×

آمفی تاتر كولوسئوم در روم بنایی بی نظیر در كشور ایتالیا

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۲۸
دسته بندی جهانگردی
آمفی تاتر  كولوسئوم  در  روم بنایی بی نظیر در كشور  ایتالیا
گردشگران و توریستان داخلی و خارجی و همچنین دوست داران و هواداران تاریخ و فرهنگ با برخی از كشور ها و پیشینه آن ها بیش از دیگر مناطق آشنا هستند. یكی از این كشور ها بی گمان كشور  ایتالیا به ویژه شهر  رم  می باشد. سفر به كشور های دیگر برای تفریح و گردش همانند سفر های داخلی نیازمند برنامه ریزی هایی حتی دقیق تر از برنامه ریزی برای سفر های داخلی می باشد. انتخاب مقصد ونیت سفر، رزرو هتل، فصل سفر و مقدار هزینه پیش بینی شده و حتی اقامت در یكی از هتل های ایران و یا اقامتگاهی در گوشه ای از كشور مورد نظر همه و همه قسمتی از برنامه ریزی برای سفر ها می باشد.
كولوسئوم
در این مقاله یكی دیگر از جاذبه های گردشگری و تاریخی و فرهنگی كه بی گمان آرزوی هر گردشگری سفر به آن و لذت بردن از دیدنی های كم نظیرش می باشد را معرفی می كنیم. سفر به "روم" باستان و دیدن از كولوسئوم در روم یكی از بزرگترین و بی نظیر ترین آمفی تأتر های جهان علاقمندان بسیاری دارد. با سفر به "ایتالیا" و بازدید از تماشاخانه و آمفی تأتر كولوسئوم روم باستان می توان خود را در عمق تاریخ و در كنار جنگاوران و گلادیاتور هایی كه در این مكان با یكدیگر با مبارزه می پرداختند دید. در ادامه مقاله به تاریخچه و نحوه ساخت این مجموعه كم نظیر بیشتر اشاره می كنیم.
كولوسئوم روم
كشور "ایتالیا" كنونی كه در گذشته دور به امپراتوری "روم" معروف بوده است از كشور های "اروپایی" و پر طرفدار در حوزه گردشگری می باشد. شهر "رم" در این كشور در كنار شهر هایی همانند "ونیز" مملو از جاذبه های تاریخی و گردشگری و همچنین موزه های بی شماری كه بخشی از تاریخ و فرهنگ جهان را در دل خود جای داده اند قرار گرفته است. سفر به این كشور باستانی و به ویژه شهر "رم" با بازدید از كولوسئوم روم كامل می شود. این آمفی تأتر زیبا و كم نظیر كه نزدیك به 2000 سال از ساخت آن می گذرد دنیایی از ناگفته ها را در دل خود جای داده است.
كولوسئوم
شاید درباره عجایب 7 گانه جهان شنیده باشید. در لیست عجایب 7 گانه جدید جهان نام این بنای تاریخی دیده می شود كه بی گمان به درستی از آن یاد شده است. كولوسئوم روم حدود سال 70 میلادی پایه گذاری شد و در سال 252 میلادی ساخت آن به پایان رسید. این مدت زمان به طول كشیده جهت ساخت این مجموعه خود نشان از عظمت این تماشاخانه می باشد. ظرفیتی بالغ بر 80000 نفر برای تماشاچیان در این آمفی تاتر پیش بینی شده و محل های ویژه ای برای مهمانان ویژه و امپراتور در بهترین نقاط این مجموعه در زمان خود ساخته شده است. نزدیك به 80 درب ورودی از اطراف این آمفی تأتر مردم را به جایگاه های مخصوص آن ها می رسانده است. ساخت مجموعه ای با این ظرفیت و عظمت قطعا در حال حاضر نیز بسیار مشكل و با امكانات آن زمان شبیه به معجزه ای در معماری می ماند. مجموعه ای كه وسعت آن بیش از 6000 متر و با ارتفاعی كه می توان آن را با یك ساختمان 15 طبقه مقایسه كرد. این مجموعه با ارتفاع 50 متر و دیوارهایی كه هر كدام از آن ها با معماری خاصی بر روی همدیگر قرار گرفته اند چشم هر بیننده ای را خیره به خود می كند.
كولوسئوم
در سال 70 میلادی این مجموعه بی نظیر توسط "وسپاسیان" از امپراتور های "روم" پایه گذاری شده و ساخت آن نزدیك به 200 سال به طول انجامید. پس از "وسپاسیان" پسرش "تیتوس" و بعد از آن دیگر فرزندش به نام "دومیتیان" این آمفی تأتر را كامل كرده و به بهره برداری رسانده اند. این آمفی تأتر اولین آمفی تأتر دائمی در "ایتالیا" به حساب می آمده. "كولوسئوم" محلی برای نبرد های گلادیاتور ها با یكدیگر و همچنین نبرد با حیوانات درنده و به تماشا نشستن اشرافیان و پادشاهان بوده است. البته نیت ساخت این مجموعه ها فقط همین نبوده و بسیاری از مراسمات از جمله اعدام ها در این میدان و در مقابل چشم تماشاچیان انجام می شده است.
كولوسئوم
"روم" باستان از جمله امپراتوری هایی در زمان خود و در طول تاریخ بوده است كه فرهنگ و هنر و همچنین معماری های منحصر به فردی را بنیان نهاده اند. امپراتوری های بزرگی در "ایتالیای" كنونی و همان "روم" باستان زندگی كرده كه هر كدام از آن ها با فرامینی كه صادر می كرده اند و سربازانی كه در اختیار داشته اند توانستند سرزمین بزرگ و زیبایی را از خود به یادگار بگذارند. "كولوسئوم روم" از زمان ساخته شدن آن تا كنون فراز و نشیب های بسیاری داشته است و بار ها بازسازی های كاملی بر روی آن صورت گرفته است. دلایل تخریب شدن این مجموعه در سال های گذشته بیشتر به زمین لرزه های سال های 847 و 1231 بر می گردد. در پایین این مجموعه می توان راهروها و محل هایی كه برای رفت و آمد انسان ها و حیواناتی كه برای نبرد در این مجموعه نگهداری می شده اند دیده می شود كه در ادامه بیشتر به این مكان ها اشاره می كنیم.
كولوسئوم
رسم عجیب و دور از انسانیتی كه البته در آن سال ها كاملا رواج داشته، به دفعات در این آمفی تأتر برگزار می شده است. نبرد بین گلادیاتور هایی كه برای نجات جان خود محكوم به قتل حریف خود بوده اند. در بین چشمان امپراتور ها و همچنین اشراف مبارزه با هم نوعان و جنگیدن با حیوانات درنده ای هم چون ببر و پلنگ از تفریحات قدرتمندان در آن زمان بوده است. این رسم عجیب تا جایی ادامه پیدا كرده كه تعداد حیوانات درنده و وحشی در این منطقه به صورت چشم گیری كاهش یافت. اغلب این افراد كه در نبرد بسیار توانمند بوده اند حتی به عنوان یك انسان ساده در میان دیگران از حقی برای زندگی كردن برخوردار نبوده اند. گاهی این جشن ها و نبرد ها آنقدر طولانی بوده كه حتی 100 روز به درازا كشیده می شده است.
كولوسئوم
آمفی تأتر "كولوسئوم روم" آنقدر بزرگ و مورد توجه امپراتوری های زمان خود بوده است كه در اطراف آن ساختمان های بسیاری را بناكرده كه البته در حال حاضر نشانی از آن ها بر جای نمانده است. از جمله ساخنمان های اطراف این تماشاخانه می توان به كلیسایی كه برای دعا كردن مردم برای گلادیاتور ها و پیروزی در نبرد هایشان ساخته شده بود اشاره كرد. اغلب ساختمان های اطراف این مجموعه از بین رفته اند. در نزدیكی این مجموعه تعدادی ساختمان برای استراحت اشراف زادگان و امپراتور ها ساخته شده است كه البته از این ساختمان ها نیز جز مخروبه چیزی برجای نمانده است.
كولوسئوم
اگر از ساختمان اصلی و زیبایی های آن بگذریم می توان در گوشه گوشه این تماشاخانه ساختمان ها و محل های بزرگ و عجیبی را ببینیم. از جمله این بناها می توان به "سرداب" كه در زیر ساختمان اصلی ساخته شده اشاره كنیم. "سرداب" بیشتر به عنوان محل نگهداری و رسیدگی به حیواناتی كه برای مبارزه آن ها را آماده می كرده اند بوده است. در غرفه ها و اتاق های بی شمار این مجموعه زیرزمینی محل هایی نیز برای نگهداری و زندانی گلادیاتور ها دیده می شود. البته همانند دیگر سرداب ها آب رسانی به مجموعه نیز از این قسمت بوده است.
كولوسئوم رم
از نظر بسیاری از مسیحیان "كولسئوم" به غیر از تاریخی بودن محلی مقدس به حساب می آید. مسیحیان اعتقاد دارند كه خونریزی و كشته شدن انسان ها در جلوی چشم دیگران و شادی و پایكوبی از این كشتار گناه و خلاف آئین مسیحیت است. مسیحیان این تماشاگران را مجرم می دانند. از طرفی نیز معتقدند كه بسیاری از مسیحیان در این میدان از بین رفته و خون آن ها به ناحق بر زمین ریخته است.
كولوسئوم
قطعا این بنا از زیباترین و پر گردشگرترین بناهای "رم" در كشور "ایتالیا" می باشد. ولی زیبایی های این شهر و كشور به همین بنا ختم نمی شود. در كشور "ایتالیا" به ویژه در شهر "رم" می توان در كنار آمفی تأتر"كولوسئوم" به بناها و جاذبه های دیدنی بسیاری از جمله: بنای یاد بود گریبالدی، باغ میوه پرتغال، تراستور، پیازاناوونا، كلیسای سنتاماریا، پانتئون و دیگرجاذبه های بی شمار آن اشاره كرد.