×

آبیدر سنندج استان کردستان

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۱
دسته بندی ایرانگردی
آبیدر سنندج استان کردستان
مقدمه:
زندگی شهری با تمام بدی هایش و آلودگی و سروصدا و شلوغی یک مزیت دارد و آن این است که می توان گوشه ای زیبا از آن را که معمولا نمادی از شهر است را پیدا کرد و کمی آرام گرفت. سنندج مرکز استان است و یکی از این مکان های زیبا و دیدنی را دارد. "آبیدر"(ئاویه ر به کردی سورانی) اسم این مکان زیبا و پر طرفدار است به طوری که اگر به سنندج بروید اولین مکانی که به شما برای بازدید پیشنهاد می شود همین جاست از شهر دور نیست و جزئی از شهر است حال و هوای خوبی دارد و تقریبا کرد ها همه آن را می شناسند مجموعه آبیدریک کوه یا بهتر بگوییم یک مجموعه تفریحی پارک تفریحی است.
آبیدر سنندج استان کردستان
 
معرفی:
کوه آبیدر به عنوان یکی از تفریحگاه های اصلی مردم خود شهر سنندج و حتی سایر شهر های نزدیک به‌ سنندج(کامیاران،دهگلان،قروه و.....) است. برخی از مکان های گردشگری مشهور آن عبارت‌اند از کانی شفا، ماماتکه،کانی بانته، گویزه کویر، خضر زنده (خیرزنه)، تاقه‌دار، امیریه، هفت آسیاب، بان شلانه، کچک (سنگ) قرآن، کانی کچک و قله آبیدر که پناهگاهی هم برای کوهنوردان در آنجا ساخته شده‌است. آبیدر دارای چشمه های زیر زمینی زیادی است که از دلایل محبوبیت آن هم است. در واقع واژه آبیدر (آبدره) به معنای دره ای است که آبی زیاد از آن می خروشد نزدیکی این کوه به شهر تا آن حد است که در دامنه آن احداث مسکن صورت گرفته و هم‌اکنون نیز در جریان است. دسترسی به آن از شهر در حد 10 دقیقه است(با اتومبیل) افراد بسیاری (به ویژه در تعطیلات) به این تفرجگاه می‌روند و از منظره شهر سنندج دیدن می‌کنند.
آبیدر از دو کوه به نام های آبیدر بزرگ و کوچک تشکیل شده است که آبیدر کوچک پذیرای کوهنوردان عزیز است. از آبیدر می توان به عنوان یک مکان زیبا،با طراوت و به نوعی ورزشی نام برد. در حال حاظر ساخت تله کابین در این مجموعه ی تفریحی در حال اجراست و مزیتی برای آن دست از افرادی است که اهل به چالش کشیدن بدنشان نیستند.
آبیدر سنندج استان کردستان
شکل 1. نمایی از آبیدر در شب

از امکانات منحصر به فرد آبیدر سینمایی رو باز با گنجایش 10 هزار نفر است که بزرگ‌ترین سینمای رو باز جهان هم محسوب می‌شود.(دقیقا در یکی از بزرگترین باغ های آبیدر یعنی امیریه قرار دارد) تماشای فیلم‌های سینمایی که هر شب پخش می‌شود در یک گردهمایی بزرگ با آب و هوای کوهستانی آبیدر می تواند وسوسه ی سفر را بیشتر کند رستوران، کافی‌شاپ، کمپینگ و نیز هتل جهانگردی سنندج از امکانات رفاهی است که فعلا در اختیار افراد بازدید کننده قرار دارد.
آبیدر سنندج استان کردستان
 
بهترین فصل:
خوب چون این تفرجگاه کوهستانی است و صد البته که چنین جایی همیشه و در همه فصل مناسب است و سخت است برای آبیدر فصل بازدید خاصی تعیین کرد بهار ها بسیار زیباست،تابستان می تواند گرمای هوا را از یادتان ببرد و پاییز با همان خش خش برگ ها و خزان طرف هستید و در زمستان هم حتی می توانید تفریحگاهی که می خواهید را همین جا تیک بزنید.

راه دسترسی:
راه دسترسی به آبیدر بسیار ساده و کم هزینه است فقط کافی است در سنندج باشید از هر کس بپرسید آدرس آن را به شما می گوید در هرکجای سنندج باشید می توانید با تاکسی به آنجا برسید یا با تاکسی هایی که مسیرشان از همان خیابان آبیدر می گذرد و یا دربست که در حالت کلی هزینه ی زیادی پرداخت نمی کنید اگر در میدان آزادی(اقبال) که مشهور ترین و بزرگ ترین میدان شهر می باشد بودید خیلی سریع می توانید به آبیدر برسید.
مسیر:میدان اقبال،خیابان صفری،خیابان آبیدر،منطقه مبارک آباد،آبیدر
آبیدر سنندج استان کردستان
شکل 2. مسیر با گوگل مپ
 
امکانات رفاهی:
اگر به سنندج سفر کردید و از آبیدر حسابی خسته شدید می توانید برای استراحت و اقامت موقت به یکی از هتل ها بروید هتل جهانگردی نزدیکتر و هتل شادی پر ستاره تر و البته نزدیک است برای آگاهی از قیمت هتل ها و رزرو آنلاین هتل می توانید از یکی از بهترین سایت های این زمینه "ایران هتل آنلاین" استفاده کنید.
آبیدر سنندج
 
سخن آخر:
آبیدر بسیار بیشتر از یک مجموعه باغ یا مجموعه پارک است آبیدر یک نماد است از سنندج از کرد بودن و دلیلش هم همین است که اگر به سنندج سفر کردید و سراغش را گرفتید همه آن را می شناسند و اگر بازدید کردید پشیمان نخواهید شد چون ارزشش را دارد و با فرهنگ اصیل کردها می بینید که آنجا با صفا و قابل احترام است. آبیدر در لیست مکان هایی که می خواهید روحیه بگیرید بگذارید موقع بازدید از این مکان کیسه ی پلاستیکی را فراموش نکنید چون مردم شهر خیلی به ظاهرش اهمیت می دهند. یاد بگیریم که همیشه پاکیزگی تفریحگاه و مکان های دیدنی شهرمان را رعایت کنیم چون برای استفاده ی خودمان است.