لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> راهنمای سفر >> زنان نباید نگران مسافرت تنهایی به خاورمیانه باشند!
زنان نباید نگران مسافرت تنهایی به خاورمیانه باشند!

زنان نباید نگران مسافرت تنهایی به خاورمیانه باشند!

چشم اندازهای زیبا در شبهای عربی، شهرهای شلوغ، طعم های خوشمزه و متنوع، چای شیرین در کنار میهمان نوازی گرم همگی اینها در سفر به جهان عرب در انتظار شماست.
علیرغم همه اینها، این دنیا در حال حاضر جای چندان معمولی برای گردشگران نیست؛ این مورد حتی برای مقاصد گردشگری به روزتر هم صدق می کند. این نکته خصوصا برای زنان علاقه مند به سفر حائز اهمیت است ولی جای نگرانی نیست؛ در ادامه دلایل سفر به خاورمیانه، انتظارات از سفر و چگونگی مهیا شدن برای سفر همگی توضیح داده می شوند. در کنار اینها چند نکته حائز اهمیت دیگر در مورد ماجراجویی در دنیای عرب نیز یادآوری می شود. هتل های کشورهای عربی یادآور هتل های یزد و هتل های اصفهان در ایران هستند.

برای سفر باید صبور باشید خصوصا برای بحث های پیش آمده با خانواده آمادگی لازم را داشته باشید. البته نگرش های منفی نیز وجود دارد که متاسفانه واقعیت دارند. اما جدا از همه اینها سفر به جایی بکر و زیبا تجربه ای جالب است که تنها یکبار در زندگی فرد اتفاق می افتد و به تحمل همه این مشکلات می ارزد.
دنیای عرب وسیع و متنوع است؛ این دنیا از 22 کشور مختلف تشکیل شده است. حتی شاهد تفاوتهای بسیاری میان مناطق مختلف یک کشور خواهیم بود. سفر به کشور عربی چه مراکش باشد، چه اردن و عمان یا جایی دیگر، باعث تغییر نگرش و دیدگاه شما نسبت به دنیای عرب و طرز زندگی آنها می شود. در واقع این دنیا شما را وارد تجربه ای فوق العاده خواهد کرد.
فرقی نمی کند کدام کشور عربی را انتخاب می کنید فقط باید مراقب اخبار ضد و نقیض فیسبوک و شبکه های خبری مختلف باشید. خصوصا اگر یک زن هستید قبل از سفر چیزهایی از این قلم بسیار می شنوید ” آنجا برای یک زن خطرناک نیست؟” یا ” آنجا به شما توجهی نمی شود” یا ” نباید آنچا پوشش داشته باشید؟” اگر قصد سفر به خاورمیانه را دارید باید در مورد نکاتی مطالعه داشته و برای داشتن سفری موفق آنها را در نظر بگیرید.
مسافرت تنهایی زنان
دلایل جذابیت سفر به جهان عرب برای یک زن
نخست، اصلا چرا باید برویم؟ در ادامه دلایل جذاب بودن سفر به جهان عرب آورده شده است:
• غذا: غذاهایی خوشمزه نظیر هوموس، فلافل، منساف، تبوله، کوشاری، کنافه و شلوارما.
• فرهنگ قهوه و قلیان عربی- می توانید ساعتها در کنار دوست خود بنشینید و صحبت کنید و از نوشیدن بهترین نوشیدنی نعنا و لیوترش در دنیا لذت ببرید.
• پایکوبی- لذت بردن از پایکوبی و جشن گرفتن
• زندگی شبانه و کلوپها در بیروت و امارات متحده عربی
• لذت بردن از آسمان پرستاره شب و زندگی بادیه نشینی در صحرا برای مثال وادی روم که بی شک بهترین نقطه در سفر به اردن است.
• فرهنگ جالب، رنگارنگ و متنوع دنیای عرب؛ و فرهنگی های متنوع در شهرهایی بزرگ نظیر قاهره، بیروت و عمان. این شهرها راه خود را بین سنت و مدرنیته پیدا کرده و خلاقیت بسیاری را در این عرصه از خود نشان داده اند.
• چشم اندازهای متنوع و بکر در مراکش، اردن( وادی های آن )، شهر آسوان در مصر و نیز دریای سرخ و دریای مرده و پارکهای ملی در لبنان و عمان.
• شهرهایی کاملا فرهنگی و غنی از نظر معماری در مراکش، تونس، مصر و اردن ( برای مثال پترا و قلعه های صحرایی).
هیچ منطقه ای تنوع دنیای عرب را ندارد. در دبی و سایر کشورهای اطراف خلیج فارس می تواند شاهد زندگی مدرن پرنس و پرنسس های عربی باشید. اگر میخواهید روش زندگی سنتی عربها را تجربه کنید امکان آن برای شما مهیا شده است؛ تنها کافیست تور صحرایی را انتخاب کنید و یا از کشورهایی نظیر عمان، مصر یا مراکش دیدن کنید؛ این کشورها هنوز هم عمیقا ریشه در فرهنگهای خود داشته و آنها را حفظ کره اند.
مسافرت تنهایی زنان
مسلما با فرهنگی کاملا متفاوت روبرو خواهید شد که رفتار دوستانه، بخشندگی و ملایمت آنها شما را مجذوب خود می کند. همه مطلب این نیست، در طول این سفر با بخش دیگری از دنیا آشنا شده و درک بهتری از مردمان آنجا پیدا می کنید. چهره های که از این نقطه در رسانه های خبری ترسیم شده است تصویری منفی است که به جنگ و تروریسم ربط داده شده است. اما، چیزهای زیادی برای دیدن در این کشورها وجود دارد چیزهایی که باعث تعجب شما خواهد شد.
فرقی نمی کند زن باشید یا مرد، ارزش سفر به خاورمیانه بسیار زیاد است؛ می توانید از نزدیک با محلی ها دیدار داشته باشید و خود از نزدیک زندگی آنها را حس کرده و نگرش آنها را کاملا درک کنید. مردمان برونگرا و صریح عرب سطحی از صمیمیت، همکاری و پشتیبانی را به شما نشان می دهند که فرای انتظارات شماست. اگر خود را آماده احترام به سنت، عرف و اخلاقیات خاصی کرده اید، چیزای فرای انتظارات خود را تجربه خواهید کرد و وارد دنیایی کاملا متفاوت خواهید شد. بهترین اوقات زندگی خود را خواهید داشت. یاالله!
آماده شدن!
هر چقدر می توانید در مورد کشوری که می خواهید به آن سفر کنید مطالعه کرده و اطلاعات جمع آوری کنید. این اطلاعات باید در مورد چگونگی لباس پوشیدن و اطلاعات ضروری و نیز جریانات کنونی کشور مقصد، اجتماع متفاوت و روابط بین آنها باشد. همچنین سوالاتی در مورد غذاهای مطلوب برای خوردن، مکانهایی که نباید به آنجا بروید، قهوه خوردن باید یک مرد و یا قبول دعوت یک خانواده مطرح می شود.
دانستن کمی زبان عربی برای تعامل با مردم و یا در هنگام خرید سوغاتی بسیار مفید خواهد بود. برای مثال اگر در کشور مغرب بتوانید فرانسوی صحبت کنید بخوبی از پس خود برخواهید آمد. در کشور مصر و سایر کشورهای خلیج فارس انگلیسی بسیار کاربردی است ولی زبان عامه و رایج مردم نیست.
امنیت یک زن در طول سفری تنها به کشورهای عربی
مسافرت تنهایی زنان
بطور کلی، در واقع امنیت در کشورهایی که واقعا می توانید به آنجا سفر کنید (به غیر از الجزیره، عراق، یمن، لیبی و سوریه) همچون امنیت در کشورهای اروپایی است. البته در طول سفر به اروپا کارهایی وجود دارد که بدون محدودیت و فکر کردن می توانید بعنوان یک زن انجام دهید ولی در سفر به دنیای عرب نباید آن را انجام دهید. بیشتر مردم اغلب حداقل یک داستان ترسناک در مورد این منطقه شنیده اند اما در نظر داشته باشید در اینجا نیز همانند همه نقاط جهان ممکن است با آدم های بدی روبرو شوید. ولی باز هم ذهنتان را درگیر مسئله امنیت در منطقه نکنید. برای مثال در امان پایتخت عمان مطمئن باشید در طول شب احساس ناامنی نخواهید کرد. همیشه آدم های زیادی در اطرافتان در رفت و آمد هستند همین تعداد را هم در طول شب درحال تردد خواهید دید.
اما اگر به کمک نیاز داشتید و یا حتی اگر گم شوید فرد کناریتان به کمک شما آمده و بدون لحظه ای فکر شما را به محل اقامتتان می رساند، حتی اگر خلاف مسیر حرکت خودشان باشد و بعد هم به راه خود ادامه می دهند. هیچ کدام از ما در موقعیتی قرار نگرفتیم که از ادامه سفر ترس و واهمه داشته باشیم. حتی اگر اتفاق غیرمنتظره ای پیش آید در اینجاست که مردمان محلی اوج مهمانوازی و اشتیاق خود برای کمک را نشان می دهند. به همین دلیل بود که کاملا حس می کردیم در کشور خودمان هستیم، این مورد خصوصا در کشور مصر و اردن برایمان ملموس تر بوده است.
اما نمی توان از همه اتفاقات غیرمنتظره اجتناب کرد. متاسفانه این اتفاقات بیشتر از حد انتظارات ممکن است پیش آید. بهتر است پیشاپیش خود را از لحاظ ذهنی آماده کنید. نباید نگران زوزه گرگ یا نظرات بقیه باشید. برای مواقعی که احساس راحتی نمی کنید چند پیشنهاد برایتان داریم: مستقیما به سراغ فردی در نزدیکیتان بروید، چه زن باشد چه مرد فرقی نمی کند، از او درخواست کمک کنید؛ و یا به فروشگاهی شلوغ بروید و یا تاکسی را صدا کنید. در اردن حتی اگر در نقطه ای بایستید و کمی گیج اطراف را نگاه کنید مطمئنا به شما پیشنهاد کمک می شود حتی اگر واقعا گم نشده باشید. در وب سایت وزارت خارجه اطلاعات بروز رسانی شده ای در مورد چگونگی ایمن ماندن و نیز مناطق ممنوعه (البته اگر وجود داشته باشید) قابل دسترس است.
نکاتی برای داشتن سفری ایمن:

مثل قدیمی ” پیشگیری بهتر از درمان است” در اینجا بسیار صدق می کند خصوصا اگر در سفر هستید. این یعنی باید از بعضی چیزها اجتناب کرده و از برخی قوانین پیروی کنید.

1. زمانیکه تنها هستید با مردی که نمی شناسید جایی نروید. زمانیکه شب بیرون می روید به محل هایی بروید که قبلا به آنجا سرزده اید.

2. اگر شخصی کاری کرد که شما را نگران و دستپاچه کرده است فقط به او بگویید که این کارشان باعث اضطراب شما شده و دور از انتظارتان بوده است، چیز دیگری نگویید و ادامه ندهید. در کشورهای عربی همچون سایر کشورهای جهان باید اتفاقات ناگهانی را نادیده گرفت. به محض اینکه بقیه بفهمند فرد چه کار اشتباهی انجام داده است دست از کار اشتباه خود بر می دارد.

3. اگر در موقعیتی قرار گرفتید که احسای ناامنی و ناراحتی به شما دست داد با صدای بلند داد و فریاد کنید! این کار باعث جلب توجه تعدادی شده که مسلما کمک آنها را در پی خواهد داشت.
4. لباس های نازک نپوشید و با مردان زیادی همراه نشوید- این از نظر مردم محلی یعنی شما آدم جلفی هستید و در نتیجه احترام آنها نسبت به خود را از دست خواهید داد.
5. هنگام سفر به یک کشور اسلامی نباید در مکانهای عمومی الکل بنوشید. اگر با خود نوشیدنی الکلی دارید باید از مهر و موم ماندن آن در کیسه های مخصوص اطمینان حاصل کنید. و نکته مهم دیگر اینست زمانیکه حالتان خوب نیست تنها بیرون نروید و یا سوار تاکسی نشوید.
6. قبل از ترک هتل از شارژ بودن گوشی خود اطمینان پیدا کنید. شماره تعدادی از افراد قابل اعتماد خود را در گوشیتان ذخیره کنید و یا حداقل شماره محل اقامت خود را همراه داشته باشید. و همچنین بهتر است آدرس محل اقامتتان را علاوه بر اینکه در گوشیتان ذخیره می کنید، یادداشت کرده هم همراه خودتان داشته باشید تا در صورت خاموش شدن گوشیتان بتوانید از آن استفاده کنید.
7. راننده تاکسی های فرودگاه معمولا کرایه غیرمعقولی می گیرند پس بهتر از قبل از رسیدن فکری به حال آن بکنید. اپلیکیشن uber در حال حاضر در بسیاری از کشورهای عربی قابل دسترس است. این اپلیکیشن قیمت های استاندارد و نیز مسیر راه را به شما نشان می دهد. در نتیجه می توانید زیاد نگران دزدیده شدن احتمالی خود نباشید!
8. سعی کنید بیشتر در طول روز سفر کنید. برخی شرکتهای اتوبوس رانی سفرهای شبانه ایمنی را به همراه راهنمای سفر مهیا کرده اند که مطابق استاندارهای اروپاست.

9. بجای آنکه کاملا ساده و بی آلایش باشید بهتر است کمی محتاط باشید- گرچه بیشتر عربها به معنای واقعی کنجکاو بوده و در کنار آن دوست دارند مهمان نوازی خود را نشان دهند ولی باید کمی احتیاط نیز به خرج داد. خصوصا اگر قرار است مردی جوان اطراف را به شما نشان دهد یا عکسی یادگاری با شما بگیرد. ممکن است زمانیکه در فیسبوک در حال جستجو هستید با عکس خودتان و آن مرد جوان روبرو شوید که زیر آن نوشته شده” من و همراه آلمانی من”.

چه کسی می داند؟ ممکن است عشق واقعی خود را در طول این سفر پیدا کنید. این اتفاق چندان دور از ذهن نیست خصوصا اگر نگاهی به دوستان و اطرافیانتان بیاندازید. اما بهتر است همیشه در نظر داشته باشید مردانی که بنظر می رسد با زنان غربی سرو کار دارند جنبه ای محافظه کارانه تر و خانواده دوست نیز دارند. این جنبه زمانیکه بحث های جدیدی پیش می آید بروز پیدا می کند. به یاد داشته باشید شما با افرادی ملاقات خواهید داشت که در محیطی متفاوت بزرگ شده و ارزشهای فرهنگی متفاوتی دارد. بعضی اوقات این تفاوتها شرایط را پیچیده تر می کند ولی با در نظر گرفتن درک میان فرهنگی قابل رفع است.

 

مسافرت تنهایی زنان

چیزهایی که باید بیاد داشته باشید
بطور کلی
فرض کنید میهمان خانواده ای عربی هستید و از گلدان روی میز تعریف کردید- ناگهان آنها گلدان را به شما می دهند. مطمئن باشید با شرایطی این چنینی بسیار مواجه می شوید زیرا عربها دوست دارند وسایل خود را به دیگران ببخشند و تنها با گفتن ” ممنون” تعریف شما را نمی پذیرند. حتی ممکن است زمانیکه از بلوز دوستتان تعریف کنید آن را به شما تعارف کند. اما این فقط ظاهر و یک نوع عکس العمل است پس بهتر است مودبانه آن را رد کنید.

با وجود این، بعضی وقتها باید پیشنهاد را بپذیرید. همانطور که قبلا گفتیم، عربها دوست دارند وسایل خود را به دیگران ببخشند و نیز علاقه زیادی به کمک کردن دارند. اگر کسی غذا و یا سفری را به پیشنهاد داد و یا خواست شما را به مقصد برساند و اصرار داشت که مهمان او هستید و نباید کرایه بپردازید مودبانه چندباری درخواست او را قبول کنید. اما بهتر است زیاده روی نکنید گرچه ممکن است هر آنچه که می گویند را انجام دهند ولی بهتر است شما میانه روی داشته باشید؛ گاهی وقت ها این بخشش از کنترل خارج می شود. احترام، ادب و ترس از دستپاچه کردن فردی دیگر دلایلی است که وقتی چیزی از حد بگذرد فرد تذکر نمی دهد. موضوعاتی وجود دارند که اروپایی ها از صحبت در مورد آنها لذت می برند ولی در کشورهای عربی موضوع جالبی نیستند بجز در مواردی آنهم شاید بین دوستان نزدیک. از این موضوعات می توان به سیاست، مذهب، روابط جنسی و نیز مشکلات خانوادگی اشاره کرد. البته گاهی اوقات این موضوعات کاملا صریح مورد بحث بین جوانها قرار می گیرد. در مجموع موارد مناسب (حلال) و نامناسب (حرام) از نظر فرهنگ و رسوم محلی را همیشه در نظر داشته باشید.

 

 

طرز لباس پوشیدن:

زمانیکه می خواهید لباسی بپوشید فرهنگ آن کشور را در نظر بگیرید. برای پوشیدن تاپ و شلوار زمان و مکان برای مثال در یک کلوپ وجود دارد. اما در کشورهای عربی زیاد بدنتان معلوم نباشد. شلوارهای بلند، دامن و بلوز ( آستین بلند یا کوتاه بسته به مکانی که در آن هستید) شما را از تیررس چشم های خیره دور نگه می دارد و از بسیاری موقعیتهای بد جلوگیری کرده و نیز در صحرا راحتی بیشتری خواهید داشت.
نیازی نیست پوشش کامل داشته باشید و حتی موهایتان را بپوشانید مگر اینکه در عربستان سعودی باشید. اگر بخواهید وارد یک مسجد شوید حتما باید روسری همراه خود داشته باشید که کل موهایتان را بپوشاند. اگر موهایتان را تازه شسته اید و خیس است ممکن است اشتباه فرهنگی پیش آید؛ در بخش هایی از مصر و اردن هنوز هم این عقیده قدیمی وجود دارد که اگر موهایتان خیس است احتمالا رابطه جنسی داشته اید زیرا طبیعتا بعد از آن موهایتان را می شویید. پس بهتر است دقت کنید و اجازه دهید موهایتان خشک شود و اگر نیاز بود از سشوار استفاده کنید.

زمانیکه بحث به پوشیدن لباسی مناسب برای مقصدتان می رسد توصیه نمیشود تی شرت تنگ و کوتاه بپوشید بهتر است قسمت بازویتان کاملا پوشانده شود. توصیه می کنیم زانوهایتان را نیز بپوشانید. شلوارهای بلند و دامن های بلند توصیه می شود. علیرغم این واقعیت که می توانید با تی شرت در کشورهای عربی براحتی سفر کنید ولی بهتر است همیشه یک لباس سبک و آستین بلند و یا چیزی شبیه به آن نیز همراه داشته باشید تا هنگام بازدید از مکانی مذهبی و یا منطقه ای محدودتر از آن استفاده کنید. در مورد عینک های شیشه رنگی نیز موضوع همین است؛ شاید بعضی وقتها بخواهید کسی متوجه شما و یا چیزی که تماشا می کنید نشود.

10 بهترین مکان برای گذراندن کریسمس هنگام مسافرت انفرادی
ادامه مطلب
امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر