×

آبشارلاتون آستارا، شاهکار زیبای طبیعت

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۱
دسته بندی ایرانگردی
آبشارلاتون آستارا،  شاهکار زیبای طبیعت
جاده ی زیبا و خاطره انگیزرشت - آستارا را با حسرت بسیارپشت سرگذاشته وبه شهرآستارا می رسیم. آستارا ششمین شهرپرجمعیت گیلان و مرکزشهرستان آستاراست. این شهرکه جاذبه های گردشگری فراوانی دارد، درتمام فصول میزبان گردشگران ایرانی و خارجی است. علاوه برگردنه ی حیران و ساحل زیبای صدف، آستارا یکی ازبلندترین وزیباترین آبشارهای ایران را نیزدردل کوه های خود جای داده است.
برای رسیدن به این آبشار از آستارا به سمت شهر لوندویل می رویم، پس ازلوندویل باید به سمت روستایی به نام کوته کومه برویم. مسیرلوندویل تا کوته کومه کوهستانی، پیچ درپیچ و زیباست. از کوته کومه تا محل آبشار تقریبا" 4 ساعت پیاده روی پیش روداریم، زیبایی های چشم نوازاین مسیرجنگلی زیبا که با صدای دلنشین رودخانه وآبشارهای کوچک و زیبا همراه شده، خستگی روح وجان را می زداید ودل را لبریزاز نشاط و طراوت می کند.
آبشار لاتون آستارا
آبشار لاتون آستارا
مسیردسترسی به آبشار:
آبشار لاتون در 15 کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، بعد از شهرلوندویل درروستای کوته کومه ی قرار گرفته است. این آبشاردر6 کیلومتری این روستاست.
آبشار لاتون آستارا
آبشارلاتون درارتفاعات واقع شده، بنابراین پیمودن این مسیرنیازمند توان بدنی کافی است. درطول مسیر به تدریج به ارتفاع مسیرافزوده می شود و باید ازتپه های زیبای جنگلی ومراتع سبزعبور کنیم تا به آبشاربرسیم. با پشت سرگذشتن پستی ها وبلندی های مسیری که گاه از میان جنگل و گاه از میان دشت می گذرد، سرانجام دورنمای بلندترین آبشارایران را مشاهده می کنیم، که از بلندای کوه اسپیناس جاریست. این منظره چنان زیبا باشکوه است، که هر بیننده ای بی اختیارآن را تحسین می کند.
آبشار لاتون آستارا
 
طبیعت و جاذبه های لاتون:
اطراف آبشارپوشیده ازانواع درختان میوه و جنگلی است، این پوشش سبزوانبوه، همچون جامه ای کوه اسپیناس را دربرگرفته است و برزیبایی چشم اندازآبشارافزوده است. ارتفاع آبشاردر حدود 105 متراست، این آبشارازدامنه های شرقی کوه اسپیناس سرچشمه گرفته است و به رودخانه ی لوندویل سرازیرمی شود. حجم آب آبشاربا توجه به ریزش باران و دما تغییر می کند، ولی درتمام فصول سال آب دارد. در فاصله ی 10 متری آبشارلاتون، آبشار دیگری وجود دارد که میزان آب بیشتری دارد، دیواره ی کوه اسپیناس در محل آبشار صخره ای شکل است ودربالای قله ی آن قلعه ی اسپیناس واقع شده است. دربالای آبشار چند حوضچه و آبشاروجود دارد، که اززیبایی های منحصر بفرد و بی نظیر منطقه به شمار می روند.
آبشار لاتون آستارا	 
سفر به آبشارلاتون برای طبیعت دوستان، کوهنوردان و صخره نوردان تجربه ای لذت بخش ودلپذیرخواهد بود، لیکن از آن جا که در تابستان به علت رطوبت زیاد هوا، این منطقه گرم وشرجی است، بنابراین بهترین فصل سفربه منطقه ی لاتون اواخر زمستان واوایل فصل بهاراست. درفصل بهارکه هوا مطبوع وخنک است، نه تنها دشت ها و مراتع درنهایت زیبایی خود هستند، بلکه پیاده روی و کوهنوردی نیزآسانتر و دلچسب تراست.
آبشار لاتون آستارا
آبگرم کوته کومه که درابتدای مسیرپیاده روی ودرهمین روستاست، ازجاذبه های گردشگری روستای کوته کومه است. از دیگرجاذبه های این مسیرمی توان به روستای متروکه آسیوشوان اشاره کرد.
برای تهیه ی سوغات نیزمی توانید محصولات محلی ساکنان منطقه مثل: میوه های جنگلی، رب آلو جنگلی واناررا خریداری کنید.
آبشار لاتون آستارا
 
اقامت در آستارا: 
در نزدیکی آبشارامکانات رفاهی مثل: بوفه واتاق و پارکینگ برای سفریک روزه درنظر گرفته شده، اقامتگاه های محلی درروستای کوته کومه و لوندویل نیز هست. اما چنانچه قصد استفاده ازامکانات رفاهی بیشتری را دارید، می توانید درهتل های آستارا مانند هتل اسپیناس آستارا اقامت کرده واز دیگر جاذبه های گردشگری این شهرساحلی استفاده کنید.
امید است سفربه این آبشارزیبا ومنحصر بفرد، خاطره ی خوشی را برای شما به همراه داشته باشد.