×

کهمان الشتر، بهشت لرستان

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۴/۱۰
دسته بندی ایرانگردی
کهمان الشتر، بهشت لرستان
1. مقدمه:
هرچه بیشتر در سرشت طبیعت اندیشه می کنیم، از خلاقیت خالق نیز بیش‌تر متحیر و شگفت‌زده می شویم. سفر آن چیزی است که روح را به پرواز درمی‌آورد پس در مقابل آن هراسی نیست، سفر یعنی تجربه چیزی که یک‌بار لمس کردن آن بهتر از بارها شنیدن اش است. اگر بارها از طبیعت لرستان شنیده‌اید و استان لرستان را با آبشارهایش می‌شناسید، پس این بار که به لرستان سفر کردید به زاگرس و دره بهشتی کهمان آن نگین سبز سلسله و کوه گرین فراموشتان نشود. منطقه درختان و سراب‌های خروشان " خاص " و چشمه " تخت شاه" است. در میان درختان گردوی بلندقامت کهن‌سال اش و سایه‌سار تاج درختان بید، زالزالک، تمشک و گلابی رودخانه‌ای می‌گذرد که نامش کهمان است. در لغت مآمن پادشاهان معنا می‌دهد. علت آن را گاو خمره‌ها، تختگاه‌های سراب خاصون می‌دانند. دره کهمان به اینجا ختم نمی‌شود، سراب‌های متعدد گسلی در آن زیستگاه ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان است.
الشتر
2. معرفی و موقعیت توپولوژی
رشته‌کوه زاگرس که بخشی از کمربند آلپ و هیمالیا محسوب می‌شود جاذبه‌های فراوانی دارد و کوه گرین از آن، نگین سرسبز شهرستان سلسله را در دل خود جای‌داده است. وضعیت جغرافیایی کهمان N335901 E482102 است که در استان لرستان قرار دارد. این منطقه یکی از معروف‌ترین مناطق گردشگری است؛ که درگذشته محل تفرج پادشاهان بوده است؛ و این نام یعنی کهمان از ترکیب دو واژه فارسی پهلوی (لکی) کی امان یا کیمان به معنای مآمن پادشاهان آمده است و به دوره باستان برمی‌گردد که شواهدی چون چشمه معروف تخت شا، سراب خاصون برای آن وجود دارد. به هم پیوستن این چشمه‌ها منجر به احداث مزارع و شیلات ماهی شده است که در شهرستان الشتر شاهد بزرگ‌ترین شیلات‌های پرورش ماهیان سرد آبی خاورمیانه هستیم. همه این قابلیت‌ها درکهمان موجب شد که در اردیبهشت 1380 به‌عنوان یک اثر ملی به ثبت برسد.
 
3. پدیده‌های جذاب
قله کوه
3-1. قله کلو
این قله مرتفع‌ترین قله بعد از اشترانکوه از کوه گرین است که از شرق تا شمال شهرستان الشتر ادامه می‌یابد. قله کلو دارای یخچال‌های طبیعی است
3-2. رادیولاریت های گرین
علت پدیدار شدن تپه‌های قرمز در دره کهمان وجود رادیولاریت های حاوی سنگ منگنز است که در ناحیه نرمه و دشتله وجود دارد.
3-3. غارها
غار سمسا، غار کیوان، غار مرکلنگ، غار مرکردل، غار چنار و اشکفت علی‌آباد جوانمرد از غارهای شناخته‌شده در شهرستان سلسله یا قلعه مظفری می‌باشند.
4. کهمان نماد حیات
وجود پوشش گیاهی انبوه از گون و درختان سر به فلک کشیده چنار، گردو، صنوبر در کنار درختان میوه گلابی، آلوی کوهی زیستگاه مناسبی برای پرندگان و حیوانات است. از گونه‌های جانوری و پرندگان که در این منطقه روئیت شده پلنگ، خرس، گرگ، کفتار، شغال، گورکن، روباه، سمور، سگ آبی، کل، میش، گرزا، خوک، تیهو، کبک دری، قرقاول، بلدرچین و سایرین در کنار بندپایان قابل ذکر است.
5. کهمان بی‌انتها
جاذبه‌های گردشگری کهمان به این‌ها خلاصه نمی‌شود چون پیوستن سلسله چشمه‌های مانند چشمه تخت شاه و سراب خاص رودخانه کهمان را شکل می‌دهند. رودخانه کهمان نتیجه برف‌چال‌های رشته‌کوه گرین و چشمه‌های جوشان است. این رود باصلابت از دره کهمان با می‌گذرد و یک‌تنه تأمین‌کننده مایحتاج مزارع است.
الشتر
6. شرایط آب و هوایی
شهرستان سلسله به دلیل قرار داشتن در دامنه جنوبی کوه گرین از خنک‌ترین نواحی استان لرستان در ایام تابستان است. این ویژگی موجب شده که دره کهمان هرساله شاهد خیل عظیم از گردشگران باشد. با وجود این شرایط زندگی زیباتر می‌شود به‌ اندازه‌ای که برای درک محیط پیرامون خود، حواس را نگه‌ داریم.
7. چگونه سفر کنیم؟
مقصدتان را که لرستان انتخاب کرده باشید، به سمت شمال استان که حرکت کنید 50 کیلومتر مسافت تا شهرستان سلسله می‌ماند. به الشتر مرکز شهرستان سلسله که رسیدید، خیابان شهید مدنی، مسیر دره تنگ، دره کهمان منتظر شماست.
الشتر
8. اقامتگاه
بعد از گشت و گذار در کهمان شب فرا می رسد و ندای استراحت در هتل شهر الشتر شما را می طلبد. از هتل‌های این شهر: هتل فرمانداری در مرکز شهر و خیابان شهید مطهری است. هم چنین می توانید در هتل های شیک و لوکس مرکز استان مثل هتل آزادی خرم آباد یا هتل رنگین کمان خرم آباد اقامت داشته باشید. 
9. سخن آخر
ما در طبیعت وحشی، در دشت‌های آرام به ‌ویژه در مرزهای افق دوردست، شاهد دل‌انگیزترین و باشکوه‌ ترین زیبایی‌ها که با سرشت انسان همگون است، بوده ایم اما گاهی فراموش می کنیم زندگی سالم و پایدار ما در گرو رفتار منطقی ما با قوانین طبیعت است و آرامش مان را از آن می گیریم....