×

غار نمکدان قشم، گشت و گذاری در جزیره عجایب

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۹/۱۰
دسته بندی ایرانگردی
غار نمکدان قشم، گشت و گذاری در جزیره عجایب
کاش آنچه را که داشتیم دست کم نمی گرفتیم. مثلا همین سرزمین خودمان، از شمال تا جنوب از شرق تا غرب. باورتان نمی شود چه گنج هایی در دل خودش پنهان کرده است. گاه و بیگاه یک نفر آستین همت را بالا زده و گوشه ای از آن را کشف می کند و با ذوقی وصف ناشدنی می گوید اوه! اینجا سرزمین من است. دلتان کوه بخواهد یا جنگل تاریخ بخواهد یا اسطوره، موزه بخواهد یا گالری هنری. اگر هوس سفر و کشف و شهود به سرتان زده بسم الله، ایران خودمان به اندازه یک عمر، آن هم نه کوتاه، بلند بلند جاذبه دیدنی دارد.
غار نمکدان قشم
آنقدرها که اگر روزی روزگاری توریستی به تورتان خورد و از شما سراغ جاذبه ای خاص را گرفت در کمال سربلندی یک لیست بلند بالا برایش ردیف کنید تا حالا حالاها اسیر این خاک شود. حالا که تا اینجای مسیر همراه ما بوده اید، بهتر است تا آخر سفر با ما باشید چرا که قرار است به یک جزیره زیبا درست در تنگه حسابی مهم و متشخص هرمز سر بزنیم و حسابی نمک گیر و بانمک شویم. ایران هتل آنلاین بانی این سفر و متخصص رزرو آنلاین هتل های ایران است و اگر قصد رزرو هتل در قشم را داشتید این را هم به او بسپارید تا سفر حسابی به کامتان مزه کند.
غار نمکدان قشم
قشم جزیره شگفتی ها
اگر با شنیدن نام جزیره قشم فقط به یاد بازارهای قشم و درگهان افتاده اید اچحاف بزرگی در حق این دردانه خلیج فارس کرده اید. باور کنید دنیا پر از عجایب است و در میان تمام عجایب دنیا قشم بیشتر شبیه یک کلکسیون از عجایب خاص و حیرت انگیز است. خود جزیره در میان آب های نیلگون خلیج فارس درست مثل یک معجزه است و البته این معجزه لقب وسیع ترین جزیره تمام ایران را نیز به دوش می کشد. وقتی حرف قشم به میان می آید جزیره ها ناز می کنند و جنگل ها آب تنی، دلفین ها شیطنت می کنند و کروکودیل ها به پارک می روند.
غار نمکدان قشم
ماه به تنگه چاهکوه می آید و ستاره ها در یک دره سرازیر می شوند و در نهایت قشم در میان آب های خلیج فارس دلبری می کند. در میان تمام زیبایی های خاص و دلنشین جزیره قشم یک کوه بر بلندای یک گنبد نمکی در تمام دنیا سر و صدا به پا کرده است. از میان تمام جاذبه های قشم گذشته و این بار خودمان را به کوه نمک جزیره می رسانیم، کوهی بر لب ساحل که در دل خود یک غار زیبا را نهفته و هر آن در پی خلق اعجاز است. اگر قصد سفر به جزیره را داشتید می توانید از طریق خطوط هوایی در فرودگاه جزیره فرود بیایید، اما اگر قصد سفر زمینی را داشه باشید باید خودتان را به بندرعباس و از آن جا با شناورها خود را به جزیره قشم برسانید.
غار نمکدان قشم
غار نمکدان
از اسم بامزه این غار بانمک که بگذریم برای رسیدن به غار باید عازم سواحل غربی جزیره قشم شویم و همانطور که از نقشه بر می آید باید نود کیلومتری از شهر قشم فاصله بگیریم. به سمت غربی جزیره حرکت کرده و فرودگاه را پشت سر گذاشته و در نزدیکی غار روستای سلخ را پشت سر می گذارید، دیگر چیزی از مسیر باقی نمانده، باقی مانده راه شوسه و جاده واقعا زیباست. تا به غار برسیم باید بگویم غار نمکدان یک غار معمولی نیست بلکه طولانی ترین غار نمکی جهان است که چیزی در حدود شش و اندی کیلومتر آن کشف شده و هم اکنون نیز تیم های خبره ای از سایر کشورها برای اکتشافات بیشتر به همراه تیم های ایرانی مشغول کند و کاو در غار هستند.
غار نمکدان قشم
این عنوان چند سالی است که به غار اختصاص یافته و تا همین چند سال پیش متعلق به یک غار در منطقه فلسطین اشغالی بود که 5 کیلومتری طول داشت. البته اگر به فکر غارنوردی افتاده اید بهتر است قبلا از رسیدن به غار بدانید که بدون ابزار و وسایل غارنوردی می توانید چیزی در حدود صد متر در غار پیش روی کنید اما اگر ذوق و هیجان کشف غارتان حسابی کار دستتان داده است بهتر است با یک گروه حرفه ای و با تجهیزات ایمن عازم غار شوید.
غار نمکدان قشم
اما اگر تجهیزات کافی ندارید اصلا ناامید نشوید به ما اعتماد کنید این غار ارزش دیدن و وقت گذاشتن را دارد حتی برای صد متر ابتدایی اش! این غار پر از نمک است و البته تاریخ شاید باورش کمی سخت باشد اما در این غار به ملاقات نمک هایی می رویم که تقریبا پانصد میلیون سال قدمت دارند و به اصطلاح زمین شناس ها متعلق به دوران پیش از کامبرین است! و از همه جالب تر اینکه از بهترین نوع نمک های موجود بر روی کره زمین هستند.
غار نمکدان قشم
این غار در دل کوه نمکی قرار دارد. و البته اغلب غارهای نمکی بر بلندای یک گنبد نمکی به وجود می آیند. داستان از این قرار است که به مدد بارش های اندک این منطقه نمک ها حل نمی شوند و بر روی خاک باقی می مانند. با گذر زمان و با خاصیت شناور بودن نمک و سبک تر بودن وزن آن نسبت به سایر سنگ ها نمک نیز بالا می آید و نهایتا به صورت چند لایه برآمده حالتی گنبدی به خود می گیرد که گنبد نمکی نامیده می شود. در نواحی جنوب کشور اغلب به گنبدهای نمکی برمی خوریم اما شاید تعجب کنید اگر بگوییم جزیره هرمز در همان نزدیکی ها خود یک گنبد نمکی است.
غار نمکدان قشم
جزیره قشم تنها همین یک گنبد نمکی را دارد که از قضا بلندترین نقطه جزیره نیز هست. حالا تقریبا به کوه نمک جزیره رسیده ایم، یک جاذبه اکوتوریستی منحصربفرد و تاریخی. نمک های روی سطح کوه شما را به تکه های برف می اندازند که در برخی گوشه ها آرام بر تن کوه آرام گرفته اند. قبل از رسیدن به ورودی غار چشممان به یک دریاچه نقلی سفید رنگ روشن می شود.
غار نمکدان قشم
این دریاچه نمک کوچک حاصل جوشش چشمه ای دائمی در دل غار است که از قلب زمین جوشیده و در غار جریان یافته، نمک ها در مسیر خود حل کرده و نهایتا اینجا در دامنه کوه آرام می گیرد و یک دریاچه کوچک خلق می کند که بیشتر به عنوان چشمه نمک شناخته می شود. بیایید داخل غار شویم. در ابتدا همه چیز تاریک به نظر می رسد کافی است چراغ قوه ها را روشن کنید تا اعجاز طبیعت را ببینید.
غار نمکدان قشم
همه جا قندیل هایی با روکش نمک آویزان هستند که گاه شکل و شمایل شان خیره کننده است. محیط غار مرطوب است و گاه جریان نمناک آب را زیر پایتان حس می کنید. رطوبت هوا سبب می شود که نمک به اصطلاحی علمی اشباع شده و از سر و کول قندیل ها بالا برود و چکه کردن آب نمک ها در طول هزاران سال قندیل های جدیدی شکل بدهد. تولد این قندیل های نمکی در طول سالیان متمادی شکل و شمایل بسیار جذابی به غار داده است.
غار نمکدان قشم
چکیده ها و چکنده های این غار رنگ و بوی نمکی به خود گرفته و بسیار زیبا به نظر می رسند. سقف غار پر از قندیل های فشرده و بهم چسبیده است که همانند ریسه ی یک درخت تنومند در دل خاک به نظر می رسند. حالا که در محیط غار قدم زده و لذت می برید باید بگویم سعی کنید مرتب و عمیق نفس بکشید. نفس کشیدن در داخل این غار نمکی سبب برطف شدن بسیاری از حساسیت ها و حتی التیام آسم می شود.
غار نمکدان قشم
اگر بتوانید در امتداد غار به جلو بروید بعد از یک یک مسیر تقریبا ششصد و اندی متر به یک تالار بزرگ می رسید. این غار در طول شش کیلومتری خود چندین تالار کوچک و بزرگ دارد. غار نمک جزیره قشم علاوه بر قدمت و وسعتش بسیار زیباست و حتما از گشت و گذار در آن لذت خواهید برد.

نمک و سلامتی
همانطور که قبلا ذکر شد نمک این غار جزو مرغوب ترین نمک های موجود بر روی کره زمین است. این نمک سرشار از عنصر منیزیم است و طبق گفته کارشناسان می تواند برای بسیاری از جمله ورزشکاران حرفه ای بسیار مفید و کارآمد باشد. درمان آسم و انواع حساسیت ها در محیط غار نمکدان هم از دیگر ویژگی های جذاب و سالم این غار است. همین ویژگی ها در کنار قدمت و وسعت غار، این نمک و غار نمکدان را تبدیل به یک ثروت ملی کرده است که باید حالا حالاها حفظش کنیم.
اگر بازدیدتان از غار تمام شده است از فرصت استفاده کرده و سری به ساحل نمکدان در همان نزدیکی های غار بزنید. غار دو کیلومتری با ساحل فاصله دارد. اگر هوس گشت و گذار بیشتری در سر دارید دشت زیبا و سرسبز بوخو در کوهپایه بوخو، یکصد و هشتاد متر با غار نمکدان فاصله دارد و استراحتگاه خوبی برای یک پیک نیک کوتاه مدت است. تنگه چاهکوه هم در فاصله پنجاه و پنج کیلومتری غار قرار دارد که با یک رانندگی یک ساعتی قابل دسترس است و الحق ارزش دیدن و لذت بردن را دارد.
هتل های قشم
اقامت در قشم
حالا که به جزیره آمده اید هر آنچه که بخواهید برای شما مهیاست. از مراکز خرید لوکس آنچنانی که با انواع برندها و قیمت های مناسب آماده استقبال از شما هستند تا جاذبه های طبیعی خاص و استثنایی و سواحل خیره کننده. قشم یک مقصد تمام عیار است و بهترین فصل سفر به آن هم همین پاییزی است که در آن به سر می بریم. تا روزهای آخر زمستان که هوا در سایر نقاط سرد و بارانی است بهار در قشم خانه می کند. اگر قصد اقامت در جزیره را هم داشته باشید دستتان باز باز است. انواع هتل ها و مهمان سراها با انواع قیمت ها برای یک اقامت خوب در اختیار شماست. هتل سینگو، هتل ارم و هتل بوتیک ایرمان قشم تنها چند گزینه از بین تمام این مراکز اقامتی قشم است. اگر به اطلاعات بیشتری برای رزرو هتل نیاز داشتید حتما سری به ایران هتل آنلاین بزنید تا هتلی با تضمین کمترین قیمت رزرو کرده و از تازه ترین تغییرات هتل و نظرات مسافرین قبلی آن هم بهره بجویید.