خانه >> ایرانگردی >> جاهای دیدنی خرم آباد
جاهای دیدنی خرم آباد با عکس و آدرس

جاهای دیدنی خرم آباد

خرم آباد شهری خرم و سرسبزاست، شهری که مرکز استان لرستان و بزرگترین شهر لر نشین کشور است، خرم آباد شهری است مرتفع و محصور بین کوه های زاگرس. این شهر زیبا و دلنشین با آثار تاریخی و کهن و آب و هوای مطبوع و دلپذیر خود یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در ایام نوروز و در فصل تابستان می باشد. با شنیدن نام خرم آباد اولین چیزی که در ذهن ما ایرانیان تداعی می شود، قلعه ی تاریخی فلک افلاک است که بر فراز تپه ای با زیبایی و غرور خونمایی می کند. آثار تاریخی این شهر گویای این است که خرم آباد پیشینه ای کهن و پر فراز و نشیب داشته است.

محققان معتقدند که خرم آباد یکی از شهرهای مهم تمدن ایلام به نام خایدالو بوده است و شواهد نشان می دهند که تمدن ایلام و خایدالو توسط آشور بانی پال یکی از پادشاهان آشور نابود شده و بعدها شهر شاپور خواست به دستور شاپور دوم برروی آن بنا شده است. شهر شاپور خواست نیز هنگام حمله ی مغول تخریب شد، اما آثاری از آن دوران باقی مانده است، که حاکی ازاهمیت و شکوه این شهر باستانی است. هر چند عکس جاهای دیدنی خرم آباد را به خوبی معرفی می کنند، اما علاقمندان به تاریخ و طبیعت این راه را بر خود هموار می کنند تا به دیدن شهری بروند که جاذبه های طبیعی و تاریخی آن گردشگران را افسون می کند. شما هم با ما همراه شوید تا به این شهر کهن و سرسبز سفر کنیم و با این شهر و مکان های دیدنی خرم آباد با عکس بیشتر آشنا شویم. ایران هتل با رزرو آنلاین هتل های خرم آباد و هتل رنگین کمان خرم آباد همراه شماست و بهترین سفرها را برای شما آرزو می کند.

جاهای دیدنی خرم آباد کجاست؟

قلعه فلک الافلاک

بر بلندای تپه ای باستانی و در مرکز شهر قلعه ای زیبا و تاریخی دیده می شود، که متعلق به عصر ساسانی و نماد شهر خرم آباد است. این قلعه با معماری بسیار زیبا و چشم نواز خود در زمینی به مساحت 5 هزار و 300 متر مربع با مصالحی همچون سنگ، آجر، خشت و ملاط گچ و آهک ساخته شده است. قلعه ی فلک الافلاک خرم آباد به دژ شاپور خواست یا قلعه ی دوازده برجی نیز معروف است. این قلعه ی رازآلود و کهن از مهم ترین مناطق دیدنی خرم آباد به شمار می رود و موزه های باستان شناسی و مردم شناسی خرم آباد در آن قرار دارند. این قلعه در اواخر دهه ی پنجاه خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.
آدرس قلعه فلک ‌الافلاک خرم آباد: لرستان- خرم آباد- خیابان امام خمینی- دوازده برجی

مناره اجری

مناره آجری

سازه ای استوانه ای شکل است که برروی یک سکوی سنگی واقع شده است. کاربرد این مناره ی 900 ساله ، دیده بانی، نگهبانی و هدایت کاروان ها بوده است. پژوهشگران آن را متعلق به دوره ی دیلمیان می دانند و بر این باورند که ارتفاع این مناره در گذشته بیشتر بوده و به مرور زمان و بر اثر عوامل طبیعی کاهش پیدا کرده است. این برج در حال حاضر99 پله و 30 متر ارتفاع دارد. این بنا در جنوب شهر خرم آباد و در محله ی قاضی آباد قرار دارد.
آدرس مناره آجری خرم آباد: لرستان- خرم آباد- محله قاضی آباد- پارک شقایق

پل شاپوری

پل شاپوری ( پل شکسته)

در نزدیکی فلک الافلاک و در جنوب آن اثر تاریخی ارزشمندی قرار دارد که به پل شاپوری یا به زبان محلی “طاق پیل اشکسه “شهرت پیدا کرده است. قدمت این پل به دوره ی ساسانی بر می گردد و 321 متر طول و 10 متر ارتفاع داشته است. این پل از 28 چشمه طاق و 27 پایه پل تشکیل شده بود که اکنون فقط 5 چشمه طاق از آن ها باقی مانده است. پل شاپوری راه ارتباطی غرب استان لرستان با شرق و از آن جا به خوزستان و تیسفون بوده است. این پل با شماره ی 1058 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.
آدرس: ایران لرستان خرم آباد ضلع جنوبی قلعه فلک افلاک، جنوب شهر خرم آباد.

دریاچه کیو

دریاچه کیو

دریاچه ی کیو یا نگین خرم آباد در شمال غرب خرم آباد واقع است و با جلوه گری های بی پایان خود گردشگران و مسافران را جذب می کند. این جاذبه ی طبیعی هفت هکتاری تنها دریاچه ی درون شهری ایران به شمار می رود و با توجه به این که در حدود 3 تا 7 متر عمق دارد، زیستگاه جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر شده است. کیو در زبان خرم آبادی به معنای کبود رنگ و آبی است و نام این دریاچه برگرفته از رنگ آبی و کبود آن می باشد. آب این دریاچه از آب چشمه تامین می شود و وجود امکانات گردشی و تفریحی در اطراف آن، این دریاچه را به یکی از تفرجگاه های این شهر مبدل کرده است.
آدرس دریاچه کیو خرم آباد: لرستان- خرم آباد- بلوار جام جم

گرداب سنگی

گرداب سنگی

این اثر تاریخی که از دوران ساسانیان به جا مانده است، یک سازه ی سنگی مدور است که ازسنگ و ساروج ساخته شده تا آب خارج شده از چشمه را ذخیره و سپس آن را از طریق کانال به تمام نقاط شهر باستانی شاپور خواست منتقل کند. در واقع این چشمه درون این گرداب سنگی قرار دارد و تقریبا در بیشتر سال پرآب است این اثر تاریخی در بخش مرکزی خرم آباد و در بافت قدیمی آن، در میدان تختی قرار دارد. با شروع فصل زمستان و بالا آمدن آب چشمه ، منظره ی گرداب سنگی بسیار زیبا و تماشایی و یکی از جاهای دیدنی خرم آباد می باشد. این میراث کهن در سال 1355 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
آدرس گرداب سنگی خرم آباد: لرستان- خرم آباد- میدان تختی- ابتدای خیابان 17 شهریور

بقعه ی بابا طاهر

بقعه ی بابا طاهر

از دیگر دیدنیهای خرم اباد آرامگاهی است که به بقعه ی باباطاهر شاعر معروف ایرانی شهرت یافته است. مردم خرم آباد معتقدند که سال ها پیش درون این آرامگاه کتیبه ای چوبی پیدا شده است که روی آن با ذکر ابیاتی شجره ی شخص مدفون را شرح داده و او را باباطاهرخطاب کرده است. اما برخی کارشناسان و باستان شناسان می گویند در لرستان افراد اهل حق “بابا “لقب می گیرند، به همین دلیل این آرامگاه متعلق به بابا طاهر شاعر نمی باشد. بنای مقبره متعلق به دوره ی خوارزمشاهیان است و از یک گنبد ساده و یک در ورودی تشکیل شده است. دیواره های آرامگاه به شکل هشت ضلعی است و محل قبر در سردابه است، در گذشته ضریحی چوبی روی آن وجود داشته، که به مرور زمان از بین رفته است و دیگر اثری از آن به چشم نمی خورد.
آدرس: مركز شهر خرم آباد ودر ضلع غربي قلعه فلك الافلاك ودر كنار خانه قديمي آخوند ابو مقبره باباطاهر قرار دارد

مسجدجامع خرم آباد

مسجد جامع خرم آباد

این اثر تاریخی، بنایی است متعلق به اواخر قرن 10 هجری قمری. بنای اولیه مسجد به دستور شاه پرور سلطان دختر اغوربیک از اتابکان لرستان ساخته شد. این بنا در دوره های مختلف بارها مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفت تا به شکل امروزی درآمد. این بنا شامل یک ایوان در قسمت شرقی و یک شبستان ستون دار است که پوشش طاق و گنبد آن روی 7 ستون چهار ضلعی قرار می گیرد. در این مسجد سه سنگ نوشته وجود دارد که فرامین دوره ی صفوی را ابلاغ می کند.
آدرس مسجد جامع خرم آباد: لرستان- خرم آباد- خیابان دوازده برجی به سمت سبزه میدان

سنگ نبشته خرم آباد

سنگ نبشته خرم آباد

این اثر تاریخی سنگی کتیبه ای است که به خط کوفی و روی قطعه سنگ بزرگی به ارتفاع سه و نیم متر نوشته شده است. قدمت آن به قرن ششم و دوره ی سلجوقیان می رسد. این سنگ نیشته یا برد نوشته به زبان کوفی و فارسی است و این طور به نظر می رسد که حکم امیر” ابوسعید برسق” است. این اثر در شرق خرم آباد و در خیابان شریعتی قرار دارد.
آدرس: خرم آباد، بلوار شریعتی.

آسیاب گبری

آسیاب گبری

در جنوب خرم آباد و در محله ی حسین آباد بنای کهنی به چشم می خورد که متعلق به دوره ی ساسانیان و شهر شاپور خواست است، این بنا آسیاب مکعب مستطیل شکلی است که با سنگ های تیشه خورده و ساروج ساخته شده و تا دوره قاجار هم مورد استفاده قرار گرفته است. این بنا در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.
آدرس آسیاب گبری خرم آباد: لرستان- خرم آباد- محله پشته حسین آباد- خیابان طیب- چهارراه طیب

حمام گپ خرم آباد

حمام گپ خرم آباد

در میدانی که گپ نام دارد و در مرکز خرم آباد واقع است، و در خیابان حافظ حمامی قرار دارد که قدمت آن به دوره ی صفویه بر می گردد. این حمام تاریخی مساحتی در حدود 800 متر دارد و با طراحی بی نظیر و تزئینات زیبا و ساده ی گچ بری خود هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.
آدرس حمام گپ خرم آباد: لرستان- خرم آباد- خیابان حافظ

بام لرستان

بام لرستان

تماشا کردن آسمان پرستاره ی خرم آباد لذتی عمیق به همراه دارد، تجربه ی نظاره ی آسمان و شب های خرم آباد این سفر را برای شما به یادماندنی تر خواهد کرد. دیدن منظره ی زیبای شب های خرم آباد از بام لرستان امکان پذیر است و بی تردید شما مجذوب این منظره ی زیبا خواهید شد.
آدرس بام لرستان در خرم آباد: لرستان- خرم آباد- شرق خرم آباد- کوه مدبه

جنگل و مجموعه توریستی مخمل کوه

جنگل و مجموعه توریستی مخمل کوه

مخمل کوه رشته کوهی در شمال شرق خرم آباد است که در بخش شمالی آن، در تنگه ای به نام شیبخون یک پارک جنگلی و تفرجگاه در آن ایجاد کرده اند. این منطقه چشم اندازهای بسیار زیبا و تماشایی دارد و مکانی مناسب برای علاقمندان به کوه پیمایی به شمار می رود. وجود آبشار زیبای مخمل کوه بر جذابیت و محبوبیت این منطقه افزوده است. این مجموعه در فاصله ی 9 کیلومتری از خرم آباد قرار دارد.
آدرس پارک جنگلی مخمل کوه خرم آباد: لرستان- خرم آباد- 18 کیلومتری شمال خرم آباد

 

بام لرستان خرم آباد
ادامه مطلب

آبشار نوژیان

 

این آبشار از مرتفع ترین آبشارهای ایران است، ارتفاع آن 95 متر و عرض تاج آن 5 متر است. گردشگاه جنگلی نوژیان در بالای کوهی به نام تاف قرار دارد. این کوه مناظرتماشایی و طبیعتی زیبا دارد، همچنین گیاهان دارویی فراوانی در آن می روید، آبشارنوژیان، چشم اندازهای زیبا و جمع آوری گیاهان دارویی برجذابیت و محبوبیت این منطقه افزوده است و گردشگران زیادی در بهار و تابستان به این منطقه سفر می کنند. این منطقه در حدود 40 کیلومتری خرم آباد واقع شده است.
در مقاله ی آبشار نوژیان بیشتر در مورد این آبشار زیبا بخوانید.
آدرس: 38 کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد

1683362958 828 جاهای دیدنی خرم آباد با عکس و آدرس

دریاچه گهر

یا نگین زاگرس، این دریاچه ی کوهستانی آبی زلال و شفاف دارد به طوری که در نقاط کم عمق می توان ماهیان ته دریاچه را مشاهده کرد. از ویژگی های منحصر به فرد این دریاچه وجود لاله های واژگون و پوشش گیاهی وحشی آن است. این دریاچه زیستگاه ماهی قزل آلا، مارماهی و آبزیان دیگر است، همچنین حیواناتی مانند: بز، قوچ، خرس قهوه ای، گراز و…و پرندگان شکاری مانند عقاب و شاهین در اطراف آن زندگی می کنند. دریاچه ی گهر در حدود 120 کیلومتری خرم آباد قرار دارد.
آدرس: استان لرستان، منطقه حفاظت شده‌ی اشترانکوه، بین دورود، الیگودرز
زاگرس همچون سدی محکم زیبایی های خرم آباد را در بر گرفته است. خرم آباد با طبیعتی ناب و تاریخی به بلندای یک سرزمین گوهری ارزشمند است که شاید زاگرس بهترین پناه برای حفظ آن باشد. تنها گنجینه ای همچون فلک الافلاک برای سفر به این سرزمین اساطیری کافی است. جایی که می توانید شکوه هنر نیاکان مان را از نزدیک ببینید.
حتی اگر با تاریخ میانه خوبی نداشته باشید نمی توانید از خیر زیبایی گهر بگذرید. تنها کافی است یکبار هم که شده بار سفر ببینید و عازم خرم آباد شوید کمی در کوچه پس کوچه های شهر بگردید و از دیدن تاریخ و فرهنگ غنی این شهر لذت برده و از آب و هوای دلنشین ان نهایت بهره را ببرید. شما کدام یک از زیبایی های خرم آباد را بیشتر دوست دارید؟ در سفرتان بعدی خود به این شهر زیبا از کدام جاذبه آن دیدن می کنید؟

 

5/5 - (3 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر