خانه >> راهنمای سفر >> رزرو لحظه اولی در مقایسه با رزرو لحظه آخری
رزرو لحظه اولی در مقایسه با رزرو لحظه آخری

رزرو لحظه اولی در مقایسه با رزرو لحظه آخری

مسافرت، تجربه ای زیباست كه بسیاری آن را به عنوان عامل تغییر دهنده زندگی قلمداد می کنند. دیدن جهان و غوطه وری در فرهنگ های مختلف، می تواند شما را تبدیل به انسانی دیگر كند. حتی زمانی كه در داخل كشور خودتان هم به مسافرت می روید، احساس ناشی از ترك كردن خانه برای چند روز یا هفته می تواند برای برخی، آرامش بخش باشد.

با رزرو هتل های مشهد همراه با اعضای خانواده یا دوستانتان، سری به اماکن مذهبی مختلف در این شهر بزنید و از فضای مذهبی این شهر لذت ببرید.

علاقه مند به سیاحت. این عنوانی است كه بر روی افراد به شدت علاقه مند به مسافرت می گذارند. این مقوله، درك و فهم انسان را بالاتر می برد، و با تبدیل شدن به انسانی جهانی از طریق مسافرت، احساس شادی ناشی از رضایت در او ایجاد می شود. با اینحال، فرآیند برنامه ریزی سفر می تواند به طرز باورنكردنی استرس زا باشد، خصوصاً هنگامی كه خود همین فرآیند را نشناسید.
مسافران از نظر نگرش با هم متفاوت هستند. برخی ترجیح می دهند مسافرت خود را ماهها قبل برنامه ریزی نمایند تا مطمئن شوند كه تمام جزئیات كامل بوده و هر بخش از برنامه مطابق میل و خواستشان است. با اینحال، كسانی هم هستند كه به هیجان ناشی از برنامه ریزی های لحظه آخری برای سفر علاقه مندند. منافع و معایبی در هر دسته وجود دارد، و ما هدف داریم تا در این مقاله در مورد آنها سخن بگوییم.

با مطلع شدن از تورهای لحظه آخری در وب سایت ایران هتل آنلاین و رزرو هتل های كیش، می توانید سفری به یاد ماندنی به این جزیره زیبا داشته باشید.

انواع برنامه ریزی
قبل از بحث در مورد مزایا و معایب برنامه ریزی در دقایق اول در قیاس با برنامه ریزی لحظه آخری، بیایید با این دو نوع برنامه ریزی آشنا شویم.
برنامه ریزی لحظه اولی یعنی روزها یا هفته ها قبل از اینكه سفر آغاز شود، آن را برنامه ریزی كنیم. وقتی در مورد لحظه آخری صحبت می شود، نوعی حس جدید بودن از آن برداشت می گردد. اینها نكات عمومی هستند كه در لحظه در موردشان تصمیم گرفته می شود، نكاتی كه توسط عواطف و علاقه مندی به سیاحت تحریك می گردند. مردم هنگام برنامه ریزی برای سفرهای لحظه آخری، بشدت هیجان زده می شوند و این كار مصداق این جمله است كه “انسان فقط یك بار زندگی می كند”. مسافرت های لحظه آخری، بیشترین رضایت را برای آنهایی به بار می آورد كه از سفر كردن بدون در نظر گرفتن اینكه باد آنها را به كجا می برد، لذت می برند.

در مقابل برنامه ریزی لحظه اولی مشتمل بر ماهها و حتی سالها برنامه ریزی پیش از عزیمت است. بررسی ارزان ترین پروازها، هتل ها، تورها و مسائل دیگر مواردی هستند كه در این برنامه ریزی مورد توجه قرار می گیرند. انسان های حرفه ای، دانشجویان، خانواده ها و افراد دیگری كه برای یافتن مدت زمان طولانی و کافی برای سفر دچار مشكل می شوند، جزء كسانی هستند كه این برنامه ریزی را بكار می برند.

هزینه
هزینه، تفاوت بزرگی را بین برنامه ریزی لحظه اولی و لحظه آخری ایجاد می كند. هنگام سفر، بایستی بتوانید تشخیص دهید كه چقدر پول برای سفرتان خرج خواهید كرد. نه تنها پروازها، هتل ها و تورها بخشی بزرگی از بودجه شما را به خود اختصاص می دهند، بلكه هزینه های روزانه و هزینه های اضطراری نیز نقش بزرگی را در این بین ایفا می كنند.
كسانی كه در لحظات اول کار رزرواسیون را انجام می دهند، مهلت بیشتری برای تنظیم بودجه در اختیار دارند. بدلیل اینكه شروع سفر از یك ماه بعد است، آنها توانایی لازم برای تغییر سبك زندگی و پس انداز پول مورد نیاز را خواهند داشت. این تنها دلیل برای این موضوع نیست، مسافران لحظه اولی از این توانایی برخوردارند كه جزئیات سفرشان را از خیلی قبل تغییر دهند. این كار اجازه می دهد كه هزینه های خود را تغییر و تعدیل نمایند تا با بودجه سازگار گردد.

مسافران لحظه آخری، معمولاً با در نظر گرفتن بودجه ای مشخص برنامه ریزی می كنند. دلیل آن، این است كه در حال حاضر فقط مقداری را می توانند خرج كنند كه در حساب بانكی دارند. چون برای سفری برنامه می ریزند كه چند روز دیگر انجام خواهد گرفت، معمولاً تقریباً توانایی تغییر دادن برنامه هایشان را ندارند. این باعث می شود كه این دسته سازشكاری و تطابق پذیری فراوانی داشته باشند. ارزان تر، هتل های كمتر باشكوه، حداقل حمل و نقل، كشف مكان های جدید با پای پیاده، و حتی استفاده مشترك از غذا و آب. با اینحال، اینها مشكلی برای این دسته ایجاد نمی كنند. آنها معمولاً افرادی هستند كه به جایی سفر می كنند تا آن را به طور كلی تماشا كنند، نه اینكه در هتل هایشان بمانند.

زمان آماده سازی
یك تمایز آشكار بین این دو دسته، زمانی است كه برای آماده شدن جهت عزیمت اختصاص می دهند.
لحظه آخری ها فقط چند روز زمان در اختیار دارند. این یعنی زمان كمتری برای برنامه ریزی تجهیزات، پس انداز، بحث مرخصی در صورت اشتغال و … دارند. آنها خیلی قادر به تعدیل كردن زندگیشان به خاطر سفر نیستند، چون زمان آماده سازی آنها محدود است.

از سوی دیگر، لحظه اولی ها زمان زیادی در اختیارشان است. آنها می توانند روز شروع سفرشان را تعیین كنند، پس انداز كنند، و حتی تعیین كنند كه برای هر روز از سفرشان چه بپوشند. رزرواسیون در لحظه اول یعنی زمان كافی در اختیار است تا مطمئن شوید هیچ چیزی را كه می تواند برایتان مهم باشد، فراموش نخواهید كرد.

حمل و نقل
بدون در دسترس بودن وسیله نقلیه نمی توانید به مقصدتان برسید (مگراینكه به مكانی نزدیك سفر كنید). وسیله نقلیه هم برای این دو دسته متفاوت است.
لحظه اولی ها، توانایی انتخاب نوع وسیله نقلیه ای كه می خواهند را دارند. برنامه ریزی از ماه ها قبل، هزینه سفر، بلیط كشتی یا بلیط قطار در صورتیكه روزها یا هفته ها قبل تهیه گردند، بسیار پایین تر خواهد بود. این دسته از مسافران، اگر در دوره های غیر پیك سفر كنند، حتی می توانند از تخفیف هایی هم برخوردار گردند.

لحظه آخری ها از این انعطاف برخوردار نیستند. آنها معمولاً در تهیه بلیط های كم هزینه یا دریافت تخفیف موفق نیستند و یا روشی كم هزینه تر برای سفر را برمی گزینند. از كلاس اكونومی در یك قایق گرفته تا سفرهای دسته جمعی در پروازهای چارتری، لحظه آخری ها بایستی در مورد اینكه چگونه سفر خود را انجام دهند، خلاق باشند. در غیراینصورت، خرید بلیط هواپیما روزها یا هفته ها قبل از سفر می تواند مشكل بزرگی در مسیر تلاش برای تعیین بودجه منطقی ایجاد نماید.
1683278642 469 رزرو لحظه اولی در مقایسه با رزرو لحظه آخری

مدت سفر
مدت سفر شما بسته به اینكه جزء كدام گروه باشید، متفاوت خواهد بود. بودجه و زمان در دسترس شما، نقش بزرگی را در تعیین مدت زمانی كه می توانید خانه را ترك كنید و به جایی دیگر سفر نمایید، بازی می كند.
چون لحظه اولی ها از قبل برنامه می ریزند، در مقایسه با لحظه آخری ها، بیشتر تمایل دارند كه زمان بیشتری را در یك مكان سپری نمایند. آنها بیشتر قادر هستند تا زمان مرخصی را با سفر همزمان نمایند، و زمان بیشتری برای لذت بردن در مقصد خود را دارند. لحظه اولی ها همچنین از مزیت پیوستن به تورها با نرخ هایی پایینتر بهره می برند، چرا كه قیمت ها با نزدیك شدن زمان تور، بالاتر می روند.

از سوی دیگر، لحظه آخری ها از زمان كمتری برای گذراندن زمان در جایی كه می خواهند، برخوردارند. با تكیه بر تعطیلات آخر هفته طولانی، دیگر تعطیلات در طول سال و مرخصی های ذخیره شده، لحظه آخری ها تمایل دارند تا زمانی كمتر از یك هفته را برای سفر بگذرانند. همچنین با توجه به میزان پرهزینه بودن تورهای رسمی، از شانس كمتری برای پیوستن به آنها برخورداند. با اینحال، این بدان معنا نیست كه لحظه آخری ها از لذت كمتری برخوردارند. در حقیقت، این می تواند یكی از دلایلی باشد كه چرا این افراد خیلی دیر كار رزرواسیون را انجام می دهند. توانایی تصمیم گیری حین عزیمت، یكی از دلایلی است كه باعث جالب بودن این نوع سفر می شود.
1683278642 888 رزرو لحظه اولی در مقایسه با رزرو لحظه آخری

برنامه سفر
هنگام سفر به مكانی جدید، كارهای بسیاری می توانید انجام دهید. با اینحال، تعداد كارهایی كه می توانید انجام دهید، می تواند بین این دو دسته از مسافران، متفاوت باشد.
برنامه ریزی برای لحظه اولی ها، مقوله ای بسیار آشنا است. آنها از قدرت كافی برای تسلط بر آنچه كه می خواهند انجام دهند، دارند. توانایی آنها برای رزرو تورها، سفرها و یا رویدادها بی همتاست. به این دلیل لحظه اولی ها تمایل دارند تا زمانبندی را كه هنگام سفر تفریحی، كاملاً قصد اجرای آن را دارند، ایجاد كنند.

در مقابل، لحظه آخری ها، هر كجا كه باد آنها را با خود ببرد، به آنجا می روند. آنها در فرهنگ بومی مکانی كه به آن سفر می كنند، غوطه ور می گردند. از آنجایی كه زمانبندی مشخصی ندارند، برای گردش و كشف كردن مكان ها به طور شخصی آزاد هستند. برخی این روش را در قیاس با گردشگرهای معمولی بیشتر ترجیح می دهند، چرا كه مستقیماً قدم در مقصد مورد نظر می گذارند. لحظه آخری ها، بیشتر از توانایی درك روش زندگی ای كه در مقاصد مورد نظر جریان دارد، برخوردارند.
1683278642 468 رزرو لحظه اولی در مقایسه با رزرو لحظه آخری

مقاصد
چون بودجه این دو گروه متفاوت است، بنابراین مكانی هم كه می توانند بروند، بسیار متفاوت می باشد.
برای لحظه اولی ها، هنگامی كه نوبت به انتخاب مقصد می رسد، گزینه های بسیاری فراهم است. حتی از توانایی رفتن به كشورهای دیگر در صورت مناسب بودن بودجه نیز برخوردار خواهند بود. به دلیل برنامه ریزی از مدت ها قبل، بهتر می توانند كه مقصد خود را برگزینند. اگر سفر داخلی باشد، می تواند قیمت شركت های هواپیمائی را با هم مقایسه كرده و بهترین گزینه را انتخاب نمایند. اگر بخواهند به خارج از كشور سفر كنند، زمان بیشتری برای پردازش كاغذبازی های مورد نیاز برای خروج از كشور در اختیار دارند.

اما لحظه آخری ها فرق می كنند. آنها معمولاً به دنبال ارزان قیمت ترین گزینه ای هستند كه در اختیارشان است. این یعنی اینكه آنها یا به منطقه ای نزدیك سفر خواهند كرد یا پروازی به یكی از مناطق داخلی خواهند داشت. آنها همچنین بایستی این را هم در نظر بگیرند كه كدام مقاصد از هزینه های كمتری برخوردارند، چه با هواپیما چه با كشتی. اگر یك شركت هواپیمائی، تبلیغی را ارائه دهد یا تخفیفی را برای برخی از مقاصد در نظر بگیرد، می توانید انواع گزینه های لحظه آخری را در آن نواحی پیدا كنید.
1683278642 141 رزرو لحظه اولی در مقایسه با رزرو لحظه آخری

تعداد سفرها
مقدار زمانی كه برای برنامه ریزی و همچنین مقدار پولی كه می توانید خرج كنید، تعیین كننده تعداد سفرهایی است كه می توانید بروید.
لحظه اولی ها، با توجه به زمان آماده سازی طولانی، تنها یك یا دوبار در سال می توانند به مسافرت بروند، و همین را هم ترجیح می دهند، این یعنی آنها فقط می توانند یك یا دو مقصد را انتخاب كنند. با اینحال، زمان بیشتری را در این مقاصد می گذرانند.

لحظه آخری ها می توانند چندبار در سال به مسافرت بروند. چون تعطیلات زیادی در طول سال وجود دارد، لحظه آخری ها می توانند تا جایی كه بودجه شان اجازه دهد، به سفر بروند. این یعنی مكان های بیشتری را می بینند و در فرهنگ های بیشتری نسبت به دسته دیگر غوطه ور می گردند، و همچنین از توانایی لازم برای سفر حتی به صورت ماهانه برخوردار هستند.
1683278642 428 رزرو لحظه اولی در مقایسه با رزرو لحظه آخری

ماهیت سفر
این نقطه ای است كه مسائل، نه فقط بین دو دسته، بلکه می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. انگیزه از سفر برای هر فرد متفاوت است، اما معمولاً برای دو دسته مورد بحث بر طبق معیارهایی ایجاد می گردد.
لحظه اولی ها كسانی هستند كه معمولاً دوست دارند زمان مشخصی را برای سفر در نظر بگیرند. اینها همان هایی هستند كه بین ساعت 9 تا 17 كار می كنند، زمان فراغت زیادی ندارند یا مردمی كه قبل از سفر نیازمند برنامه ریزی می باشند. سفر برایشان به معنای استراحت، با خانواده یا دوستان بودن و یا اختصاص زمانی برای خودشان به دور از شلوغی ها است.

لحظه آخری ها به دنبال هیجان، ماجراجویی یا زندگی در لحظه هستند. آنها به صورت گروهی یا تنها سفر می كنند. سفر برای اینها به معنای كشف، ایجاد پیوند و بررسی احساسات و انگیزه می باشند. چون زمانی كمی را به برنامه ریزی اختصاص می دهند، به معنای لذت كمتر برای آنها نیست. در حقیقت آنها نهایت بهره برداری را از سفرشان دارند، چرا كه خود را در تجربه شان غوطه ور می سازند.
1683278642 668 رزرو لحظه اولی در مقایسه با رزرو لحظه آخری

لازم نیست حتماً جزء یكی از این دو گروه باشید، سفر تجربه ای عالی است و هر فرد باید حداقل یك بار در زندگی این كار را انجام دهد. می تواند دیدِ شما را نسبت به جهان تغییر دهد و حتی نگاهتان به خودتان را عوض نماید.
در این مطلب به دنبال این نبودیم كه تعیین كنیم كدام گروه بهتر است. بلكه به دنبال نشان دادن مزایای هر كدام از این دو دسته از مسافران بودیم. جزء هر كدام كه هستید، سعی كنید طبق برنامه هایتان پیش بروید. خیلی هم به زمانبندی حساس نباشید، چرا كه تجربه حضور در مکانی خاص، چیزی بیش از فقط بازدید از جاذبه های گردشگری آنجا است. گاهی اوقات، سفر به معنای غوطه وری در فرهنگ بومی و قلب آنجایی است كه به آن سفر كرده اید. سفر بی خطر!

بهترین هتل کرج – آدرس و جزئیات کامل به همراه عکس
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر