×

کوالالامپور، پایتخت غذای آسیا را بشناسید

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۱/۲۴
دسته بندی غذا و خوراک
کوالالامپور، پایتخت غذای آسیا را بشناسید
شاید هیچ کشور و شهری در آسیا به اندازه مالزی و کوالالامپور در زمینه گردشگری، کاری یا تحصیلی برای خارجی ها پرطرفدار نباشد. اگر چه این کشور و پایتخت آن میزبان حجم بسیاری از خارجی ها هستند اما به دلیل وجود فرهنگ ها و ادیان مختلف در این مناطق، برای داشتن سفری خوب به این کشور و پایتخت زیبا و شلوغ آن باید هوشمندانه سفر کنید. سامانه ایران هتل که در زمینه رزرو بهترین هتل های ایران به صورت آنلاین فعالیت دارد در ادامه این مطلب شما را با چیزهایی که باید در مورد کوالالامپور بدانید آشنا خواهد کرد.
با ترکیبی منحصربفرد از فرهنگ ها، زبان ها و ادیان، شهر کوالالامپور اغلب توسط مردم محلی با عنوان «یک دیگ بزرگ جوشان» مورد اشاره قرار می گیرد، جایی که سنت های متفاوت آزادانه جشن گرفته شده و از آن ها لذت برده می شود. این دیگ بزرگ جوشان به هر شکلی بزرگ ترین و دیدنی ترین شهر مالزی است و به عنوان پایتخت این کشور آسیایی هزار رنگ نیز ایفای نقش می کند. جف رمزی، یک سرآشپز دارای ستاره میشلین در کوالالامپور در این باره می گوید: «همیشه غذا سریع ترین راه برای آشنایی با یک فرهنگ بوده و چیزی که غذا در مالزی به ما می گوید این است که ترکیبی قومی از چینی ها، هندی ها و مالایی ها به خوبی می توانند با هم کار کنند، خیلی خوب». اما غذا در این شهر بزرگ طعم و مزه بسیار خاصی دارد که نمونه آن را نمی توان در هیچ جای دیگری یافت. رمزی در ادامه می گوید: «برای مثال، وقتی که غذاهای متنوع چینی را اینجا می خورید با طعم هایی مواجه می شوید که نمونه آن را نمی توانید در چین بیابید، به هیچ وجه».
Kuala Lumpur’s unique mix of cultures is evident in its diverse culinary scene (Credit: Peter Adams/Getty Images)
در کنار تنوع غذایی، مردم محلی از ترکیب آیکون های مدرنی مانند برج های دوقلوی پتروناس با ارتفاع 452 متر و معماری دوران استعماری الهام گرفته شده از سبک مورن ها در سازه هایی مانند ایستگاه قطار کوالالامپور لذت می برند. امیلی ییپ، که اصالتاً اهل کوالالامپور است و اکنون در ایالات متحده زندگی می کند در مورد این شهر چنین می گوید: «این را دوست دارد که این شهر ترکیبی بسیار جذاب از قدیم و جدید را ارائه می دهد که جستجو در آن را لذت بخش می سازد. این شهر به شکل باورنکردنی شاد و سرزنده است. همیشه اتفاقی در حال رخ دادن و کاری برای انجام دادن در این شهر وجود دارد».
 
چرا مردم کوالالامپور را دوست دارند؟
فرهنگ غذایی کوالالامپور یک بخش بزرگ از فرهنگ و تاریخچه و البته جذابیت این شهر است و چیزی است که هر ساکن شهر یا هر گردشگری که به این شهر سفر کرده باشد با شروع تاریکی و حدود ساعت 19 عصر به عینه تجربه خواهد کرد، زمانی که مردم محلی برای دیدن دوستانشان و سنت « jalan jalan cari makan» به معنای بیرون رفتن و به دنبال غذا گشتن خانه هایشان را ترک کرده و به خیابان می آیند. زوزانا چمیلوسکا، که در سال 2012 از لهستان به مالزی نقل مکان کرده و در وبلاگ خود با نام «Zu in Asia» در مورد این کشور می نویسد می گوید: «فروشندگان دکه هایی را در بازارهای شبانه (pasar malams) ایجاد می کنند که هفته ای یک بار در هر منطقه یا محله ایجاد می شود. گزینه های غذای خیابانی شامل انواع مختلفی از کاری ها، پودینگ ها و برنچ پخته در کنار گزینه های وارداتی پرطرفدار مانند دسرها و نوشیدنی های مختلف است». به گفته زوزانا این سبک از معاشرت و روابط اجتماعی می تواند در شب بسیار خوب پیش برود و فروشگاه هایی فعال در طول شبانه روز با نام «mamaks» تا پاسی از نیمه شب باز و شلوغ هستند.
البته خوردن در این شهر هیچگاه متوقف نمی شود. رمزی می گوید: «برای صبحانه بعد از یک شب بیرون بودن یک " bak kut teh" بهترین گزینه خواهد بود». این غذای گوشتی در دیگی پر از دارچین، میخک، بادیان رومی و رازیانه به آرامی پخته شده و همراه با سسی غلیظ تهیه شده از سیر خرد شده، سس سویا و تکه های فلفل قرمز بسیار تند سرو می شود.
Kuala Lumpur’s food culture is perhaps best experienced after dark at the pasar malams, or night markets
با فرهنگ های بسیار که در این شهر با یکدیگر در ارتباط و تماس هستند، تازه واردها همواره از حس تازه و مداوم جستجو و کشف چیزهای تازه لذت خواهند برد. چمیلوسکا در این باره می گوید: «از گشت و گذار در کوالالامپور و کشف رازهای پنهان آن لذت می برم، از دکه کوچکی که کاری تهیه شده از گوشت مارمولک مانیتور تهیه شده تا نمایش های هنری خیابانی در طول ماه روح گرسنه چینی ها». در واقع، تقویم های دینی متفاوت در کوالالامپور بدین معناست که در یک ماه چندین مراسم و فستیوال بزرگ در این شهر جریان خواهد داشت.
شرکت در این جشن ها اغلب برای هر کسی در شهر آزاد و بلامانع است. زوزانا می گوید: «یک سنت "خانه باز" در این شهر وجود دارد که در آن در یک موقعیت خاص تعیین شده، یک خانواده چندین تن غذا و تزیینات را آماده کرده و سپس به همه اجازه می دهند در مهمانی و جشن متعاقب آن شرکت کنند. اغلب دوستان و بستگانشان هستند اما دروازه ورود به این خانه تقریباً باز است و همه می توانند وارد شده و از این جشن لذت ببرند».
تازه واردها حس خواهند کرد که تبدیل شدن به بخشی از این جامعه بسیار ساده است و چمیلوسکا تریح می کند که «مردم معمولاً به خارجی هایی که از سراسر جهان آمده اند عادت داشته و هیچ مشکلی برای اختلاط با آن ها وجود ندارد».
زندگی در کوالالامپور چگونه است؟
شهر کوالالامپور یک شهر گرم، بارانی و اغلب طوفانی است که باعث شکل گیری ترافیک سنگین مداوم در شهر می شود. چمیلوسکا می گوید: «جاده های کوالالامپور چنان پیچیده هستند که همه با روشن کردن جی پی اس های خود رانندگی می کنند، حتی کسانی که از زمان تولدشان در این شهر زندگی کرده اند».
Because of the city’s complicated roads and heavy traffic, many Kuala Lumpur residents choose to travel by public transit
همچنین این ترافیک بدین معناست که بسیاری از مردم ترجیح می دهند از سیستم حمل و نقل عمومی بی نقص و موثر و عمدتاً متمرکز بر قطار شهر استفاده کنند. وقتی استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی گزینه شما نیست، می توانید از اپلیکیشن های تاکسی های اینترنتی مانند Grab استفاده کنید زیرا تاکسی های شهری در برخی از موارد کرایه هایی بالایی از خارجی ها می گیرند.
اغلب کسانی که از خارج از مالزی به کوالالامپور نقل مکان کرده اند در منطقه مونت کیارا (Mont Kiara) در حدود 11 کیلومتری شمال غربی مرکز شهر زندگی می کنند زیرا این منطقه دسترسی بسیار آسانی به مدارس و دانشگاه های بین المللی و فروشگاه های شهر دارد اما خارجی هایی که به دنبال یک تجربه اختلاطی عمیق تر هستند می توانند در یکی از محله های متمایز فرهنگی شهر ساکن شوند؛ محله «چراس» (Cheras) که محله چینی های شهر است، محله «کامپونگ بارو» (Kampung Baru) متعلق به مالایی ها و محله «بریک فیلدز» (Brickfields) که محله هندی ها در کوالالامپور است. اگر چه بخش ها و محله هایی از این شهر نسبت به دیگر نقاط از لحاظ قومیتی متمایز و جدا شده هستند اما خارجی ها و کسانی که به تازگی در این شهر اقامت کرده اند می توانند در هر محله ای که دلشان خواست ساکن شوند.
 
چه چیزهای دیگری باید در مورد شهر کوالالامپور بدانیم؟
With so many cultures converging in Kuala Lumpur, newcomers enjoy a constant sense of discovery
جنایات و خلاف های خیابانی یکی از واقعیت های روزمره در این شهر است و سرقت کیف دستی و کنار خودپردازها در نزدیکی دکه های غذاهای خیابانی تقریباً عادی است. از این رو کسانی که با این شهر سفر می کنند باید تا جایی که می توانند پول نقد کمتری همراه داشته و از تنها بیرون رفتن در طول شب خودداری کنند. در حالی که این شهر هنوز هم نسبت به بسیاری از کلان شهرهای غربی و آسیایی مانند شهرهای بزرگ ژاپن و سنگاپور ارزان تر هستند اما هزینه زندگی در این شهر نیز به سرعت در حال افزایش است. ییپ می گوید: «چیزهایی مانند اقامت، حمل و نقل و غذا خوردن در خارج از خانه هر روز پرهزینه تر می شود. تازه واردها باید بدانند که رینگیت (واحد پول محلی مالزی) دیگر مانند گذشته ارزش ندارد».
به دلیل وجود تنوع در شهر، تازه واردها نباید بر اساس تجربیات دوستان یا خارجی های دیگری که سابقه حضور در کوالالامپور را داشته اند قضاوت کنند. چمیلوسکا می گوید: «تنها به این دلیل که دوست شما قبلاً در کوالالامپور کار کرده بدین معنا نیست که شما نیز تجربه مشابهی را خواهید داشت. ممکن است در نهایت با یک تیم تماماً مالزیایی-چینی همکار شوید در حالی که شاید دوست شما با یک تیم تماماً مالزیایی کار کرده باشد. همچنین تفاوت های عمیقی در زمینه فرهنگ کاری، طول مدت استراحت بین کار و غیره وجود دارد. تنها لازم است که با عموم مردم همراه بوده و برای تجربیات تازه آماده و پذیرا باشید. به فرهنگ ها احترام بگذارید و دیگران نیز همین کار را نسبت به شما انجام خواهند داد».
واژه های کلیدی: کوالالامپور، مالزی، سفر به مالزی، جاذبه های گردشگری کوالالامپور، غذا