×

پتانسیل های تکنولوژی 5G در صنعت توریسم

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
دسته بندی اخبار فصلی
پتانسیل های تکنولوژی 5G در صنعت توریسم
با پیدایش نسل پنجم فناوری های اینترنتی، صنعت گردشگری جهانی دچار تحولات بسیاری خواهد شد. چه بخواهیم از دیدگاه حمل و نقل این مسئله را مورد بررسی قرار دهیم و چه بخواهیم فرهنگ و سرویس دهی را در نظر بگیریم، این شبکه های جدید مخابراتی پیشرفت های بسیار زیاد و فناوری های تکنولوژیکی کاملاً جدیدی را به همراه خواهد داشت. با ما همراه شوید تا در ادامه ی مطلب با تأثیرات گوناگون نسل پنجم اینترنت بی سیم بر روی صنعت گردشگری آشنا شویم، اما قبل از آن پیشنهاد ویژه ای برای شما داریم. همین حالا به وبسایت ایران هتل آنلاین سری بزنید و برای رزرو هتل در کیش و یا رزرو هتل در مشهد و یا هر شهر دیگری که می خواهید، از تخفیف های شگفت انگیز آن بهره مند شوید.
 
همان طور که همه ی ما می دانیم تکنولوژی با سرعت سرسام آوری در حال پیشرفت است! این دستاورد های جدید بشری شیوه ی کارکرد تمامی بخش های صنعت و کسب و کار، از جمله توریسم را تحت تأثیر خود قرار داده است. دستیابی به تکنولوژی 5G نیز بدون شک تغییرات مهمی را در صنعت گردشگری ایجاد خواهد کرد. با اینکه پیش بینی می شود که تا چند سال آینده این شبکه های پیشرفته ی اینترنتی در دسترس عموم قرار می گیرند، اما یکی از پرسش های مهمی که بر سر زبان بسیاری از تحلیلگران صنعت توریسم افتاده این است که سرعت بالای اتصالات این شبکه چه فوایدی می تواند برای این صنعت داشته باشد.
عبارت 5G به معنای "پنجمین نسل" می باشد و نمایانگر ساختار جدیدی برای شبکه های اینترنتی بی سیم به حساب می آید. این تکنولوژی همانند نسل های گذشته ی خود، تغییرات فراوانی را در ارتباطات مجازی و به اشتراک گذاری داده ها و دیتا ایجاد خواهد کرد. طبق پیش بینی های محققان این فناوری مردم را از قبل نیز بیشتر به یکدیگر نزدیک خواهد کرد.
 
از دیگر مزایای این شبکه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- سرعت: یکی از بزرگ ترین دستاورد های این تکنولوژی کاهش چشم گیر تأخیر در اتصال به اینترنت می باشد. انتقال داده ها نیز ده برابر سریع تر از نسل چهارم انجام می گیرد!
- کاهش مدت انتظار: زمانی که لازم است تا دو دستگاه هوشمند با یکدیگر متصل بشوند تا یک میلی ثانیه کاهش یافته است!
- فراوانی ارتباطات: به ازای هر یک کیلومتر مربع، بیش از یک میلیون سیستم مختلف می توانند به آنتن های 5G متصل شوند. در نسل گذشته این عدد برابر دو هزار بوده است!
- بهره وری بیشتر از انرژی: عمر مفید باتری های گوشی های تلفن همراه هوشمند نیز به میزان شگفت انگیزی بالا می رود، چرا که بیشتر پردازش داده های منتقل شده در داخل شبکه ی 5G انجام خواهد گرفت.
در بیشتر تکنولوژی هایی که در صنعت گردشگری مورد استفاده قرار می گیرند این شبکه های جدید اینترنتی به پهنای باند بیشتری نیاز خواهند داشت. سیستم های واقعیت مجازی از این دسته از فناوری ها به حساب می آیند. با افزایش پهنای باند ارتباط مدت زمان انتظار برای بهره برداری از این دستگاه ها به شدت کاهش پیدا می کند. علاوه بر آن هماهنگ سازی های لازم میان حرکات فیزیکی کاربر با تصاویر مجازی ساخته شده نیز با بالا ترین سرعت انجام می گیرد و تجربه ای جذاب تر حاصل می شود. سرعت بالای اتصال، حجم بالای داده ها و کمتر شدن زمان لازم برای عکس العمل نشان دادن نیز بر هوش مصنوعی تأثیرات فراوانی خواهد گذاشت.
پردازش اطلاعات و پاسخگویی ماشین ها و دیگر وسایل الکترونیکی که این تکنولوژی بهره می برند نیز کارآمدی بیشتری خواهد داشت. از آن جایی که فناوری 5G فرصتی برای اتصال هر چه بیشتر دستگاه ها به طور همزمان به اینترنت و هم چنین سرعت بالای انتقال داده را ارائه می کند، فرصت های بیشتری برای گسترش سرویس های اینترنتی را نیز فراهم می سازد.
حمل و نقل:
این نسل جدید از شبکه های بی سیم امنیت و سرعت سرویس دهی در فرودگاه ها را نیز افزایش می دهد. به همین دلیل اطلاعات مسافران با دقت و سرعت بیشتری انتقال داده می شوند. اتومبیل های بدون سرنشین نیز برای رفت و آمد ایمن تر و کارآمد تر می توانند از تکنولوژی 5G استفاده کنند.
 
کسب و کار هتل ها:
به کار بردن فناوری های روز دنیا از جمله دستیار های صوتی و روبات های سخنگو و اتاق های هوشمند، برای ارائه ی تجربه های منحصر به فرد به مهمانان به یکی از اساسی ترین سرویس های هتل ها بدل شده است. این چنین خدمات با بهره مندی از تکنولوژی 5G بسیار مؤثر تر عمل خواهند کرد.
بسیاری از هتل های زنجیره ای مشهور دنیا به دنبال استفاده از این فناوری ها برای ارائه ی خدمات نوآورانه و شخصی سازی شده به مهمانان خود هستند.
 
انجمن ها و جلسات رسمی:
با وجود پهنای باند وسیع و کاهش تأخیر در اتصال، استفاده از سرویس های واقعیت مجازی در مراسم های مهم و رسمی بسیار مفید تر خواهد بود. تکنولوژی 5G نیاز به وجود Wi-Fi را کاهش خواهد داد و ارتباط میان اعضای مجالس و کنگره های مختلف را تسهیل خواهد کرد.
 
فستیوال ها و جشنواره ها:
در زمان گردهمایی های بزرگ، شبکه های تلفنی ترافیک ارتباطی بسیار کمتری خواهند داشت و شرکت کنندگان می توانند بدون هیچ مشکلی به تعامل و اشتراک گذاری عکس و ویدئو در شبکه های اجتماعی بپردازند.
 
تجربیات فرهنگی منحصر به فرد:
با پیشرفت سیستم های واقعیت مجازی، فناوری نوین 5G دستاورد های فرهنگی بزرگی را به همراه دارد. علاوه بر فعالیت هایی که شامل حال گردشگران بازدید کننده از شهر های مجهز به این تکنولوژی می شود، 5G مزایایی برای موزه ها نیز خواهد داشت. در آینده ای نه چندان دور، امکان دیجیتال سازی و ذخیره سازی مجازی گنجینه های فرهنگی فراهم خواهد شد و ربات های پیشرفته ای در این راه ما را پشتیبانی خواهند کرد. به عنوان مثال، در موزه ی Hermitage در شهر سن پترزبورگ با استفاده از تکنولوژی 5G آزمایش های فراوانی انجام داده اند که مهم ترین دستاورد آن بازسازی آثار هنری با دقت بسیار بالا و به کمک ربات های کنترل از راه دور می باشد.

با وجود تمامی این امکانات، فناوری 5G این پتانسیل را دارد که تغییرات اساسی را در صنعت توریسم ایجاد کند. گردشگران و مسافران نیز می توانند از ویژگی های مختلف آن به روش های مختلف بهره مند شوند. مسیر آن ها در سفر بسیار هموار تر می شود و دستیابی به اطلاعات و محتوای اینترنتی بیشتر از همیشه خواهد بود.
اما نکته ی مهم دیگری نیز وجود دارد که نیازمند توجه است مشکلاتی می باشد که با به کار گیری 5G به وجود می آیند. یکی از این نکات منفی سرمایه ی نسبتاً زیادی است که برای دستیابی به این تکنولوژی لازم می باشد. علاوه بر آن چگونگی دسترسی به این سرویس ها در خارج از شهر های بزرگ هم چنان نامشخص می باشد. نسل پیشین شبکه های اینترنتی نیز با مشکل مشابهی رو به رو شده بود.
آسیب پذیری داده های شخصی در برابر هکر ها نیز یکی از معضلات بزرگ به حساب می آید. با فرا رسیدن این تکنولوژی امنیت سایبری یکی از نگرانی های اصلی متخصصان و هم چنین شهروندان خواهد بود. تأثیرات منفی این امواج ساطع شده بر روی سلامتی نیز یکی از موضوعات داغ مورد بررسی مهندسان و پژوهشگران فعال در این زمینه می باشد.