لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> طبیعت >> مهم ترین جزایر اکوسیستمی در جهان
مهم ترین جزایر اکوسیستمی در جهان

مهم ترین جزایر اکوسیستمی در جهان

جزایر دورافتاده بیشماری در سرتاسر جهان وجود دارند که دارای حیات وحش، جانوران و گیاهان خاص و منحصر به فردی می باشند. در برخی از این جزایر گونه های مخصوص و متفاوتی از گیاهان و جانوران زندگی می کنند که در هیچ کجای دنیا نمونه ی مشابهی ندارند و می توان گفت که به صورت خاصی تکامل یافته اند. جزایر اکوسیستمی و دورافتاده پناهگاهی برای این موجودات و گونه ها به شمار می روند تا از خطرات و رقابت میان حیوانات در سرزمین اصلی دور باشند و در این شرایط نادر و کمیاب به راحتی رشد و نمو کنند. این گونه های متفاوت میراث تاریخ تکامل محسوب می شوند و گنجینه ی اکوسیستم غیرقابل جایگزین طبیعت به شمار می روند. جزایر ایران مانند قشم دارای اکوسیستم منحصر به فردی می باشند و جنگل دریایی حرا در جهان نظیر ندارد و دارای گونه های گیاهی خاصی می باشد. گردشگران می توانند با اقامت در یکی از هتل های ساحلی مانند هتل ساحل طلایی قشم، در نزدیک ساحل بوده و به راحتی به این جاذبه های طبیعی دسترسی داشته باشند.

در ادامه برترین و منحصر به فرد ترین جزایر اکوسیستم جهان را معرفی می کنیم که گونه های خاص گیاهی و جانوری را در خود جای داده و به تکامل رسانده اند. توجه کنید که این جزایر اکوسیستم تنها توسط آب احاطه نشده اند و ممکن است برخی با وجود موانع طبیعی از زمین های اطراف جدا شده باشند.
10 – جزیره ی مونا (Mona Island)
جزیره ی مونا در مرکز آبراه و تنگه مونا واقع شده است و بطور رسمی بخشی از سرزمین پورتوریکو محسوب می شود. در تنگه مونا سه جزیره وجود دارد که عبارتند از جزیره مونیتو و جزیره دیسیچو در کنار جزیره مونا، و مونا بزرگ ترین جزیره در این تنگه می باشد. کریستف کلمب در طول دومین سفرش به سوی قاره ی آمریکا در سال 1493 این جزیره را کشف نمود. جزیره ی مونا از سال 1919 میلادی به عنوان حفاظتگاه طبیعی محسوب شده است و بیش از 50 سال است که خالی از سکنه گشته است. به دلیل وجود ویژگی های جغرافیایی و زیست بوم منحصر به فرد این سه جزیره مونا، مونیتو و دیسیچو در کنار هم با عنوان جزایر گالاپاگوس دریای کارائیب شناخته می شوند. جزیره ی مونا زیستگاه اصلی ایگوانا می باشد، این حیوان دسته ای از خزندگان می باشد که دارای جثه ای تقریبا بزرگ بوده و از خانواده مارمولک ها است. گفتنی است که ایگوانا را در هیچ نقطه ای از جهان به غیر از این جزایر نمی توان یافت، به همین خاطر این خزنده گونه ی معروف جزیره مونا محسوب می شود. ایگوانا بزرگ ترین جانور گیاه خوار بومی این اکوسیستم می باشد که برای حفظ تعادل بین زندگی گیاهی و آب و هوا، حضور این جانور بسیار ضروری می باشد. همچنین غار های این جزیره مملو از آثار نقاشی شده توسط بومی های دوره پیشا کلمبی می باشد زمانی که هنوز مردم اروپایی به این قاره وارد نشده بودند. گردشگران در این محیط تجربه ای متفاوت را کسب خواهند کرد.


9 – جزیره سر بانی یاس (Sir Bani Yas)
Sir Bani Yas
در خلیج همیشه فارس و در امارات متحده عربی جزیره های بکر و اکوسیستمی زیادی وجود دارد و جزیره سر بانی یاس بزرگ ترین جزیره ی طبیعی در کشور امارات متحده عربی می باشد. این جزیره ی معروف در دو دهه ی گذشته و در طول حکومت شیخ زاید در امارات متحده، به یک منطقه طبیعی حفاظت شده حیات وحش تغییر یافت. میلیون ها درخت در این جزیره کاشته شدند و حیوانات بیشماری برای رشد و نمو در این سرزمین رها شدند که برای نمونه می توان به غزال، ریا (پرنده ی بومی آمریکای جنوبی)، زرافه و شترمرغ اشاره کرد. گفتنی است که اریکس یا نوعی غزال عربی، گونه هایی از بز کوهی اند که امروزه در حیات وحش جهان در حال انقراض می باشند، اما کشور امارات توانسته این گونه ی در حال خطر را نجات دهد و در جزیره می توانید بیش از 400 غزال را که آزادانه در طبیعت پرسه می زنند را تماشا کنید و از حیات وحش و زندگی حیوانات در زیستگاه طبیعی آنها لذت ببرید.


8 – جزیره لرد هاوو (Lord Howe Island)
 Lord Howe Island
جزیره لرد هاوو، یک جزیره ی کوچک در دل دریای تاسمان می باشد که در 600 کیلومتری (370 مایلی) شرق سرزمین استرالیا قرار دارد. این جزیره نمونه ی بارزی از جزیره اکوسیستم می باشد که توسط فعالیت ها و گدازه های آتشفشانی در زیر دریا رشد کرده است و دارای چشم انداز های بی نظیر و متنوعی از زندگی جانوران و گیاهان می باشد. میزان بسیار بالای گونه های بومی نشان دهنده ی روند تکاملی مستقل موجودات جزیره می باشد. می توان گفت که نیمی از گیاهان جزیره بومی این منطقه می باشند. یکی از معروف ترین گیاهان این جزیره هویا می باشد که طبقه ای از نخل های معروف به نخل کنتیا بوده و این گیاه زیبا و دوست داشتنی مناسب نگهداری در آپارتمان می باشد. سالانه میلیون ها نخل از این جزیره به نقاط مختلف جهان صادر می شود و این کار در کنار صنعت توریسم به یک صنعت اصلی تبدیل شده است. در این جزیره ی اکوسیستم تقریبا 350 نفر زندگی می کنند. و برای حفظ تعادل و حیات وحش در هر دور تنها 400 توریست اجازه ی ورود همزمان را دارند. گفتنی است که جزیره لرد هاوو به دلیل وجود جاذبه های طبیعی متنوع و گونه های کمیاب در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.


7 – کوه بوساوی (Mount Bosavi)
Mount Bosavi
کوه بوساوی یک آتشفشان خاموش و غیر فعال می باشد که در قسمت جنوبی ارتفاعات پاپوا گینه ی نو واقع شده است. در سال 2009 تیمی از دانشمندان بین المللی و گروهی از کارمندان تلویزیون بی بی سی به کاوش در این منطقه پرداختند و چندین کیلومتر به اعماق این گودال آتشفشانی وارد شدند، در اعماق کوه با جنگلی سرسبز و بی نظیر روبرو شدند که پس از آخرین فوران این آتشفشان، تقریبا 200 هزار سال پیش شکل گرفته بود و متوجه شدند که بیش از 40 گونه ی ناشناخته در این اکوسیستم زندگی می کنند. موجودات بیشماری در این سرزمین گمشده شناسایی شدند که برای نمونه می توان به 16 گونه ی مختلف قورباغه ها، حداقل 3 مدل متفاوت از ماهی ها، چندین نمونه حشرات، عنکبوت ها و موش ها می توان اشاره کرد. بزرگ ترین موش جهان که تقریبا به اندازه ی 82 سانتی متر (32 اینچ) می باشد و یک و نیم کیلو (3.5 پوند) وزن دارد، در این جزیره ی بکر زندگی می کند. گردشگران ماجراجو می توانند درون جنگل های سرسبز و طبیعت بی نظیر این کوهستان به طبیعت گردی بپردازند، و در دل این طبیعت فوق العاده شگفت انگیز سفری پر از هیجان را تجربه کنند.
6 – جزایر اوگاساوارا (Ogasawara Islands)
Ogasawara Islands
جزایر اوگاساوارا مجمع الجزایری اند که توسط بیش از 30 جزیره ی گرمسیری و استوایی تشکیل شده اند و بطور رسمی بخشی از توکیو پایتخت ژاپن به شمار می روند و در فاصله ی هزار کیلومتری (620 مایلی) در جنوب توکیو واقع شده اند. گفتنی است که تا سال 1830 میلادی جزایر اوگاساوارا خالی از سکنه بودند و با نام مونینجیما ( به معنی جزیره ی غیر مسکونی) نامیده می شدند و بعد ها در زبان انگلیسی با عنوان جزایر بونین شناخته شدند. تا سالیان اخیر این جزایر دست خوش فعالیت ها و آسیب توسط بشر نبوده اند و همین امر موجب شده تا اکوسیستم جزیره به خوبی حفظ گردد. این جزایر به قدری زیبا و منحصر به فرد می باشند که اغلب به نام جزایر گالاپاگوس شرقی نامیده می شوند. امروزه 2300 نفر جمعیت در این دو جزیره ی چیچی جیما و هاهاجیما زندگی می کنند و می توان گفت که تقریبا سالانه 17 هزار توریست و جهانگرد برای تماشای اکوسیستم بی نظیر و کمیاب این جزیره و اقیانوس زلال و بی کران به این نواحی سفر می کنند.
5 – کوه رورایما (Mount Roraima)
Mount Roraima
کوه رورایما کوهی مسطح می باشد که با عنوان تِپویس شناخته شده و مانند زمین تخت و مرتفع می باشد، این کوهستان در ارتفاعات سرزمین گیانا در آمریکای جنوبی واقع شده است. کوه رورایما معروف ترین، بلند ترین و مسطح ترین کوه با ارتفاع 2.772 متر (9094 فوت) می باشد. این کوهستان به طور کامل از زمین های جنگلی اطراف دورافتاده است و تقریبا یک سوم گونه های گیاهی سرزمین رورایما در این کوهستان تکامل یافته اند و می توان گفت که نمونه ی مشابهی در این فلات ندارند. سِر آرتور ایگناتیوس کانن دویل نویسنده ی اسکاتلندی در سال 1912 کتاب رمان با عنوان دنیای گمشده (The Lost World) را منتشر کرد که به شهرت و معروف شدن کوه رورایما در میان مردم منجر شد. سِر آرتور ایگناتیوس کانن دویل در این کتاب به دنبال حیوانات ماقبل تاریخ مانند دایناسور ها و دیگر موجودات منقرض شده و گیاهان قدیمی بود که طبق باور مردم این موجودات پس از میلیون ها سال هنوز هم تغییر نیافته و در ارتفاعات رورایما در منطقه ای دورافتاده زندگی می کردند. با سفر به این کوهستان از دل تاریخ گذر کنید و به ماجراجویی بپردازید.
4 – جزیره کریسمس (Christmas Island)
Christmas Island
جزیره کریسمس در روز کریسمس در سال 1643 میلادی کشف شد و به همین خاطر به نام کریسمس نامگذاری شده است. این جزیره بخشی از قلمرو استرالیا محسوب می شود و در اقیانوس هند قرار دارد. این جزیره در فاصله ی 2600 کیلومتری (1600 مایلی) شمال غرب شهر پرث واقع شده است و جمعیت آن حدودا 1400 نفر می باشد. ویژگی های جغرافیایی، دور افتادگی و کمترین دخالت بشر در طبیعت این جزیره موجب شده است که سطح بسیار بالایی از گونه های گیاهی و جانوری بومی را شاهد باشیم. خرچنگ های قرمز رنگ تقریبا بومی ترین گونه جانوری می باشند که در این جزیره ی معروف به چشم می خورد. منطقه ی حیات وحش این جزیره محدود و کوچک می باشد اما تقریبا 120 میلیون خرچنگ قرمز در این جزیره زندگی می کنند و موجب شده که 14 گونه از خرچنگ های نخستین در این جزیره زندگی کنند. سالانه توده های بزرگی از خرچنگ ها بسوی دریا مهاجرت می کنند تا تخم ریزی کنند و این فرایند یکی از عجایب دنیای طبیعت نامیده می شود که هر ساله در ماه نوامبر پس از شروع فصل بارانی و منطبق با گردش ماه روی می دهد. در سفر به این جزیره می توانید از تماشای حیات وحش بکر و دوست داشتنی لذت ببرید.
3 – جزیره سقطری (Socotra)
Socotra
سکتری یا سقطری جزیره ی زیبای یمنی می باشد، این مجمع الجزایر کوچک شامل چهار جزیره در اقیانوس هند است. بزرگ ترین جزیره در این مجمع الجزایر سقطری می باشد که تقریبا 95 درصد از زمین مجمع الجزایر را به خود اختصاص داده است. این مجمع الجزایر بسیار دورافتاده بوده و در فاصله ی 240 کیلومتری (150 مایلی) از شرق منطقه شاخ آفریقا و در 380 کیلومتری (240 مایلی) جنوب شبه جزیره ی عرب واقع شده است. دور افتادگی جغرافیایی، گرمای شدید و خشکسالی در کنار هم اکوسیستم خاص و بسیار منحصر به فردی را در این جزیره ایجاد کرده است. نظرسنجی ها نشان می دهد که بیش از یک سوم یا بیش از 800 گونه ی مختلف گیاهی در این جزیره وجود دارد که در هیچ مکانی از جهان به چشم نمی خورند. گفتنی است که جزیره سقطری یکی از عجیب ترین و متفاوت ترین مکان ها در کره زمین محسوب می شود. گردشگران با سفر به جزیره سقطری می توانند حیوانات را در زیستگاه طبیعی آنها مشاهده کنند و حس خوب ماجراجویی و لذت از طبیعت بکر را تجربه نمایند.
2 – پارک ملی کمودو (Komodo National Park)
Komodo National Park
پارک ملی کمودو یکی از پارک های ملی اندونزی می باشد که در میان جزایر لسر سوندا واقع شده است. این پارک ملی از سه جزیره بزرگ با نام های کمودو، پادار و رینکا و از 26 جزیره ی کوچک تر تشکیل شده است. این پارک ملی در اصل برای محافظت و نگهداری از اژدهای کومودو که بزرگ ترین مارمولک جهان است، راه اندازی شد، اما بعد ها از گونه های دیگر و گوناگون زیستی، هم از نوع دریایی و هم زمینی موجود در این جزایر محافظت شد. گفتنی است که اژدهای کومودو بزرگ ترین خزنده زنده در جهان است و ممکن است طول آن به سه متر یا بیشتر نیز برسد و وزن این موجود بیش از 70 کیلوگرم می باشد. بخاطر اندازه و بزرگی، این مارمولک توانسته است بر اکوسیستم جزیره تسلط یابد. اژدهای کومودو اغلب از لاشه های حیوانات مرده تغذیه می کند اما شکارچی خطرناکی نیز می باشد و می تواند طعمه هایی مانند پرندگان و پستانداران را شکار کند. گزارش های کمی درباره ی حمله ی این موجود خطرناک به سوی انسان وجود دارد اما ممکن است که این حیوان به سوی انسان نیز حمله کند. گفتنی است که پارک ملی کومودو در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.
1 – مجمع‌ الجزایر گالاپاگوس (Galapagos Islands)
Galapagos Islands

مجمع‌ الجزایر گالاپاگوس از جزیره های آتشفشانی کوچکی تشکیل شده اند که به اکوادور تعلق دارند و در قسمت شرقی اقیانوس آرام واقع شده اند. این جزایر بسیار دور افتاده و خالی از سکنه بوده و در فاصله ی هزار کیلومتری (620 مایلی) در غرب قاره ی آمریکای جنوبی قرار دارند. مجمع‌ الجزایر گالاپاگوس از 15 جزیره ی اصلی، سه جزیره ی کوچک تر و 107 جزیره ی صخره ای و جزیرکچه تشکیل شده اند که در اطراف اکوادور گسترده شده اند. اکوسیستم منحصر به فرد این جزایر موجب انگیزه داروین در تئوری انتخاب طبیعی بوده است و طبیعت این جزایر که در جهان نظیر ندارد معروف و شناخته شده می باشد. لاک پشت های بزرگ، شیر های دریایی، پنگوئن ها، ایگوانا و گونه های مختلف پرندگان را می توانید از نزدیک تماشا کنید و به آنها نزدیک شوید. برای حفاظت از طبیعت و حیات وحش جزایر، قوانین به شدت شختی برای توریست ها حاکم می باشد و گردشگران می بایستی به همراه تور های طبیعت گردی و راهنما های مجرب از این پارک ملی معروف جهان دیدن کنند. مجمع‌ الجزایر گالاپاگوس یکی از بهترین جاذبه های گردشگری اکوادور برای دوستداران طبیعت و حیات وحش محسوب می شود و سالانه 60 هزار توریست از این طبیعت بکر و منحصر به فرد که به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز شناخته می شود، بازدید می کنند.

مهم ترین مراکز اسکی یوتا، آمریکا
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر