×

جاهای دیدنی ایلام با عکس و آدرس

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
دسته بندی ایرانگردی
جاهای دیدنی ایلام با عکس و آدرس
ایلام همان عروس زیبای زاگرس است که امروز با چشم انداز هایی طبیعی و سرزمینی رنگا رنگ، بر روی استقرار های باستانی ادوار مختلف، خصوصا عصر ساسانی قرار گرفته است. منطقه ی ایلام دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری می باشد. تنوع جاذبه های گردشگری در ایلام و اطراف آن منجر شده تا این شهر همواره در کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد. از جاذبه های گردشگری پر طرفدار در ایلام می توان به کوه قلاقیران، منطقه جنگلی ششدار، تنگه ی رازیانه، کاخ فلاحتی، پارک کودک و .... اشاره نمود. در اینجا سعی بر آن است تا ضمن معرفی جاهای دیدنی ایلام همراه با عکس، به جاهای دیدنی ایلام در تابستان نیز اشاره شود. و از این طریق علاقه مندان ضمن آشنایی با این نقاط، بتوانند با رزرو هتل های ایلام نظیر هتل دالاهو ایلام، سفری خاطره انگیز را در این منطقه تجربه نمایند.

معرفی جاذبه های گردشگری منطقه ی ایلام
ایلام از نقاط پر جاذبه در خصوص دارا بودن مناطق طبیعی و تاریخی به شمار می آید. استان ایلام حدود 710 کیلومتر با تهران فاصله دارد. امکان گشت همزمان کوه و دشت در این منطقه منجر به جذب گردشگران بسیاری شده است. وجود جاذبه های گردشگری فراوان در شهر ایلام و اطراف، آن را به یک قطب گردشگری تبدیل نموده است. در زیر به ذکر مهمترین جاذبه های این شهر، علی الخصوص جاهای دیدنی ایلام در تابستان می پردازیم:
 
1. کوه قلاقیران در ایلام:
کوه قلاقیران در ایلام
این کوه را می توان یکی از بهترین نقاط کوهستانی کشور معرفی نمود. کوه قلاقیران دارای چشم انداز بسیار زیبایی است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می نماید. این کوه در 3 کیلومتری جهت شمالی شهر (پنج کیلومتری غرب ایلام) ایلام واقع شده است. کوه قلاقیران به لحاظ مردم شناسی بسیار حائز اهمیت بوده و به نوعی می توان آن را نماد شهر ایلام معرفی نمود. از سمت کرمانشاه که به ایلام وارد می شویم، با کوهی مواجه هستیم که بسیار مورد توجه است. حتی گفته شده است که این کوه الگوی طرح برج میدان آزادی در تهران بوده است. گردشگران از مناظر زیبای پای کوه جهت فیلم برداری و عکس برداری و ثبت لحظاتِ خاطره انگیز بهره می گیرند. کوه قلاقیران مامن مناسبی برای دوستداران مناطق کوهستانی به شمار می آید. گفته شده است که محوطه های اطراف این کوه دارای آثاری از ادوار ساسانی و اسلامی می باشند. این منطقه در تابستان جلوه و زیبایی خاصی را به مخاطبان خود هدیه می نماید.

2. منطقه ی جنگلی ششدار در ایلام:
منطقه ی جنگلی ششدار در ایلام
تفریحگاه جنگلی ششدار یکی از جاذبه های طبیعی استان ایلام محسوب می شود. این تفریحگاه در پنج کیلومتری شهر ایلام و در همجواری کوه قلاقیران واقع شده است. در واقع این نزدیکی امکان بازدید همزمان را برای گردشگران فراهم می نماید. منطقه ی جنگلی ششدار در مسیر جاده ی ایلام – کرمانشاه قرار گرفته است. هر چند این منطقه زیبایی چشمگیری را در تمامی فصول به گردشگران هدیه می نماید، اما می توان عنوان نمود که تفریحگاه جنگلی ششدار در تابستان همچون نگینی درخشان بر انگشتری زیبا جلوه گری می نماید.

3. گل گل یا سنگ نوشته ی آشوری:
گل گل یا سنگ نوشته ی آشوری
گل گل از جاذبه های تاریخی ایلام به شمار می آید. این سنگ نوشته که با نام سنگ نوشته ی گل گل ملکشاهی نیز شناخته می شود، در دامنه ی کبیر کوه، در کنار رودخانه ی گل گل و همجواری روستای گل گل، یعنی 15 کیلومتری شهر ارکواز یا 25 کیلومتری ایلام واقع شده است. این سنگ نوشته بر روی بدنه ی کوه نقش بسته است و آن را متعلق به آشوریان می دانند. قدمت این حجاری را سه هزار سال عنوان نموده اند. بر روی این سنگ یک نقش برجسته قرار دارد که پیکره ی یک سرباز آشوری را باکلاه خودش نشان می دهد. در بالای سرِ این سرباز ماه و ستاره ای حجاری شده است. همچنین سرباز تیری در دست دارد. در قسمت پائینی حجاری چند جمله در دل سنگ کنده شده است که به خط میخی می باشد.

4. تنگه ی رازیانه در ایلام:
تنگه ی رازیانه در ایلام
تنگه ی رازیانه ی ایلام در دامنه های ارتفاعات کبیر کوه واقع شده است. این محل که در همجواری جاده ی ایلام- دره شهر قرار گرفته، یکی از جاذبه های مورد توجه گردشگران به شمار می آید. در مسیر این جاده، پس از گذر از روستای چنار باشی ( روستایی که دارای 100 خانوار می باشد.) و حدود 45 کیلومتری شهر ایلام واقع شده است. تنگه ی رازیانه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و دارای طولی حدود دو متر می باشد. از آنجا که تنگه ی مذکور دارای آثاری از ادوار مختلف می باشد، همواره مورد توجه پژوهشگران علومی نظیر علوم زمینی، هیدرولوژی و محیط زیست قرار می گیرد. زیبایی چشمگیر این تنگه در فصول مختلف سال و علی الخصوص تابستان جلوه ی منحصر به فردی دارد.

5. دریاچه ی سد ایلام:
دریاچه ی سد ایلام
برای رفتن به دریاچه ی سد ایلام، در مسیر جاده ی فرعی ایلام- دره شهر، در فاصله ای حدود 20 کیلومتری شرق شهر ایلام به آن می رسیم. در واقع این دریاچه در جهت جنوب شرق شهر ایلام واقع شده است. سد ایلام در چند سال اخیر به جهت تامین آب آشامیدنی شهر ساخته شده است. چشم انداز زیبا و طبیعت خیره کننده ی آن منجر شده تا این محل شمار بسیاری از گردشگران را به خود جذب نموده و از مکان های دیدنی ایلام در فصول بهار و تابستان به شمار آید.

6. قلعه والی در ایلام:
 قلعه والی در ایلام
قلعه والی ایلام یکی از جاذبه های تاریخی شهر ایلام به شمار می آید. این قلعه ی تاریخی که متعلق به دوران قاجاریه می باشد، در خیابان پاسدارانِ ایلام واقع شده است. قلعه والی بر فراز تپه ای به نام چغامیرک ساخته شده است. در و پنجره های چوبی و طاقنما های زیبای آن جلوه ی بسیار زیبایی به آن بخشیده است. به طوری که همواره مورد توجه گردشگران می باشد.

7. پارک کودک در ایلام:
پارک کودک در ایلام
پارک کودک که به بوستان کودک نیز معروف است در مرکز شهر ایلام واقع شده است. بوستان کودکِ در انتهای خیابان ولایتِ شهر ایلام قرار دارد. این پارک تفریح گاهی مناسب برای تمامی سنین به شمار می آید. وجود امکانات ورزشی و بازی و نیز یک کتابخانه از ویژگی های پارک کودک محسوب می شوند. همچنین پارک مذکور در تمامی فصول، زیبایی ارزنده ای را به گردشگران هدیه می نماید.

8. پارک ملت ایلام:
پارک ملت ایلام
پارک ملت ایلام به پارک سراب نیز معروف می باشد. این پارک در بلوار جمهوری شهر ایلام واقع شده است. پارک ملت به جهت دارا بودن حدود یکصد و پنجاه درخت کهنسالِ بسیار زیبا و نیز وجود جوی های آب روان بسیار مورد توجه گردشگران می باشد. این پارک در تمامی فصول و علی الخصوص در تابستان جلوه ی بسیار زیبایی را عرضه می دارد.

9. موزه ی تاریخ طبیعی ایلام:
موزه ی تاریخ طبیعی ایلام
موزه ی تاریخ طبیعی ایلام از جمله مکان های مورد توجه گردشگران به شمار می آید. این موزه در انتهای بلوار مدرس در شهر ایلام واقع شده است. در این موزه نمونه های مختلف جانوری، گیاهی و نیز فسیل های متعدد از دوران های مختلف زمین شناسی و نیز حیوانات تاکسیدرمی شده، به نمایش گذاشته شده اند.

10. کاخ فلاحتی در ایلام:
کاخ فلاحتی در ایلام
کاخ باغ زیبای فلاحتی متعلق به دوران قاجاریه می باشد. گفته شده است که کاخ فلاحتی بنا به دستور شخصی به نام والی غلامرضا خان و به تاریخ 1326 ه.ق ساخته شده است. این کاخ در خیابان عبد الرحمن حیدری ایلامی، در شهر ایلام و نیز در داخل محدوده ی اداری سازمان جهاد کشاورزی واقع شده است. کاخ مذکور دارای تزئینات بسیار زیبای سر در و ستون ها و آجر کاری های هنرمندانه ای می باشد. و از این منظر مورد توجه گردشگران واقع شده است. در حال حاضر این کاخ به جهت موزه ی کشاورزی مورد استفاده قرار دارد، و بهترین زمان بازدید آن در ساعات اداری می باشد.

11. پارک جنگلی چغا سبز در ایلام:
پارک جنگلی چغا سبز در ایلام
پارک جنگلی چغا سبز ایلام یک پارک جنگلی بزرگ است که در جهت جنوب شهر ایلام و در مسیر فرودگاه واقع شده است. این پارک درواقع از جهت شرق به غرب به بزرگراه امام حسین (ع) و نیز فرودگاه و از جهت جنوب به دره دَزوَن کوه چاله سیه و هرقوتگه متصل می شود. جنگل انبوه این پارک دارای انواع درختان میوه و گونه های مختلف گیاهی می باشد. پارک جنگلی چغا سبز، به نوعی زیستگاه پرندگان کمیاب نیز به شمار می آید و وسعت آن را حدود 4000 هکتار عنوان نموده اند. این پارک محل نمایشگاه دائمی شهر بوده و دارای یک شهر بازی می باشد. از امتیازات این پارک جنگلی می توان به امکانات گردشگری و رفاهی، و همانطور که عنوان شد، یک شهر بازی کودکان و .... اشاره نمود.
زیبایی منحصر به فرد و جلوه های تاثیر گذار آن منجر شده تا این مکان همواره مورد توجه گردشگران واقع شود. در واقع وجود درختان کاج، اقاقیا، گردو، سرو و .... چشم انداز بسیار زیبایی را به پارک چغا سبز بخشیده است.