×

جاهای دیدنی یزد| نگین کویر

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۸/۱۷
دسته بندی ایرانگردی
جاهای دیدنی یزد| نگین کویر
پس از طی جاده ای نسبتا" طولانی و کویری به شهری باستانی می رسیم، هر چند تاریخ دقیق احداث این شهرمشخص نیست، اما از روایت ها درمی یابیم که تاریخی بس دور و شگفت انگیز داشته است، این تاریخ پر نشیب و فراز گاهی با افسانه هایی نیز آمیخته شده که در کنارهم حکایت از ماجراهایی می کنند، که روزگاری بر این شهر گذشته است.
این شهر با معماری چشم نوازو پیشرفته ودر عین حال سازگار با اقلیم کویر،هر بیننده ی باذوقی را تحت تاثیرقرار می دهد. آب انبارها، طاق نما ها، سایبان ها، کوچه های خشتی و گلی با پیچ وخم های دلنواز، که درنهایت درایت و ظرافت وبراساس شهرسازی دقیق طراحی وساخته شده اند، همه ی این عناصروعوامل به این شهر جلوهای باستانی و دلپذیر بخشیده اند، به طوری که با قدم زدن در این کوچه ها، گویی در زمان سفر کرده و به گذشته پا گذاشته ایم.
یزد
 
موقعیت جغرافیایی یزد:
شهریزد درقسمت مرکزی فلات ایران و درحاشیه ی جنوبی دشت کویر، بین دورشته کوه شیرکوه و خرانق قرار گرفته است. این شهر با توجه به موقعیت جغرافیایی خود آب وهوایی گرم و خشک دارد، ولی با این وجود به دلیل برخورداری از یک سبک معماری مخصوص و تمهیداتی چون قنات که کویرنشینان برای دسترسی به آب اندیشیده بودند، زندگی دراین شرایط آب و هوایی امکان پذیر شده است.
 
پیشینه ی تاریخی یزد:
 پیشینه ی تاریخی یزد
پیشینه ی تاریخی این شهر بسیار زیاد است ، اما به علت وجود ابهام در روایت ها، نمی توان از تاریخ احداث آن با اطمینان سخن گفت. عده ای از مورخین از آن به عنوان ایساتیس یاد کرده اند، واولین شکل گیری شهرایساتیس را متعلق به دوره ی مادها می دانند. برخی دیگرزمان ایجاد آن را به دوره ی هخامنشی نسبت می دهند. بعدها ایساتیس، کثه و گبست نیز نامیده شد، دردوره ی ساسانیان به دستور یزدگرداول آن را یزدان گرد نام نهادند. وجود آثار تاریخی وبرخی از اقوام باستانی مانند زرتشتیان نشانگراین است که این شهر به علت داشتن یک موقعیت جغرافیایی خاص در کشوردور ازجنگ و تاراج بوده است. این شهربعد از آمدن اسلام به دارالعباد نیزشهرت یافت.
 
شهر بادگیرها وقنات ها:
بادگیر
بادگیرها در اصل سیستم تنفسی شهر محسوب می شوند، در گذشته هر خانه ای یک بادگیر داشت، از این رو یزد به شهر بادگیرها معروف شده است. این بادگیرها نه تنها دست ساز بلکه از لحاظ مهندسی نیزبسیاردقیق و پیشرفته می باشند. بلندترین و منحصربفردترین بادگیرجهان، بادگیر باغ دولت آباد یزد است، این بادگیرمعرف معماری زندیه است، وبنایی است که ویژگی بارزش یعنی، هشت ضلعی بودن آن باعث می شود باد درآن به سرعت حرکت کرده و پس از برخورد با حوضچه ی زیرین بادگیرهوای محیط را خنک و مطبوع کند.
قنات ها آثار به جا مانده از نیاکان ما هستند که نشان دهنده ی مهندسی پیشرفته و پشتکار گذشتگان ما هستند.
افزون بر سه هزار رشته قنات در یزد وجود دارد، درهر ثانیه 12 هزار لیتر آب از آن ها بدست می آید، که در حدود یک سوم آب های زیرزمینی یزد را تشکیل می دهند.
طولانی ترین قنات ایران به نام زارچ با طولی در حدود صد کیلومتر درشهر یزد قرار دارد. این قنات یکی از کهن ترین قنات های ایران است که قدمتی بیش از سه هزار سال دارد.
 
زبان و گویش:
گویش یزدی به دلیل همسانی های فراوان با زبان طبری، زبانی کهن و فارسی میانه است، همچنین با زبان زرتشتیان که زبان اوستایی است، مشترکات زیادی دارد.
 
آثار تاریخی:
آثار تاریخی
این شهربه علت داشتن جاذبه های گردشگری فراوان، همیشه مورد توجه بسیاربوده است. آثاری مانند: آتشکده، آب انبارشش بادگیری، باغ دولت آباد، میدان امیر چخماق، زندان سکندر، نارین قلعه، میدان وقت وساعت، خانه ی لاری ها، مسجد جامع یزد، موزه ی آب بازارها و بافت محله های سنتی یزد
چند اثرباستانی مانند دخمه ی زرتشتیان و پیرچک چک نیزدراطراف یزد وجود دارند. که بازدید ازآن ها برای علاقمندان به تاریخ می تواند جذاب و جالب توجه باشد.
 
موزه ی آب:
موزه ی آب
این اثر تاریخی بی نظیر که در نزدیک میدان امیرچخماق قرار دارد، ساختمانی است پنج طبقه، که علاوه بر تاریخی بودن آن یک کاریز صدساله هم از میان آن می گذرد.در پشت بام خانه چاهی است که توسط آب آن، آب انبار خانه را که در ظبقه ی همکف است، پر می کردند. در این موزه اشیائ تاریخی بسیاری مانند: انواع و اقسام وسایل حفر قنات، ابزار و دستگاه های اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی قنات ها، اسناد و مدارک خرید و فروش آب، کتابچه های میرآب ها، اسناد مرتبط با پخش آب، همچنین ظروف نگهداری و حمل آب، مانند مشک ومشربه های قدیمی نیز در آن وجود دارد.
 
غذاهای معروف یزد:
غذای یزد
از غذاهای معروف این شهرمی توان به خورشت به آلو، کوفته نخودچی، آش گندم وقیمه یزدی اشاره کرد.
 
سخن آخر
yazd hotel
با قاطعیت می توان گفت که سفر به این شهر تاریخی و کهن برای هر گردشگری سفری خاطره انگیزو به یادماندنی خواهد بود. امید است به این شهرزیبا سفر کرده از آن لذت ببرید. همچنین برای آسودگی ورفاه هرچه بیشتر، بهتر است از قبل به رزرو هتل و اقامتگاه بپردازید. از هتل های معروف و سنتی یزد می توان هتل صفائیه یزد و هتل داد یزد را نام برد.