لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> غار نمکدان قشم، گشت و گذاری در جزیره عجایب
غار نمکدان قشم، گشت و گذاری در جزیره عجایب

غار نمکدان قشم، گشت و گذاری در جزیره عجایب

کاش آنچه را که داشتیم دست کم نمی گرفتیم. مثلا همین سرزمین خودمان، از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب. باورتان نمی شود ایران ما چه گنج هایی را در دل خودش پنهان کرده است. گاه و بیگاه یک نفر آستین همت را بالا زده و گوشه ای از آن را کشف می کند و با ذوقی وصف ناشدنی می گوید اینجا سرزمین من است؟! دلتان کوه بخواهد یا جنگل، تاریخ بخواهد یا اسطوره، موزه بخواهد یا گالری هنری، ایران خودمان به اندازه یک عمر جاذبه دیدنی دارد.

بی شک یکی از بهترین مقاصد برای سفرهای تفریحی جزیره زیبای قشم در جنوب کشور است چراکه دارای جاذبه های دیدنی گوناگونی مانند غار نمکدان بوده و سالانه گردشگران بسیاری از نقاط مختلف کشور از آن بازدید می کنند. یکی از مهم ترین مسائل در سفر به جاهای دیدنی قشم، انتخاب محل اسکان است بدین جهت رزرو هتل های قشم از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا در برخی از ایام به دلیل میزان تقاضای بالا ممکن است اکثر هتل ها ظرفیت نداشته باشند.

جاذبه های دیدنی کشورمان به قدری زیاد است که اگر روزی روزگاری توریستی به تورتان خورد و از شما سراغ جاذبه ای خاص را گرفت در کمال سربلندی یک لیست بلند بالا برایش ردیف کنید تا حالا حالاها اسیر این خاک شود. حالا که تا اینجای مسیر همراه ما بوده اید، بهتر است تا آخر سفر با ما باشید چرا که قرار است به یک جزیره زیبا درست در تنگه هرمز سر بزنیم.
غار نمکدان قشم

قشم | جزیره شگفتی ها

اگر با شنیدن نام قشم فقط به یاد بازارهای آن و درگهان افتاده اید اچحاف بزرگی در حق این دردانه خلیج فارس کرده اید. باور کنید دنیا پر از عجایب است و در میان تمام عجایب دنیا قشم بیشتر شبیه یک کلکسیون از عجایب خاص و حیرت انگیز است. خود جزیره در میان آب های نیلگون خلیج فارس درست مثل یک معجزه است و البته این معجزه لقب وسیع ترین جزیره تمام ایران را نیز به دوش می کشد. وقتی حرف قشم به میان می آید جزیره ها ناز می کنند و جنگل ها آب تنی، دلفین ها شیطنت می کنند و کروکودیل ها به پارک می روند.
غار نمکدان قشم
ماه به تنگه چاهکوه می آید و ستاره ها در یک دره سرازیر می شوند و در نهایت قشم در میان آب های خلیج فارس دلبری می کنند. در میان تمام زیبایی های خاص و دلنشین جزیره قشم یک کوه بر بلندای یک گنبد نمکی در تمام دنیا سر و صدا به پا کرده است. از میان تمام جاهای دیدنی قشم گذشته و این بار خودمان را به کوه نمک جزیره می رسانیم؛ کوهی بر لب ساحل که در دل خود یک غار زیبا را نهفته و هر آن در پی خلق اعجاز است. اگر قصد سفر به جزیره یاد شده را داشتید می توانید از طریق خطوط هوایی اقدام نمایید، اما اگر قصد سفر زمینی را داشه باشید باید خودتان را به بندرعباس و از آن جا با استفاده از شناورها به جزیره قشم بروید.
غار نمکدان قشم

غار نمکدان

از اسم بامزه این غار بانمک که بگذریم برای رسیدن به آن باید عازم سواحل غربی جزیره شویم و همانطور که از نقشه بر می آید باید نود کیلومتری از قشم فاصله بگیریم. به سمت غربی جزیره حرکت کرده و فرودگاه را پشت سر گذاشته و در نزدیکی غار روستای سلخ را پشت سر می گذارید، دیگر چیزی از مسیر باقی نمانده تا به غار برسیم. باید بگویم غار نمکدان یک غار معمولی نیست بلکه طولانی ترین غار نمکی جهان است که چیزی در حدود شش و اندی کیلومتر آن کشف شده و هم اکنون نیز تیم های خبره ای از سایر کشورها برای اکتشافات بیشتر به همراه تیم های ایرانی مشغول کند و کاو در غار هستند.
غار نمکدان قشم
عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان چند سالی است که به این غار اختصاص یافته و تا همین چند سال پیش متعلق به یک غار در منطقه فلسطین اشغالی بود که 5 کیلومتری طول داشت. البته اگر به فکر غارنوردی افتاده اید بهتر است قبلا از رسیدن به غار مذکور بدانید که بدون ابزار و وسایل غارنوردی می توانید چیزی حدود صد متر در غار پیش روی کنید اما اگر ذوق و هیجان کشف غارتان حسابی کار دستتان داده است بهتر است با یک گروه حرفه ای و با تجهیزات ایمن عازم شوید.
غار نمکدان قشم
اما اگر تجهیزات کافی ندارید اصلا ناامید نشوید و به ما اعتماد کنید؛ این غار ارزش دیدن و وقت گذاشتن را دارد حتی برای صد متر ابتدایی اش! غار نمکدان پر از نمک است و البته شاید باورش کمی سخت باشد اما در این غار به ملاقات نمک هایی می رویم که تقریبا پانصد میلیون سال قدمت دارند و به اصطلاح زمین شناس ها متعلق به دوران پیش از کامبرین هستند. از همه جالب تر اینکه غار یاد شده دارای بهترین نوع نمک های موجود بر روی کره زمین است.
غار نمکدان قشم
این غار در دل کوه نمکی قرار دارد. البته اغلب غارهای نمکی بر بلندای یک گنبد نمکی به وجود می آیند. داستان از این قرار است که به مدد بارش های اندک این منطقه نمک ها حل نمی شوند و بر روی خاک باقی می مانند. با گذر زمان و با خاصیت شناور بودن نمک و سبک تر بودن وزن آن نسبت به سایر سنگ ها، نمک نیز بالا می آید و نهایتا به صورت چند لایه برآمده حالتی گنبدی به خود می گیرد که گنبد نمکی نامیده می شود. در نواحی جنوب کشور اغلب به گنبدهای نمکی برمی خوریم اما شاید تعجب کنید اگر بگوییم جزیره هرمز در همان نزدیکی ها خود یک گنبد نمکی است.
غار نمکدان قشم
جزیره قشم تنها همین یک گنبد نمکی را دارد که از قضا بلندترین نقطه جزیره نیز است. حالا تقریبا به کوه نمک جزیره رسیده ایم، یک جاذبه اکوتوریستی منحصر به فرد و تاریخی. نمک های روی سطح کوه شما را به یاد تکه های برف می اندازند که در برخی گوشه ها آرام بر تن کوه آرام گرفته اند. قبل از رسیدن به ورودی غار چشممان به یک دریاچه نقلی سفید رنگ روشن می شود.
غار نمکدان قشم

ورود به غار

این دریاچه نمک کوچک حاصل جوشش چشمه ای دائمی در دل غار است که از قلب زمین جوشیده و در غار جریان یافته، نمک ها در مسیر خود حل کرده و نهایتا اینجا در دامنه کوه آرام می گیرد و یک دریاچه کوچک خلق می کند که بیشتر به عنوان چشمه نمک شناخته می شود. داخل غار، در ابتدا همه چیز تاریک به نظر می رسد کافی است چراغ قوه ها را روشن کنید تا اعجاز طبیعت را ببینید.
غار نمکدان قشم
همه جا قندیل هایی با روکش نمک آویزان هستند که گاه شکل و شمایلشان خیره کننده است. محیط غار مرطوب است و گاه جریان نمناک آب را زیر پایتان حس می کنید. رطوبت هوا سبب می شود که نمک به اصطلاح علمی اشباع شده و از سر و کول قندیل ها بالا برود و چکه کردن آب نمک ها در طول هزاران سال قندیل های جدیدی شکل بدهد. تولد این قندیل های نمکی در طول سالیان متمادی شکل بسیار جذابی به غار داده است.
غار نمکدان قشم
چکیده ها و چکنده های این غار رنگ و بوی نمکی به خود گرفته و بسیار زیبا به نظر می رسند. سقف غار پر از قندیل های فشرده و بهم چسبیده است که همانند ریسه یک درخت تنومند در دل خاک به نظر می رسند. حالا که در محیط غار قدم زده و لذت می برید باید بگویم سعی کنید مرتب و عمیق نفس بکشید. نفس کشیدن در داخل این غار نمکی سبب برطف شدن بسیاری از حساسیت ها و حتی التیام آسم می شود.
غار نمکدان قشم
اگر بتوانید در امتداد غار به جلو بروید بعد از یک مسیر تقریبا 600 و اندی متر به یک تالار بزرگ می رسید. این غار در طول شش کیلومتری خود چندین تالار کوچک و بزرگ دارد. غار نمک جزیره قشم علاوه بر قدمت و وسعتش بسیار زیبا است و حتما از گشت و گذار در آن لذت خواهید برد.
1683361840 526 غار نمکدان قشم، گشت و گذاری در جزیره عجایب

نمک و سلامتی

همانطور که قبلا ذکر شد نمک این غار جزو مرغوب ترین نمک های موجود بر روی کره زمین است. این نمک سرشار از عنصر منیزیم است و طبق گفته کارشناسان می تواند برای بسیاری از جمله ورزشکاران حرفه ای بسیار مفید و کارآمد باشد. درمان آسم و انواع حساسیت ها در محیط غار نمکدان هم از دیگر ویژگی های جذاب و سالم آن است. همین ویژگی ها در کنار قدمت و وسعت غار، این نمک و غار نمکدان را تبدیل به یک ثروت ملی کرده است که باید حالا حالاها حفظش کنیم.
اگر بازدیدتان از غار تمام شده است از فرصت استفاده کرده و سری به ساحل نمکدان در همان نزدیکی های غار بزنید. غار نام برده شده، 2 کیلومتری با ساحل فاصله دارد. اگر هوس گشت و گذار بیشتری در سر دارید دشت زیبا و سرسبز بوخو در کوهپایه بوخو، یکصد و هشتاد متر با غار نمکدان فاصله دارد و استراحتگاه خوبی برای یک پیک نیک کوتاه مدت است. تنگه چاهکوه هم در فاصله پنجاه و پنج کیلومتری غار قرار دارد که با یک رانندگی یک ساعتی قابل دسترس است و الحق ارزش دیدن و لذت بردن را دارد.
هتل های قشم

اقامت در قشم

حالا که به قشم آمده اید هر آنچه که بخواهید برای شما مهیا است. از مراکز خرید لوکس آنچنانی که با انواع برندها و قیمت های مناسب آماده استقبال از شما هستند تا جاذبه های طبیعی خاص و استثنایی و سواحل خیره کننده. قشم یک مقصد تمام عیار است و بهترین فصل سفر به آن هم پاییز است تا روزهای آخر زمستان که هوا در سایر نقاط سرد و بارانی است بهار در قشم خانه می کند. اگر قصد اقامت در جزیره را هم داشته باشید دستتان باز باز است. انواع هتل ها و مهمان سراها با انواع قیمت برای یک اقامت مناسب در اختیار شما است. هتل سینگو، هتل ارم و هتل بوتیک ایرمان قشم تنها چند گزینه از بین تمام این مراکز اقامتی قشم هستند. اگر به اطلاعات بیشتری برای رزرو هتل های ایران نیاز داشتید حتما سری به ایران هتل آنلاین بزنید تا هتلی با تضمین کمترین قیمت رزرو کرده و از تازه ترین تغییرات هتل و نظرات مسافرین قبلی آن هم بهره بجویید.

 

امتیاز دهید (چپ بیشترین)
گشت و گذاری در مراکز خرید سنتی و مدرن قشم
ادامه مطلب

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر