×

جاهای دیدنی شیراز

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۴/۱۱
دسته بندی ایرانگردی
جاهای دیدنی شیراز
خیلی از شهر های سنتی ایران را با دروازه قرآن هایشان می شناسند ، اما دروازه قرآن شیراز چیز دیگریست !
از سمت اصفهان که به شیراز می رسید ، چشمتان را معماری دروازه قرآن شهر به خود خیره می کند ، اگر عجول نیستید و برای گردشگری آمده اید وقت آن است که پیاده شوید و پس از رزرو هتل بزرگ شیراز که همانجا واقع شده است به گشت و گذاری در این منطقه بپردازید .
بابا کوهی
کوه صبوی که در کنار دروازه قرآن واقع شده ، آرامگاه بابا کوهی و خواجوی کرمانی نیز است .
خواجو جمال‌الدین ابوعطاء محمود بن محمود کرمانی معروف به خواجوی کرمانی، یکی از شاعران بلند آوازه این مرز و بوم و به ویژه کرمان است ، اما از آن جا که بخش اعظم عمر خود را در سفر و پای درس اساتیدی چون عبید زاکانی به سر برد ، مجال بازگشت به وطن را نیافت و در شیراز به سمت خالق زیبایی شتافت .
بابا کوهی
خوش زمانی است نشستن در دامنه ی کوه صفایی ، لب جوی چشمه رکناباد و مشرف به دروازه قرآن ، در جوار همچون خواجو و باباکوهی هایی و دل کندن از آن ، بی گمان سخت خواهد بود. آرامگاه بابا کوهی اما قدری بالاتر است ، آنجا که اگر برسی می توانی شهر را در یک نظر از چشم بگذرانی ... باستان شناسان قدمت این بنا را مربوط به دوران آل بویه می دانند . برای رسیدن به آن حدود 2 کیلومتر پیاده روی نیاز است که البته به واسطه شیب مناسب آن ، کار زیاد دشواری نیست ؛ اما این ارتفاع پتانسیل منحصر به فردی برای دیدن شیراز فراهم آورده است .
آرامگاه خواجوی کرمانی شیراز
حالا که تا این ارتفاع امده اید باید بگویم علاوه بر دروازه قرآن و خواجوی کرمانی و باباکوهی ، فرصت های بیشتری نیز در اختیارتان است . در کوه صفایی و در جوار آرامگاه باباکوهی دو غار واقع شده است ، یکی از این غار ها محل خلوت و سکونت یکی از عارفان و دیگری آرامگاه ال باکویه یا ابوعبدالله محمد بن عبدالله است ، ایوان جلو این غار از گچ و سنگ ساخته شده است .
در جوار آرامگاه باباکوهی ، مکان و اتاق هایی برای نشستن و لذت بردن از لحظات دیدن شیراز کنار چشمه آب زلال فراهم آمده است که گفته می شود مربوط به زمان قاجار و از آثار نوه فتحعلیشاه ، مویدالدوله طهماسب میرزا ، حاکم قدیم فارس است . در پایین دست آرامگاه حوضی سنگی نیز وجود دارد که بعد از آن برای رسیدن تا خود بقعه نیاز است از مسیری خاکی و گاهی پله پله ای عبور کنید . آرامگاه باباکوهی از جمله مکان های گردشگری است که مورد استقبال شیرازی ها به خصوص در روز های تعطیل و گردشگران در همه ایام سال است .

معرفی شخصیت ها
نام اصلی صاحب این بقعه ، شیخ ابوعبدالله بن عبیدالله شیرازی است که آوازه اش به باباکوهی رایج تر است .
وی متولد سال 337 هجری قمری است و به سبب سالک و اهل عرفان بودنش به بابا شهره شده و در نهایت در سن 105 سالگی و در سال 442 هجری قمری جان به جان آفرین تسلیم نموده . کتاب شعری به باباکوهی نسبت داده شده که برخی بر این عقیده اند که متعلق به وی نیست و مربوط به دیگر سالکان قرون بعدی است ، بعضی از اشعار این کتاب اقتباس شده از سعدی و حافظ شیرازی نیز می باشد .
شیخ ابوعبدالله بن عبیدالله شیرازی
ابن باکویه نیزدر شعر و شاعری بلند آوازه بود ، به گونه ای که جامی شاعر بزرگ قرن 9 در کتاب نفحات الانس بارها از وی به نیکی یاد کرده و وی را در زمره بهترین شاعران زمان خود برشمرده است . در کتاب فارسنامه آمده است که ابن باکویه که از صفات خاصی برخوردار بود ، بعد از سیاحت های مختلف به شیراز باز میگردد و در کوه صبوی مغازه ای دایر می کند و در همانجا می ماند ، آن مغازه کنون همین بقعه باباکوهی است . مشهور است که سنگ قبر ابن باکویه توسط فرهاد میرزا معتمدالدوله والی آن زمان فارس نصب شده است که کتیبه ای نیز زیر آن قرار دارد .
بابا کوهی
امام زاده 
تصمیم بر این بود که آرامگاه باباکوهی پس از مرمت آن توسط اداره اوقاف در سال 1391 تبدیل به امام زاده شود ، اما از آنجا که این مکان قبلا در سال 1379 به ثبت آثار ملی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیده بود از این موضوع جلوگیری شد .

رسیدن و ماندن
در ابتدای ورودی شیراز از سمت اصفهان و مرودشت ، در کنار دروازه قرآن ، کوه صفای واقع شده است .
در شیراز غصه کجا ماندن معنی ندارد ، امکانات رزرو هتل فراهم است و هتل های شیراز با کیفیت های مختلف اماده خدمت رسانی به شما هستند از جمله : هتل بزرگ شیراز که در جوار همین کوه و دروازه قرآن هم واقع شده است ، هتل زندیه شیراز ، هتل همای شیراز ، هتل چمران شیراز ، هتل پارس و ... وجود دارند .