خانه >> ایرانگردی >> آب گرم گنو هرمزگان، چشمه ای در حصار نخل ها
آب گرم گنو هرمزگان، چشمه ای در حصار نخل ها

آب گرم گنو هرمزگان، چشمه ای در حصار نخل ها

زمین پر از موهبت های الهی است. جنگل ها، کوه ها، دره ها، گل ها و هر آنچه بر روی این کره خاکی و در آسمان بی انتهای بالای سرمان خلق شده است موهبتی بی بدیل است که زندگی را زیباتر می کنند. موهبت هایی با راز و رمزهای بسیار که سال های سال است همراه و همقدم آدم ها قرن ها را پشت سر گذاشته اند. یکی از این موهبت های الهی چشمه های آب گرم است. چشمه هایی با خواص مختلف و جذابیت های بسیار که در سرتاسر این کره خاکی به چشم می خورند. در میان این چشمه ها که راهشان را از قلب زمین به روی آن پیدا کرده اند برخی پرآوازه ترند و نگاه های بیشتری را به سمت و سوی خود می کشانند.

وجود چشمه های آب گرم در مناطق کوهستانی و معتدل کشورمان اغلب آنقدرها هم دور از انتظار نیست اما اینکه یک چشمه آب گرم آن هم در سرزمین داغ و تفت دیده جنوب جا خوش کرده باشد اندکی دور از انتظار و کمی وسوسه برانگیز است. چشمه آب گرم گنو یکی از همان موهبت های الهی است که جایی در نزدیکی خلیج فارس قرار گرفته است و از قضا یکی از تفرجگاه های اصلی اهالی گنو است. گنویی که در نزدیکی بندرعباس و در استان پهناور و زیبای هرمزگان قرار گرفته و حالا چشمه آب گرم خاص و استثنایی اش تفرجگاهی برای اهالی گنو و مسافرین بندرعباس است.
آب گرم گنو هرمزگان
چشمه گنو
گنو جایی در 20 کیلومتری شهر بندرعباس قرار گرفته است. سرزمینی با کوه های آهکی مرتفع و بلند که اطراف گنو را در بر گرفته است و اقلیم گنو را با بندرعباسی که در همسایگی اش قرار گرفته است متفاوت کرده است. شاید جالب باشد اگر بدانید این کوه ها دنباله ی رشته کوه زاگرس اند که مثل دیواری بلند سال هاست قد برافراشته است. کوه های بلند گنو که راه عبور بخارات آب خلیج فارس را گرفته است سبب شده تا این منطقه به نسبت آب و هوای شرجی جنوب، آب و هوایی مطبوع تر و معتدل تر داشته باشد. این کوه های خاطره انگیز با پوشش گیاهی منحصربفرد خود حالا جزو مناطق حفاظت شده گنو محسوب می شوند که نشان از اهمیت و ارزش والای زیست محیطی آن ها دارد و آن را در ردیف زیست کره های مهم ایرانی قرار می دهد. پرسیاوش، مسواک، بومادران، آویشن، سرخس، بادام کوهی، بادام گنویی، زیتون، بنه، گز و پامچال صخره ای تنها بخشی از گیاهانی هستند که در آغوش کوه های سربه فلک کشیده گنو روییده اند و دامانش را سبز کرده اند.

چشمه‌علی شهر ری، زادگاه زرتشت
ادامه مطلب

قوچ، بز، می، جبیر، سیخون، کبک، دارکوبهای سینه قرمز، کورکولا تیهو و افعی نیز برخی از ساکنین ارتفاعات گنو هستند. اما این کوهستان علاوه بر آب و هوای مطبوع و پوشش گیاهی و جانوری منحصربفردش پر از چشمه های آب گرم است. تنگ سیاه، انارون، مردو، پرکوه، چاهو، تنگ باغ و آب گرم گنو تنها چند چشمه از میان چهل باب چشمه شناخته شده کوه های سخاوتمند گنو هستند که طرفداران بسیاری نیز دارند. آب چشمه ها جاری شده و در نهایت خودشان را به رودخانه های مهم گنو می رسانند. در این میان چشمه آب گرم گنو از اهمیت بیشتری برخوردار است و در بین بومیان و اهالی منطقه شناخته شده تر است.
آب گرم گنو هرمزگان
چشمه آب گرم گنو جایی در مسیر بندرعباس به سیرجان قرار گرفته است و بیش از بیست کیلومتر با بندرعباس، مرکز استان هرمزگان فاصله دارد. اگر خودتان را به این جاده برسانید تابلوی مجتمع آب درمانی گنو را خواهید دید. جاده ای منشعب شده از جاده اصلی شما را یکراست به این چشمه محصور در میان نخل های استوار خواهد رساند. این چشمه در دره ای محصور بین بلندی های نسبتا سرسبز گنو قرار گرفته است. چشمه گنو که متوسط دمایش به 41 درجه سانتیگراد می رسد یکی از چشمه های آب گرم منطقه است که به گفته مسئولین مجتمع آبدرمانی گنو به علت دارا بودن کلرو سولفات، کلرو سدیم و گوگرد خواص درمانی بسیاری دارد. دمای بالای این آب سبب می شود تا ابری از بخار آب بر فراز آن شکل گیرد. این ابر بخاری بخصوص در فصل زمستان که دمای هوا تا نزدیکی 20 درجه سانتیگراد پایین می آید جلوه های چشم نوازی را ایجاد می کند.
آب گرم گنو هرمزگان
این چشمه با آب سبز رنگ خود که حاصل از رسوبات سبز رنگ است، به تسکین دردهای عضلانی، درمان مشکلات پوستی متعدد، تسریع روند درمانی، تسهیل گردش خون، تقویت عضلات، درمان مشکلات مفصلی، درمان مشکلات روحی و حتی مبارزه با افسردگی شهره است و طرفداران بسیاری دارد به طوری که سالانه چیزی قریب به دو میلیون نفر خودشان را به این چشمه آب گرم رسانده و از خواص آن بهره می برند. علاوه بر این خواص درمانی چشمه گنو پس از جوشیدن از دل زمین به شکل یک رود به مسیر خود ادامه می دهد و بعد از ایجاد چند آبشار کوچک و زیبا خودش را به نخلستان های زیبای پایین دست می رساند و نخل ها را هم سیراب می کند.
آب گرم گنو هرمزگان
چشمه گنو سال ها محلی برای استحمام اهالی و بومیان منطقه بود تا اینکه به همت مسئولان شهری پروژه عظیم مجتمع آب درمانی در محدوده چشمه گنو کلید خورد. پروژه ای با بیش از سی هزار هکتار وسعت که از بخش های متنوع و مختلفی تشکیل می شد و نام چشمه گنو را با مجتمع تفریح، درمانی چشمه گنو پیوند دارد. ساخت دو استخر زنانه و مردانه برای استفاده همزمان بانوان و آقایان از این چشمه نخستین قدم در ساخت این پروژه بود. حالا چشمه علاوه بر امکانات بهداشتی همانند استخرها و دوش دارای وان های اختصاصی و جکوزی های انفرادی نیز هست تا لذت شنا و استحمام در این چشمه را چند برابر کند.
آب گرم گنو هرمزگان
اما علاوه بر این استخرها این مجتمع وسیع و چشم نواز دارای یک هتل برای اقامت مسافرین و گردشگرانی است که دوست دارند ساعات بیشتری را در گنو و ارتفاعات جذابش سپری کنند. علاوه بر این مرکز اقامتی آلاچیق هایی در سرتاسر این مجموعه تعبیه شده است که مکانی مناسب برای یک اقامت خانوادگی است. بسیاری از خانواده هایی که خودشان را به این مجتمع تفریحی، تجاری و درمانی می رسانند چادرهایشان را در سکوهایی که برای نصب چادر در نظر گرفته شده است، برپا می کنند و حداقل یک شب را در کنار چشمه آب گرم گنو سپری می کنند. پارکینگ بزرگ این مجموعه با ظرفیتی بالغ بر 15000 خودرو نیز خیالتان را از بابت پارک وسیله نقلیه راحت خواهد کرد. برای استفاده از این پارکینگ نیز هزینه ای در همان ورودی از شما دریافت می شود که بسته به خودرویتان متفاوت است. تعبیه یک شهربازی مجهز هم بر وجهه تفریحی بودن این مجموعه افزوده و نظرات بسیاری، بخصوص جوانان و نوجوانان، را به سوی خود جلب کرده است. اگر هوس صرف یک غذای خوشمزه بومی و جنوبی به سرتان زده است نیز می توانید سری به سفره خانه سنتی و یا رستوران مدرن این مجموعه بزنید و از لحظاتتان لذت برید.
آب گرم گنو هرمزگان
مسئولین این مجتمع آب درمانی و تفریحی با ساخت پیست های دوچرخه سواری، مسیرهای کالسکه سواری، پیست اسب دوانی، قطار ریلی برقی مخصوص کودکان و بزرگسالان و همچنین طراحی باغ راه هایی پوشیده از گل ها و انبوه درختان نخل زیبا و سرسبز محیطی دلچسب را فراهم کرده اند تا اقامت در این مجموعه با ثبت خاطرات لذت بخش برای هر مسافر و گردشگری همراه باشد. علاوه بر پیاده روی می توانید بر روی نیمکت های تعبیه شده در این مسیرها بنشینید و از طبیعت گنو لذت ببرید. آبشار کوچک گنو و جوی زیبای حاصل از چشمه نیز با گذر از این مجتمع و عبور از کنار آلاچیق ها و نخل ها چشم انداز دلچسبی را ایجاد کرده است.
آب گرم گنو هرمزگان
چند سالی است که مجتمع تجاری این طرح بزرگ نیز راه اندازی شده و خیال خیلی ها را از بابت خرید راحت کرده است. در برخی از فصول و مناسبت ها همانند ایام نوروز نمایشگاه های موقتی نیز برای عرضه محصولات و صنایع دستی و سنتی گنو و بندرعباس و بسیاری از شهرهای دور و نزدیک نیز برپا می شود که شور و شوق زیادی را به همراه دارد. در کنار اتمامی امکانات نمازخانه و تالارها و سالن های همایش چند منظوره تعددی نیز در این مجتمع وسیع طراحی شده است.
آب گرم گنو هرمزگان
این چشمه به سبب دمای بالایش اجازه زنده ماندن به گیاهان و جانوران آبزی را نمی دهد اما یک نوع ماهی کپور دندان دار در این آب گرم و معدنی دوام آورده و حالا جزو گونه های نادر این منطقه به حساب می آید. ماهی به نام آوینیوس گینویس که تنها در این نقطه از کشور و جهان و در همین چشمه آب گرم یافت می شود و جزو گونه های در معرض خطر انقراض است. این ماهی های ریز و کوچک با سرعت بسیار بالایی شنا می کنند و با تن راه راه شان آنقدر چابک هستند که به سختی دیده می شوند. اگر سری به جوی آب حاصل از چشمه گنو بزنید حتما این ماهی های ریزنقش و منحصربفرد که با نام ماهی گورخری نیز شناخته می شوند را با کمی دقت خواهید دید. این ماهی های ارزشمند اما نسبت به آلودگی از مقاوت پایینی برخوردارند و همین مسئله زیست آن ها را دچار مخاطره می نماید.
آب گرم گنو هرمزگان
چشمه آب گرم و استخرهایش تنها جاذبه های دره و کوه های شگفت انگیز گنو نیستند. اگر به کوهنوردی علاقمند باشید می توانید مسیر پیچ در پیچ کوه را پشت سر بگذارید و خودتان را به قله برسانید و از آب و هوای مطبوع بالای قله لذت ببرید. علاوه بر بازدید از آبشار کوچک گنو اگر خودتان را به تنگ سیاه در آن سوی دره برسانید می توانید از طبیعت بکر و چشم نواز و آبشارهای فصلی این منطقه نیز نهایت لذت را ببرید. برای خرید بلیط مجموعه تفریحی، تجاری و آب درمانی گنو باید به گیشه های فروش بلیط در خود مجموعه مراجعه کنید.
آب گرم گنو هرمزگان
اگر قصد سفر به بندرعباس زیبا و خاطره انگیز را داشتید هوشمندانه سفر کنید و حتما سری به ایران هتل آنلاین بزنید. رزرو آنلاین هتل های بندرعباس با تضمین کمترین قیمت و کارمزد کنسلی صفر درصد تنها برخی از مزایای رزرو از ایران هتل آنلاین است. از هتل 5 ستاره همای بندرعباس گرفته تا اقامتگاه های دور و نزدیک را می توانید تنها با چند کلیک ساده در آی هو رزرو کرده و با خیال راحت عازم مقصدتان شوید.

جاذبه های گردشگری کوشکنار هرمزگان
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر