×

هشت گونه از حیوانات که از مرگ برگشته اند

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
دسته بندی طبیعت
هشت گونه از حیوانات که از مرگ برگشته اند
همین طور که آب و هوا تغییر می کند، کمبود زیستگاه ها و عوامل دیگر حیوانات بیشتری را در معرض خطر قرار می دهد. متاسفانه ما به شنیدن اینکه برخی از حیوانات در مرز انقراض هستند عادت کرده ایم. اما به نظر می رسد برخی از این موجودات باهوش از این مرز بازگشته اند. در طبقه حیوانات در منقرض شده یک گروه 350 گونه ای از آن ها از مرگ بازگشته اند همانند مرده ای که از گور برمی خیزد. هنوز هم شرایط برخی از این گونه ها برای ما غیر قابل درک است و نمی دانیم که آیا باید به این بازگشت خوشبینانه نگاه کنیم و یا خود را برای انقراض آنها آماده کنیم. اما بقیه آنها به طرز شگفت انگیزی بقا یافته اند. با آگاهی، توجه و توریسم قانونمند تعداد بیشتری از این فسیل های زنده امکان زندگی حقیقی را پیدا خواهند کرد. به خاطر داشته باشید با رزرو آنلاین هتل می توانید به هر مقصد و با هر هدفی به راحتی سفر کنید. در اینجا با هشت گونه از این حیوانات و محل زندگی آنها آشنا می شویم.
 
لاکپشت عظیم الجثه_ جزایر گالاپاگوس
Chelonoidis phantasticus
در هفدهم فوریه 2019 پیشگام بازگردانی لاکپشت های عظیم الجثه یک لاکپشت ماده عظیم الجثه ماده را در جزیره همنامش (به زبان محلی) پیدا کرد. به نظر می رسید این لاکپشت بیش از 100 سال عمر دارد و از گونه ایست که از سال 1906 تا کنون دیده نشده است و از خطر انقراض در امان مانده است. رد پاها و بوها در اطراف جزیره فرناندینا نشان می دهد که او احتمالا تنها نیست. این لاکپشت خوش شانس به مرکز تولید مثل فاستو لرنا برده شد تا بتواند از جریان های گدازه غیر قابل پیش بینی و شاهین های بزرگ گالاپاگوس در امان باشد.
تورهای هشت روزه «اکتشاف و ماجراجویی اسمیت» فرصتی را فراهم می کند که بتوانید نه تنها این لاکپشت ها بلکه پنگوئن ها، کوسه ها، مانتا ری ها، اسب های دریایی و لاکپشت های دریایی را درون و اطراف جزیره فرناندینا ببینید. فاستو لرنا تورهایی را برای بازدید از این مرکز و ایستگاه تحقیقات چارلز داروین در سنتا کروز ارائه می دهد.

مرغ برمودا یا کاهو_ جزیره نانسوچ در برمودا
Pterodroma cahow
با اینکه 330 سال پیش منقرض شده اند، 36 کاهو (نوعی مرغ) در سال 1951 کشف شدند. خوشبختانه بعد از نیم قرن مدیریت سفت وسخت زیستگاه، مرغ برمودا در حال بازگشت از انقراض است_ از 18 جفت به 131 جفت افزایش یافته اند به همراه 71 جوجه که با موفقیت در سال گذشته بالغ شدند. «بهبودی نسل این جانداران مداوم است و یک مثال برای گونه های تهدید شده در دور دنیاست در دوره ای که تجاوز و نابودی زیستگاه ها گونه های بیشتری را نسبت به گذشته در معرض خطر قرار می دهد.»
مرغ برمودا را در نوامبر در تور قایق رانی انجمن اودبان برمودا همراه با کاپیتان نایجل پولارد ببنید، کسی که به شما اطمینان می دهد که «دیدن پرنده های باشکوه در حال پرواز تجربه ای است که زندگی شما را تغییر می دهد». همچنین تور جزیره نانسوچ همراه با انجمن جانورشناسی برمودا در ماه آوریل، هنگامی که طرفداران محیط زیست، خانه جدید کاهو را برای بررسی وضع جوجه ها می بینند، شما را برای بازدید از آنها می برد.
 
اسب های خزری_ میزوری و کالیفرنیا
Equus ferus caballus
اسب های خزری داستان همه گونه های در حال مرگ را با هم داراست:
لوییس لیلین آمریکایی در سال 1957 با یک نجیب زاده ایرانی ازدواج کرد. سپس آنها به تهران آمدند و یک مرکز اسب سواری برای بچه ها تاسیس کردند. اسب های محلی بسیار تندخو بودند بنابراین لوییس و دوستانش به سفری به کوهستان های اطراف دریای خزر رفتند و در آنجا سه اسب که گمان می شد منقرض شده اند را کشف کردند و به نوروزآباد بازگرداندند.
این اسب های کوچک و مهربان هنوز هم به عنوان اولین اسب های ایده آل شناخته می شوند، تیمار و آراستن آنها و زین کردنشان راحت است و برای سواری بچه ها مناسب است. درست خارج از سنت لوئیس میزوری در مزارع مافیلد می توانید با وقت قبلی اسب سواری کنید. همچنین جن گیلبرت رئیس زیستگاه اسب های خزری در مزارع اینترپرایز در لس آنجلس کالیفرنیا میزبان بازدیدها و سواری های آخر هفته شماست.

سلکانت ها (نوعی ماهی)_ آفریقای جنوبی و اندونزی
Coelacanthiformes
هنگامی که طبیعت شناس مارجری کورتنی لاتیمر یک سلکانت خیره کننده هفت رنگ 127 پوندی را از یک مغازه ماهی فروشی در آفریقای جنوبی در سال 1938 نجات داد، کشف او باعث ایجاد جنجالی شد که او آرزو می کرد که کاش ماهی را به دریا انداخته بود! دانشمندان عقیده داشتند که این گونه نیز در همان فاجعه 66 میلیون ساله که باعث انقراض دایناسورها شد منقرض شده است. اما دو گونه از 99 گونه مستند شده در دنیا هنوز هم در عمق دریاها شنا می کنند. شما می توانید از دو نمایشگاه سلکانت در آکواریوم اقیانوسی شهر کیپ دیدن کنید و نوع باله دار آن را هم ببینید. غواصان سلکانت را در تانزانیا، کنیا، ماداگاسکار، موزامبیک، کوموروس، خلیج سودوانا و پارک ملی دریایی بوناکن اندونزی شناسایی کرده اند.
 
تاکاهه_ نیوزلند
Porphyrio hochstetteri
تاکاهه در نیوزلند_ یک پرنده بومی که قادر به پرواز نیست_ حدود 50 سال گم شده بود تا اینکه کاشفان بلاخره آن را نزدیک دریاچه اوربل در پارک ملی فیوردلند یافتند. از آن زمان برنامه بازگردانی تاکاهه، پناهگاه ها را برای این پرندگان زیبای براق نوک قرمز در هفت جزیره و چندین منطقه داخلی توسعه داد. در سال 2018، 30 تاکاهه در حیات وحش برای اولین بار در طول 100 سال رها شدند. کایاک ها برای دیدن تاکاهه ها در موتوتاپو و کرجی ها از اوکلند برای بررسی پناهگاه تیرتیری ماتانگا وجود دارند.
کی میلتون داوطلب حفاظت به بازدید کنندگان یادآوری می کند که غذا به همراه داشته باشند و تجهیزات و کفش مناسب برای مقابله حشرات و گیاهان مهاجم قبل از ورود به جزیره برای خود به همراه داشته باشند.
 
سوسمار وحشت و مارمولک تاجدار_ نیو کلدونیا
Phoboscincus bocourti (terror skink) and Correlophus ciliatus (crested gecko)—New Caledonia
درست خارج از ساحل استرالیا، مجمع الجزایر فرانسوی نیو کدونیا، متنوع ترین سازه های صخره ای دنیا ، مرداب های قلبی شکل گیاه شاه پسند و نه یک بلکه دو گونه از حیوانات از مرگ برگشته را به رخ می کشد. سوسمار وحشتناک بوکورت یا سوسمار وحشت (به علت دندان های تیز و پیچ خورده اش به این نام مشهور است) آخرین بار در سال 1827 جمع آوری شد، اما در سال 2003 در جزیره ای کوچک خارج از جزیره کاج ها دیده شد. مارمولک تاجدار که در مقایسه با سوسمار وحشت خوش قیافه تر است در سال 1994 دوباره مشاهده شد (این موجود نیز در جزیره کاج ها یافت شد) بعد از یک قرن که گمان می شد منقرض شده است. این موجودات در حال خزیدن اطراف جنگل های بارانی گرنده تر پیدا شدند. بهترین راه برای پیدا کردن خزندگان، کایاک سواری و پیاده روی در محیط جزیره کاج هاست: اما یادتان باشد لوازم جانبی به همراه داشته باشید.

قورباغه کیسه دار شاخ دار_ جنگل چوکو، اکوادور
Gastrotheca cornuta
چوکو منطقه ای است با زیستگاه های گوناگون که بیولوژیست آلخاندرو آرتیکا از آن به عنوان یک منطقه خارق العاده، پر از حیوانات رنگارنگ و فتوژنیک و ضروری برای حفظ محیط زیست نام برده است. 60 درصد از 350 گونه ی دوزیست چوکو بومی هستند و بعضی از آنها همچنان کشف نشده باقی مانده اند (آرتیگا 18 گونه جدید را معرفی کرده است).
عضای پیشگام حفاظت منابع طبیعی هرپینگ استوایی قورباغه کیسه دار شاخ دار را در سال 2018 دوباره مشاهده کردند. ماده این گونه غیرعادی یک کیسه بر پشت خود دارد که جنین در حال رشد را در آن حمل می کند که پس از به تبدیل شدن به نوزاد کامل از تخم در می آیند نه هنگامی که به کودک تبدیل می شوند. تور 10 شبه «100 گونه جانوری» هرپینگ استوایی بازدید کننده ها را از طریق میندو، چوکو و آمازون برای دیدن 1065 گونه جانوری اکوادور می برد. (پنج درصد از هزینه پرداخت شده برای تور صرف حفاظت از زمین جنگل های بارانی چوکو می شود.) پیاده روی قورباغه ها در فصول بارانی زیر نورماه بسیار دیدنی است.

گراز چاکویی یا تاگوا_ گرن چاکو
Catagonus wagneri
بسیار شبیه به ماهی سلکانت، تاگوا ( معروف به گراز چاکویی) نیز به مدت طولانی فقط با فسیل های اولیه مستند شناخته می شد. در سال 1974 یک پروفسور بیولوژی از دانشگاه کانکتیکات به نام رالف ام وتزل یک جانور شبیه به خوک بومی را در یک سفر تحقیقی نشنال جئوگرافیک به گرن چاکو که یک منطقه دور و مشترک بین پاراگوئه، آرژانتین و بولیوی است مشاهده کرد.
هنگامی که تاگواهای در معرض خطر در حیات وحش وجود داشتند قلمرو آنها می توانست گاهی 2400 قطعه زمین را در بر بگیرد. آنها دوست دارند در جنگل های پر از خار و خاشاک گردش کنند تا بتوانند از خود در برابر جگوارها، یوزپلنگ ها و شکارچیان محلی محافظت کنند. بهترین مکان برای دیدن آنها پناهگاه تاگواها در مرکز نگهداری و مهمان خانه CCCI در مرکز چاکو پاراگوئه است.