لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> شهرهای دیدنی استان گلستان
شهرهای دیدنی استان گلستان

شهرهای دیدنی استان گلستان

سراسر کشور پهناور ایران را جاذبه ها و مناظر بکر و دیدنی فراگرفته است و هرنقطه از این سرزمین را بگردیم می توانیم ردپایی از تاریخ، فرهنگ، هنر و البته زیبایی بی حدو حصر، بیابیم. در این مقاله به سراغ نگین سبز رنگ و زمردین کشور ایران یعنی استان ” گلستان” رفته ایم و می خواهیم اطلاعاتی پیرامون بهشت ایران به شما بدهیم. استان گلستان که قدمتی بسیار طولانی دارد، 21 درصد مساحت ایران را در برگرفته و ردپای تاریخ به خوبی در این استان هویدا می باشد. بی شک بعد از خواندن این مقاله مهیای سفر به این استان دیدنی خواهید شد. خبر خوب اینکه ” سایت ایران هتل آنلاین” یک همراه همیشگی با شما خواهد بود و شما می توانید قبل از شروع سفر بسیار سریع و راحت تنها با چند کلیک ساده، هتل مورد نظر خود را انتخاب و سپس سفر خود را آغاز کنید.

شهرهای دیدنی استان گلستان
گرگان:

مرکز استان سرسبز گلستان شهری به غایت تماشایی به اسم ” گرگان” می باشد که مناظر بکر و سرسبزش جانی تازه به شما خواهند بخشید و آب و هوای معتدل مدیترانه ای این شهر بی شک روحتان را از هرگونه غبار و خستگی می رهاند. این شهر در قسمت شرقی شمال ایران واقع شده است و همه ساله، پذیرای گردشگران و توریست های بی شماری می باشد. شهر گرگان تمام سلیقه های گردشگری را در برگرفته و مجموعه ای از مناظر طبیعی، آثار تاریخی، زیارتگاه ها و آبشار و چشمه های متعدد می باشد که در این مقاله تنها به ذکر نام آنها بسنده می کنیم. اما این را یادآور می شویم که هرکدام از این جاذبه ها، دنیایی از زیبایی را در دل خود جای داده است.

جاذبه های طبیعی گرگان:
آب بندان توشن، روستای زیارت، پارک جنگلی النگ دره، سواحل شرقی دریای خزر، دیوار بزرگ گرگان سد اسکندری، چشمه آب گرم زیارت، پارک جنگلی قرق، چشمه سید کلاته.
جاذبه های تاریخی گرگان:
مدرسه عمادیه، کاروانسرای قزلق، کاروانسرای دیمه لو، تپه باستانی و تاریخی تورنگ تپه، دیوار دفاعی گرگان، موزه صنایع دستی گرگان، کاروانسرای قزلق
جاذبه های مذهبی:
امامزاده طیب، امامزاده نه تن، امامزاده عبدالله، حرم مطهر سید ابراهیم.

تمام جاذبه های نام برده شده شما را پابند شهر گرگان خواهند کرد پس از همین حالا برای اقامت خود در این شهر، هتل قصر بوتانیک را رزرو نمایید.

شهر آزادشهر:
دومین شهر استان گلستان که جای جایش را درختان سربه فلک کشیده و جنگل های رویایی تشکیل داده است، شهر” آزادشهر” می باشد که در قدیم با نام ” شاه پسند” بر سر زبانها بوده است و در سال 1360 به آزادشهر تغییر نام داد. شما می توانید روزها در این شهر به گردش بپردازید و نه تنها خسته نشوید بلکه لحظه لحظه از دیدن جاذبه های این شهر شگفت زده شوید. جاذبه های بسیار تماشایی و دیدنی این شهر عبارتند از: پارک جنگلی سوچاق که چشمه ها و رودخانه های پرخروشی را در در دل خود جای داده است، روستای فارسیان که آب و هوای کوهستانی و چنارهای قد برافراشته اش زبانزد همگان می باشد، آبشار زیبای کوهمیان که به معنای در میان کوه است و پل غزنوی می باشد. مطمئنن برای دیدن تمام جاذبه های آزادشهر چند روزی را باید مهمان این شهر باشید پس ” هتل پوریا” گزینه مناسبی برای اقامتتان در شهر آزادشهر می باشد.
علی آباد کتول
علی آباد کتول:
تکه دیگر از بهشت گلستان، ” علی آباد کتول” نام دارد که آب و هوای مطبوع و جنگل های بی شمارش در میان گردشگران بسیار معروف می باشد. دیدنی های این شهر عبارتند از: آبشار کبودال، دریاچه سد زرین گل، موزه مردم شناسی علی آباد کتول، روستای چلی سفلی و آبشار چلی، روستای افراتخته. هنگام سفر به علی آباد کتول رزرو هتل کانیار را فراموش نکنید.
مینودشت
مینودشت:
یکی دیگر از شهرستان های استان گلستان ” مینودشت” است که در دامنه کوه های البرز مشغول خودنمایی و درخشش می باشد. شهر مینودشت که از دوبخش جلگه ای وکوهستانی تشکیل شده، بدون شک می تواند گزینه ی مناسبی برای گذران اوقات فراغت و لذت بردن از زندگی باشد. این شهر نیز درست مانند آزادشهر در قدیم با نام دیگر یعنی ” جامیلر” مشهور بوده است. مردم زحمت کش این شهر به کشاورزی و دامپروری مشغول می باشند. این شهر، دیدنی های بسیاری را به معرض نمایش گذاشته که به اختصار از آنها یاد می کنیم. این دیدنی ها شامل: روستای قلعه قافه که روستایی سرسبز با نمایی بسیار جذاب می باشد، پارک ملی گلستان که بی شک شما را شگفت زده خواهد کرد، منطقه حفاظت شده لوه که درست مانند یک پوستر زیبا، شما را غرق در آرامش خواهد کرد، آبشار مبارک آباد که صدایش روحتان را نوازش خواهد داد، غار کیارام، آبشار لولوم، تنگه چهل چای، آبشار حسینا، آبشار یکه سور و قله ی خواجه قنبر می باشد. در آخر اینکه با رزرو هتل قصر مینودشت دغدغه ی اقامت را از سر بیرون کنید.
رامیان
رامیان:
یکی دیگر از شهرستان های استان گلستان که بی شک نظرتان را جلب خواهد کرد و چشمانتان را محسور زیبایی هایش خواهد کرد، ” رامیان” می باشد که با تاریخ و قدمتی کهن، پیوند خورده است. این شهرستان در دل کوه های البرز شرقی قرار گرفته و با مناظر تماشایی اش میزبان گردشگران بسیاری شده است. جاذبه های این شهر بی شمار و همه ی جنبه های تاریخی، طبیعی و مذهبی را در بر گرفته است. زمانی که قدم در این شهر پر از دیدنی گذاشتید، تماشای قله 2400متری قلعه میران، استخر طبیعی گل رامیان با عمق 80 متر با تصاویر رویایی، مجموعه آبشار های جوزک، مجموعه آبشار های سید کلاته، مجموعه آبشار چفت، مجموعه آبشارهای پشمکی، چشمه نیلبرگ، انجیر چشمه، منطقه کوهستانی النگ دره، چشمه پیرکرم، دهکده توریستی پاقلعه، جنگل دره ملا، تپه تاریخی نقاره خانه، بقعه متبرکه بی بی حلیمه خاتون و موزه مردم شناسی رامیان را از دست ندهید. بی شک دیدن تمام این جاذبه ها مستلزم ماندن چند روزه در این شهر می باشد، پس برای استراحت خود یکی از بهترین اقامتگاه بومگردی این شهر که اقامتگاه بومگردی شکوفه های انار می باشد را انتخاب نمایید.
گنبد کاووس
گنبد کاووس:
یکی دیگر از شهرهای بزرگ و البته قدیمی استان گلستان، ” گنبد کاووس” می باشد که جاذبه های تاریخی و طبیعت بکرش مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته است. از تاریخ و قدمت این شهر همین را بگوییم که عنصرالمعانی کیکاووس، دانشمند و نویسنده کتاب مشهور قابوس نامه، در این شهر سکونت داشته است. شهر جدید گنبد در سال 1305 با بکار گیری تمام متد های شهرسازی مدرن زیر نظر کارشناسی آلمانی ساخته شده است. قدم گذاشتن در این شهر یعنی آشنایی با دنیایی از جاذبه های متفاوت و البته تماشایی که عبارتند از: تالاب آلما گل که در گویش محلی به معنی ” دریاچه سیب” می باشد، برج گنبد کاووس، روستای آق بند با جاذبه های طبیعی و مناظر چشم نواز، تالاب آجی گل، گورستان و زیارتگاه خالد نبی، دریاچه مصنوعی گنبد کاووسی، بازار بزرگ روس ها و آق تپه گنبد کاووس. برای اقامت در این شهر دیدنی می توانید مجتمع اقامتی شیدا را از طریق سایت ایران هتل آنلاین رزرو نمایید.

الیمالات لاویج ، جواهری در میان جنگل
ادامه مطلب

کلاله:
شرقی ترین شهرستان استان گلستان، ” کلاله” نام دارد که دارای دو بخش مرکزی و مراوه تپه می باشد. به دلیل کوهستانی بودن این شهرستان، چشمه های بسیاری از کوه ها سرازیر شده و مناظر بکر و طبیعتی خوش سیمایی را به وجود آورده اند. جاذبه های این شهرهرکدام به گونه ای زیبایی های کلاله را به رخ می کشند. این جاذبه ها شامل: روستای گچی سوبالا، جنگل پلکانی کلاله، منطقه حفاظت شده زاو بالا و چشمه زاو می باشند. اقامتگاه بوگردی ترکمن یاشار کلاله میزبان مناسبی برای اقامت شما در این شهر می باشد.

بندر گز:
یکی دیگر از شهرهای دیدنی استان گلستان که نباید جاذبه هاش را از دست داد، یک شهرستان تاریخی می باشد که از دوبخش نوکنده و مرکزی تشکیل شده است. آثار تاریخی به خوبی در بندر گز رخ می نمایند چرا که این شهر در زمان قاجار یکی از مهم ترین بنادر تجارت با روس ها بوده است و خارجیان در این شهر بسیار رفت و آمد داشته اند. آثار مهم تاریخی که در این شهر به یادگار مانده اند عبارتند از: آتشکده های قدیمی، مار قلعه، قدیم قلعه، عروس قلعه، همچنین نمی توان از امکانات و تفریحات آبی مهیج این شهر سخن به میان نیاورد، تفریحاتی که خود دلیلی برای رفت و آمد گردشگران بسیاری شده است. در این شهر نیز اقامتگاه های بومگردی درجه یک پذیرای شما خواهند بود که یکی از آنها اقامتگاه بومگردی آوش می باشد.
زیارت
زیارت:

شهری کوچک با هزار و دویست و شصت و دو خانوار که مناظر بکر و تماشایی را به معرض نمایش گذاشته است و دلیل نامگذاری اش وجود مرقد مطهر امامزاده حمزه بن موسی الرضا (ع) است که بسیار مورد توجه مردم بوده و همگی برای زیارت این امامزاده به این شهر تازه تاسیس قدم می گذارند. از دیگر آثار و جاذبه هایی که در این شهر قرار دارد می توان به : چهار طاقی تیموری و حرم مطهر امامزاده یحیی (ع) اشاره کرد.

دلند

دلند:

این شهر که از توابع شهرستان رامیان می باشد مجموعه ای از دیدنی های بی نظیر و منحصربه فرد را دارا است. شهری که در فصل بهار با پوششی از شکوفه های رنگارنگ لباسی زیبا به تن می کند و همه جا را غرق در شادی و نشاط می کند. “دلند” به معنای منطقه ای پوشیده از جنگل می باشد و از همین نام پیداست که با شهری پر از درخت و گل و گیاه روبرو هستیم. مناظر بکر و چشم نواز این شهر هرکدام گوشه ای از هنر دست خالق هستی را نمایش می دهند. پارک جنگلی دلند، امامزاده قاسم (ع)، از دیدنی های این شهر به شمار می روند. برای اقامت در دلند می توانید متل انجیلو را انتخاب نمایید.

گالکیش:
یکی دیگر از شهرهای استان گلستان که پیشنهاد می کنیم حتما به آن سفر کنید و از جاذبه های بی شمارش لذت ببرید، ” گالکیش” می باشد شهری که می توان به آن لقب بهشت سرسبز ایران داد. این شهر پر است از چشمه های جوشان که هرکدام نشاط و سرزندگی را برایتان به ارمغان خواهند آورد. آبشار لال، چشمه اشکان، آبشار و چشمه پیرغار، چشمه پیرباد، جنگل مارسا، جنگل پاکندس، لته نوروز علی، چشمه خانسوار، جنگل و چشمه ده چشمه، جنگل تیمور دره، جنگل دانه، موزه باستان شناسی و مردم شناسی شهر گالکیش، درخت کهنسال گردو (جوز بخشی) بقعه متبرکه جعفر(ع)، بقعه متبرکه بابا تکیه، از جمله جاذبه های تماشایی گالکیش می باشند. اقامتگاه بومگردی آلینه میزبان شما در این شهر خواهد بود.

تالاب استیل آستارا
ادامه مطلب

کردکوی:
در بخش غربی استان گلستان شهری قرار دارد که تاریخ کهن در آن حرف اول را می زند. علاوه بر آن جاذبه های طبیعی رویایی نیز شهر کردکوی را تبدیل به یکی از شهرستان های تماشایی گلستان کرده است. معروفترین جاذبه این شهر میل رادکان کردکوی یک اثر تاریخی می باشد. شهر باستانی تمیشه، امامزاده روشن آباد،روستای درازنو، منطقه توریستی جهان نما و آبشار دو آب از دیگر جاذبه های بسیار دیدنی این شهر به شمار می روند. شما می توانید برای اقامت در کردکوی هتل ” بهمن کردکوی” را رزرو نمایید.
آق قلا
آق قلا:
این شهر در گذشته دور نام دیگری که همان ” اسبی دژ” یا ” دژ” بوده، داشته است. در دورانی با نام ” مبارک آباد” شناخته می شده و در دوره ی پهلوه به نام ” دژ” معروف گشته است. در امروز نیز نام “آق قلا” را به خود گرفته است. دوران طلایی و آبادانی آق قلا مربوط به زمان ناصرالدین شاه می باشد و بعد از آن به دلیل مهاجرت قاجار تبدیل به یک مکان متروکه شد. این شهر نیز مانند تمام شهر های استان گلستان دارای جاذبه های بی شماری است تنها به نام آنها بسنده می کنیم. این جاذبه ها عبارتند از:
روستای بدراق ملا، پل پهلوی دژ، گلفشان اینچه، گلفشان قارنیاق.
بندر ترکمن
بندر ترکمن:
بندر ترکمن یا بندر شاه شهری بی شک تجربه ای متفاوت را برایتان رقم خواهد زد. منطقه ای که به محض ورود، شما را مجذوب زیبایی هایش که شامل مناظر و پوشش مردمانش می شود، خواهد کرد. این شهر در سواحل شرقی دریای مازندران واقع شده است و با مردمانی مهربان و سخت کوش بسیار مشهور گشته است. بندر ترکمن در زمان رضا شاه پهلوی تاسیس شده و دارای جاذبه های بسیار تماشایی می باشد. این مکان ها شامل: اسکله و بازار ساحلی بندر ترکمن، روستای قره قاشلی، دوشنبه بازار بندر ترکمن و منطقه شکار ممنوع صوفیکم می باشد.
کلام آخر: استان گلستان درست مانند اسمش گلستانی بی نهایت سبز و خرم می باشد که از جای جای آن باید لذت برد و تا خود قدم به این استان دیدنی نگذارید نمی توانید این همه زیبایی و شکوه را با تمام وجود درک و لمس کنید.

آبشار آق سو آبشاری كم نظیر در دل جنگل های گلستان
ادامه مطلب

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
طاهر توغدری
طاهر توغدری
3 ماه قبل

سلام از همشون گنبد کاووس خوشگله

[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر