×

کویر حلوان طبس

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۹/۷
دسته بندی ایرانگردی
کویر حلوان طبس
اگر طبیعت گرد هستید، بدون شک به کویرنوردی نیز علاقه زیادی دارید. این روزها، سفر به مناطق کویری، را می توان در زمره سفرهای هیجان انگیز و پرطرفدار به شما آورد. این اکوسیستم های زیبا و شگفت انگیز که در هر فصلی با ویژگی های متفاوت خود، افراد زیادی را ترغیب به سفر به آنها می کنند، تجربه ای متفاوت را برای گردشگران رقم می زنند. در این مقاله سعی داریم شما را با یکی از کویرهای کمتر شناخته شده ایران آشنا کنیم. با ایران هتل آنلاین همراه شوید، تا با هم سفری به کویر زیبای حلوان طبس داشته باشیم.
کویر حلوان طبس
آشنایی با کویر حلوان طبس
طبس یکی از شهرهای استان خراسان جنوبی است. روستای حلوان نیز یکی از روستاهای شهر طبس است که در قسمت شرقی کویر حلوان قرار دارد. در این روستا، به خوبی می توانید زندگی آرام و ساده کویری را از نزدیک تماشا کنید. فاصله روستای حلوان تا شهر طبس در حدود 85 کیلومتر است.
شنزار یا کویر حلوان در فاصله بسیار کمی از روستا قرار دارد و به شکل مثلثی است. شمال آن به کویر مرکزی ایران می رسد، جنوب مسیر ارتباطی خور به طبس است. از شرق به کوه های عاشقان می رسد و دریاچه نمک خود در غرب آن قرار دارد.
معادن زیادی در کویر حلوان وجود دارند و به همین سبب راه های خاکی زیادی برای رسیدن به آن در دسترس است. از هر یک از مسیرها که بروید، به آسانی به کویر دسترسی پیدا می کنید.
پوشش گیاهی کویر حلوان، مانند پوشش گیاهی نواحی استپی و ماسه ای است. گیاهانی همچون قیچ، بادام کوهی، درمنه، گز و غیره در این کویر یافت می شود. از نظر حیات جانوری، پرندگان زیادی همانند کبک، هوبره، شاهین، عقاب طلایی، کرکس و غیره در این کویر زندگی می کنند. علاوه بر پرندگان انواع مارها، موش های صحرایی، روباه و حتی گربه شنی نیز در این کویر سکونت دارند.
کویر حلوان طبس
جاذبه های طبیعی، زمین شناسی و تاریخی زیبا و با ارزشی در کویر حلوان وجود دارند. از فعالیت های تفریحی که گردشگران در این کویر انجام می دهند، می توان به پیاده روی بر روی رمل های شنی، سواری بر روی موتورهای چهارچرخ، شتر سواری، تماشای آسمان شب کویر و کمپینگ نام برد.
این کویر تپه های ماسه ای و نمکزارهای وسیعی دارد که کویرنوردان می توانند ساعت ها آنها را بپیمایند و از آن لذت ببرند.
کویر حلوان طبس
نخلستان های خرمای کویر حلوان از جلوه های دیگر زیبایی این کویر هستند که در نزدیکی روستای حلوان قرار دارند. این نخلستان ها، خرماهای مرغوبی دارند. همچنین چندین قلعه باستانی نیز در نزدیکی روستای حلوان به یادگار مانده اند که می توان در سفر به کویر حلوان از آنها بازدید نمود.
یادتان باشد که از عکاسی در این کویر غافل نشوید، اگر خلاق باشید عکس های بینظیری می توانید در کویر حلوان ثبت کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید.
کویر حلوان طبس
راه دسترسی به کویر حلوان طبس
برای دسترسی به این کویر می توانید از چند مسیر مختلف استفاده کنید. یکی از مسیرها، جاده بین خور و طبس است. در مسیر این جاده ارتباطی پس از پایان چاله کویر و دریاچه نمک، از سمت جنوب وارد کویر می شوید.
همچنین می توانید در جاده خور به طبس، پس از گذر از سه راهی جعفرآباد، وارد یک جاده خاکی شوید که در ابتدای آن چند آلونک سنگی وجود دارد. این جاده خاکی در واقع در شیار بین کوه و ریگ قرار دارد.
از سه راهی جعفر آباد به طرف طبس که حرکت کنید، در آنجا یک جاده فرعی جدا می شود که به سمت روستای حلوان می رود. جاده دیگری نیز به سمت روستای خیرآباد وجود دارد. در انتهای این جاده می توانید به ریگزار حلوان برسید.
لازم به ذکر است که شهر طبس هم ایستگاه راه آهن و هم فرودگاه دارد. در صورتی که تمایل دارید بخشی از مسیر را با وسایل حمل و نقل عمومی طی کنید، می توانید از آنها استفاده نمایید.
اقامت در کویر حلوان طبس
برای اقامت در سفر به کویر حلوان، می توانید روستای حلوان را انتخاب نمایید. یک اقامتگاه بوم گردی ستاره کویر طبس در این روستا وجود دارد که به سبک خانه های قدیمی ساخته شده است. این اقامتگاه دارای حیاطی زیباست که یک حوض در وسط آن قرار گرفته است و اتاق های این اقامتگاه دور تا دور حیاط قرار گرفته اند. پنجره ها رو به حیاط باز می شوند و از امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران برخوردار است. می توانید پس از لذت بردن از تفریحات هیجان انگیز کویر در طول روز، شب را بدون دغدغه در یک مکان نوستالژی و آرام سپری کنید.
اگر هم علاقه مند باشید می توانید با رزرو هتل در طبس، در این شهر اقامت کنید و علاوه بر بازدید از جاذبه های گردشگری شهر طبس، سفری یک روزه به کویر حلوان نیز داشته باشید.
کویر حلوان طبس
بهتر است قبل از سفر به کویر حلوان، به نکات ذیل دقت فرمایید:
اگر برای اولین بار قصد سفر به کویر را دارید، بهتر است که در یکی از تورهای کویرنوردی که از طریق آژانس های معتبر اجرا می شوند، ثبت نام کنید زیرا مسیریابی و داشتن اطلاعات کافی در خصوص سفر به کویر بسیار مهم است.
فصل زمستان که هوا بسیار سرد و خشک است، فصل بسیار مناسبی برای شب ماندن در کویر نیست. زیرا اختلاف دمای روز و شب کویر در این فصل بسیار زیاد است. بهتر است که اگر قصد سفر به کویر در زمستان را دارید، از ابتدای صبح تا قبل از غروب آفتاب در میان شن های کویر گردش کنید و شب را در یکی از اقامتگاه های بوم گردی سپری کنید. در صورتی که قصد کمپ زدن را دارید، بهتر است که از قبل با اصول کمپ زدن آشنایی داشته باشید.
حتماً یکی سری لوازم ضروری همانند جی پی اس، قطب نما، جعبه کمک های اولیه، چراغ قوه و کیسه خواب با خود به همراه داشته باشید.
تورهای کویر، با تمام جذابیتی که دارند، نیاز به اطلاعات بیشتری نسبت به سایر تورها دارند. باید حتماً بدانید که چه وسایلی به همراه داشته باشید و چه کارهایی را در طول سفر خود انجام دهید تا هم از امنیت کافی برخوردار شوید و هم سفری لذت بخش داشته باشید. پس حتماً برای این سفر از یک راهنمای مجرب کمک بخواهید.