن ها فقط به تماشای این مناظر حیرت انگیز اکتفا کرده و برخی دیگر با شیرجه زدن و آبتنی از آن لذت می برند. با اینکه بیشتر ماجراجویان اهل خطر کردن هستند، اما باز هم توصیه می کنیم جانب احتیاط را نگه داشته و بعد از بررسی محیط دست به کارهای مورد علاقه خود بزنند. مسلما برای سفر به این مکان دور از دسترس و شگفت انگیز بهترین گزینه سفر با تور یا لیدر است.
آدرس تنگه لی لی لرستان : ایران، استان لرستان، شهرستان دورود، بین روستاهای سیرم و چمنار

تجهیزات مناسب برای بازدید از تنگه لی لی

برای آنکه بتوان از زیبایی های تنگه لی لی نهایت استفاده را برد بهتر است تجهیزات مناسب برای دیدن از این بهشت بی مانند همراهتان داشته باشید. همانطور که انتظار می رود پوشیدن کفش و لباس مناسب از ضروریات سفر به دره لی لی است. قایق بادی نیز از دیگر وسایل ضروری سفر به تنگه  لی لی است چراکه لذت سفر را برایتان چند برابر می کند. اگر به کوهنوردی و صخره نوردی علاقه مند هستید به همراه داشتن تجهیزات مربوط به این ورزش ها نیز توصیه می شود.