×

سفر به لنگرود زیبا

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۳/۲۰
دسته بندی ایرانگردی
سفر به لنگرود زیبا
شهر لنگرود مانند یک نگین زیبا و چشم نواز در بین کوه و دریا قرار گرفته است. از قدم زدن در ساحل زیبای چمخاله گرفته تا سفر به ارتفاعات این شهرستان و طبیعت بکر کوه های اطراف آن، همه و همه لنگرود را به یکی از جاذبه های گردشگری در استان گیلان تبدیل کرده است. اگر یکی از هتل های لنگرود را برای اقامت بعدی خود انتخاب کرده و قصد سفر به این شهر زیبا را دارید خواندن این مقاله برای شما خالی از لطف نیست.
شهر زیبای لنگرود تقریبا 60 کیلومتر با مرکز استان یعنی رشت فاصله داشته و روستاهای زیادی در حومه آن قرار گرفته است و هر کدام آداب و رسوم خاص خود را در مراسم مختلف مثل ازدواج و سبک زندگی دارند.
تاریخچه شهر لنگرود
لنگرود 
شهرستان لنگرود یکی از قدیمی ترین شهرهای استان گیلان است.مساجد قدیمی محلی و یک پل چندین ساله که بر روی رودخانه این شهر بنا شده و دو محله را به یکدیگر وصل میکند نماد قدمت و پیشینه ی کهن این شهر زیبا است. واژه لنگرود تشکیل شده از دو واژه لنگر به معنی آرام و واژه رود که در مجموع به معنی رود آرام می باشد. یکی از پرآب ترین رود های استان گیلان از میان این شهر عبور می کند و به دریای خزر می ریزد.
ساحل چمخاله
ساحل چمخاله
شهر ساحلی چاف و چمخاله از شهر های تابعه ی شهرستان لنگرود است که دارای یک نوار ساحلی بسیار زیبا و توریستی می باشد. این شهر در شمال شهرستان لنگرود و در بین قسمت اصلی شهر لنگرود و ساحل دریای خزر قرار گرفته است. ساحل چمخاله از زیباترین سواحل شرق گیلان است. در سال های اخیر با اجرای طرح سالمسازی دریا و افزایش ایمنی و راحتی مسافران و گردشگران بازدید از این ساحل افزایش داشته است. این ساحل یک مکان بسیارعالی برای تجربه شنا، قایق سواری، قدم زدن و اسب سواری در ساحل است.
اقامت : هتل ستاره دریا لنگرود، یکی از هتل های 5 ستاره ساحلی و بسیار زیبای این منطقه می باشد که در نوار ساحلی دریای خزر قرار گرفته است.
ارتفاعات لیلاکوه
لیلاکوه 
یکی دیگر از جاذبه های گردشگری لنگرود، لیلا کوه بوده که کوهی زیبا در جنوب شهر لنگرود می باشد. از میدان فرمانداری شهرستان لنگرود یک جاده اختصاصی برای سفر به این کوه زیبا در نظر گرفته شده و در نزدیکی های آن تعدادی قهوه خانه در کنار یکدیگر قرار دارند و چای بسیار خوش طعم و خوش عطر مخصوص همین منطقه را برای مشتریان خود آماده می کنند. بالاتر از این قهوه خانه ها و در ارتفاع اصلی کوه غرفه هایی برای پذیرایی از گردشگران توسط مردم بومی ساخته شده است که در آن ها نان محلی و میوه های محلی این منطقه از جمله مرکبات عرضه می شود.
مسجد جامع شهر لنگرود
این مسجد از قدیمی ترین مساجد استان گیلان بوده و در خیابان مدرس ما بین میدان بسیج و سه راه چمخاله قرار گرفته است.
پل خشتی لنگرود
 پل خشتی لنگرود
پل قدیمی لنگرود به نام پل خشتی یا به زبان محلی خشته پورد، از پل های قدیمی لنگرود و مربوط به دوران صفوی است که از خشت و آجر ساخته شده است. نمای این پل زیبا به شکل یک لنگر وارون است که نماد اصلی شهر لنگرود به شمار می آید. پل خشتی بر روی رودخانه بزرگ لنگرود بنا شده است. رودی که از سپید رود سرچشمه می گیرد و از لنگرود می گذرد و به دریای خزر میریزد. پل خشتی لنگرود در مرکز شهر قرار داشته و دو محله اصلی را به یکدیگر وصل می کند. به دلیل موقعیت این پل در مرکز شهر هنوز هم از مورد استفاده قرار می گیرد.
خانه منجم باشی
خانه منجم باشی  خانه منجم باشی
یکی دیگر از جاذبه های تاریخی لنگرود، بنای تاریخی منجم باشی می باشد که قدمت آن به اوایل دوره قاجاریه بر می گردد. این بنای تاریخی در فشکالی محله لنگرود، از محله های قدیمی لنگرود قرار گرفته است. این خانه متعلق به خاندان منجم باشی است که در سبک معماری ایرانی اسلامی بنا شده است. این خانه دارای دو طبقه است. ورودی اصلی این خانه دارای سردر هلالی شکل است. این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
شهر کومله
شهر کومله 
این شهر در ارتفاعات یک کوه نزدیک به لنگرود قرار گرفته است و از توابع شهرستان لنگرود است. عمده فعالیت ساکنان این شهر، کشت و برداشت چای محلی و همچنین برداشت مرکبات این شهر است. این شهر به جاده لیلا کوه راه دارد. یک نوع بستنی خاص در این شهر عرضه می شود که از شیر محلی و عسل محلی تهیه می شود.
مردم شناسی لنگرود
 مردم لنگرود بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند. زبان آنها فارسی با گویش گیلکی است. عمده فعالیتشان کشاورزی در باغات و کشتزار های برنج است. همچنین افراد ساکن در نزدیکی سواحل این شهر از جمله ساحل چمخاله و ساحل سنگی امیر آباد، فصل هایی از سال را به صید ماهی مشغول اند. محله های اصلی شهر لنگرود درب مسجد، فشکالی محله، سوتال محله، کاسه‌گرمحله، قصاب‌محله، گشته مردخال، انزلی‌محله و راه‌پشته هستند. بازار های هفتگی لنگرود در روز های شنبه، چهارشنبه و جمعه در مناطق مختلف شهر از جمله بازار اصلی شهر و جمعه بازار تشکیل می شود که افراد زیادی برای خرید مایحتاج روزانه خود در این روزها به خرید می روند.
چگونه به لنگرود سفر کنیم؟
لنگرود
فاصله شهرستان لنگرود تا مرکز استان یعنی شهر رشت حدود 60 کیلومتر است و چیزی حدود یک ساعت از شهر رشت تا این شهرستان توریستی فاصله است. گردشگرانی که قصد سفر به این شهر تاریخی و توریستی را دارند پس از رسیدن به شهر رشت به سمت شرق گیلان تغییر مسیر دهند و با گذشتن از شهرهای کوچصفهان، آستانه اشرفیه و لاهیجان به اولین میدان این شهر یعنی میدان فرمانداری می رسند. پس از رسیدن به ابتدای قسمت اصلی شهر با توجه ب تابلوهای راهنما مسیر های مرکز شهر، لیلا کوه و ... را انتخاب کنند.
این شهرستان از سمت شرق نیز به شهرستان های رودسر و کلاچای می رسد. بعد از آن وارد اولین شهرستان استان مازندران یعنی شهر توریستی رامسر می شوید. فاصله لنگرود تا رامسر کم تر از 50 کیلومتر است.