لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> آداب و رسوم >> معرفی یازده آداب و رسوم عجیب و غریب اما جالب کریسمس در سراسر جهان
معرفی یازده آداب و رسوم  عجیب و غریب اما جالب کریسمس در سراسر جهان

معرفی یازده آداب و رسوم عجیب و غریب اما جالب کریسمس در سراسر جهان

مانند نوروز در ایران که حال و هوای دیگری دارد و بسیاری از مردم به شهرهای مختلف سفر کرده و در هتل های ایران اقامت می کنند، در سایر کشورها نیز کریسمس بهترین موقع سال است. هر ساله، برای چند هفته تمام دنیا به یک نور جادویی تبدیل می شود، مردم خوشحالترند و زمستان تا حدودی گرمتر به نظر می رسد.
چه یک فیستیوال مذهبی مانند هانوکا یا کریسمس را جشن می گیرید و چه مناسبت های سکولار، مطمئنا شما تصمیم های خودتان را برای جشن گرفتن و انتخاب لباس دارید تا این تعطیلات را برای شما خیلی خاص کند. سنت های کریسمسی موردعلاقه ما در سراسر دنیا آنهایی هستند که پر سر وصدا، افتخار آمیز و مطمئنا ضامن سرگرمی ما باشند.
فستیوال فانوس های بزرگ، فیلیپین

فستیوال فانوس های بزرگ (Ligligan Parul Sampernandu) هر ساله در روز شنبه قبل از عید کریسمس در شهر سن فرناندو-” پایتخت کریسمس فیلیپین” برگزار می شود. این فستیوال بازدیدکننده های زیادی را از نقاط مختلف کشور و همچنین از سراسر جهان به خود جذب می کند. یازده روستا در این فستیوال شرکت می کنند و رقابت برای اینکه چه کسی بزرگترین فانوس را می سازد بسیار تنگاتنگ است.
در ابتدا، فانوس ها با قطر حدود نیم متر و از نوع خاصی از کاغذ به نام papel de hapon کاغذ اریگامی ژاپنی ساخته و با شمع روشن می شدند. اما امروزه، فانوس ها از مواد مختلفی ساخته می شوند و تا اندازه 6 متر بزرگتر شده اند. فانوس های امروزی با لامپ های الکتریکی روشن می شوند که با الگوی خاصی می درخشند.

بز گاوله، سوئد
آداب و رسوم کریسمس

از سال 1966، یک بز با ارتفاع 13 متر در مرکز میدان برج گاوله برای نمایش عموم ساخته شد اما این سنت سوئدی کریسمس ناخواسته مبدل به یک سنت دیگر شد – که مردم سعی می کنند آن را آتش بزنند. از سال 1966 این مجسمه بز 29 بار آتش زده شد – آخرین بار در سال 2016.
اگه می خواهید که آتش زدن و دود شدن آن را در اول ماه دسامبر امسال ببینید، می توانید این مراسم را از طریق ارتباط ویدئویی زنده در وبسایت از گاوله دیدن کنید( Visit Gävle website) دنبال کنید.
کرامپوس، اتریش
کرامپوس اتریش
یک جانور دیو مانند که در خیابان ها پرسه می زند و کودکان را می ترساند و بچه های بی ادب را تنبیه می کند، نه اشتباه نکنید، این مراسم هالووین نیست، بلکه همدست شیطانی سنت نیکلاس، کرامپوس است.
در آئین های کشور اتریش، سنت نیکلاس دختران و پسران خوب را پاداش می دهد درحالی که کرامپوس بچه های سرتق و بی ادب را به دام می اندازد و در کیسه می گذارد. در هفته اول ماه دسامبر، مردان جوان لباس مبدل کرامپوس (به ویژه در روز جشن سنت نیکلاس) به تن می کنند و بچه ها را با تکان دادن زنجیر و زنگوله می ترسانند.

مرغ کنتاکی سرخ شده کریسمس ، ژاپن
کریسمس در ژاپن

کریسمس در ژاپن هیچ وقت موضوع مهمی نبوده است. به جز چند رسم کوچک و سکولار مانند هدیه دادن و روشن کردن چراغ ها، کریسمس در این کشور هنوز هم یه چیز مدرن به حساب می آید. اما با این حال، در سال های اخیر یک سنت نو و نه چندان سفت و سخت برگزار می شود – جشن مرغ سرخ شده کنتاکی روزکریسمس.
منوی این جشن به زودی در وبسایت کی اف سی ژاپن بارگزاری خواهد شد و حتی اگر زبان ژاپنی را متوجه نمی شوید، مطمئنا تصاویر همه چیز از سطل هایی با تم کریسمس گرفته تا مرغ سرخ شده خوشمزه به نظر خواهند رسید.

جوانان یول(عید عیسی مسیح) ، ایسلند

کریسمس در ایسلنددر سیزده روز مانده به کریسمس، سیزده شخصیت شگفت انگیز ترول مانند برای بازی کردن در ایسلند بیرون می آیند.
جوانان یول، سیزده شب مانده به کریسمس به دیدن بچه ها در تمام نقاط کشور می روند. در هر شب، بچه ها کفش هاشون رو در لبه پنجره قرار میدهند و یک جوان یول دیگر هدیه هایی برای دختر و پسر های خوب و سیب زمینی گندیده برای بچه های بد می گذارند.
مبدل به لباس سنتی ایسلندی، این افراد واقعا ادم های بدبختی هستند و نام آنها به دردسری که دوست دارند ایجاد کنند اشاره می کند. دزد گوسفند، گولی گواک، ستوبی، قاشق لیس زن، کاردک دیگ،کاسه لیس زن، کوبنده در، اسکایر پرخور، سوسیس بو کن، به پای پنجره، بوکننده در، قلاب گوشت و دزد شمع. این کریسمس از ایسلند دیدن کنید و همه آنها را ببینید.

نمایشگاه یخ زده (frosted fairground)، جشنی دیگر در دریم لند مارگیت
ادامه مطلب

روز سنت نیکلاس، آلمان
آیین کریسمس در آلمان
او را با بابانوئل اشتباه نگیرید(پدرکریسمس)، نیکلاس با یک الاغ در شب ششم ماه دسامبر سفر می کند و هدیه هایی مانند سکه، شکلات، پرتقال و اسباب بازی در کفش بچه های خوب و با ادب سراسر آلمان و به خصوص در ناحیه باوارین می گذارد. علاوه بر این سنت نیکلاس به دیدن بچه ها در مدرسه و یا حتی در خانه می رود و در عوض شیرینی و یا هدیه های کوچک، بچه ها باید شعر یا ترانه بخونن و یا یک نقاشی بکشند. در کل، اون یک ادم خوبی است.
اما این کار همیشه هم سرگرم کننده و مفرح نیست. سنت نیکلاس، خدمتکار روپرچت(روپرت عمله) را همراه خودش دارد. یک شخصیت شیطانی که لباس سیاه زنگوله دار به تن می کند و ریش کثیفی هم دارد، این فرد یک ترکه و یا شلاق کوچک در دستش دارد که با اون هر بچه بی ادبی رو تنبیه می کند.

نروژ
کریسمس نروژ

شاید یکی از ارتودکس ترین کریسمس ها در نروژ برگزار می شود، جایی که مردم جارو های خود را مخفی می کنند. این رسم به قرن ها پیش بر می گردد زمانی که مردم باور داشتند که جادوگر ها و شیاطین در عید کریسمس به دنبال جارو برای سواری کردن بیرون می آیند. در این روز ، هنوز هم خیلی از مردم، جاروهای خودشان را در امن ترین جای خانه برای در امان ماندن از دزدیده شدن پنهان می کنند.

جشن ملی روشنایی مناره هانوکا ، واشنگتن دی سی-ایالات متحده
جشن ملی روشنایی آمریکا

جشن یهودی هانوکا با حمایت زیادی در سراسر آمریکا برگزار می شود و یکی از پیچیده ترین رویداد ها در سطح ملی به شمار می رود. از سال 1979، یک مناره 9 متری بزرگ در زمین کاخ سفید به مدت هشت روز و هشت شب در روز هانوکا برپا میشود. این مراسم در واشنگتن دی سی با سخنرانی، موسیقی، فعالیت هایی برای کودکان و البته روشن کردن مناره همراه است.
روشنایی اولین شمع در کاخ سفید در ساعت 4 بعد از ظهر درخشیدن گرفته و یک شمع اضافی نیز هر شب روشن می شود. این مراسم برای بازدید عموم مردم رایگان است اما بلیط ها باید از قبل رزرو شده باشند.

ونزوئلا
کریسمس ونزوئلا

عاشق کریسمس هستید، اما فکر میکنید که با یکم اسکیت سواری این مراسم بهتر میشود؟ اگر جواب شما بله است، امسال از کاراکاس اندونزی دیدن کنید. هر ساله عید کریسمس، مردم این شهر صبح زود راهی کلیسا می شود تا کنون خیلی طبیعی بوده است – اما بنا به دلایلی که تنها برای خود آنها شناخته شده است، این کار با اسکیت اناجم می دهند.
این سنت منحصر به فرد آنقدر محبوبیت داره که در سراسر شهر خیابان ها برای تردد ماشین ها بسته می شوند تا مردم بتوانند با امنیت کامل تا رسیدن به کلیسا و قبل از رفتن به خانه برای صرف شام تامالس (غذایی است که از خمیر ذرت ساخته و با گوشت پر و سپس به آن بخار داده می شود) نه چندان سنتی عید کریسمس اسکیت سواری کنند.

روز شمع های کوچک،کلمبیا
روز شمع در کلمبیا

روز شمع های کوچک((Día de las Velitas) شروع فصل کریسمس در سراسر کلمبیا است. برای بزرگداشت مریم باکره و مفهوم ناب آن، مردم شمع و فانوس های کاغذی بر روی پنجره، بالکن و حیاط جلویی خانه شان نصب می کنند.
این آئین شمع ها آنقدر گسترده شده که الان در تمام شهرها و استان های سراسر کشور با شکوه هر چه تمامتر روشن می شوند. بهترین های آنها در شهر “کویمبایا” قابل مشاهده است، جایی که همسایه ها برای ساخت چشمگیرترین چیدمان از شمع ها با یکدیگر رقابت می کنند.

نورهای کاوالکده ، تورنتو
کریسمس در تورنتو

هرساله در تورنتوی زمستانی و فوق العاده، نورهای کاوالکده شروع رسمی فصل تعطیلات به حساب می آید. اولین کاوالکده در سال 1967 برای نشان دادن ساختار مدرن سیتی هال و میدان ناتان فیلیپ برگزار شد.
میدان و درختان کریسمس با بیش از 300000 لامپ LED کم مصرف، نورانی می شوند که از غروب آفتاب تا 11 شب سال نو می درخشند. علاوه بر آن، شما شاهد نمایش آتش بازی حیرت انگیز و همچنین اسکی روی یخ خواهید بود.

غذاهای کریسمس در کشورهای مختلف جهان
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر