خانه >> جهانگردی >> ایسلند کجاست؟
ایسلند کجاست؟

ایسلند کجاست؟

ایسلند
همه ما داستان وایکینگ ها را شنیده ایم، مردانی قوی، جنگجو و البته کمی خشن که در مبارزه با سرما و یخبندان اغلب پیروز شده و همین سماجت ذاتی شان سبب کشف سرزمین های فراوانی شده است. این بار یکی از همان سرزمین های کشف شده مقصد سفر ماست. ایسلند شمالی ترین کشور در قاره اروپا و در همسایگی اقیانوس اطلس که برای ما ایرانی ها و بسیاری از مردمان دنیا بیشتر شبیه سرزمینی ناشناخته است که باید بدانید به اندازه یک عمر زندگی زیبایی در خود جای داده است و شما را عاشق وایکینگ ها می کند. سوار بر کشتی وایکینگ ها امواج اقیانوس را در نوردیده و راهی سرزمین نو می شویم، سرزمینی که نیمی از آن را یک یخچالی طبیعی بزرگ فرا گرفته است. اگر مایلید بدانید که ایسلند کجاست و یا مشتاقید دیدنی های ایسلند را ببینید حتما در این سفر طولانی اما پرهیجان در آن سوی آب ها با ما همراه باشید.
ایسلند، شاد و امن

باید بگویم شما عازم یکی از امن ترین کشورهای جهان هستید، کشوری که تفاوت طبقاتی در آن بسیار اندک است و همین امر سبب شده تا این کشور امن، سومین کشور شاد دنیا نیز باشد. اگر چه وایکینگ ها نتوانستند مدت زمان زیادی را در جزیره زندگی کنند اما یک نروژی موفق شد تا در برابر پیچیدگی های طبیعی جزیره تاب آورده و برای همیشه به همراه خانواده در آن ساکن شود. ایسلندی ها با زبان منحصر بفردشان و فرهنگ نوریک که یادگار حضور وایکینگ ها است، مردمانی بسیار خون گرم و البته خوش خوراک هستند که مزه غذاهای اصیل ایسلندیشان شما را هم سر ذوق خواهد آورد. میراث داران وایکینگ ها از قضا مردمان بسیار با فرهنگی هستند چرا که بیشترین تعداد نویسنده را نسبت به جمعیت ایسلند در خود جای داده اند. ایسلندی ها علاقه وافری به شنا کردن دارند و بیشترین تعداد استخر را در میان کشورها به خود اختصاص داده اند. این کشور در اصل یک جزیره بزرگ به همراه سی جزیره کوچک است که در بطن اقیانوس اطلس قرار گرفته و به اروپا نزدیک است و نزدیکترین کشورها به آن نروژ، اسکاتلند و گرینلند می باشند.

جزیره یخی
ایسلند

واژه ایسلند یا همان جزیره یخ بیشتر تداعی گر سرزمینی سرد با یخبندان های طولانی و مردمانی است که شبیه اسکیموها در خانه هایی از جنس برف و سرما سکونت دارند، اما باید بگویم شما در اشتباهید و جالب است اگر بدانید متوسط دمای ایسلند در زمستان 2 درجه سانتیگراد است. این آب و هوای نه چندان سرد آن هم در سرزمینی نزدیک به مدار 66 درجه قطب شمال مدیون جریان های آب گرم گلف استریم در کرانه جنوبی جزیره است که جلو جولان سرما و یخبندان را گرفته است. سرزمین یخی یکی از فعال ترین کشورها در زمینه آتشفشان نیز هست و این تناقض زیبا سرآغاز زیبایی های منحصربفرد بسیاری در این گوشه هستی است.
جزیره یخی
ایسلند با آب و هوای سرد و قطبی خود تابستان های خنکی دارد که لذت گشت و گذار را چندین برابر می کند. این جزیره یخی که در گوشه گوشه اش آثار قدرت الهی و زیبایی های آفرینش به چشم می خورد سرزمینی آمیخته از آتشفشان های عظیم در کنار آبشارهای حیرت انگیز، یخچال های طبیعی بزرگ، چشمه های آب گرم و آبفشان ها، شفق های قطبی، سواحل سیاه و البته خانه های عجیب و غریب، خورشیدی بی غروب و جن و پری های ساکن در جزیره و البته بدون حضور پشه ها و یا مزاحمت مارهاست.

انقلاب خورشید در ایسلند
ایسلند

خورشید در شمالی ترین کشور اروپا برنامه ویژه ای برای خود دارد، تا آنجا که در تابستان تقریبا بی غروب است و شب های روشن را پیشکش ایسلندی ها می نماید و در زمستان فقط چند ساعت محدود رخ نموده و بقیه ساعات شبانه روز ماه را جایگزین خود می نماید. این زمانبندی خاص خورشید فرصت مغتنمی را برای بازدید از ایسلند چه در زمستان و چه در تابستان پدید می آورد. اگر به دنبال یافتن شفقی قطبی در زمستان و یا یک طبیعت-گردی تمام عیار در تابستان هستید دیگر نباید نگران زمان باشید.

ریکیاویک، پایتخت رنگی و جذاب جزیره
ریکیاویک

به بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ایسلند خوش آمده اید. بهتر است وقت را غنیمت شمرده و برای حضور در این شهر زیبا حتما برنامه ای داشته باشد تا بتوانید حداکثر لذت را از اقامت در آن ببرید. ریکیاویک با خانه های رنگارنگ و معماری خاص خود پر از رستوران های لوکس و شیک و غذاهای خوشمزه ایسلندی است.
ریکیاویک
گالری ملی ایسلند یکی دیگر از جذابیت های این شهر است اما سالن کنسرت هارپا با معماری مدرن و صدالبته جذاب خود یکی از چشم نوازترین ساختمان ها و نمادهای شهر است. موزه ساگا که منحصرا به ماجرای وایکینگ ها می پردازد هم یکی از بخش های دیدنی شهر است با مجسمه هایی که شما را به قرن ها قبل در میان ساکنین ایسلند سوق می دهد.
ریکیاویک
در قلب شهر ریکیاویک بنایی قرار دارد که در نگاه اول شما را میخکوب خواهد کرد، ساختمانی با ارتفاعی هفتاد و پنج متری که معماری خاص و منحصر بفردش خارق العاده است. اینجا ساختمان کلیسای هالگرمسکرکیا است که یکی از بزرگترین و جذاب ترین کلیساهای جهان است که در این شهر همچون نگینی می درخشد.
ایسلند
اما مروارید شهر بنایی به نام پرلان است که مجموعه ای از نمایشگاه ها در کنار رستوران های لوکس است و در یک طبقه از آن تلسکوپ هایی برای رصد تعبیه شده است.
ایسلند
در جاده ساحل اطلس یکی دیگر از شاهکارهای هنری ریکیاویک چشم نوازی می کند. مجسمه خورشید مسافر با ظاهری عجیب برای دویستمین سالگرد تاسیس ریکیاویک ساخته شده است. سازنده ایم مجسمه می گوید از مردمی الهام گرفته است که در جستجوی خورشید به این سرزمین رسیده اند و در نهایت ساحل شنی سفید رنگ شهر که در دلربایی بی نظیر است. اگر از ریکیاویک فاصله بگیریم دور تا دور این شهر زیبا پر از پدیده های طبیعی است. با یک مسافرت نیمروزی می توانید سری به این عجایب طبیعی زده و در زیبایی بی کرانشان غرق شوید.

جاذبه های طبیعی ایسلند
جاذبه های طبیعی ایسلند

این جزیره در یک کلام در تمام دنیا بی نظیر است. مجموعه ای از پدیده های طبیعی خارق العاده، جذاب، متناقض و هیجان انگیز که جمع شدنشان در یک جزیره بیشتر شبیه یک معجزه است. عکاسی معتقد بود در این جزیره برای ثبت عکس های جذاب و خاص نیازی به روتوش تصاویر و یا تنظیم آنچنانی دور بین نیست زیرا همه چیز در کمال زیبایی و حیرت انگیز است و شما خوش شانس هستید که پایتان به این جزیره رسیده است با ما در سفر به تعدادی از زیبایی های این کشور کوچک اما جذاب همراه باشید.

دایره طلایی
دایره طلایی

باید بگویم اینجا خبری از فلز طلا نیست، بلکه طلای واقعی تمام زیبایی ها و شگفتی هایی است که قرار است در لحظات شما ثبت شود. دایره طلایی ایسلند یک جاذبه گردشگری بسیار مشهور و دلفریب است. این مسیر طبیعت گردی که آنچنان هم گرد نیست شامل سه منطقه می باشد. پارک ملی تینگ ولیر(thingvellir)، پارک زمین شناختی گیزیر(Geysir) و منطقه گلفوس(Gullfoss) است.
1683374910 208 ایسلند کجاست؟
خودتان را برای یک مواجهه حیرت انگیز با طبیعتی باور نکردنی آماده کنید. توصیه ما یک سفر حداقل دو روزه در این مسیر بی نهایت خاص است. پارک ملی تینگ ولیر یک شاهکار طبیعی است. در دره ای که در محل تلاقی دو صفحه تکتونیک عظیم زمین قرار گرفته است یکی از تاریخی ترین و زیباترین پارک های ملی ایسلند قرار دارد. زمانی که از صفحات تکتونیکی صحبت می کنیم منظورمان دقیقا این است که وقتی از یک بریدگی در این پارک عبور می کنید از مرز زمین شناختی دو قاره عبور کرده اید و این خارق العاده است. اینجا صفحات آمریکای شمالی و اوراسیا از هم جدا میشوند.
ایسلند
این پارک مهم در طول سالیان متمادی محل شور و تصمیم گیری مردمان ایسلند بوده است به طوری تصمیم مهم جدایی از دانمارک در این سرزمین اخذ شده است. شنا در شکاف دو قاره و یا غواصی و اسنورکلینگ در بخش های مختلف پارک از تفریحات این منطقه است. طبیعت این پارک بی نظیر است، آبشاری زیبا، صخره های حیرت انگیز، زمین های پوشیده از خزه و زیبایی بی شماری که در قالب کلام نمی گنجد و حتما یک روز تمام وقت می خواهد تا از گوشه و کنار آن سر در بیارید.
ایسلند
به مسیر حرکت در دایره طلایی ادامه می دهیم، مقصد بعدی گیزیر است. این منطقه بیشتر شهرتش را مدیون چشمه های آب گرم و حفره های گل جوشان است. دو آبفشان معروف با نام های گیزیر و استروکور پدیده های جذاب این منطقه هستند که البته استروکور با پرتاب سی متر آب جوش از دل زمین خطرناک نیز هست. مقصد نهایی ما یک شگفتی حیرت انگیز است، زیبایی بی نهایتی که ساعت ها شما را محو زیبایی خود می کند.
آبشار گولفوس
آبشار گولفوس پدیده خارق العاده و زیبای ایسلند است. یک آبشار بزرگ و عظیم که به آبشار طلایی نیز معروف است. این آبشار بر سر راه یک ردوخانه قرار گرفته است که آبش از یک یخچال طبیعی عظیم تامین می شود. آبشار ساختاری دو طبقه دارد و پرآب ترین آبشار اروپاست. این آبشار محصور در بین صخره های زیبا در روزهای آفتابی شاهد تولد رنگین کمان هایی است که بر عظمت و زیبایی آبشار می افزایند. در نزدیکی این آبشار یک دریاچه کوچک هم قرار دارد که حاصل تقلای آتش فشان هاست. بازدید از این مسیر شگفت انگیز را از دست ندهید.

ایسلند سرزمین آبشارها
ایسلند

سرزمین ایسلند پر از آبشارهایی است که در زیبایی همتا ندارند. قبلا در مسیر حلقه طلایی با گولفوس ملاقات کرده اید، حالا می خواهیم سفری به دیگر آبشارهای ایسلند داشته باشیم. در جنوب ایسلند skogafoss با ارتفاع 25 متری و و عرض زیاد آّشار یکی از خارق العاده ترین آبشارهای این ناحیه است که در مصاف با نور خورشید سبب بروز رنگین کمان هایی می شود که هوش از سر می پرانند.
آبشار seljalandfoss با ارتفاعی شصت و سه متری و آبشار svartifoss در محاصره صخره های مشکی رنگ از دیگر آبشارهای زیبای جنوب ایسلند هستند. اگر سری به گوشه و کنار این کشور زیبا بزنید باز هم آبشارهای بی نام و نشانی را خواهید دید که در زیبایی بی نظیرند.

جزیره گدازه ای
ایسلند

سال ها قبل در ایسلند کشوری که به داشتن آتشفشان های فعال و گدازه ای شهره است، فوران یک آتشفشان فعال سبب از بین رفتن نیمی از حیاط جزیره شد. ابری سمی بر فراز جزیره شکل گرفت که با حرکت به سوی آسمان اروپا جان افراد بسیاری را گرفت. این پدیده به قدری عظیم بود که آب و هوای آمریکای شمالی را برهم ریخت و زمستانی سخت را برای آمریکا به ارمغان آورد. از سویی تابستانی سوزان و طولانی ره آورد این فاجعه برای اروپا بود. اما در پس این فاجعه عظیم و کشنده جزیره ای شکل گرفت که حاصل گدازه های آتشفشانی است. کف این جزیره سرتاسر پوشیده از خزه است و حالا سال هاست که خبری از حطر و فوران نیست. این جزیره که الدوران(Eldhraun) نامیده می شود حالا یک جزیره دیدنی و بسیار زیبا در ایسلند است.

نورهای شمالی، هنرنمایی خورشید
نورهای شمالی

بسیاری از شما تصاویر نورهای سبز رنگ زیبا و البته کمی جادویی را دیده اید. نورهایی که کم و بیش رنگ های آبی و قرمز هم در آن دیده می شوند اما حجم نور سبز آنقدر زیاد است که بقیه نورها به چشم نمی آیند. ایسلند بهشت جستجوگرانی است که در جستجوی شفق قطبی عازم این جزیره شده اند چرا که هشت ماه از سال را فرصت دارند تا به رصد این نورهای خارق العاده بپردازند. این نورها همان نور خورشید است که در جاذبه زمین گرفتار شده و بر اثر برخورد با مولکول های جو منفجر شده و همانند حلقه هایی اسرار آمیز در اطراف قطب ها شکل می گیرند.

تماشای نهنگ ها و تفریحات ایسلندی
ایسلند

طبیعت جذاب ایسلند سبب می شود تا تفریحات بسیاری برای شما میسر شود. بالا رفتن از یخچال های طبیعی آب شیرین و عظیم ایسلند، غواصی در آب های زلال و شفاف و گاها شیرین، رفتینگ در میان آب های خروشان، طبیعت گردی در مسیرهای زیبا و چشم نواز، ملاقات روباه قطبی و یا طوطی مشهور ایسلند، غارنوردی آن هم در غارهای آتشفشانی و یا غارهای یخچالی، چشمه های آب گرم در نزدیکی رودخانه ها و یا در میانه دشت ها، استخرهای زمین حرارتی، تماشای بازیگوشی نهنگ ها در شمال ایسلند در یک روستای کوچک در کنار سر زدن به سواحل سیاه رنگ و مشهور ایسلندی همانند ساحل Reynisfjara با صخره های بازالتی و شن های سیاه و یا ساحل آب ولرم Nautholsvik تفریحاتی است که لحظات شما را در ایسلند جاودانه می نماید.

جزیره تنهایی
ایسلند

یک جزیره زیبا تنها با یک خانه آن هم دور از دسترس و البته بدون سکنه که سال ها قبل محل زندگی چند خانواده بوده اما به دلیل کمبود امکانات و سختی دسترسی جزیره را ترک گفته و حالا این جزیره تبدیل به یک سرزمین مرموز با داستان های عجیب شده است. این جزیره Elliodaey نامیده می شود.
هنوز بسیاری از زیبایی های ایسلند این سرزمین آبشارها، آتشفشان ها، یخچال ها و جزیره های نوپا و تازه متولد شده همانند مرداب آبی ناگفته باقی مانده است. اگر قصد سفر به ایسلند را داشتید حتما سری به تورهای مسافرتی بزنید و مسائل مربوط به رزرو هتل را به آن ها سپرده و از سفر خود نهایت لذت را ببرید. شاید این بار که شما مسافر ایسلند بودید شاهد تولد یک جزیره باشید.

جاهای دیدنی آلانیا
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر