لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> جهانگردی >> زیباترین شگفتی های طبیعی جهان
زیباترین شگفتی های طبیعی جهان

زیباترین شگفتی های طبیعی جهان

شگفتی های طبیعی ، در هر شکل و اندازه ای وجود دارند. از سواحل ناپالی هاوایی گرفته تا دره ی وردون در جنوب شرق فرانسه. در سراسر سیاره ی ما مکان های فوق العاده ای وجود دارد .

با خواندن این مقاله از ایران هتل آنلاین با سی مورد از جذّاب ترین محل های طبیعی زمین آشنا شوید.

1 – دریای مرده ( The Dead Sea ) ، اسرائیل و بحرین
با قرار گرفتن در ارتفاع 1410 فوتی زیر سطح دریا، دریای مرده پایین ترین سطح آب را در جهان دارد. به دلیل قرار داشتن در صحرایی که نمک به غلظت فراوان یافت می شود، یک مکان عالی برای غوطه ور شدن بر روی آب به حساب می آید.

آب های آن به تنهایی یک جاذبه ی گردشگری به حساب می آیند، ولی تپه ها و ستون های آن که نمک در آن ها ته نشین شده، به این دریا ظاهری یگانه و بسیار متفاوت می بخشند.
Salar de Uyuni, Bolivia

2 – سالار دو اویونی ( Salar De Uyuni ) ، بولیوی
زمانی که آب رود های مجاور به این دشت های نمکی بولیویایی راه پیدا می کنند، یک آیینه ی طبیعی با شکوه را به وجود می آورند که آسمان و ستاره های بالای دست را در خود بازتاب می کند . سالار دو اویونی، در نوع خودش بزرگترین به شمار می رود و میزان قابل توجّه 4050 فوت از سطح آلتی پلانوی بولیویایی را در بر گرفته است.

این مرغزار نمکی، افقی دارد که انگار در هیچ جا پایان نمی پذیرد و آن را به رویای عکاسان حرفه ای تبدیل کرده است.
Zhangye Danxia Landform Geological Park, Gansu, China

3 – پارک زمین شناسی کوه های دانکسیای شهر ژانگیه ( Zhangye Danxia Landform Geological Park ) ، گانسو ، چین
دانکسیا، به نوع ویژه ای از زمین در جنوب شرق چین گفته می شود. این کوهستان های رنگین کمانی راه راه، از چندین لایه مواد معدنی و سنگ تشکیل شده اند که وقتی صفحات تکتونیکی باعث شد جزیره ای که حالا هند می باشد، به باقی قارّه ی اوراسیا برخورد کند، در هم گسیخته شدند.

با اینکه بسیار ناشناخته به حساب می آمد، این سایت تحت مراقبت میراث جهانی یونسکو، هم اکنون به یک جاذبه ی توریستی بزرگ تبدیل شده است که دلیل آن هم بسیار مناسب و مشخص است، چرا که به احتمال فراوان، شما هرگز جایی به این شکل را در عمر خود ندیده اید.
بیشتر بخوانید:
Geiranger Fjord, Møre og Romsdal County, Norway

4 – آبدره ی گیرانگر ( Geiranger Fjord ) ، استان موره اوگ رومسدال ، نروژ
یک آبدره را می توان مانند یک درّه ی زیر آبی معرفی کرد. این آب راه های باریک بلند تشکیل شده از یخچال ها طبیعی، بسیار عمیق هستند و توسط کوهستان های بلند و پر شیبی، دور تا دور احاطه شده اند. آبدره ی گیرانگر از مشهور ترین نقاط نروژ می باشد و هم چنین از سایت های میراث جهانی یونسکو به حساب می آید.

در فصول گرم به اینجا سفر کنید تا سرسبزی آن را در کنار آب های عمیق و نیلگون آن ببینید.
Tegalalang Rice Terrace, Tegalalang and Ubud, Indonesia

5 – تراس برنجی تگالالنگ ( Tegalalang Rice Terrace ) ، تگالالنگ و اوبود ، اندونزی

اندونزی به خاطر شالیزار های برنج تراس مانندش مشهور می باشد. در این میان، تگالالنگ از به نام ترین ها حساب می شود. وارد شدن به این منظره های سرسبز و پر جنب و جوش، با آن درختان نخل بسیار بلندش، باعث خواهند شد که فکر کنید زمان متوقف شده است، که آن چنان هم از واقعیت فاصله ندارد. کشاورزان این منطقه از یک سیستم آبرسانی سنتی استفاده می کنند که برای قرن ها، از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.
Reynisfjara Beach, Vik, Iceland

6 – ساحل رینیسفجارا ( Reynisfjara Beach ) ، ویک ، ایسلند

به شما پیشنهاد نمی کنیم که در رینیسفجارا حمام آفتاب بگیرید، ولی این دلیل نمی شود که اصلاً ارزش بازدید را نداشته باشد. این ساحل با وجود شن های سیاه رنگش، ستون های سنگ بازالتی اش و مهی که بعضی مواقع آن را فرا می گیرد، انگار که به یک سیاره ی دیگر تعلق دارد. اگر که خوش شانس باشید، ممکن است که شفق قطبی را هم در آن جا ببینید.
The Cliffs of Moher, County Clare, Ireland
7 – صخره های موهر ( The Cliffs Of Moher ) ، استان کلر ، ایرلند
یکی از پر بازدید ترین جاذبه های طبیعی ایرلند به حساب می آید. صخره های موهر، به طول 5 مایل، سواحل غربی کشور را تشکیل داده اند. این صخره های نا هموار و پر پیچ و تاب، مناظری بی همتا از اقیانوس زیر آن را به نمایش می گذارند.
The Grand Canyon, Arizona, United States

8 – پارک ملّی گرند کنیون ( The Grand Canyon ) ،آریزونا ، ایالات متّحده
گرند کنیون مشهور ترین زیبایی طبیعی آریزونا به شمار می رود که دلیل آن هم موجه است، مناظر زیبای این پدیده ی طبیعی عظیم الجثه، نفس را در سینه ها حبس می کند.

طول رود های این دره 277 مایل است و عرض آن هم 18 مایل می باشد. با اینکه دهانه ی جنوبی آن در تمام طول سال برای بازدید عموم باز می باشد ، دروازه ی شمالی آن فقط در بعضی فصول این شرایط را دارد.
Monteverde Cloud Forest, Monte Verde, Costa Rica

9 – جنگل ابر مونته ورده ( Monteverde Cloud Forest ) ،مونته ورده، کاستاریکا
بدلیل بارانی بودن این جنگل، آب و هوای مونته ورده ممکن است همیشه ایده آل نباشد، ولی واقعیت ماجرا این است که این جنگل، چه با مه و چه بدون مه ، شبیه یک بهشت است.

یک نکته ی حتی بهتر در مورد این میراث بیولوژیکی، وجود گونه های فراوان جانوری آن است. در واقع یکی از معدود مکان ها بر روی زمین می باشد که هر شش گونه ی خانواده ی گربه سانان را در خود جای داده است.
Ha Long Bay, Vietnam

10 – خلیج هالونگ بای ( Ha Long Bay ) ،ویتنام
جذابیت خلیج هالونگ، آن را به جاذبه ی توریستی شماره ی یک ویتنام تبدیل کرده است. این خلیج نیز از سایت های میراث جهانی یونسکو می باشد.

بهترین روش برای بازدید برج های سبز رنگ حیرت انگیز هالونگ، استفاده از قایق است. بسیاری از گردشگران در آن جا، شب را در قایق ها و در کنار خلیج سپری می کنند.
Na Pali Coast, Hawaii, United States

11 – ساحل نا پالی ( Na Pali Coast ) ،هاوائی، ایالات متّحده

صخره های رنگین و آب های لاجوردی ساحل نا پالی هاوائی، به طور حتم هر بازدید کننده ای را به حیرت وا خواهد داشت. بالا رفتن از صخره های آن، منظره ای شگفت انگیز از اقیانوس آرام را در ارتفاع 4000 فوتی، درّه ی کالالو و آبشارهای بسیاری را در راه خود، برای شما فراهم می کند .

Skógafoss, Skógar, Iceland

12 – آبشار اسکگوافوس ( Skógafoss ) ، اسکوگار ، ایسلند
اسکگوافوس، از دو یخچال طبیعی با نام های ” ایجافجالاجکول (Eyjafjallajokull ) ” و ” میردالزجکول (Myrdalsjokull ) ” جاری شده است. بر اساس افسانه های محلی، یک وایکینگ با نام ” تراسی ( Thrasi ) ” ،صندوقچه ی طلای خود را در زیر این آبشار خارق العاده پنهان کرده است.

حال چه این طلا وجود داشته باشد و چه نداشته باشد، چیزی که آشکار است، بالا بودن احتمال تشکیل یک رنگین کمان در یک روز آفتابی، بخاطر فشار بالای افشانه های آب آن است.
White Sands National Monument, New Mexico

13 – بنای ملّی شن های سفید ( White Sands National Monument ) ،نیو مکزیکو، ایالات متّحده

بنای ملی شن های سفید، که بزرگترین ذخیره ی گچ دنیا را هم در خود جای داده است، منطقه ای وسیع و آرام پر از شن های براق سفید رنگ است که در بیابان چی هواهوان قرار گرفته است. گچی که این تپه های روان را تشکیل داده است از دریاچه ی یومیه نزدیکی تأمین می شود که درصد بالایی مواد معدنی در آن وجود دارد. وقتی که آب این دریاچه بخار می شود، این مواد معدنی باقی می مانند و به وسیله ی باد جا به جا شده و این تپّه ها را تشکیل می دهند.
Bioluminescent Beaches, Maldives

14 – سواحل بیولومینسنت ( Bioluminescent Beaches ) ،مالدیو

برای تجربه کردن این سواحل نورانی مالدیو، شما می توانید به هر یک از 1190 جزیره ی آن بروید. حکومت پادشاهی جنوب آسیایی مالدیو هم در همین منطقه قرار دارد. چند مورد از بهترین نقاطی که می توان برای تماشای نمایش این نور های طبیعی، که توسط پلانکتون های بیولومینسنت تولید می شد، دیدن کرد، ” آتوروگا ( Athuruga ) ” ،” ریتی ( Reethi ) ” و ” میریهی ( Mirihi ) ” می باشند.
Marble Caves, Chile

15 – غار های مرمر ( Marble Caves ) ،شیلی

غار های مرمر شیلی، که به نام کلیسای مرمر هم شناخته می شود، در ” پاتاگونیا ” و بر روی رود ” جنرال کاررا ( General Carrera ) ” قرار دارد و بیش از 6000 سال پیش توسط موج هایی که سنگ ها را سایش میداده اند درست شده است. رنگ های دیدنی این غار، با بالا و پائین شدن سطح آب ها، تغییر می کند.
Verdon Gorge, France

16 – درّه ی وردون ( Verdon Gorge ) ،فرانسه

آب های سبز و آبی درّه ی وردون، محیطی خوش منظره را برای فعالیت هایی از قبیل قایقرانی و شنا فراهم می کند.
Mono Lake, California, United States

17 – رود مونو ( Mono Lake ) ،کالیفرنیا، ایالات متّحده

رود مونو، که 65 مایل مربع را فرا گرفته است، بخاطر بنا های کلسیم کربناتی زیبایی که به نام برج های ” توفا ( Tufa ) ” شناخته می شوند مشهور است. با داشتن میزان زیادی نمک، همه جیز بر روی این رود باریک شناور می شود.
El Yunque National Forest, Puerto Rico

18 – جنگل ملّی ال یونکو ( El Yunque National Forest ) ،پورتوریکو

قرار گرفته در خارج شهر سن هوان، جنگل ملّی ال یونکو به دلیل تنها جنگل استوایی حاضر در سیستم جنگلی کشوری آمریکا بودن ،خود را متمایز و خاص کرده است.
Fairy Pools, Isle of Skye, Scotland

19 – حوضچه های پری ( Fairy Pools ) ،جزیره ی اسکای، اسکاتلند

حوضچه های آبی جادویی اسکای فقط از طریق جنگل بریتل و با پای پیاده قابل دسترس است. این پیاده روی برای بازدید از آب های پاک این حوضچه های طبیعی از نزدیک، بسیار ارزشمند است.
Beach of the Cathedrals, Galicia, Spain

20 – ساحل کلیسا ها ( Beach Of The Cathedrals ) ،گالیسیا، اسپانیا

زمانی که کمان های سنگی ساحل کلیساها را ببینید، بسیار حیرت زده خواهید شد. این کمان های شگفت انگیز که به شکل پایه می باشند، فقط و فقط توسط طبیعت شکل گرفته اند.
Milford Sound, New Zealand

21 – آوای میلفورد ( Milford Sound ) ،نیوزیلند

ساخته شده از یخچال های طبیعی در به عصر یخبندان است. این فلات، که در ساحل جزیره ی جنوبی نیوزیلند قرار دارد، بخاطر منظره ی پویای خود مشهور است. از آبشار ها گرفته، تا قلّه های سر به فلک کشیده ی کوهستان های درون آن.
Jeju Island, South Korea

22 – جزیره ی ججو ( Jeju Island ) ،کره ی جنوبی
جزیره ی ججو، ” هالاسان ” را که بلند ترین کوه کشور کره ی جنوبی است، در خود جای داده است. یک کوه آتشفشانی خاموش که با 6400 فوت ارتفاع از سطح دریا، سر به فلک کشیده است.

هم چنین، این جزیره بخاطر تیوب های مذابش شهرت دارد. غارهایی که از سرد شدن ماگما تشکیل شده است.
Mt. Erebus, Antarctica

23 – کوهستان اربوس ( Mt. Erebus ) ،قطب جنوب

شاید باورش سخت باشد، ولی باید بدانید که در قطب جنوب کوه های آتشفشانی وجود دارد. کوه اربوس، جنوبی ترین کوه آتشفشان فعّال دنیا است و بیش از 1.3 میلیون سال عمر دارد و ارتفاع آن 12448 فوت از سطح دریا است.
Kjeragbolten, Norway

24 – کجراگ بولتن ( Kjeragbolten ) ،نروژ

کجراگ بولتن یک صخره با حجم 177 فوت مکعب است که در یک شکاف در کوهستان قرار گرفته است. رسیدن به آن هم به طرز شگفت آوری آسان است و هیچ گونه نیازی به ابزار های خاص نداریم و به همین دلیل برای اینستاگرامی های ماجراجو یک پاتوق مشهور برای عکس گرفتن می باشد!
Iguazu Falls, Argentina and Brazil

25 – آبشار های ایگواسو ( Iguazu Falls ) ،آرژانتین و برزیل

ایگواسو بخشی از یک سیستم عظیم 275 آبشاره است که هم آرژانتین و هم برزیل را در بر گرفته است.
Tianmen Cave, Zhangjiajie, China

26 – غار تیانمن ( Tianmen Cave ) ،ژانگ جیاجی، چین

در ارتفاع 5000 فوتی سطح دریا قرار دارد و یکی از مرتفع ترین قوس های طبیعی جهان است. بازدید کنندگان باید 999 پله را برای رسیدن به این منطقه طی کنند. این پلّه ها به نام ” پلّکان رو به بهشت ” نیز معروفند.
Masazir Lake, Azerbaijan

27 – دریاچه مسازیر ( Masazir Lake ) ،آذربایجان

این دریاچه از پایتخت آذربایجان ، باکو ، فاصله ی چندانی ندارد. این دریاچه ی آب شور صورتی، رنگ خود را از میکرو اورگانیسم هایی به نام هالوفیل می گیرد. تابستان فصل مناسبی برای بازدید است، چرا که جلوه ی رنگ آن به حداکثر خود می رسد.
Harbour Islands, Bahamas

28 – جزایر هاربور ( Harbour Islands ) ،باهاما
بیشتر بخاطر شن های صورتی سواحل خود شناخته می شود و در مقایسه با بقیّه ی باهاما، طبیعت دست نخورده ای دارد.

از دیگر جاذبه های این جزایر می توان به ” ستون شیطان ” اشاره کرد که صخره ای مرجانی است و اکو سیستم آن پر از موجودات آبی می باشد. یکی دیگر از جاذبه ها، شهر ” دانمور ” می باشد که خانه های فانتزی و خوش آب و رنگ آن هر بازدید کننده ای را به وجد می آورند.
The Blyde River Canyon, South Africa
29 – درّه ی رود بلاید ( The Blyde River Canyon ) ،آفریقای جنوبی
برای تماشای مناظر طبیعی و جذّاب این منطقه، در دره ی رود بلاید به گردش بپردازید. ارتفاع آن به بیش از 2600 فوت از سطح دریا می رسد. این درّه که بخاطر ساختار زمینی خاص خود شهرت دارد، دارای گونه های گیاهی و جانوری فراوانی نیز می باشد. یکی از جاذبه های زمینی آن ستون کوارتز سرگردان است.
Garni Gorge, Armenia

30 – درّه ی گارنی ( Garni Gorge ) ،ارمنستان
مشخّصه ی این دره، ستون های بازالتی موجود بر صخره های عمودی آن است. بازدید از این مکان متحیر کننده فقط با ماشین ممکن است.

امن ترین و خطرناک ترین کشور های جهان
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر