خانه >> جهانگردی >> سفر به پترا، شهر گمشده ی کشور اردن
سفر به پترا، شهر گمشده ی کشور اردن

سفر به پترا، شهر گمشده ی کشور اردن

شهر گمشده ی پترا که یکی از جدید ترین عجایب هفتگانه ی جهان به حساب می آید، در پشت صخره های سنگی صورتی رنگ جنوب اردن پنهان شده است. این ویرانه های کنده کاری شده در سنگ، که متعلق به حکومت ناپدید شده ی نباطی ها است، ستون هایی مربوط به دوره ی قرمطیان، کوزه ها و گلدان هایی مقدس و با توجه به خزانه ی درون آن، مجسمه های کلاسیک حکاکی شده ای در سنگ را که برای یک پادشاه مناسب است، در خود جای داده است. تفاوت های عظیم میان صخره های نا هموار بیابان و عمارت های بزرگ ساخته شده در درون پترا، که محیط اطراف آن را مزین کرده اند، همانند دایره هایی که بر روی بعضی مزرعه های ذرت، به طور بی نقصی شکل گرفته اند، برای همگان عجیب و حیرت انگیز است.
تاریخچه و پیشینه ی پترا نیز، از نظر مرموز بودن، فقط کمی از واقعه های مربوط به موجودات فضایی کم می آورد! دست یافتنی ترین مسیر به عجایب پترا، در یکی از دشت های وسیع حوضه و محدوده ی پترا، به سختی از نزدیک ترین جاده قابل تشخیص است و در درون پرتگاه عظیمی به نام ” صیق Siq ” قرار دارد. با گذر از هر کدام از پیچ های تند این مسیر باریک می ایستادم و به این فکر می کردم که چگونه چنین جایی برای هزاران سال مخفی مانده است.

عمارت های بلند قامت پترا نه یک بار، بلکه دو بار از زیر خاک سر بر آورده است. اولین بار در دوران حضرت مسیح ( ع ) و زمانی که با دست در دیواره های منطقه ی بیابانی اردن حکاکی شد و بعد دوباره در سال 1812 میلادی. با اینکه فقط از آن به عنوان یک افسانه یاد می شد، بعد از یازده قرن مدفون بودن در زیر شن، دوباره کشف شد.

• بازدید از پترا، شهر گمشده ی اردن
با اینکه هیچکس تاریخ دقیقی از زمان پیدایش این شهر پیدا نکرده است، پترا تقریباً در اوایل قرن اول قبل از میلاد مسیح ( ع ) ساخته شده است و زمانی با وجود پادشاه و هزاران ساکن خود، یکی از قطب های بازرگانی و داد و ستد زمان خود به حساب میامده است. دلیل گم شدن این شهر در تاریخ را، پیوستن آن به خاک حکومت رومیان باستان در قرن اول بعد از میلاد و هم چنین ترک تدریجی مردم منطقه بعد از زلزله هایی که در قرن سوم رخ داده است، می دانند.
نظریه ای وجود دارد، که قبیله های عشایری و مردم بادیه نشین منطقه، محل قرارگیری پترا را در سال هایی که گم شده بود، می دانسته اند، اما برای محافظت از گنجینه هایی که به تصور آن ها در مزین ترین مقبره ی پادشاهی قرار داشته است، که حالا به آن خزانه می گویند، آن را پنهان می کرده اند. این مقصد گردشگری، حتی امروزه در هاله ای از اسرار پنهان شده است و باستان شناسان هم چنان در حال کند و کاو رموز تاریخی آن می باشند.
بعضی از متخصصان بر این باورند، که این ویرانه های باستانی که روزانه هزاران نفر را برای بازدید جذب می کنند، تنها 15 درصد از مساحت کل پایتخت نباطی ها را تشکیل می دهد. به احتمال زیاد باقی آن همواره در زیر زمین باقی مانده و طی قرن ها در زیر شن های متحرک بیابان مدفون شده است.

