×

روستای قطرم بافق، خواهر کویری ماسوله

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۳۰
دسته بندی ایرانگردی
روستای قطرم بافق، خواهر کویری ماسوله
کمتر کسی است که اهل سفر باشد و نام ماسوله را نشنیده باشد. شهرت ماسوله با آن معماری خاص خود و طبیعت چشم نوازش اکنون مرزها را درنوردیده و حتی در بین گردشگران خارجی نیز نامی آشناست. وجود دهکده ای همچون ماسوله آن هم در قلب سبز گیلان که سرزمنیی حاصلخیز و پر بارش است شاید آنچنان هم دور از انتظار نباشد، چرا که انسان ها همواره به دنبال سرزمین های حاصلخیز و پربرکت برای زندگی بوده اند. اما هستند مردمانی که در کشور چند اقلیمی مان دور از سرسبزی و سرزمین های پرآب در دل کویر تفت دیده و در هم نشینی و مصاف با آفتاب سوزان سرزمینی را آباد کرده و با طبیعت اخت شده و از کمترین مواهب آن بیشترین بهره را برده و با صبر و هوشمندی به دشت های سوزان زندگی بخشیده اند.
یزد، کرمان، سمنان، سیستان و بسیاری استان های دیگر که در پهنه خشک کشورمان با تاریخی پرافتخار و مردمانی سخت کوش سر از خاک برداشته اند، نمونه همان مردمانی هستند که آموخته اند چگونه با طبیعت خشک و کم جان اطرافشان کنار بیایند و چراغ زندگی را روشن نگاه دارند. در این میان یزد با آن تاریخ پر افتخار و سازه های بادی و قنات های شگفت انگیزش شهره عام و خاص است. شهر قنات و قنوت و قناعت با مردمانی که مناعت طبعشان مثال زدنی است. اما این بار در یزد کویری سفری خواهیم داشت به چهل و سه کیلومتری بافق و دامنه کوه باجگان و دره ای کوهستانی که نگینی سبز را در خود جای داده است. در این دره کوهستانی در مرز کرمان و یزد روستایی قرار دارد که اقلیمش همانند سبز بودن در دل یزد اعجاب برانگیز است. قطرم نگین سبز رو گرفته در پشت کوه ها که کمتر شناخته شده اما جذاب است و حتما ارزش سفر کردن را دارد. اگر سری به یزد اساطیری زدید حتما به روستای خوش آب و هوای قطرم نیز سری بزنید.
روستای قطرم یزد
قطرم
جاده آسفالته بافق به قطرم آغاز حرکت ماست. در مسیر حرکت به سمت روستا و در نزدیکی دشت قطرم ماسه های بادی در ترکیبی از گونه های گیاهی چشم نوازی می کند. کوه های بلند باجگان همچون حصار روستا را احاطه کرده و روستا در نگاه اول قلعه ای سر سبز به نظر می رسد که کوه ها همچون دیواره های بلند آن را در بر گرفته اند. روستا از شمال و جنوب و شرق با کو ه ها محصور شده و تنها راه ورودی اش از غرب روستاست که خود یک حفاظ طبیعی در برابر حملات راه زنان بوده است. کوه باجگان مرتفع با شیبی تند و البته فاقد پوشش گیاهی است و برای سنگ نوردی و کوهنوردی گزینه بسیار مناسبی است.
روستای قطرم یزد
روستا در داخل دره کشیده شده است و شکل روستا دقیقا قالب دره است. در این روستا میزان بارش به علت ارتفاع بیشتر باجگان دو برابر بافق است. بخشی از کوه بر اثر گذر زمان و فرسایش تغییر شکل داده و از بافت اصلی جدا شده و شکلی همچون دسته هاون دارد و در بین اهالی جوغن نامیده می شود. در بدو ورود آن چه چشم نوازی می کند خانه ها و معماری روستاست. خانه هایی که همانند باغ ها و مزارع ا ش بافتی پلکانی دارند.
روستای قطرم یزد
دیواره خانه ها سنگی است و درب وردی خانه ها کوتاه و کوچک است. کوچه ها همه مسقف و غیر هم سطح هستند. این کوچه های زیبا و البته کمی هم بامزه کوچه آشتی کنان نامیده می شوند. مردم هوشمند آن دوران برای در امان ماندن از گرمای سوزان تابستان و برف سنگین زمستان و همچنین تامین امنیت روستا کوچه ها را مسقف کرده اند. درختان ارس، بنه، انجیر کوهی و گیاهان دارویی آنغوزه و زیره از پوشش های گیاهی اطراف روستاست و طبیعت اطراف آن زیستگاه بز، قوچ، کل، میش، کبک و تیهوست. اطراف روستا چندین چشمه آب قرار دارد که آب شرب روستا را تامین می کنند.
روستای قطرم یزد
چشمه درب گوشین، سنگ قصاب، چشمه آب سی بزی که خود حکم زیارتگاه و قدمگاه را برای اهالی دارد. و چشمه درب دژ یا دز که اطراف چشمه ستون های سنگی با اشکال گوناگون و زیبا و بالای چشمه قلعه تاریخی دختر قرار دارد. منبع اصلی آب روستا چشمه ای در شش کیلومتری روستا است که در دل کوهستان قرار دارد و اطراف آن را نیزاری فرا گرفته است. آب چشمه جریان پیدا کرده و به شکل رودخانه ای از وسط روستا عبور می کند.
روستای قطرم یزد
یکی دیگر از شگفتی های این روستا سیستم آب رسانی و ذخیره آب آن است. آبی که وارد روستا می شود از تمام منازل مسکونی روستا به شکل پلکانی عبور می کند. در حیاط هر خانه حوضچه ای برای شستشو و ذخیره آب قرار دارد که از آب رودخانه پر می شود و همین جریان آب یکی از مهم ترین ارکان شکل گیری معماری خانه های روستا و باغات و مزارع است.
روستای قطرم یزد
وجود قبرستان قدیمی خورشیدی در ورودی روستا، قلعه دختر در لبه پرتگاه و نزدیک چشمه آب سی بزی، آرامگاه پیر قطرم که بسیار مورد احترام اهالی است و چراغ های پیه سوز قدیمی همه نشان از قدمت چندین ساله این روستای زیبا دارد. اما آن چه که این روستای کوچک در دامنه کوهستان باجگان را جذاب می کند اقلیم جالب آن است. روستا درست در درون دره کشیده شده است و دامنه ی شمالی آن کاملا آفتاب گیر است. میزان تابش نور خورشید در این قسمت بیشتر از دامنه ی جنوبی است، به همین سبب دامنه شمالی روستا مکان مناسبی برای کشت محصولات گرمسیری نظیر خرما و مرکبات است. برخلاف دامنه شمالی دامنه جنوبی اصلا آفتاب گیر نیست و محل مناسبی برای کشت محصولات سردسیری مثل بادام و زردآلو و گردوست. و آن چه اعجاب انگیز است این که این اقلیم معجزه وار در پهنه محدود یک روستای محصور در کو های سربه فلک کشیده اتفاق افتاده است.
روستای قطرم یزد
زنان هنرمند روستا با سرشاخه های بادام کوهی حصیربافی کرده و جارو، سبد و بادبزن درست می کنند. هنوز هم هستند زنانی که از پشم گوسفند برای خانوادشان کلاه و کت می بافند و این هنر را زنده نگاه داشته اند. زنان قدیمی روستا هنوز هم دامن پرچین بلند با چارقد را استفاده می کنند و مردان ریش سفید هم پیراهن جلو بسته دو دکمه با جلیقه و کت را با شلوارهای پاچه گشاد مشکی به تن می کنند.
روستای قطرم یزد
بوی نان کماج روستای قطرم هوش از سر هر مسافری می برد. اگر در آغاز فصل پاییز راهی قطرم شوید و اگر خشکسالی امان داده باشد به مراسم باشکوه انار چینی خواهید رسید. بوی رب انار زنان قطرمی در کوچه پس کوچه های روستا می پیچد و در هر خانه ای را که بزنید بساط پخت انار برپاست. بادمجان قطرم هم بی شک خوشمزه ترین بادمجانی است که تا بحال خورده اید و همین باعث شده تا شهرت کشک بادمجان این روستا از مرزهایش فراتر رود.
روستای قطرم یزد
قطرم در میان شوره زارها و طبیعت کویری بافق فرصت مناسبی برای لحظه ای آسودن از حکومت بلامنازع خورشید است. هوای ملایم کوهستان در کنار چشمه های آب، درختان بادام کوهی و سایه سار باغات روستا و معماری بی نظیرش فرصت مغتنمی در دل کویر است. سفر به قطرم زیبا را فراموش نکنید. اگر قصد سفر به یزد را داشتید سری به ایران هتل آنلاین بزنید. لیست تمام هتل ها ی یزد همراه با آدرس و امکانات و همچنین آخرین قیمت ها و تخفیفات را ببینید و با رزرو آنلاین هتل سفر به یاد ماندنی را آغاز کنید.