×

دریاچه ها و سد های خراسان رضوی

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۹/۷/۹
دسته بندی ایرانگردی
دریاچه ها و سد های خراسان رضوی
سد ها و دریاچه ها یکی از مهمترین جاذبه های استان خراسان رضوی محسوب می شوند. این مکان ها به جهت دارا بودن قابلیت ها و ظرفیت های گردشگری و نیز به علت ارائه امکانات خدمات رفاهی، تفریحی و گردشگر پذیری از جمله هتل های مشهد که بسیار متنوع اند مورد استقبال مردم و نیز گردشگران واقع می شوند. یکی از تفریحات قابل توجه در این مکان ها ماهیگیری می باشد، که بسیار مورد توجه عموم و نیز طبیعت گردان است. دریاچه بزنگان، سد فریمان، سد کارده و سد تبارک از جمله مهمترین سدها و دریاچه های استان خراسان رضوی محسوب می شوند.

• سد فریمان

سد تاریخی فریمان در خراسان رضوی
سد تاریخی فریمان که یکی از بهترین سد های گردشگری خراسان رضوی محسوب می شود، دارای ارتفاعی حدود ۲۰ متر و تاجی به طول ۱۰۰ متر می باشد. سازه اولیه سد را به دوران مغول و نیز صفویه نسبت می دهند. حتی گفته شده که سد فریمان دارای قدمت بیش از هزار سال می باشد. این سد در دوره قاجار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. پیشینه تاریخی و پوشش گیاهی اطراف فریمان منجر شده تا این منطقه یکی از بهترین جاذبه های گردشگری خراسان رضوی محسوب شود. امکان ماهیگیری یکی از جاذبه های حائز اهمیت این منطقه است، که بسیار مورد توجه گردشگران واقع گردیده است
آدرس سد فریمان: خراسان رضوی- شهرستان فریمان – روستای تقی آباد.
 

• سد کارده


سد بتنی کارده در مشهد
سد کارده یکی از گردشگاه های آبی مشهد است، که ظرفیتی معادل ۳۶ میلیون متر مکعب آب را دارا می باشد. این مکان دیدنی که بر روی رودخانه کارده واقع شده، از خدمات رفاهی همچون فروشگاه، مکان هایی جهت استراحت موقت گردشگران و غیره برخوردار است. مناظر زیبای کوهستانی اطراف، آب دائمی رودخانه کارده وجود مجموعه تفریحی دنیای آبی در ساحل سد، منجر شده تا امروزه این منطقه نظر بسیاری از گردشگران را به خود معطوف دارد.
آدرس سد کارده : خراسان رضوی- 42 کیلومتری شمال مشهد- 20 کیلومتری جاده مشهد به کلات- انتهای خیابان خواجه ربیع- روستای کارده.
 

• سد و دریاچه تبارک


منطقه بسیار زیبای گردشگری سد تبارک
سد تبارک یکی از سدهای استان خراسان رضوی است، که در شهرستان قوچان قرار دارد. در این سد سنگریزه‌ای که دارای ارتفاع حدود ۷۴ متر می باشد، ماهی های همچون کپوردیده می شود، و ماهی گیری یکی از تفریحات مفرح در این منطقه به شمار می آید. همچواری با دریاچه تبارک و عبور رودخانه اترک، وجود چشمه های آب، درختان جنگلی و صخره های بسیار بلند و زیبا که گروه‌های صخره نوردی را به خود می خواند، در کنار انبوه گیاهان دارویی و پرندگان زیبایی چشمگیری به منطقه بخشیده است. به طوری که امروزه بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد.
آدرس سد تبارک: خراسان رضوی- ۲۰ کیلومتری شمال شرقی قوچان.
 

• سد چالیدره


سد چالیدره در روستای طرقبه مشهد
سد چالیدره که در روستای گردشگری طرقبه قرار دارد، یکی از زیباترین مناطق گردشگری استان خراسان رضوی محسوب می شود. این سد زیبا در واقع یکی از دره های فرعی طرقبه است، که امکان قایق سواری و ماهیگیری را برای بومیان و گردشگران محیا می نماید. وجود رستوران ها و امکانات مناسب در اطراف چالیدره و همچنین آلاچیق های زیبای آن، و نیز وجود تله کابین در این منطقه، امروزه چالیدره را به یکی از مناطق گردشگری پر اهمیت منطقه تبدیل نموده است.
آدرس سد چالیدره کیلومتر جنوب غرب مشهد مسیر جاغرق.
 

• سد بند گلستان


سد بند زیبای گلستان در استان خراسان رضوی
سد گلستان که به بند گلستان نیز معروف است، از دیرباز یکی از بهترین محل های تفریحی و گردشگری اطراف مشهد به شمار می رفته است. سد آجری گلستان پنج قرن قبل و در دوره تیموریان بر روی رودخانه گلستان احداث شده است. در فصول زمستان و بهار میزان آب جمع شده در این سد افزایش می یابد. وجود رستوران، قهوه خانه و نیز کافه های متعدد در اطراف سد که نمای ساحلی را به آن عرضه می‌دارد، و همچنین وجود قایق های پدالی جهت استفاده گردشگران در داخل سد، و نیز نزدیکی آرامگاه امامزادگان یاسر و ناصر منجر شده تا این منطقه بسیار مورد توجه گردشگران واقع گردد.
آدرس بند گلستان: استان خراسان رضوی- هشت کیلومتری غرب مشهد- بعد از پارک جنگلی وکیل آباد.
 

• دریاچه بزنگان


دریاچه زیبای بزنگان در استان خراسان رضوی
دریاچه بزنگان که به کل بی بی نیز معروف است، اثری ملی و طبیعی و نیز یکی از زیباترین دریاچه ها در استان خراسان رضوی محسوب می شود. به طوری که مناظر بی نظیری را عرضه می دارد. این دریاچه که به اعتقاد بسیاری از پژوهشگران زمین‌شناسی متعلق به دوران دوم و سوم زمین شناسی است، گردشگران طبیعت گردان و طبیعت دوستان بسیاری را به خود فرا می خواند. قرارگیری در بلندی‌های کوپه داغ، در کنار مناظر رویایی دریاچه و میزبانی آن از پرندگان مهاجر زیبایی چشم گیری را به منطقه بخشیده است.
آدرس دریاچه بزنگان: استان خراسان رضوی- سرخس- ۱۲۸ کیلومتری شرق مشهد- روستای بزنگان .
 

• دریاچه پارک وکیل آباد


دریاچه زیبای پارک وکیل آباد در استان خراسان رضوی
دریاچه ی پارک وکیل آباد یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی به شمار می آید. این دریاچه به صورت فصلی در پارک جنگلی وکیل آباد قرار دارد، و در واقع نزدیکترین ییلاق عمومی مشهد محسوب می شود. آب این دریاچه از قنات وکیل آباد سرچشمه می‌گیرد. امروزه دریاچه پارک وکیل آباد مشهد به جهت دارای بودن فضایی زیبا و آرام بسیار مورد نظر بومیان منطقه و گردشگران قرار دارد.
آدرس دریاچه پارک وکیل آباد: ۸ کیلومتری شمال غرب مشهد- انتهای بلوار وکیل آباد.
 
وجود کوه های بسیار بلند و زیبا، دشت های وسیع و سرسبز، آبشار های خروشان و روستاهایی دیدنی منجر شده تا استان خراسان رضوی جاذبه های طبیعی بسیار بی نظیری را در خود جای دهد. بدین جهت می‌توان عنوان نمود که این استان علاوه بر دارا بودن جاذبه‌های مذهبی و نیز تاریخی، می‌تواند از منظر جاذبه های طبیعی نیز مورد توجه گردشگران واقع شود. در واقع جاذبه های طبیعی استان خراسان رضوی از جاذبه هایی محسوب می شود که هر ساله نظر بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود معطوف می دارد. لذا توصیه می شود با رزرو آنلاین هتل های مشهد، از جاذبه های بی نظیراین استان دیدن نموده و سفر رویایی را تجربه کنید.

برچسب ها