×

بازگشایی کاسپین به روی گردشگران

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۱۵
دسته بندی اخبار فصلی
بازگشایی کاسپین به روی گردشگران
از سفر به دریای کارائیب به ستوه آمده اید؟ از آلاسکا و پایتخت های بالتیک خسته شدید؟ یک نیروی کاملا تازه از دریا ممکن است به زودی برای طرفداران ماجراجویی که به دنبال سفر های دریایی بی نظیر هستند، گشوده شود. تنها مسئله این است که : این دریا، یک دریای محصور در خشکی است که توسط بیشترین کشورهای غیر واقعی جهان محاصره شده است. اما برای بسیاری از ماجراجویان، این بخشی از جذابیت آن به شمار می رود. این منبع آبی بزرگ، علاوه بر شهرت اش به عنوان منبع اصلی خاویار سیاه ارزشمند، به عنوان یکی از بزرگ ترین آب های درونی در جهان می باشد.
در واقع، برای مدت زمانی طولانی، حتی پنج کشوری (کشورهای آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و ایران) که در این منبع آبی سهیم هستند، می تواند بر سر اینکه آیا کاسپین یک دریاچه و یا یک دریا است، به توافق برسند. اما با گذشت چندین دهه بحث در مورد آن، وضعیت قانونی دریای خزر حل و فصل شده است و دریا در حال حاضر برای سفر لوکس باز است. هتل های مناسب را نمی توان در همه جا پیدا کرد اما شما با سر زدن به وبسایت معتبر ایران هتل آنلاین این امکان را خواهید داشت که از لیستی از بهترین هتل های ایران و هتل های ساری برخوردار شوید.
کاسپین
دریا یا دریاچه؟
اما این که آیا کاسپین یک دریاچه است یا دریا موضوعی بیش از واژه است. قبل از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱، تنها دو کشور در مجاور دریای خزر بود : ایران و اتحاد شوروی. پس از گذشت ۲۷ سال، پنج کشور که در حال حاضر ادعای مالکیت این منبع غنی آبی را دارند از این موضوع به دلیل وضعیت آن کنار گذاشته شدند.
کاسپین، منزلگاه تولید ماهیان خاویاری است ( اگر چه ماهیگیری در حال حاضر یکی از موارد گفتگو است که منجر به ممنوعیت صید ماهی در دریای خزز شده است) و همچنین این دریا دارای ذخایر نفت حدود ۵۰ میلیارد بشکه و ۲۹۰ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی می باشد. اگر خزر یک دریا باشد، بنابراین قوانین بین المللی اعلام می کند که بستر دریا بر اساس خطوط ساحلی هر کشوری تقسیم می شود که این امر به نفع کشور های قزاقستان، با طولانی ترین خط ساحلی خواهد بود و کم ترین منفعت را برای ایران با کوتاه ترین خط ساحلی خواهد داشت. اما اگر دریاچه باشد، آنگاه دریاچه به طور مساوی تقسیم خواهد شد.
در اوت ۲۰۱۸، رهبران پنج کشور در شهر ساحلی قزاقستان، آق تاو، یک معاهده اساسی را امضا کردند که در آن به هر کشوری امتیازاتی داده شد از جمله برخورداری از ۱۵ مایل از آب های مستقل، بیشتر از ۱۰ مایل منطقه ماهیگیری. کاسپین اکنون وضعیت قانونی ویژه ای دارد به طوری که هنوز دریاچه یا دریا بودن آن مشخص نشده است. موضوع چگونگی تقسیم قلمرو تحت الارضی دریای خزر در حال حاضر به توافق نرسیده است اما آنچه که مهم است این است که این آب ها در حال حاضر فرصت های جدیدی برای گردشگری، از جمله ماجراجویی های دریایی می باشند.
یک کشتی چند منظوره
یک کشتی گردشگری جدید، به نام پیتر بزرگ، در حال حاضر در شهر آستاراخان، که یک شهر بندری در روسیه است و در دهانه رودخانه ولگا واقع شده، در حال ساختن است . این کشتی ۱۵۵ کابین و دارای ظرفیت ۳۱۰ مسافر می باشد و انتظار می رود تا تابستان امسال راه اندازی شود. گر چه هنوز تاریخ های خاصی برای آن اعلام نشده است و بلیط های سفر هنوز به فروش نرسیدند.
اپراتور آن، شرکت کشتی رانی رودخانه مسکو می باشد. این شرکت برای گردشگری یک و دو هفته ای در سراسر دریای خزر، در بنادر آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و ایران برنامه ریزی می کند. ابعاد و طراحی این کشتی ۱۴۱ متر در ۱۶.۸متر است. کشتی همچنین امکان انتقال مسافران را از طریق شبکه های آبی داخلی روسیه را فراهم می سازد. این به این معنا است که سفر را به دریای خزر محدود نخواهد کرد و در نهایت قادر به رسیدن به دریای بالتیک و سیاه خواهند بود.
اگر چه هیچ برنامه قایقرانی به طور رسمی اعلام نشده است، اما گزارش ها رسانه های آذربایجان و روسیه نشان می دهد که این کشتی جایگزین کشتی گردشگری کاسپین در زمستان خواهد شد که برنامه های سفر خود را در طول رودخانه ولگا و بین مسکو و سنت پترزبرگ در تابستان تغییر خواهد داد. این امر همچنین ممکن است سبب شود که کشتی به سمت دریای سیاه و در امتداد سواحل روسیه و تمام راه به گرجستان و شهر ترابزون ترکیه نیز هدایت سفر کند. احتمالا این اولین بار است که چندین پیشنهاد از کشتی کروز جدید خواهد بود. هرچند در اینجا هنوز هم در مورد زیرساخت های گردشگری در کل منطقه مباحثی وجود دارد.
کاسپین
رودخانه های روسیه
رودخانه کروز دارای یک سابقه تجاری طولانی در روسیه می باشد. رودخانه های روسیه یک برند جهانی برای کروز ایجاد کرده اند. وایکینگ کروز، در حال حاضر نام اصلی در صنعت کروز های لوکس است که ریشه های آن به یک عملیات کوچک آبی با چهار قایق بر می گردد که توسط کارآفرین نروژی در روسیه در دهه ۱۹۹۰ پایه گذاری شد. وایکینگ همچنان در حال اخذ کار قوی در کشور است، با بیش از ۱۲۰۰۰ بازدیدکننده از طریق خطوط آبی روسیه در سال ۲۰۱۸. حرکت کردن به سمت دریای خزر ممکن است که منطقه جدید رو به رشدی را برای صنعت کروز در روسیه باز کند.
اگر چه این موضوع در دریاهای آزاد مسئله رایجی نمی باشد، اما کشتی های کروز در دریا های محصور به خشکی هستند ( یا اگر دقیق تر باشیم، دریاچه) دارای برخی از سنت ها در بازارهای سابقه داری مانند آمریکای شمالی می باشد. کالین مک دانیل، سردبیر ارشد کارشناس کروز می گوید: "ما بیشتر و بیشتر به دریاچه های بزرگ و بنادر مرتبط علاقمند می شویم. این ویژگی عالی برای افرادی است که به دنبال چیزی کمی متفاوت هستند."
"کشتی هایی که با این برنامه ها حرکت می کنند کمی کوچک تر هستند و تمرکز بر روی این بازرگانی منجر به رونق آن می شود، یک برنامه ریزی بزرگ برای برنامه های سفر های دریایی تاریخ است. این کشتی ها راحت هستند و دارای غذا های عالی می باشند، اغلب با طعم های محلی، اما انتظار سرسره های آبی یا دیوارهای صخره ای را نداشته باشید.
کاسپین
برای مسافرین چه چیزی در دسترس است؟
کاسپین با بیش از ۳۷۰۰۰۰ کیلومتر مربع (۱۴۳۰۰۰ مایل مربع) به طور قابل توجهی، بزرگتر از دریاچه های بزرگ آمریکای شمالی است که می توانید تنوع اکوسیستم های طبیعی و تمدن هایی را که در امتداد خط ساحل شان رشد کرده اند را به دیگر ویژگی های آن اضافه کنید. مسافران در کشتی پیتر بزرگ هیچ کمبودی از نظر جاذبه های دیدنی ندارند.
شما قادر خواهید بود از فریبندگی پایتخت آذربایجان ، باکو، بزرگترین شهر ساحلی دریای خزر و احتمالا بندر اصلی آن لذت ببرید، اما همچنین از تماشای شهرهای باستانی مانند دَربَند ، در سمت جنوبی روسیه، بیابان های ساحلی دریایی در کرانه شرقی و رقیب نیمه گرمسیری ایران شگفت زده می شوید.
اما قبل از اینکه بیش از این هیجان زده نشوید، بهتر است شرایط دریافت ویزا در این کشور ها را بررسی کنیم. به عنوان مثال، در مورد ایران، وزارت امور خارجه ایالات متحده یک یادداشت مشاوره ای در سفر دارد که به شهروندان آمریکایی توصیه می کند که به هیچ وجه از این کشور دیدن نکنند.
حتی اگر شما یک شهروند آمریکایی نیستید، در سفر به ایران ممکن است در سفر بعدی شما به ایالات متحده برای شما مشکلی پیش آید. به عنوان مثال، شما می توانید دسترسی به برنامه ESTA را رد کنید و پس از آن باید درخواست ویزای خود را به نزدیکترین سفارت ایالات متحده انجام دهید،به علاوه شما ممکن است تحت نظارت بیشتری در مرز قرار داشته باشید (همانطور که خاویر سولانا، دبیر کل سابق ناتو در سال گذشته پیدا کرد). آذربایجان محدودیت های ویزای خود را در سال های اخیر کمتر کرده است، اقدام برای گرفتن ویزای الکترونیکی دسترسی سریع را برای ۱۰۰ کشور واجد شرایط آسان کرده است.
کاسپین
تغییر دهنده ی بازی
در هر صورت، اکثریت مسافران درکشتی کروز جدید احتمالا شهروندان روسی هستن و مابقی ممکن است از کشورهای دیگر حاشیه دریای خزر باشند. دنیس کرایزبرگ، مدیر عامل کروز آنلاین، می گوید: "ما به آینده کشتی کروز اعتماد داریم و منتظر ورود کشتی پیتر کبیر هستیم. ما تقاضا و علاقه زیاد به این محصول را انتظار داریم" . این تحولات همچنین با رشد فعلی بازار کشتی کروز روسیه منطبق دارد.
فدو ایگ وروی، مدیر عامل دریم لینیس روسیه، یکی از شاخه های محلی پورتال بین المللی کروز که به همان نام نیز است می گوید "میزان رشد سالانه 15-20% در تعداد از کشتی های روس هاست که در سفر دریایی آن را می بینیم. اکثر اینها به خارج از کشور سفر می کنند تا کروز را کامل کنند".