پس ممکن است این که بازدید از پترا، یکی از پیچیده ترین و متحیر کننده ترین شگفتی های جهان، کار کوچکی نیست، شما را آن قدر ها متعجب نکند. در این جا به چند نکته ای که بهتر است درباره ی آن ها بیشتر بدانید، اشاره می کنیم. این نکات چیز هایی است که من بعد از سپری کردن دو روز در پترا به همراه یک راهنمای حرفه ای آموخته ام.
Petra

• یک راهنما را به خود همراه کنید
اگر که دیگر نمی خواهید به خواندن ادامه دهید، فقط همین را بدانید که پترا یک منطقه ی توریستی تحت مدیریتی منظم و یک شگفتی جهانی بسیار پیچیده می باشد و بازدید از آن بدون حضور یک راهنمای زبده و آشنا به محل، تقریباً غیر ممکن است. پترا کلاهبرداران و حقه بازانی را هم در خود جای داده است که باید حتماً حواستان به آن ها باشد، اما گنجینه های پنهان تاریخی و منظره های شگفت انگیزی را هم برای بازدید کنندگان به همراه دارد و زمانی که شما به تنهایی به آن سفر می کنید، احتمال اینکه بتوانید آن ها را پیدا کنید و یا به طرز صحیحی تجربه کنید، بسیار پایین است.
بعضی راهنمایان توریستی این محل، مانند ” سفر بی باکانه، Intrepid Travel “، از تمام جهات متخصصان شهر باستانی گمشده ی پترا هستند و چندین مورد از برترین برنامه های کوه نوردی پترا که از قبل طراحی شده اند، در پکیج مسافرتی هشت روزه ی این شرکت گردشگری، یعنی ” برنامه ی سفر اردن، Trek Jordan Itinerary ” جای گرفت است. اگر که به دنبال برنامه ی فشرده تری هستید، این شرکت به شما برنامه ی ” پترا در سه روز، Three day Petra ” را که شامل بازدید از دریای مرده هم می شود، پیشنهاد می کند و مسئولان و مقامات منطقه ای هم راهنمایانی را با مجوز های مخصوص در نزدیکی خود پترا قرار داده اند که می توانید در دقایق آخر هم، در نزدیکی در ورودی مجموعه، از آن ها بخواهید که شما را به تور ببرند.

در کل زمانی که برای بازدید از پترا و یا هر جای دیگر اردن به این منطقه بیایید، پیدا کردن یک راهنمای متخصص خصوصی محلی کار بسیار آسانی است. راهنمایان حرفه ای می توانند با نشان دادن کارت شناسایی ” سازمان راهنمایان تور اردن ” به شما، رسمیت خود را ثابت کنند.
Petra

• عجله نکنید و با برنامه پیش بروید

شما برای بازدید از بهترین مناظر و ویرانه های پترا به یک روز و برای تجربه ی گنجینه های پنهان و کوهنوردی های طولانی تر آن، به دو روز وقت نیاز دارید. این ویرانه های دو هزار ساله ی مربوط به دوران حکومت نباطی ها، شامل یک آمفی تئاتر، داد سرا، صومعه و چندین خانه و مقبره ی دیگر است. ” پترای کوچک ” که یک زیستگاه کوچک نباطی می باشد، حدود 6 مایل از منطقه ی اصلی فاصله دارد و به خاطر نقاشی های درون غار باستانی، سیستم آبرسانی و غارهای در ارتفاع اش، که می توانید از طریق پله های سنگی به آن برسید و همه به تازگی کشف شده اند، یکی دیگر از بخش های این مجموعه است که حتماً باید آن را تجربه کنید.


• از ” جک اسپارو ” ها دوری کنید
یکی از پیچیده ترین حقه های مسافرتی است که خیلی کم درباره ی آن گزارش شده است. در ابتدا ” جک اسپارو ” های پترا، ممکن است افراد جالبی به نظر برسند، اما این مردان، که لباس دزدان دریایی هم به تن دارند، ممکن است کلاهبرداری بی شرمانه ای را برنامه ریزی کرده باشند که بهتر است موقع بازدید از پترا از رو به رو شدن با آنان اجتناب کنید.
” جک اسپارو ” ها که نام خود را از مردم منطقه گرفته اند، مردان جوانی هستند که به نظر می رسد، علاوه بر داشتن آرایش خاصی که شامل خط چشمی سنتی با نام ” کوئل، Kohl ” است، نقش کاراکتری را با همین نام از سری فیلم های ” دزدان دریایی کارائیب ” بازی می کنند و از منش و رفتار ها و لباس های او تقلید می کنند. آن ها برای جمع آوری انعام، شعبده بازی های خطرناکی را بر پشت اسب ها انجام می دهند و به بازدید کنندگان بعضی نقاط و مناظر مخفی را که به خزانه هم اشراف دارند معرفی می کنند. حال ممکن است بپرسید که دلیل خطرناک بودن آن ها چیست ؟ مشکل از جایی شروع می شود که این افراد، توریست ها را به مسیر های خطرناک و غیر قانونی که از راه اصلی فاصله دارد می برند و علاوه بر گم کردن و یا آسیب رساندن به آن ها در قبال دریافت مقداری پول، بعضی از گردشگران زن گزارش کرده اند و هشدار می دهند که بعضی ” جک اسپارو ” ها در قبال درخواست های غیر اخلاقی به آن ها پیشنهاد پرداخت پول کرده اند.

غم انگیز ترین بخش این کلاهبرداری ها، سوء استفاده ی آن از سنت مهمان نوازی اصیل مردم منطقه ی پترا و دیگر نواحی کشور و خدشه دار کردن آن است. مردم اردن همیشه آماده اند تا به بازدید کنندگان چای بریزند، برایشان داستان های مختلف تعریف کنند و بپرسند که آیا برای یافتن مسیر خود به کمک نیاز دارند و یا نه. به عنوان یک مسافر تنهای زن، تمام مردمی که با آن ها برخورد داشتم، از هیچ کمکی دریغ نمی کردند و بسیار دوستانه و مهمان نوازانه با من رفتار می کردند، اما داستان این ” جک اسپارو ” ها کاملاً متفاوت است. راهنمای من و حتی بعضی از دیگر مسافران، داستان های خیلی ناخوشایندی درباره ی آن ها داشتند و جذابیت شعبده های آن ها، همان جا برای من فروکش کرد. مسئولان ” توسعه ی گردشگری پترا ” منطقه، به من از دستگیری بعضی از این ” جک اسپارو ” ها خبر دادند و هم چنین اضافه کردند که برای بهبود بیشتر این وضعیت در تلاشند و برنامه هایی برای خبر رسانی بهتر به گردشگران از وجود چنین افرادی در لیست کار های آینده ی خود دارند. ” PDTRA ” تابلو های اعلاناتی را هم در منطقه نصب کرده است که از بازدید کنندگان درخواست می کند که از راهنما های رسمی کمک بگیرند و از بخش های خطرناک کوه ها بالا نروند. سلیمان فرجات، یکی از اعضای هیئت ” PDTRA “، به من گفت : ” با این حال، به نظر می رسد که این بازدید های نا خواسته جدیداً افزایش داشته است. ما شکایت های فراوانی را در اینباره دریافت کرده ایم و آگاه هستیم که این رفتار ها باید کنترل بشوند. “
Petra

• صومعه را کشف کنید

یکی از بهترین پدیده های پترا، از مشکل ترین سایت ها برای پیدا کردن نیز هست. این صومعه که به طور چشم گیری از خزانه ی پترا بزرگ تر نیز هست، در ارتفاع 150 فوتی قرار دارد و از 850 پله ی مسیر اصلی پترا، که عبور از آن حدوداً یک ساعت طول می کشد، قابل دسترس می باشد. راهنما های بعضی تور هم مانند؛ ” سفر بی باکانه “، گروه های مختلف مسافران را از مسیر پشتی بیابان هم که از ” پترای کوچک ” شروع می شود و حدوداً 6 مایل از آن فاصله دارد، به صومعه می برند. این به آن معناست که برعکس شیوه ی قبلی، از مسیر صومعه وارد می شوید و از پله های مسیر اصلی پترا پایین می روید. مهم نیست که از کدام مسیر به آن جا می روید، چرا که بازدید از این صومعه به طور غیر قابل انکاری با ارزش و مفید است. فقط در مسیر مواظب الاغ های باربری که مسافران را تا بالا می برند باشید.
Petra

• سوار بر حیوانات نشوید
بازدید کردن از پترا می تواند بسیار هیجان انگیز و یا خسته کننده باشد، به همین دلیل ممکن است که یکی از چندین پیشنهادی که برای پایین بردن شما با اسب به ” سیغ، Siq ” و یا بالا بردنتان به محل مناظر مشکوک بالا، شما را وسوسه کند. با این حال، بهتر است که قبل از قبول کردن این پیشنهاد ها، که مبلغ آن را در زمان تهیه ی بلیط پرداخت کرده اید، فکر هایتان را بکنید، چرا که نوع رفتار ها و استفاده هایی که مردم از این حیوانات می کنند، موضوع داغ بسیاری از بحث ها بوده است.

این مسئله واضح است که بسیاری از حیوانات کار پترا، در سلامت کامل به سر نمی برند و بیش از حد از آن ها کار کشیده می شود. تا زمانی که گردشگران این تقاضا ها را قبول کنند و سوار این حیوانات شوند، آن ها هم چنان دارایی های درآمد زای با ارزشی برای مردم منطقه که اسب ها و الاغ های فراوانی دارند، به حساب خواهند آمد. بخش بزرگی از حل این معضل به بازدید کنندگان بستگی دارد، که می توانند با کم کردن بار این حیوانات کاری، میزان مشتری و تقاضا را پایین بیاورند تا دولت منطقه برای رو به رو شدن با مشکل، وارد ماجرا شود. فرجات به من گفت : ” ما در حال وضع قوانینی هستیم که تمام حیوانات کار موجود در پترا را تحت تأثیر قرار می دهد. به احتمال زیاد ما ماشین های سواری کوچکی را با این بازار آشنا خواهیم کرد که جای کالسکه ها را خواهد گرفت و مسیر های حرکت استانداردی را برای شتر ها و الاغ های درون پارک تعیین خواهد کرد.”
See Petra by Night

• پترا را در شب ببینید
یک راه مناسب تر برای کمک مستقیم به مردم منطقه به جای استفاده از حیوانات برای حمل و نقل، بازدید از پترا در شب می باشد. در نزدیکی خزانه ی مشهور پترا، مراسم مخصوصی توسط بادیه نشینان منطقه انجام می شود. با پرداخت مبلغ معقولی شما می توانید از یک غروب مخصوص پترایی و هم چنین اجرای موسیقی زنده در پایین خزانه و در زیر نور هزاران شمع، لذت ببرید. عمارت های پر جزئیات تر منطقه ی پترا در شب، به دلیل نبود جمعیت زیاد و وجود سایه ی نور های شمع ها، جذابیت دو چندان پیدا می کنند.

بلیط ها از لحظه ی ورود شما به پترا، به قیمت 25 دلار، قابل تهیه می باشند. هزینه ی آن با بلیط ورودی شما جمع شده است. برای کمی استراحت در میان گشت و گذار روزانه و برنامه های شبانه ی پترا، رستوران و بار ” غار، Cave ” را که در نزدیکی درب ورودی پترا است به شما پیشنهاد می کنم. این رستوران دارای اتمسفر و محیط بسیار آرامش بخشی است و برای کمی استراحت دادن به پاهایتان و صرف شام و کمی نوشیدنی قبل از بازگشت به درون سایت، محل مناسب و البته کمی گران قیمت است.

See Petra by Night

• هتلی بسیار نزدیک را انتخاب کنید
بعد از یک و یا دو روز ماجراجویی در پترا، برای بازگشت به هتلتان باید کم ترین میزان تقلا و زحمت را نیاز داشته باشید. پترا با اینکه منطقه ای محافظت شده است ولیکن با هتل های کلاس بالا هم غریبه نیست. در نزدیکی ورودی این سایت، دو هتل قرار دارند. ” هتل مون پیک پترا،Movenpick Resort Petra” در آن سوی خیابان رو به روی پترا با استخر و تزئینات زیبا و حیاطی با دکوراسیونی جذاب، که برای صرف چای جای بسیار مناسبی است، می درخشد. اگر که عبور از جاده کار پر زحمتی به نظر می رسد، هتل ” خانه ی مهمان پترا، Petra Guest House ” درست در کنار درب ورودی این محل قرار دارد. این هتل آن قدر به سایت نزدیک است که از داخل آن بعضی از ویرانه ها نیز دیده می شوند. با رزرو آنلاین هتل مورد علاقه تان قبل از سفر به اردن خیال خود را راحت نمایید.

برترین هتل ها و اقامتگاه های سینترا
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر