×

تنگه دم اسب شیراز

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۴/۲۷
دسته بندی ایرانگردی
تنگه دم اسب  شیراز

دلیل نامگذاری
این آبشارسی متری شباهت بسیاری به دم اسب دارد و البته نجابتی که در حال و هوای آن منطقه به مشام گردشگران می رسد گواهی صحت این نامگذاری است .
زمان مشاهده این آبشار این تمایل در انسان جان می گیرد که دم این اسبی که اینجا از جنس آب است را بگیرد و به اعماق زلال و شفاف قطرات حیات بخش این تنگه زیبا برود و روح خود را طراوت بخشد .
تنگه دم اسب  شیراز
دیواری از جنس گیاه
جالب است بدانید، تمام مسیری که توسط گردشگران پیموده می شود تا به آبشار برسد مملو از بوته های کوهی و درختان بلوط است . استراحت گاه های سبز و رایگانی که گردشگران را آماده ی نزدیک شدن به آبشار عجیب و هیجان انگیز دم اسب می کنند .
و البته لازم است قسمت هایی از راه دستتان را به سنگ بگیرید تا بتوانید از شکاف ها عبور کنید .
گروه های کوهنوردی و تورهای گردشگری زیادی به این منطقه سفر می کنند .
تنگه دم اسب  شیراز
چگونگی پیدایش
سال ها پیش رودخانه ای از منطقه دم اسب عبور می کرده که بر اثر زلزله ای به دریاچه ای به طول دویست متر ، تنگه دم اسب و آبشار دم اسب گردیده است . که در حال حاضر بعد از عبور از روستای کره بس به یکی از مکان های تفریحی شیراز بنام  آبشار تنگ دم اسب می رسد .
روستای کره بس در کوهمره سرخی قرار گرفته و حدود چهارصد نفر جمعیت آن است .
جالب است بدانید منطقه کوهمره سرخی در دوره ساسانی به آن رم دیوان معروف بوده است. رم به معنای ناحیه عشایر نشین است .
در کوهمره سرخی قبیله های کوه نشین زندگی می کردند که از زبان و فرهنگ و گویش متفاوتی بهره مند بوده اند اما به تدریج و پس از انقلاب تعداد کثیری از آنان به شیراز آمده و در این شهر مستقر گشتند .
تنگه دم اسب  شیراز
آب نوردی و قایق سواری
گذشتن از دریاچه با قایقهای بادی یا از طریق شناکردن نیز میسر است .

چه جانورانی در این منطقه زندگی می کنند
خزندگانی مثل مارمولک . پرندگان شکاری . حیوانات وحشی دیگر که چون در نزدیک تنگه نیستند قابل مشاهده نیستند شاید تنها بتوان سنجاب ایرانی را دید .

چه گیاهانی در این منطقه می رویند
درخت انار ، برخی گیاهان دارویی ، درخت بلوط ، پونه وحشی
تنگه دم اسب  شیراز
زمان مناسب بازدید
بهترین زمان فصل بهار و به خصوص فروردین ماه می باشد .
 
سوغات
از این منطقه بسیار زیبا می توان آرامش را برای عزیزان سوغات آورد زمانی که به آنها از تصاویر رنگارنگ گیاهان و سنگ ها و صدای مسالمت آمیز برخورد آب با شاخه های درختان میگوییم .
تنگه دم اسب  شیراز
تجهیزات مورد نیاز
تجهیزات کوهنوردی و وسایل کمپ زنی و کیسه خواب که در صورت اقامت بتوانید از آنها استفاده کنید . متاسفانه هنوز امکانات رفاهی از قبیل هتل و مهمانسراها و به دنبال آن امکان رزرو هتل وجود ندارد .
تنگه دم اسب  شیراز
دسترسی
در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز منطقه ای است به نام کوهمره سرخی که روستایی به اسم کره بس در آن واقع شده و تنگه و آبشار دم اسب در شرق این روستا قرار دارد .