خانه >> جهانگردی >> زیباترین و جذاب ترین آتشفشان های جهان
زیباترین و جذاب ترین آتشفشان های جهان

زیباترین و جذاب ترین آتشفشان های جهان

آتشفشان ها یا همان کوه های آتشفشانی همواره یکی از عجایب کره زمین بوده اند که هر از چند گاهی علاوه بر حیرت زده کردن ما انسان ها، فجایع دردناکی را نیز رقم زده اند. این عجایب هستی با کانال هایی از آتش مذاب خود که از زیر زمین نشأت می گیرند ما را به هسته زمین مرتبط می سازند. فعال یا خفته، این آتشفشان ها نوعی انرژی و زیبایی خاص را به کوهستان می بخشند. منشأ سرکش و خشمگین این کوه های آتشفشانی گاهی به خلق مناظر طبیعی خیره کننده ای منجر می شود که میلیون ها نفر گردشگر را از سراسر جهان به خود جلب می نماید. در حالی که از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با زیباترین و مسحور کننده ترین آتشفشان های جهان آشنا شوید، به شما یادآور می شویم که کوه دماوند نیز یکی از کوه های آتشفشانی خفته اما زیبای جهان و کشورمان است که یکی از بهترین گزینه های گردشگری برای ایام تعطیلات سال نو است. با رزرو آنلاین یکی از هتل های تهران از طریق سامانه ایران هتل می توانید چند روزی را در دامان طبیعت خیره کننده دماوند بگذرانید. با ما همراه باشید.
سانتورینی، یونان
جزیره سانتورینی در یونان که به خاطر ساختمان های سفید رنگ زیبایش که منظره ای زیبا را در ترکیب با صخره های چند رنگ پشت آن ها تشکیل داده شناخته می شود بازمانده یک انفجار بزرگ آتشفشانی است که در حدود 1.600 سال قبل از میلاد مسیح رخ داده که بزرگ ترین انفجار آتشفشانی تاریخ قلمداد شده و باعث نابودی بخش اعظم جزیره و البته ساکنان اولیه آن شده است. امروزه، سانتورینی گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به خود جلب می کند که به تحسین باقی مانده این انفجار بزرگ به آنجا می روند. آکیلیس وورتسلاس، از کارشناسان حوزه آتشفشان می گوید: «برای دیدن شکوه آن باید به درون حفره آن بروید و هنگام غروب در بالکنی که کلبه صخره ها قرار دارد بایستید». مهم تر از همه این که بازدید کنندگان از این جزیره باید به دیدن جزیره بدون سکنه «نی کامنی» (Nea Kameni) بروند که در مرکز حفره آتشفشانی سانتورینی قرار دارد. اسمیتا پراساد، از دیگر کارشناسان این حوزه، می گوید: «نی کامنی خود یک حباب زشت سیاه و قهوه ای در مرکز این تصویر زیباست، حفره آتشفشانی حقیقتاً باشکوهی است اما وقتی که همان اطراف به کوهنوردی بپردازید زیبایی های خاص خودش را دارد. گودال های شیب دار که از آن ها فوران های آتشفشانی در دوران باستان و معاصر رخ می دهد تفاوت بسیاری با دیگر حفره های آتشفشانی آتشفشان های معمول دارد».
کوه مایون، فیلیپین
Mount Mayon, the Philippines
کوه مایون (Mount Mayon) که در حدود 450 کیلومتری جنوب شرقی مانیل در جزیره «لوزون» (Luzon) واقع شده فعال ترین کوه آتشفشانی فیلیپین به شمار می آید که فوران آن در سپتامبر 2014 هزاران نفر را به ترک منطقه وادار کرد. کوه مایون یک آتشفشان چینه ای (stratovolcano) است که مخروط شیب دار آن از لایه های مختلفی از جریان مواد مذاب تشکیل شده و تقارن خارق العاده ای دارد. وورستلاس می گوید: «شکل خیره کننده و بی نقص مایون در فیلیپین ظاهر تهدید کننده اش را کم اثر جلوه می دهد. خاکستر و جریان مواد مذاب مانند آلبالویی هستند که روی یک کیک زیبا گذاشته شده اند». کسانی که از این کوه بالا بروند به نمای بسیار زیبایی از شهرهای استان آلبای و اقیانوس آرام مورد استقبال قرار خواهند گرفت. اما حتی کسانی که داشتن نمایی از دور را ترجیح می دهند نیز می توانند از منطقه تاریخی خرابه های کاگساوا (Cagsawa Ruins) که در قرن 18 میلادی یک کلیسای فرانسیسی بود و در اثر فوران کوه در سال 1814 نابود شد دیدن کنند. بقایای این برج سنگی هنوز هم قابل مشاهده است که همتای ساخته شده دست انسان را در کنار این کوه آتشفشانی باشکوه قرار می دهد.
کوه کلیمانجارو و حفره آتشفشانی انگورونگوور
Mount Kilimanjaro and Ngorongoro Crater, Tanzania
گردشگران سراسر جهان که خواهان ماجراجویی هسند به مرز تانزانیا و کنیا می روند تا از کوه معروف کلیمانجارو دیدن کنند که بلندترین کوه قاره آفریقا نیز به شمار می آید. افراد بسیار کمی می دانند که این کوه بلندترین کوه آتشفشانی قاره نیز محسوب می شود و با داشتن سه مخروط آتشفشانی، در این زمینه بسیار منحصربفرد است. در حالی که مخروط های آتشفشانی «ماونزی» (Mawenzi) و «شیرا» (Shira) خاموش هستند، بلندترین مخروط با نام «کیبو» (Kibo) که بلندترین قله منطقه با نام «اوهورو» (Uhuru Peak) روی آن واقع شده هنوز فعال بوده و گاهی اوقات از آن بخار و گازهای آتشفشانی خارج می شود. کسانی که برای صعود به کوه کلیمانجارو با ارتفاع خیره کننده 5.895 متر مصمم هستند باید برای یک تغییر شدید در دمای هوا آماده باشند زیرا از دمای 35 درجه سانتیگراد در جنگل پای کوه به دمای منفی 15 درجه سانتیگراد روی قله اوهورو خواهید رسید. در حدود 200 کیلومتری غرب کوه کلیمانجارو نیز حفره آتشفشانی «انگورونگورو» (Ngorongoro Crater ) واقع شده که در گذشته یک کوه آتشفشانی بوده و گفته می شود که روزگاری ارتفاع آن با 4.500 تا 4.800 متر تفاوت چندانی با ارتفاع کلیمانجارو نداشته اما دچار ریزش شده است. امروزه با 22.5 کیلومتر قطر و 610 متر عمق، حفره آتشفشانی انگورونگورو بزرگ ترین حفره آتشفشانی روی کره زمین است که محیطی منحصربفرد را برای حیات وحش محلی ساخته است. جولین واچه در این باره می گوید: «ابشارهایی که از این حفره نشأت می گیرند باعث آبیاری علفزارهای سبز و پر شدن دریاچه پایین می شود که پر از فلامینگو بوده و حیات جانوری متعددی نیز در کناره های آن جمع می شوند: شیر، بوفالو، گورخر، گوزن یالدار، اسب آبی و کرگدن».
کوه کلیموتو، اندونزی
Mount Kelimutu, Indonesia
سه دریاچه حفره ای رازآلود دهانه کوه آتشفشانی «کلیموتو» (Kelimutu) دانشمندان و گردشگران بسیاری را به جزیره فلورس در منطقه تنگرا نوسا شرقی (East Nusa Tenggara ) در اندونزی کشانده است. واچه درباره این کوه آتشفشانی می گوید: «یکی سبز زمردی، دیگری قرمز تیره و سومی سیاه است». دانشمندان بر این باورند که این رنگ های متفاوت از واکنش های شیمیایی که هنگام برخورد گازهای آتشفشانی با مواد معدنی رودخانه شکل می گیرد بوجود آمده اند. ساکنان محلی دیدگاه متفاوتی دارند. سونی مواتی که از ساکنا محلی است می گوید: «مردم محلی بر این باورند که این دریاچه ها مکان استراحت ارواح مردگان بوده و این تغییر رنگ ها نشانه جریان داشتن این ارواح است و علیرغم توجیهات علمی که صورت گرفته اما ترسناکی اطراف این دریاچه ها هنوز هم به عنوان باقیمانده این ارواح در نظر گرفته می شود».
کیلاوی و ماونا کی، هاوایی
Kilauea and Mauna Kea, Hawaii
کوه های آتشفشانی هاوایی همواره به خاطر فوران های فعال و مناظر طبیعی دیگر جهانی خود شناخته می شوند. جوان ترین کوه آتشفشانی در هاوایی با نام «کیلاوی» (Kilauea) از سال 1983 تاکنون بارها فوران کرده است. واچه درباره این آتشفشان چنین اظهار نظر می نماید: «این کوه آنقدر فوران کرده که مواد مذاب آن مستقیماً به دریا ریخته و شکل های بسیار زیبایی از صخره های سیاه و ابرهای دود دیوانه کننده ایجاد کرده است». در آن سو، کوه آتشفشانی «ماونا کی» (Mauna Kea) نزدیک به یک میلیون سال قدمت دارد. این کوه اگر چه خاموش است اما اندازه قابل توجه آن و ارتفاع 4.205 متری اش جلب توجه می نماید. لزلی سیمونز در این باره چنین می گوید: «ماونا کی در هاوایی هم بسیار زیبا و هم خانه گنج های پنهان است، از جمله یک دریاچه یخ زده مقدس نزدیک قله که تنها با یک کوهنوردی 6 مایلی در عرض 10 ساعت می توانید به آن برسید. در قصل زمستان می توانید شاهد برف باشید در حالی که تقریباً هیچ ابری وجود ندارد».
کوه فوجی، ژاپن
Mount Fuji, Japan

شاید مشهورترین کوه آتشفشانی چینه ای متقارن در جهان کوه فوجی در ژاپن باشد که در طول قرن های متوالی الهام بخش آثار هنری متعددی بوده است. واچه درباره این کوه آتشفشانی چنین می گوید: «این کوه نماد ملی کشور ژاپن است: قله ای برف گیر در دور دست و شکوفه های گیلاس در روبروی آن». نه تنها خود این کوه رازآلود و مسحور کننده است بلکه جنگل «آئوکیگاهارا» (Aokigahara) در سمت شمال غربی پایه کوه نیز بسیار دیدنی است و افسانه های محلی متعددی در مورد هیولاها و اجنه آن وجود دارد. با این وجود خود کوهستان یک پناهگاه امن است که از سال 1707 تاکنون فوران نکرده و فعالیت آتشفشانی در آن دیده نشده است.

اماکن گردشگری مشهور که دیگر نمی توانید از آن ها بازدید کنید
ادامه مطلب

2.5/5 - (2 امتیاز)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر