×

روستای باغو کیش

نویسنده خانم جهانیان در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۵
دسته بندی ایرانگردی
روستای باغو کیش
فارغ از ظاهر مدرنیته جزیره کیش و هیاهوی شهر مکانی امن و آرام در جنوبی‌ترین نقطه کشور قرار دارد که نامش روستای باغو است. روستای باغو جزیره کیش از قدیمی‌ترین روستاهای جزیره محسوب می‌شود که در میان موج‌های متلاطم آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس در جزیره کیش آرمیده است. جذاب و زیبا که باشی دیری نمی‌پاید که شهره خاص و عام می‌شوی و برای دیدنت بار سفر می‌بندند و فرسنگ‌ها را می‌پیمایند تا مایع آرامششان باشی.

روستای ننه باغو کیش
روستای تاریخی و گردشگری باغو که درگذشته بانام " قیس " شهرت داشته است در جزیره کیش قرار دارد و جزء قدیمی‌ترین مناطق جزیره و یکی از جاهای دیدنی کیش به شمار می‌رود که به دلیل جذابیت خاص خود مقصد گردشگری ایران شده است. از زمان‌های دور پیرزنی در این روستا زندگی می‌کرده است که در آن زمان جزیره کیش را پرتغالی‌ها اشغال کرده بودند به همین خاطر نام روستا را از نام پیرزن "باغو " گرفته‌ اند.
روستای باغو کیش
اگر به جزیره زیبای کیش سفر کردید فراموش نکنید که در جنوب غربی جزیره، روستای باغو با همه زیبایی‌های منحصربه‌ فردش آرمیده است و با قدمتی که دارد آینه تمام نمای تاریخ منطقه محسوب می‌شود که در پیرامون مسجد آن چاه آبی بسیار زیبا و جذاب حفرشده است حتماً از آن بازدید کنید.
 
دیدنی‌های روستای باغو؟
در روستای باغو جزیره کیش همیشه آن چیزی که مورد توجه گردشگران بوده است بافت تاریخ آن در کنار مسجد قدیمی "النبی (ص)" و طبیعت زیبای حاکم بر آن است.
روستای باغو کیش
مسجدالنبی (ص) روستای باغو جزیره کیش که مسجدی تاریخی با مناره و دیواره‌های کوتاه است در سال 981 هجری قمری ساخته‌شده است. در طبیعت خوش آب‌ وهوای روستای باغو درختان بومی را خواهید دید که معروف‌ ترین آن‌ها درخت "لور " است. درخت لور که از کمیاب‌ترین درختان در جهان محسوب می‌شود در دسته درختان با برگ‌های بیضی‌ شکل قرار می‌گیرد و با میوه‌های کوچک قرمز رنگی که دارد واقعاً دیدنی است.
روستای باغو کیش
روستای باغو کجاست؟
برای رفتن به روستای تاریخی و گردشگری باغو، برای شما 2 راه انتخاب وجود دارد:
1- به میدان غروب جزیره کیش بروید و ازآنجا با انتخاب جاده باغو به روستای باغو خواهید رسید
2- به بزرگراه خلیج‌ فارس بروید که ازآنجا به روستای باغو خواهید رسید
 
کجا بمونیم؟
به دلیل ویژگی روستا شاید خبری از هتل‌های چند ستاره شهر نباشد اما همیشه میهمان مردمان ساده و بی‌آلایش بودن حال و هوای خود را دارد که در سفر به روستای باغو جزیره کیش می‌توانید آن را تجربه کنید.
اگر تصمیم گرفته‌اید که در هتل‌های جزیره کیش  مانند هتل مارینا پارک کیش یا شایان کیش اقامت داشته باشید، می‌توانید با رزرو آنلاین هتل به تصمیم خود سرعت ببخشید
 
ساکنین روستای باغو
روستای باغو برخلاف شلوغی مناطق شهر مکانی کم‌جمعیت، امن و آرام است که علاوه بر بومیان منطقه طوایف غیربومی نیز در حال امرارمعاش هستند. یکی از این طوایف غیربومی گودر است که دارای لهجه مختص خود و بارنگ پوستی تیره هستند.
روستای باغو کیش
دامداری در روستای باغو از رونق خوبی برخوردار است و در این روستای زیبا خانوارهای بازندگی دامداری در حال گذران زندگی هستند. به دلیل شرایط آب‌ وهوایی حاکم بر جزیره کیش و خاک حاصلخیز روستای باغو جزیره کیش می‌شود بر توسعه کشاورزی منطقه امید داشت و برای رونق بخشیدن به آن از هیچ تلاشی کوتاهی نکرد.
روستای باغو کیش
گاهی اوقات در بدو ورود به جزیره کیش چادرهای را مشاهده می‌کنید که با تدارک غذاهای سنتی، فروش عسل و برپا کردن آئین سنتی منطقه، گردشگران را با جذابیت‌های روستای باغو جزیره کیش و از همه مهم‌تر جزیره کیش آشنا می‌کنند.
 
عکس روستای باغو جزیره کیش
طراوات و شادابی بخش های مختلف روستای همیشه بهار ننه باغوی جزیره کیش را می شود از عکس های آن به خوبی مشاهده کرد.
روستای باغو کیش
در روستای باغو که قدم برمی‌دارید در کنار آبشخور آهوها و مزارع آفتابگردان با گرفتن عکس‌های زیبا خاطرات خود را ثبت کنید.
 
سخن پایانی
پرداختن به نقاط شهری وعدم توجه به مناطق روستایی و یا کم‌ توجهی به این مناطق ازجمله اقتصاد مناطق کم برخوردار موجب مهاجرت از روستا به شهر بوده است که گویا گریبان گیر ساکنین روستای باغو با این‌همه قابلیت است. اخیراً شاهد آن هستیم که با طراحی و اجرای پارک دلیران در یک مساحت 60 هکتاری در این منطقه میزان بازدید از منطقه روستای باغو را افزایش داده است. شاید به توان گفت که اگر مسئله معیشت روستائیان روستای باغو تعدیل شود شاهد بازگشت بومیان منطقه به روستا باشیم.