لوگو ایران هتل آنلاین
Search
Close this search box.
خانه >> ایرانگردی >> جاهای دیدنی سرعین با عکس و آدرس
جاهای دیدنی سرعین با عکس و آدرس

جاهای دیدنی سرعین با عکس و آدرس

 

اگر اهل سفر باشید این بار در میان سرزمین های دور و نزدیک کشورمان شما را به دیدن شهری کوچک و زیبا در دامان سبلان دعوت می کنیم، که آوازه چشمه های آب گرمش کوی به کوی پیچیده است. سرعین شهری نام آشنا با طبیعتی جذاب است که حتما چشم و دل تان را خواهد ربود و شما را برای یک آب تنی دلچسب وسوسه خواهد کرد. اگر مشتاقید تا جاهای دیدنی سرعین و اردبیل را بیابید و یا به دنبال جاهای دیدنی سرعین در تابستان هستید، حتما با ما همسفر شوید. در ادامه سفرمان تعدادی از جاهای دیدنی سرعین با آدرس و عکس را نشان تان خواهیم داد. قصد رزرو هتل های سرعین را اگر داشتید، پیشنهاد این باره ما هتل رویال پارک سرعین است.

سرعین
بیست و پنج کیلومتری که از اردبیل فاصله بگیرید بهشتی خرم و چشم نواز در دامان سبلان رخ می نماید. “سرعین” شهری کوچک و دل نواز است که آب و هوای روح بخشش جان و دل هر رهگذری را تازه خواهد کرد. همین آب و هوای مطلوب و خنک، که در فصول گرم سال سر و کله اش در این دیار پیدا می شود، دلیل اصلی نام گذاری این شهر بوده است. سرعین را قدیمی ترها با نام “سریین” می شناختند، که در زبان شیرین ترکی، به معنای جای خنک بود اما رفته رفته این نام به سرعین مبدل شد. در لغت نامه های عربی هم سرعین را سرزمین چشمه ها یا سرچشمه معنی می کنند. گرچه در طول تاریخ نام های دیگری همچون ساری قیه، سرائین و ساری قین نیز به چشم می خورد اما سرعین امروز بهشتی زیبا و مطلوب است که آغوشش جان می دهد برای آب تنی، آن هم در چشمه های آب گرمی که هزار و یک خاصیت دارند. اردبیل در بین استان های ایران بیشترین تعداد این دست چشمه ها را در دل خود جای داده است. در بین شهرهای این استان نیز سرعین اغلب چشمه ها را در مرزهای خودش محصور کرده است. سرعین اما علاوه بر این چشمه های آب گرم پرخاصیت جاذبه های دیدنی بسیاری دارد که شما را شیفته طبیعت و تاریخ دلربای این سرزمین خواهد کرد.
سرعین شهر چشمه های آب گرم
سرعین شهر چشمه های آب گرم
در خیابان های سرعین اگر دوری بزنید چشمه های آب گرم سنتی متعددی را در کنار مجتمع های آب درمانی لوکس خواهید دید. هر یک از چشمه ها را محلی ها با یک نام به خصوص می شناسند. قهوه سویی، ساری سو، پهنه لر، گاومیش گلی و ده ها چشمه آب گرم کوچک و بزرگ دیگر که خاصیت درمانی و آرام بخشی شان سبب شده تا بسیاری خودشان را به این چشمه ها برسانند. این چشمه ها از دل زمین می جوشند و بنابر نظر کارشناسان اغلب این چشمه ها از یک سرچشمه واحد منشا می گیرند. بیایید سری به چند چشمه آب گرم مطرح این شهر بزنیم.
چشمه آب گرم بش باجیلار
چشمه آب گرم بش باجیلار
رتبه دوم چشمه های آب گرم شهر سرعین از حیث ظرفیت را همین چشمه در اختیار دارد. “بش باجیلار” نامی ترکی است که به معنای 5 خواهر است. این نامگذاری متاثر از جوشش پنج چشمه در کنار هم است که مردم آن ها را 5 خواهر یا همان بش باجیلار می نامند. این چشمه از قدیمی ترین چشمه های آب گرم سرعین نیز می باشد. دمای آب این چشمه 35 درجه سانتی گراد است و در هر ثانیه چیزی در حدود 13 لیتر آب از مجموع 5 چشمه به بیرون تراوش می کند. بش باجیلار را قدیمی ترها با نام “دره لر سویی” می شناسند چرا که این چشمه در میان دره ای سرسبز و مصفا قرار داشته است، اما هم اکنون در داخل شهر سرعین قرار دارد. آب این چشمه با ظاهر کدرش، ترش مزه است و اگر خوب دقت کنید بوی خاصی از آن به مشام می رسد. بنابر نظرات کارشناسان در این آب عناصری همچون کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم، کلرور، سولفات و بی کربنات وجود دارند که این چشمه پرخاصیت را در ردیف چشمه های آب گرم کلرو بی کربنات سدیم قرار می دهد. اما بش باجیلار در بین مردم به درمان انواع بیماری های مفصلی، عضلانی، تقویت قوای بدنی، درمان بیماری های عممی و تسکین مشکلات عصبی شهره است. بر فراز این چشمه یک مجتمع آب درمانی مجهز ساخته شده است که دارای امکاناتی همچون استخر، دوش، سونا، جکوزی، پارکینگ، مرکز پزشکی و .. است.
چشمه آب گرم گاومیش گلی
چشمه آب گرم گاومیش گلی
اگر سراغ یکی از چشمه های آب گرم مشهور شهر سرعین را بگیرید، حتما نام “گاومیش گلی” را خواهید شنید. چشمه ای پرآب که لقب پرآب ترین چشمه آب گرم معدنی شهر سرعین را از آن خود کرده است و روزگاری نه چندان دور گاومیش ها در آن به استحمام می پرداختند. همین امر سبب شده تا چشمه با نام گاومیش گلی شناخته شود. این چشمه پرخاصیت اما آبی بودار و کمی ترش مزه را از دل زمین به بیرون می کشاند که دمای آن در حدود 46 درجه سانتی گراد و بی رنگ است. منیزیم، کلسیم، سدیم، پتاسیم، کلرور، هیدروژن سولفوره، کربنات و بی کربنات تنها بخشی از عناصر موجود در آب این چشمه پرخاصیت هستند. در آب این چشمه جوشان و پرحرارت خواص بسیاری نهفته است که از میان آن ها می توان به درمان بیماری های قلبی، رماتیسم، بیماری های مختص زنان، تقویت قوای عمومی بدن و .. اشاره کرد. بر روی گاومیش گلی یک استخر روباز و بزرگ قرار دارد که به صورت شیفتی در اختیار بانوان و آقایان قرار می گیرد.
مجتمع آب درمانی سبلان
مجتمع آب درمانی سبلان
یکی از بزرگترین و مجهزترین مجتمع های آب درمانی شهر سرعین، مجتمع آب درمانی سبلان است. سبلان اما نامی شناخته شده در سطح خاورمیانه است و چند سالی است که عنوان بزرگترین مجتمع آب درمانی خاورمیانه را از آن خود کرده است. در این مجتمع آب درمانی مجهز می توانید از چندین استخر مجهز، واحد سونا، جکوزی، بخش ماساژ و .. نهایت استفاده را ببرید. این مجتمع آب درمانی در دو طبقه مجزا به طور همزمان به آقایان و بانوان خدمات رسانی می کند و در بین اهالی منطقه به درمان انواع بیماری های مفصلی، مشکلات پوستی و عصبی و تسکین رماتیسم شهره است. در این مجتمع امکانات کاملی همانند دوش های متعدد، رختکن، پارکینگ، واحد پزشکی و .. نیز تعبیه شده است تا استاندارهای جهانی را کسب نموده و رضایت خاطر مراجعین را جلب نماید. این مجتمع آب درمانی نیز در داخل شهر سرعین قرار دارد.
چشمه آب گرم قهوه سویی
چشمه آب گرم قهوه سویی
چشمه آب گرم “قهوه سویی” که با نام مجتمع آب درمانی “قهوه سویی” نیز شناخته می شود؛ چشمه ای معدنی است که در ردیف چشمه های کلرو بیکربناته کلسیک قرار می گیرد. در آب این چشمه نیز عناصری همانند رسوبات آهن، سیلیس، کلیسم، بی کربنات و .. نیز یافت می شود که نشان از خواص درمانی بالای آب این چشمه دارد. سیلیس موجود در آب این چشمه یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد آرامش در بدن است و به همین دلیل قرارگرفتن در استخر آب این چشمه حسی خوشایند را در تمام وجودتان پراکنده خواهد کرد. متوسط دمای آب خروجی آن 37 درجه سانتی گراد است که آن را در ردیف گرم ترین چشمه های آب گرم سرعین قرار می دهد. بانوان و آقایان می توانند به صورت همزمان از استخرهای جداگانه این مجتمع بهره برده و از امکاناتی نظیر، سونا، ماساژ، جکوزی و استخر کودکان استفاده نمایند.
چشمه آب گرم پهنه لو
چشمه آب گرم پهنه لو
چشمه آب گرم پهنه لو که در این روزها با نام مجتمع شیک و لوکس آب درمانی ارشاد نیز شناخته می شود یکی دیگر از چشمه های پرخاصیت این دیار است که به درمان بیماری های عصبی، مفصلی، تقویت قوای عمومی و درمان بیماری های عمومی شهره است. پهنه لو از آن دست چشمه هایی است که در ابتدا تنها برای آقایان مورد استفاده قرار می گرفت اما اکنون با احداث این مجتمع آب درمانی که با آب این چشمه تغذیه می شود، بانوان نیز می توانند از آن استفاده نمایند. آب این چشمه که نیمه اسیدی است و رنگی متمایل به سبز دارد، دارای دمای 37 درجه سانتیگراد است که در ردیف گرم ترین چشمه های شهر قرار می گیرد. کلرور، سولفات، سدیم و پتاسیم نیز به وفور در آب این چشمه پرخاصیت یافت می شود. استخری که بر فراز این چشمه قرار دارد نیز روباز است و تنها برای آقایان مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار استخر نیز امکاناتی همانند رختکن و دوش قرار دارد.
1683366924 716 جاهای دیدنی سرعین با عکس و آدرس
آلوارس
12 کیلومتری که از سرعین فاصله بگیرید به روستایی زیبا و حیرت انگیز در دامان سبلان خواهید رسید. “آلوارس” یکی از روستاهای ییلاقی و بسیار سرسبز اطراف سرعین است که به داشتن چشمه های پرآب و دره های سرسبز شهره است. چشمه “مین بلاغی” که زیستگاه نوعی ماهی قزل آلاست یکی از زیباترین جلوه های طبیعت در آلوارس است. دشت هایی سرسبز و وسیع که در آغاز بهار به سان گلستانی بی پایان چشم و دل هر رهگذری را می ربایند از دیگر جاذبه های نزدیک به این روستای کوهستانی است. کمی که از روستا فاصله بگیرید به چشمه مشهور “گورگور” خواهید رسید که در ادامه مسیر حرکتش به آبشاری زیبا و چشم نواز با نام “گورگور” منتهی می شود. این چشمه زیبا و پرآب در دل یکی از زیباترین و عریض ترین دره های دامنه سبلان با نام “قزل گولر درسی” یا همان دره “گلستان” و یا دره “آلوارس” واقع شده است.
قزل گولر درسی
دره ای حیرت انگیز که زیبایی هایش قابل وصف نیست و آب گیرهای طبیعی متعددی در دل آن به چشم می خورد که به آبگیرهای طلایی شهره است. آلوارس اما در سال های اخیر با نام پیست اسکی آلوارس شهرت یافته است. پیست که در نزدیکی روستا قرار گرفته است به سبب مرتفع بودن و برف گیربودن منطقه در اغلب ماه های سال پوشیده از برف است و محیط مناسبی را برای مدت زمانی طولانی تر در اختیار اسکی بازان قرار می دهد.
 پیست اسکی آلوارس
این پیست، برگترین پیست اسکی ایران نیز هست و با سوارشدن بر تله سیژ مرتفع آن شما می توانید نه تنها در فصل زمستان بلکه در تمام فصول سال از منظره حیرت انگیز زیر پای خود لذت ببرید. قرار است به زودی خط تله کابینی از گردنه حیران به سمت پیست اسکی آلوارس احداث شود تا افراد بیشتری از این منظره حیرت انگیز لذت ببرند. پیست اسکی آلوارس در 24 کیلومتری شهر سرعین قرار دارد. در مسیر رسیدن به این پیست اسکی شما شاهد حضور چادرهای عشایر شاهسون در این منطقه خواهید بود.
آبشار ورگه سران
آبشار ورگه سران
ده کیلومتری که از شهر سرعین فاصله بگیرید، در دامان همیشه سبز سبلان بلندبالا، روستایی قرار دارد که “ورگه سران” نامیده می شود. ورگه سران در طی صد ها سال شاهد ییلاق ایلات شاهسون بوده است و اطراف آن را دشت هایی زیبا و سرسبز و مراتعی پربار فراگرفته اند. در مجاورت این روستا دره ای قرار دارد که در میان اهالی با نام “قرخ بولاغ” به معنای “چهل چشمه” شهره است. دره را چهل چشمه می نامند چرا که در جای جای آن چشمه های کوچک و بزرگی از دل زمین می جوشند. آب چشمه ها در دل این دره زیبا و سرسبز جاری شده و به هم می پیوندد و نهری بوجود می آید. نهر جاری شده و در ادامه مسیر آبشاری بسیار زیبا و سرزنده متولد می شود که با نام آبشار “ورگه سران” شناخته می شود. اطراف آبشار را انبوه گیاهان سرسبز و گاه با خواص درمانی فراگرفته اند. بنابر گفته های اهالی منطقه در اطراف این آبشار زیبا و بلندبالا، غارهای متعددی نیز قرار دارند.
روستای ویندکلخوران
روستای ویندکلخوران
یکی دیگر از جاذبه های دیدنی شهر سرعین روستایی با نام “ویندکلخوران” است. قدم در فضای این روستای زیبا که بگذارید، سرسبزی و طراوت مناظر اطراف آن روح و جان تان را نوازش خواهد داد. اما کمی پایین تر از خانه های روستا صخره هایی قرار دارند که اگر خوب بنگرید پر از غارهای دست کند و ظریفی است که در دل این صخره ها ایجاد شده اند. “چله خانه”، “قوردی قیه”، “مسجد یری” و “قره قیه” نام هایی است که مردم به صخره های محل قرارگیری این غارها و یا به اصطلاح خانه های دستکند، نهاده اند. قدم در این خانه های سنگی که بگذارید با اتاق هایی متعدد و راهروهایی تودرتو مواجه خواهید شد که حیرت شما را برخواهد انگیخت. رد کلنگ هنوز هم بر تن این صخره های آهکی هویداست. بر روی دیوار بعضی اتاق ها نقوشی همانند تصویر یک انسان حک شده است. در کاوش های باستان شناسی سفال ها و آثاری از دوره های مختلف تاریخی همانند ساسانیان، اشکانیان، تیموریان، سلجوقیان و صفویان از این خانه ها به دست آمده است که نشان می دهد این خانه ها برای مدت زمان مدیدی در طول قرن ها مورد استفاده بوده اند. پلان برخی خانه ها مستطیل است و برخی دیگر به شکل بیضی و یا به شکل مربع هستند. برخی از دخمه های غربی روستا هم تا همین چند سال پیش توسط روستاییان به عنوان انبار غله مورد استفاده قرار می گرفت اما توسط میراث فرهنگی تخلیه شده و حالا مورد حفاظت قرار گرفته اند.
روستای کنزق
روستای کنزق
“کنزق” نام یکی دیگر از روستاهای کهن “سرعین” است که در فاصله 3 کیلومتری این شهر و در دامان سبلان قرار گرفته است. اطراف دره را دشت های وسیع و سرسبز فراگرفته اند و آب وهوای مطبوع آن بسیار دل چسب و روح فزاست. روستای کنزق اما به دلیل داشتن یک محوطه باستانی بسیار شناخته شده است. این محوطه باستانی شامل یک قبرستان تاریخی به همراه تعدادی دخمه است که از دوران پیش از اسلام به یادگار مانده است. دخمه ها که از آن ها به عنوان خانه های سنگی یاد می شود در سراشیبی یک تپه قرار گرفته و در زیرزمین حفاری شده اند. نکته جالب توجه اینکه تمامی این خانه ها ورودی به موازات یکدیگر دارند. در مورد قدمت این خانه های دست کند گمانه زنی های زیادی وجود دارد و برخی آن ها را به هزاره نخست پیش از میلاد نسبت می دهند.

بهترین اسپاهای اروپا
ادامه مطلب

 

امتیاز دهید (چپ بیشترین)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها :

اشتراک گذاری

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[search_hotel]
  • محبوب ترین ها
  • آخرین مقالات
  • منتخب سردبیر