لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> جاهای دیدنی رفسنجان با عکس و آدرس
جاهای دیدنی رفسنجان با عکس و آدرس

جاهای دیدنی رفسنجان با عکس و آدرس

 

رفسنجان یکی از شهرهای کهن ایران است. این شهر نیز مثل بیشتر شهرهای قدیمی ایران گذشته ی پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است و حکایت های بسیاری را در دل خود نهفته است که برای شیفتگان آثار و جاهای تاریخی می توانند جالب توجه و جذاب باشند. آن چه این شهر کهن را در همه ی دنیا پرآوازه کرده است، پسته ی رفسنجان است، اما علاوه بر سوغات بی رقیب رفسنجان، این شهرجاذبه ها و دیدنی های بی نظیری را در خود جای داده، که شناخت آن ها می تواند شما را برای سفر به این خطه ی کهن کشورمان مشتاق تر کند. شهری که در گذشته بارها مورد هجوم و حمله ی غارتگران قرار گرفته است ولی همچون کوه، استوار بوده و از طوفان حوادث سربلند بیرون آمده است.
1683367966 612 جاهای دیدنی رفسنجان با عکس و آدرس

این شهر آب و هوای نیمه بیابانی دارد و در مسیر کرمان به یزد واقع شده است. وجه تسمیه اسم آن دقیقا مشخص نیست ولی به احتمال زیاد دلیل این نامگذاری وجود معادن و ذخایر معدنی معروف در آن است. معدن مس سرچشمه که چشم فیروزه ای نامیده می شود، بزرگترین معدن مس روباز جهان از آن جمله است. بر این اساس رفسنگان از دو کلمه ی رفسنگ به معنای مس و کان به معنی معدن تشکیل شده است. این شهر با آثار تاریخی و زیبا که سبک معماری آن ها هماهنگ با اقلیم کویر است، یکی از بهترین گزینه های گردشگری در نوروز است و شناخت آثار طبیعی و تاریخی آن نه تنها شما را در یافتن مکان های دیدنی رفسنجان یاری خواهد کرد، بلکه شما با یکی از کهن ترین شهرهای کشورعزیزمان ایران بیشتر آشنا خواهید شد و از این شناخت لذت خواهید برد. ایران هتل آنلاین با رزرو هتل های رفسنجان در این سفر همراه شماست. شما می توانید با رزرو هتل هیلان رفسنجان با آسودگی خاطر سفر کنید.

 

خانه ی تاریخی حاج علی آقا

خانه ی تاریخی حاج علی آقا
خانه ی تاریخی حاج علی آقا یکی از بزرگترین و زیباترین خانه های خشتی و سنتی جهان است. این مجموعه ی بی نظیر زیر بنایی در حدود هفت هزار متر مربع دارد و در معماری زیبای آن تمامی عناصر اصیل ایرانی مانند آجرکاری های زیبا، حوضخانه، تالار شاه نشین، تالار های پاییزی و زمستانی به چشم می خورد. این بنا شاهکاری باشکوه از دوران قاجاریه است و توسط حاج علی آقا معروف به زعیم الله رفسنجانی که از بزرگترین تجار آن دوره بود احداث شده است.
آدرس: کرمان، رفسنجان، خیابان آزادی، میدان 24 ساعته به سمت بلوار هجرت
بادگیر معین
بادگیر معین
از آن جا که وجود بادگیر در شهرهای کویری امری ضروری بوده است، رفسنجان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در بافت تاریخی و روستایی آن بادگیرهایی با اشکال مختلف دیده می شود. بادگیر معین نیز یکی از این بادگیرها و از جاذبه های شهر رفسنجان است. این بادگیر که سازه ای است زیبا و متعلق به دوره ی قاجار، 16 متر ارتفاع دارد و باقیمانده ی عمارتی به نام عمارت معین می باشد. سازندگان آن با استفاده از مصالحی همچون خشت خام، آجر، چوب و کاهگل آن را ساخته و با کتیبه های گچی تزیین کرده اند.
آدرس: کرمان، رفسنجان، خیابان شریعتی، خیابان بنفشه
بادگیر معین
تنگه ی راگه
در نزدیکی شهرستان رفسنجان، یکی از زیباترین و مسحورکننده ترین جاذبه های گردشگری ایران قرار دارد، مکانی که به آن تنگه ی راگه یا دره ی راگه می گویند. تنگه ی راگه حاصل فرسایش رودخانه ی گیودری است و قدمت آن به 20 هزار سال پیش برمی گردد. دره ی راگه سومین ژئو پارک ایران است و طولی در حدود 20 متر و عمیقی نزدیک به 80 متر دارد. تزئینات طبیعی روی دیواره های دره ی شگفت انگیز راگه مانند سنگ های تراش خورده ی تمدن باستانی است، طبیعت آن زیبا و حیات وحش این منطقه بی همتا و منحصر به فرد است. وجود رودخانه ی گیودری که از میان این تنگه می گذرد و شب های پرستاره ی آن، صخره های خیره کننده و زیبایی که تا صد متر ارتفاع دارند، این دره را به یکی از جذاب ترین و محبوب ترین دیدنی های رفسنجان تبدیل کرده است.
آدرس: کرمان، 20 کیلومتری رفسنجان، بعد از روستای ناصریه
عمارن باقری
عمارت باقری رفسنجان
عمارت باقری از خانه های قدیمی رفسنجان است، قدمت این بنا به اواخر دوره ی قاجار بر می گردد و دارای مساحتی بیش از 20 هزار متر مربع است، زیر بنای آن 2600 متر مربع است و در دو طبقه به شکل ویلایی با سه ایوان ساخته شده است. این خانه ی قدیمی با سبک معماری سنتی و آجرنماهای زیبا و سقف هایی که با نقش و نگارهای دلنشین مزین شده اند، شاهکاری با ارزش از دوران قدیم است و هر گوشه ای از آن مهارت و چیره دستی معماران ایرانی را به زیباترین شکل آشکار می کند. نام عمارت باقری در سال 1381 در فهرست آثار ملی قرار گرفت و در حال حاضر از جاذبه های تاریخی و دیدنی رفسنجان است.
آدرس: کرمان، رفسنجان، خیابان امام خمینی
کاروانسرای کبوترخان
کاروانسرای کبوترخان
از دیگر آثار تاریخی این شهر کهن، کاروانسرای کبوتر خان است. این بنای تاریخی که از قدمتی بسیار برخوردار است، متعلق به دوران صفویه است. البته برخی از کارشناسان بر این باورند که با توجه به سنگ نبشته ای که بر سردر این کارونسرا به چشم می خورد، این اثر تاریخی متعلق به دوران زندیه است. با این وجود شباهت زیادی که بین پلان این کاروانسرا و پلان کاروانسراهای صفویه هست، این احتمال را تقویت می کند که بنا در دوران صفویه ساخته شده است. با این حال در چهار گوشه ی این بنا، چهار برج وجود دارد، که در سبک معماری صفویه دیده نمی شود. این سازه ی آجری، که نقش و نگارها و تزئینات آن جلوه ی خاصی دارد، شکوه و زیبایی خود را هنوز حفظ کرده و پس از گذشت سال ها، با ارزش تاریخی و سبک معماری خود گردشگران را مجذوب می کند.
آدرس: کرمان، رفسنجان، روستای قاسم آباد
موزه ی مردم شناسی رفسنجان
موزه ی مردم شناسی رفسنجان
موزه ی مردم شناسی رفسنجان در میدان موزه ی این شهر واقع شده است، این موزه که یکی از جالب ترین موزه های مردم شناسی کشور به شمار می رود، حمام قدیمی آقا سید مهدی قریشی رفسنجان می باشد و سال هاست تغییر کاربری داده و به موزه ی مردم شناسی تبدیل شده است. این بنا پیشینه ی قدیمی دارد و در آن آداب و رسوم مردم رفسنجان به نمایش گذاشته شده است. در این موزه می توان انواع مجسمه، اشیائ عتیقه، ابزار آلات بافندگی، دستگاه های ریسندگی، آسیاب های آبی، نسخه های قدیمی، زینت آلات، دیگ سنگی، ظروف سفالی و عکس هایی از بزرگان و حاکمان رفسنجان را مشاهده کرد.

آدرس: کرمان، رفسنجان، خیابان شهید بهشتی، میدان موزه

بازار رفسنجان
در شهر رفسنجان نیز مثل سایر شهرهای کهن ایران یک بازار قدیمی وجود دارد که از گذشته های دور یکی از مراکز مهم اقتصادی و تجاری رفسنجان بوده است. این مجموعه که از نخستین بناهای رفسنجان محسوب می شود، ترکیبی از سبک معماری سلجوقی تا دوران قاجار است. این بازار از بخش های مختلفی همچون مسجد، نه گنبد سلجوقی، قیصریه، کاروانسرا، آب انبار، سقاخانه و حمام تشکیل شده است. همچنین بر اساس اسناد تاریخی بنای اولیه ی بازار توسط بهرام شاه سلجوقی و در اواسط قرن 6 هجری قمری ساخته شده است.
آدرس: کرمان، رفسنجان، بین خیابان انقلاب و شهید بهشتی
موزه ی مردم شناسی رفسنجان
کاروانسرای قطب آباد
یکی دیگر از آثار باستانی باقیمانده از دوران صفویه که قدمتی 400 ساله دارد، کاروانسرای قطب آباد است. از آن جایی که این کاروانسرا در زمان های قدیم در اختیار شخصی به نام وهاب زاده بوده است، به همین نام شهرت یافته است. این بنا خشتی است و با نمای آجری تزئین شده است. کاروانسرای قطب آباد از مجموعه کاروانسراهای درون شهری محسوب می شود و به صورت چهار ایوانی ساخته شده است. این بنا در سال1381 در فهرست آثار ملی ثبت شد و امروزه پس از مرمت و بازسازی تغییر کاربری داده و به هتل، رستوران، کافی شاپ و چایخانه ی سنتی تبدیل شده است.
آدرس: کرمان، رفسنجان، محله ی قطب آباد
کاروانسرای قطب آباد
آب انبار مرادی
بنایی متعلق به دوره ی قاجار که قدمتی نزدیک به 120 سال دارد و به همت بی بی سلطان مرادی ساخته شده است. این آب انبار از چندین بخش مانند سردر، راه پله، پاشیر و تهویه تشکیل شده است و در گذشته برای رسیدن به آب باید از 52 پله آن و یک مسیر تاریک که تنها روشنایی آن یک نورگیر سقفی بود، می گذشتند.
آدرس: کرمان، رفسنجان، خیابان شهید بهشتی، جنب مسجد امام
غار میرزا
غار میرزا
غار میرزا در 30 کیلومتری شمال شرقی رفسنجان و در روستای ده رنج قرار دارد. این غار در سال 1378 شناسایی و ثبت شده است. این غار با یک دهلیز کوچکی در دهانه ی غار آغاز می شود و پس از مدتی عریض شده به یک دو راهی می رسد. یکی از این دو راهی ها مسیر کم عرضی است که در نهایت به چاهی به عمق 50 متر می رسد. این غار دارای 8 تالار اصلی و 4 تالار فرعی است که هر کدام از ویژگی های خاصی برخوردارند. این غار که سال ها ناشناخته و از نظرها پنهان مانده بود، زیبایی های بکر و دست نخورده ای دارد که برای طبیعت گردان و غارنوردان بسیار جذاب خواهد بود.
آدرس: کرمان، 30 کیلومتری شمال شرقی رفسنجان
درخت پسته ی اودرج
درخت پسته ی اودرج
در 35 کیلومتری رفسنجان و در شمال کرمان در روستای اودرج درخت کهنسالی وجود دارد. این درخت عجیب قدمتی در حدود 1500 سال دارد وارتفاع آن 15 متر وقطر آن 3/5 متر است. مسیر دسترسی به این جاده بسیار زیباست. در ابتدای این مسیر منظره ی باغ پسته در دو طرف جاده دیده می شود که با پوشش کویری ادامه پیدا کرده و در نهایت به رمل و شن ختم می شود.
آدرس: کرمان، رفسنجان، 35 کیلومتری رفسنجان
حصار قدیم رفسنجان
حصار قدیم رفسنجان
این حصار در حدود 200 سال پیش امیر مفخم بختیاری حاکم کرمان ساخته شده است. این حصار از چند برج و باروی مستحکم و چهار دروازه تشکیل شده است. این دروازه ها عبارتند از: دروازه ی علی آباد، دروازه ی مزار، دروازه ی کمال آباد، دروازه ی قطب آباد که به جز دروازه ی قطب ابد از بقیه ی دروازه ها اثری باقی نمانده است. حصار قدیم از خشت و گل و کاهگل ساخته شده و تزئینات زیبایی در بالا و دیواره های آن دیده می شود.
آدرس: کرمان، رفسنجان، بین بلوار مدرس و خیابان بنفشه، خیابان عدالت

 

5/5 - (1 امتیاز)
کرمان
ادامه مطلب

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر