لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> جهانگردی >> بلوار آتاتورک آنتالیا
بلوار آتاتورک آنتالیا

بلوار آتاتورک آنتالیا

هر شهر و دیاری برای خودش یک پاتوق شناخته شده دارد که هم در بین اهالی شهر و هم در بین مسافران آن دیار محبوب است . وقتی نام آنتالیا به میان می آید همه ما به ناگاه فکرمان را معطوف سواحل درخشان با ساحل طلایی اش می کنیم و یا به یاد هتل های لوکس و مراکز تفریحی هیجان انگیزش می افتیم. غافل از اینکه این شهر یک شهر تمام عیار است و جاذبه های مختلفی اعم از تاریخی و طبیعی را در دل خودش جای داده است. این بار اما قرار است کمی از سواحل این شهر نام آشنا فاصله بگیریم و خودمان به کوچه پس کوچه های آنتالیا برسانیم. در میان خیابان های این شهر اگر قدم بزنید حتما مسیرتان به بلوار آتاتورک خواهد افتاد. به خیابانی که در بافت قدیمی شهر و در بخش شرقی آنتالیا قرارگرفته و یکی از خیابان های شلوغ و زیبای این شهر است. خیابان آتاتورک آنتالیا یا همان بلوار آتاتورک مقصد این باره ماست. اگر به دنبال کافه تریاهای زیبا، رستوران های خوش آب و رنگ، فروشگاه های لوکس و پرآوازه و یا حتی آنتالیا سنتی می گردید حتما با ما همسفر شوید. قصد سفر به هرجای ایران عزیز و رزرو آنلاین هتل های ایران را اگر داشتید حتما سری به ایران هتل آنلاین بزنید.

آنتالیا

اغلب ما بارها نام این شهر زیبا را شنیده ایم. اگر دلتان کمی تاریخ می خواهد آنتالیا روزگاری پاتوق رومی ها و یونانی ها بوده و ردپای نیروی دریایی رم در آن بسیار مشهود است. همین ردپاها سبب شده تا آثار تاریخی زیادی از آن روزگار به یادگار بماند. مساجد تاریخی در کنار قلعه ها، دروازه ها، آمفی تئاترها و .. نشان می دهد که آنتالیا روزگاری شهری آباد و پرتردد بوده است آن هم چیزی در حدود سیصد سال قبل از میلاد مسیح! سری به خیابان های پیچ در پیچ و قدیمی اش هم که بزنید با دیدن انبوه خانه های سنتی و قدیمی حسابی سر ذوق خواهید آمد. این بافت سنتی در کنار بافت مدرن آنتالیا و البته بناهای تاریخی رومی آن این شهر را به مقصدی دلربا مبدل کرده است که پای خیلی ها را به این شهر می کشاند. اما اگر به دنبال طبیعتی بکر و دلچسب هستید و یا هوای یک ساحل زیبا با شن هایی طلایی به سرتان زده است حتما آنتالیا با سواحل زیبایش آن هم در همسایگی دریای مدیترانه برایتان جذاب خواهد بود. آنتالیا را کوه های بلند و سرسبز با مزارع حاصل خیز زیتون و سواحلی زیبا و چشم نواز که با لنگرگاه ها مزین شده اند در برگرفته اند. این شهر خوش نقش و نگار حالا مرکز توریستی و تفریحی ترکیه است و در میان سواحل زیبا و خیابان های قدیمی اش مراکز اقامتی لوکسی را در خود جای داده است. در کنار این اقامتگاه ها و هتل های لوکس مراکز خرید متنوعی هم به چشم می خورند که حتما برای خرید وسوسه تان خواهد کرد! این بار اما از سواحل زیبای آنتالیا فاصله گرفته و خودمان را به یک خیابان در یکی از مناطق قدیمی این شهر می رسانیم. خیابانی که با نام آتاتورک شناخته می شود. آتاتورک نامی است که در اغلب خیابان های ترکیه به چشم می خورد اما در این میان حساب خیابان آتاتورک آنتالیا از باقی خیابان های هم نامش جداست!بلوار آتاتورک آنتالیا
بیشتر بخوانید:

خیابان آتاتورک
خیابان آتاتورک را خیلی ها با نام بلوار آتاتورک به یاد می آورند. خیابانی با یک کیلومتر طول که از یک طرف به خیابان عصمت پاشا و از سویی دیگر به خیابان ایشیکلار منتهی می شود و انبوه درختان نخل دو طرف آن را احاطه کرده اند. خیابانی با پیاده روهای سنگ فرش و نیمکت هایی که زیر سایه درختان آرام گرفته اند و تراموایی که به آرامی طول خیابان را درمی نوردد و خاطرات بسیاری را زنده می کند. خیابان آتاتورک در واقع قلب خیابان های آنتالیا و اصلی ترین خیابان شهر محسوب می شود و در یکی از قدیمی ترین مناطق شهر آنتالیا با نام مرات پاشا یا مرادپاشا، که امروزه لارا نامیده می شود، واقع شده و یکی از خیابان های قدیمی این شهر به حساب می آید. یک خیابان تجاری که البته در زمره خیابان های تفریحی لوکس هم قرار می گیرد. از خیلی ها که آنتالیا را برای سیر و سیاحت برگزیده اند بپرسید حتما به شما خواهند گفت که سفر به آنتالیا بدون بازدید از این خیابان و قدم زدن در آن حتما یک چیزی کم خواهد داشت. چشم که بچرخانید خواهید دید که این خیابان جولانگاه فروشگاه ها و مراکز تجاری متعددی است. از برندهای خوشنام و پرآوازه ای همانند آدیداس و ال سی وای کی گرفته تا فروشگاه های که کالاهایی با برند های ناشناخته تر را در معرض فروش قرار داده اند. فرقی نمی کند با چه بودجه ای پا در این خیابان گذاشته اید مطمئن باشید به هنگام بازگشت حتما چیزی دست تان را خواهد گرفت. یک مال بزرگ با نام آنتالیا میگروس هم در انتهای خیابان قرار دارد که پاتوق مغازه های لوکس است و اجناس گرانقیمتی را به فروش می رساند. خیابان آتاتورک یکی از مهم ترین مراکز خرید شهر آنتالیا است و علاوه بر توریست های خارجی اهالی این شهر هم اکثر خریدهایشان را از همین خیابان انجام می دهند.
بلوار آتاتورک آنتالیا
اما از مراکز تجاری پر زرق و برق خیابان که چشم بگیرید خواهید دید کم کم رستوران های مختلف و زیبا در برابر چشمانتان هویدا خواهد شد. رستوران هایی که با چیدمانی وسوسه برانگیز شما را به صرف یک وعده غذای ترکی دعوت می نمایند. کافه های کوچک و بزرگی هم در گوشه و کنار خیابان به چشم می خورند که حتما وسوسه تان می کنند تا طعم چای ترکیه ای را در آن ها یکبار هم که شده بچشید و لذت ببرید. بستنی رفوش ها و مراکز عرضه شکلات هم حسابی بازارشان داغ است و در طول خیابان هی دلبری می کنند. مراکز عرضه فست فود هم به وفور در طول این خیابان به چشم می خورد و گاه بوی کباب ترکی و نان سنتی این شهر زیبا مدهوشتان خواهد کرد. کافه هایی که گوشه و کنار خیابان قد کشیده اند و بساط کرده اند رنگ و روی این خیابان را تغییر داده است. هرچه از ساعات ابتدایی روز فاصله می گیرید بر تعداد آدم هایی که در این خیابان مشغول قدم زدن، خریدکردن و یا صرف غذا هستند افزوده می شود بنابراین اگر دلتان می خواهد در آرامش بیشتری این خیابان را در نوردید حتما در ساعات اولیه صبح خودتان را به این خیابان برسانید.
بلوار آتاتورک آنتالیا
اما این خیابان مشتاقان دیگری هم دارد. مجسمه های سبزرنگ مدرنی که در گوشه و کنار خیابان با شکل و شمالی خاص ایستاده و یا نشسته اند و هر کدام هم سبک و سیاق خودشان را دارند. مجسمه هایی که گویا از ابتدا تا انتهای خیابان هر کدامشان قرار است پیامی را منتقل کنند. خیابان آتاتورک یکی از زیباترین خیابان های شهر آنتالیاست که معمولا شب های شلوغی دارد.
مغازه های عرضه و طراحی جواهرات نیز در این خیابان به وفور به چشم می خورند که گاه کارهای ظریف و چشمگیری را به نمایش می گذارند. در کنار این جواهرفروشی ها مغازه هایی هم به فروش فرش های دست بافت کشور ترکیه مشغولند که بسیار دیدنی و چشم نوازند. وجود یک شهربازی در بلوار آتاتورک هیجان را به اوج خودش می رساند. این شهربازی در واقع شعبه مرکزی قدیمی ترین شهربازی آنتالیا یعنی اکتور است. بانک ها و دستگاه های خودپرداز هم در سرتاسر خیابان به چشم می خورند. خیابان آتاتورک از آن دست مکان هایی است که حتما نظرتان را جلب خواهد کرد. کمی که از این خیابان فاصله بگیرید کوچه های قدیمی و سنتی شهر در برابرتان ظاهر می شود که شما را به روزگار کهن این شهر توریستی و تفریحی خواهد برد.
بلوار آتاتورک آنتالیا
آثار تاریخی خیابان آتاتورک
در طول خیابان آتاتورک که قدم بزنید حتما چشمتان به تابلوی دروازه هادریان خواهد افتاد. بنایی تاریخی که از دوران رومی ها به یادگار مانده و تنها بخشی است که از شهر باستانی سریک به یادگار مانده است. اهالی آنتالیا این بنا را اوچ قاپیلار یا همان سه دروازه می نامند. اگر هم دلتان می خواهد از خیابان یکراست سری به ساحل بزنید تنها یک کیلومتر با آن فاصله دارید. قلعه ایچی از دیگر جاذبه های دیدنی این شهر است که درست در یک کیلومتری این خیابان و در مجاورت ساحل قرار دارد. مسجد مرادپاشا نیز که یکی از بناهای تاریخی محله مراد پاشاست در فاصله یک کیلومتری این خیابان واقع شده است که حتما باید سری به آن بزنید.
بلوار آتاتورک آنتالیا
آتاتورک
حتما بارها دیده اید که در بسیاری از شهرهای ترکیه خیابان ها، پارک ها و یا مکان های دیگری با نام آتاتورک نامگذاری شده اند. این نام برگرفته از نام مصطفی کمال آتاتورک است که به عنوان یکی از فرماندهان نظامی دلاور ترکیه و بنیان گذاران جمهوری ترکیه پس از فروپاشی حکومت عثمانی شناخته می شود و در نزد مردمان این کشور از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است. وی تغییرات زیادی در ترکیه آن روزها ایجاد کرده و در واقع مسیر این کشور را برای همیشه تغییر داده است. آتاتورک لقبی است که به معنای پدرترک هاست و تنها مختص مصطفی کمال بوده و توسط مجلس این کشور به وی اعطا شده است. جالب است بدانید که استفاده از این نام خواندگی برای هر خانواده دیگری در کشور ترکیه غیرقانونی است.

همه چیز درباره خیابان استقلال استانبول ترکیه
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر