×

موزه ی آذربایجان تبریز

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۷/۵
دسته بندی ایرانگردی
موزه ی آذربایجان تبریز
تبریز شهری است تاریخی و شنیدن نام آن هنرمندانی مانند شهریار و دلاور مردانی چون ستارخان و باقرخان را در ذهن تداعی می کند. گذشته ی پرفراز و نشیب، جنگ ها و بلاهای طبیعی مانند زلزله هرگز نتوانستند برهمت و اراده مردمان سخت کوش تبریزچیره شوند. این شهر تمدن باستانی دارد و آثارتاریخی بدست آمده ازتبریز بیان گر تاریخ بس کهن و پرتلاطم آن است. موقعیت جغرافیایی این شهرباعث شده که همواره نقش مهمی در رشد و تبادلات فرهنگی و اقتصادی داشته  باشد و درعرصه صنعت، آموزش، فرهنگ و ارتباطات همیشه پیشرو باشد. این ویژگی تحسین برانگیز وقتی با حفظ ارزش ها و آداب و رسوم ملی و مذهبی همراه می شود، به شهرتبریز جذابیت منحصر بفردی می بخشد که برای هر بیننده ای ملموس و آشکار است. تبریز شهری است مدرن و خوش آب وهوا و"موزه ی آذربایجان" و آثارتاریخی ارزشمندی همچون مسجد کبود که در نزدیکی این موزه است از جاذبه های مهم گردشگری آن هستند. علاوه بر جاذبه های تاریخی، هتل های تبریز مانند هتل کایا لاله پارک با برخورداری از امکانات و کیفیت بالای پذیرای گردشگران ایرانی و خارجی مشتاق و علاقمند به هنر و تاریخ و گردشگری است.

موزه ی آذربایجان تبریز
موزه ی آذربایجان تبریز
این موزه که به عنوان دومین موزه ی باستان شناسی بعد از موزه ی ملی ایران شناخته می شود، آثار تاریخی و هنری پیش از اسلام و دوران اسلامی را در خود جای داده است. در "موزه ی آذربایجان" مجموعه ی منحصر بفردی ازدوره های تاریخی و کهن ایران باستان به نمایش گذاشته شده است که می تواند ما را با گذشته و تاریخ کشورمان آشنا تر و مانوس تر کند.
 
تاریخچه ای از موزه ی آذربایجان
موزه آذربایجان تبریز
درسال های 1306 و1307 نمایشگاهی از سکه های تاریخی در کتابخانه ی تربیت تبریز برگزار شد. برگزاری این نمایشگاه دلیلی برای شکل گیری ایده ی تاسیس موزه ی آذربایجان شد، اما اجرای این طرح سال ها طول کشید. در طول این مدت نمایشگاه های زیادی در تبریز برگزارشد تا این که سرانجام در سال 1337 ساخت موزه ی آذربایجان آغازشد، پیدا کردن محل مناسب برای ساختن موزه کار ساده ای نبود، اما با تلاش های فراوان دست اندکاران زمین مناسبی دراختیاراداره ی فرهنگ تبریزکه مسئول رسیدگی به امورموزه بود، قرار گرفت، نقشه ی اولیه ی موزه طرح آندره گدار فرانسوی بود، که اسماعیل دیباج رئیس وقت اداره ی فرهنگ تبریزآن را ترسیم و به تایید نهایی رساند. ساختمان این موزه با همکاری مالی مردم و دولت ساخته شد و یکی از روزنامه های وقت آن زمان از مردم درخواست کرد تا آثار  هنری و تاریخی خود را به موزه اهدا کنند. موزه ی آذربایجان در سال 1341 به بهره برداری رسید. این بنا اثری است که توسط معمار معروف تبریزی حاج ابواقاسم معمارساخته شد.
 
بخش های مختلف موزه
 
طبقه ی همکف
سنگ معروف بسم الله
دراین طبقه آثار و اشیای تاریخی پیش از دوران تاریخ اسلام قرار دارند، آثارارزشمندی چون سفال ها، مجسمه ها، جام ها، سرنیزه ها و سنگ هایی که با نقش و نگارهای خود تاریخ و سرگذشت سرزمین عزیزمان را حکایت می کنند. ازآثارارزشمند این طبقه می توان به مجسمه ی سه هزارساله ین "الهه زن" که دررستم آباد گیلان کشف شده واجساد مرد و زنی با قدمت سه هزار سال که درسال 1378 درمحوطه ی مسجد کبود پیدا شده است اشاره کرد. سنگ های سرپانتین که درشهرجیرفت یافت شده اند و سنگ معروف بسم الله که بوسیله ی محمد قوچانی حجاری و ساخته شده است در این بخش خودنمایی می کنند.
 
طبقه ی اول
موزه آذربایجان تبریز
قدیمی ترین گنجینه های این طبقه، آثاری است که متعلق به قرن چهارم هجری و شهر نیشابور است. ظروف سفالی دوره ی ایلخانی و قفل رمزی سده ی ششم از آثاردیدنی این طبقه هستند. این قفل مفرغی که درمراغه کشف شده دربخش آثار اسلامی این طبقه قرار دارد. همچنین مهرها و سکه های ضرب شده در چهارگوشه ی ایران که در دوره های مختلف تاریخ ضرب وحک شده اند، در این بخش شاخص اند.
 
طبقه ی زیرزمین
موزه آذربایجان تبریز
دراین طبقه مجسمه هایی قراردارند، که داستان زندگی بشر و رنج های او را در مسیر پر پیچ  و خم زندگی از دیرباز تاکنون به زیبایی به تصویر کشیده اند. این مجسمه های ارزشمند ساخته ی دست هنرمند معروف تبریزی احد حسینی هستند. آخرین و جدیدترین بخش موزه، بخش سنگ نگاره های آن است. دراین بخش، سنگ نگاره ها و کتیبه هایی که متعلق به دوره های مختلف تاریخی است، نگهداری می شود. همچنین آثاری درحیاط این مجموعه به نمایش گذاشته شده که شامل مجسمه ها و کتیبه های سنگی است.
موزه آذربایجان تبریز
این موزه ی ارزشمند که در نزدیکی مسجد کبود وموزه ی آهن قرار دارد، گنجینه ای است نفیس که بازدید ازآن می تواند ما را با سیر تاریخی رشد و تحول صنعت و تمدن بشری در دوره های مختلف تاریخ آشنا کند، همچنین دریچه ای است برای شناختن طرزفکر و سبک زندگی و آرزوهایی که بشر قدیم در سر می پرورانده و امروزه به آن ها دست یافته است.
 
آدرس موزه ی آذربایجان
استان آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان امام خمینی، جنب مسجد کبود
ساعات بازدید از موزه ی آذربایجان: همه روز از ساعت 9 تا 17:30
روزهای تعطیل موزه: موزه ی آذربایجان در روزهای عاشورا وتاسوعا، رحلت پیامبر، شهادت امام صادق و22 بهمن تعطیل است.
شماره ی تماس:
35261696-041