×

كویر "مصر" در "اصفهان"، دنیایی از زیبایی و آرامش

نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۱۹
دسته بندی ایرانگردی
    كویر "مصر" در "اصفهان"، دنیایی از زیبایی و آرامش
گردشگری و سفر كردن به مناطق مختلف دوستداران و علاقه مندان خاص خود را دارد. گاهی گردشگران ترجیح می دهند در كنار دریا و ساحل لحظات رویایی و زیبایی را برای خود ثبت كنند. برخی زمستان و برف نوردی را به هر چیز دیگری ترجیح می دهند. هستند افرادی كه اگر تمام طول سال را در جنگل های شمال كشور بگذرانند باز هم بودن در دل طبیعت را انتخاب می كنند. برخی با رزرو هتل از قبل و انتخاب هتل و اقامتگاهی مجهز از بین هتل های ایران ترجیح می دهند در آرامش هتل خود روزها به استراحت بپردازند. در این مقاله گردشگری می خواهیم شما را با یكی از مناطق خاص و كم نظیر كشور كه بی شك مورد پسند همه نوع سلیقه ای می باشد آشنا كنیم. كویر مصر اصفهان ایران مكانی است كه در آن می توان دنیایی از آرامش و سكوت را در كنار زیبایی هایی كه در كمتر نقطه ای از جهان می توان همانند آن را دید تجربه كرد. كویر مصر در اصفهان بی گمان از زیباترین كویر های دنیا می باشد. كافی است قبل از سفر به این منطقه تعدادی از تصاویر این قطعه طلایی رنگ در دل "ایران" را به تماشا نشست تا ناخود آگاه عاشق و شیفته این طبیعت شوید. در این مقاله شما را با جاذبه های گردشگری این منطقه و اقامتگاه های زیبا و سنتی این خطه آشنا می كنیم.
 كویر مصر
موقعیت جغرافیایی
كشور "ایران" از جمله كشورهای چهار فصل در جهان می باشد. علاوه بر آب و هوای متنوع در "ایران" وجود دریا، جنگل، كویر و كوهستان در آن موقعیتی منحصر به فرد به آن در حوزه گردشگری داده است. یكی از جاذبه های كشور "ایران" وجود كویر های یكدست و تماشایی در آن است. شاید برای هر یك از ما سوال پیش آمده باشد كه كویر مصر اصفهان كجاست؟ آیا استان اصفهان استانی كویری است؟ و بسیاری سوال های دیگر در این رابطه. استان "اصفهان" از قطب های طبیعی ، تاریخی و گردشگری می باشد كه كمتر كسی درباره آن نشنیده است. اگر از سمت شهر "اصفهان" به سمت شهرستان"خور و بیابانك" حركت كنیم، پس از گذشتن از شهرستان "خور" و در 45 كیلومتری شهر "جندق" دقیقا در دل دشت "كویر" به روستای زیبایی به نام روستای "مصر" می رسیم. روستایی توریستی كه در دل كویر قرار گرفته است.
كویر مصر
چرا به این روستا "مصر" می گویند؟
به گفته محلی ها در سال های دور فردی به نام "یوسف" كه ظاهرا بنای اولیه روستا نیز به همت او گذاشته شده است، از چوپانان این منطقه و از سرمایه داران زمان خود بوده است. این شخص در زمان خشكسالی در این روستا چاه آبی را حفر كرده و مردم را از بی آبی نجات می دهد. به همین دلیل مردم این چاه را با نام چاه "یوسف" می شناختند. ولی این فرد مورد احترام اهالی از مردم خواست كه به دلیل شباهت نام خود با "یوسف نبی" و چاه آبی كه وی را در آن انداختند و زادگاه آن پیامبر كه سرزمین "مصر" كنونی می باشد این چاه و روستا را با نام "مصر" بشناسند. شاید به همین دلیل است كه این روستا به نام "مصر" شناخته شده است.
روستای مصر
جاذبه های روستا و منطقه
از اصلی ترین جاذبه های این منطقه به ویژه بیابان های اطراف روستا، كویر یكدست و زیبای آن می باشد. در سال های اخیر در فصل های مختلف گردشگران و توریستان بسیاری روزها و شب ها را در این منطقه به كویر نوردی و استفاده از زیبایی های آن به ویژه سكوت بی مثال كویر سپری می كنند. ماسه های یكدست و طلایی رنگی كه تا چشم كار می كند در پهنه كویر خود نمایی می كنند. گاهی قدم زدن بر روی آن ها و یكی شدن در این شنزار زیبا انسان را از دنیای پر هیاهوی امروزی دور می كند. سایه روشن های این بیابان تصویری همانند نقاشی زیبایی كه بر روی بوم نشسته است را به یاد انسان می آورد. سكوت و آرامشی كه نه در دریا تجربه می شود و نه در جنگل و كوهستان. بی شك تجربه كردن یك شبانه روز اقامت در دل كویر "مصر" از زیباترین و خاطره انگیز ترین تجارب شما به حساب می آید.
 كویر مصر
شب در كویر مصر
شب های كویر زندگی و دنیایی دیگر را برای شما نمایان می كند. سكوت مطلق در دل سیاهی شب انسان را در دل آسمان محو می كند. به دلیل تاریكی كامل در این منطقه در شب هنگام، می توان حتی با چشم غیر مسلح و بدون استفاده كردن از حتی یك دوربین ساده، دنیایی از ستارگان را كه تا كنون ندیده اید در كنار همدیگر ببینید. وصف این زیبایی نه با تعریف قابل تصور است نه با دیدن عكس. در ایامی از سال گردشگران و حتی منجمان به این منطقه آمده و تصاویر زیبایی را از این آسمان بی نظیر ثبت و ضبط می كنند. بسیاری از گردشگران شب ها ساعت ها به آسمان خیره شده و خود را در میان آسمان می بینند.
دریاچه نمک خور
دریاچه نمك خور
در نزدیكی كویر "مصر" و در منطقه "خور" می توان یكی دیگر از زیبایی های كویر را به چشم دید. یكی از زیبایی هایی كه اغلب گردشگران را به خود جذب می كند. دریاچه ای از جنس نمك كه از دور با اشكال هندسی زیبا و طبیعی چشم نوازی می كند. دریاچه ای رنگین كه در در برخی فصول سیاه و در برخی فصل ها به ویژه زمستان سفید رنگ است. این دریاچه طبیعی قدیمی و بزرگتریم ذخیره نمك كشور می باشد.
چال سلکنون
چال سلكنون
اگر از روستای "مصر" به سمت شمال حركت كنیم به روستای زیبای "فرحزاد" خواهیم رسید. پس از روستای "فرحزاد" به یكی دیگر از جاذبه های كویری در این منطقه می رسیم. "چال سلكنون" و "دریاچه سلكنون" از زیباترین مناطق كویری در نزدیكی كویر "مصر" می باشد. "چال سلكنون" به فرو رفتگی هایی كه بر اثر سیل در سال های قبل به وجود آمده اند می گویند. این فرو رفتگی ها و باتلاق گونه ها به دلیل شكل و رنگ خواص خود در دل كویر درخشانی خاصی را از خود جلوه می كنند.
 كویر مصر نیزار
نیزار مصر
اگر از روستای "مصر" به سمت روستا "فرحزاد" حركت كنیم، نیزار بزرگی در دل كویر خود نمایی می كند. نیزاری با نی هایی به ارتفاع 4 متر كه در دل كویر و شن زار ها محصور شده است. این منطقه زیبا محل چرا و آبشخور حیوانات كویری نیز می باشد. از محل هایی كه می توان ساعت ها در آن به ثبت خاطره به ویژه با گرفتن فیلم و عكس پرداخت.
 كویر مصر
تخت عباسی
در كنار كویر "مصر" می توان تپه هایی كه البته از جنس سنگ ریزه و بسیار صاف ولی مرتفع می باشند را به راحتی از دیگر مناطق كویری تشخیص داد. "تخت عباسی" از این ارتفاعات در منطقه كویری می باشد. به دلیل بادگیر بودن این بلندی ها از زمان های قدیم تا كنون برای جهت یابی در دل كویر از این مناطق استفاده می شده. اگر می خواهید تمام كویر زیر پای شما باشد و دریاچه ها و نیزار ها و دیگر جاذبه های كویری را در یك نظر ببینید حتما بر روی ارتفاعات "تخت عباسی" رفته و از منظره پیش رو لذت ببرید.
خانه طباطبایی روستای فرحزاد
خانه طباطبایی روستای فرحزاد
در نزدیكی روستای "مصر" و در فاصله حدود 3 كیلومتری آن روستایی به نام "فرحزاد" واقع شده است. روستایی كه بیش از 3 خانوار در آن ساكن نیستند. در این روستا ساختمان زیبا و اقامتگاهی قدیمی كه به خانه "طباطبایی" روستای فرحزاد معروف است دیده می شود. اقامتگاهی چند اتاقه كه می تواند بیش از یكصد نفر را در خود جای دهد. در این اقامتگاه زیبا و سنتی برخی از اوقات سال مراسمات خاصی برگزار می شود.
 كویر مصر
تفریحات كویر مصر
از حیوانات دوست داشتنی كه در این منطقه بسیار به چشم می خورد "شتر" های زیبا و آرام این بیابان می باشد. بسیاری از گردشگران و توریستان می توانند در كویر "مصر" و در نزدیكی روستا در محل های مشخص شده سوار بر این شتر ها شده و در بیابان به گردش و شتر سواری كه از لذت بخش ترین تفریحات این منطقه است بپردازند. بستگی به مدت زمان استفاده حدود هزینه اجاره شتر از 10000 تومان تا 25000 تومان متغیر می باشد.
 كویر مصر
از دیگر تفریحاتی كه بسیاری از گردشگران از آن ها استفاده می كنند موتور های چهار چرخ و رانندگی در دل كویر بی پایان می باشد. حس هیجان و لذت كه در كمتر مكانی تجربه می شود. در خارج از روستا می توانید در مجموعه تفریحی كه انواع تفریحات كویری را در خود جای داده است استفاده كرده و ساعت ها به تفریح و ورزش بپردازید.
 كویر مصر
در كنار تفریحات كویری برخی علاقه مندان به اتومبیل های آفرود می توانند تجربه این ورزش پر هیجان را در این كویر زیبا داشته باشند با اجاره خودروهای آفرودی بسیار مجهز در دل كویر و بر روی ماسه های نرم و زیبا می توانند به گشت زدن و اجرای حركات نمایشی كنترل شده بپردازند. در كنار این اتومبیل ها چرخ سواری نیز از دیگر سرگرمی هایی می باشد كه بدون شك از بهترین لحظات ثبت شده در خاطرات هر گردشگری خواهد بود. البته دوچرخه برای اجاره در این محل وجود ندارد و باید همراه خود دوچرخه های شخصی خود را به این مكان برد.

سند بوردینگ، از دیگر تفریحاتی می باشد كه شاید با شنیدن نام آن در كویر تعجب كنید. این ورزش و تفریح پر هیجان كه اغلب بر روی یخ و برف و گاهی بر روی موج های دریا انجام می شود، در كویر و بر روی ماسه های یكدست آن انجام می شود. ورزشی هیجان انگیز كه البته اغلب در خنكای صبح انجام می شود كه ماسه های زیر پا هنوز خنكای شب را در خود نگه داشته است.
 كویر مصر
از دیگر كارهای لذت بخش كه البته برخی به صورت كاملا حرفه ای به آن می پردازند، عكاسی كردن از جاذبه های كویری و همچنین موجودات زیبا و كم یاب كه فقط در این نواحی دیده می شوند. البته از زیباترین لحظات می توان به عكاسی از آسمان و ستارگان و كهكشان هایی كه در آسمان كویر به زیبایی قابل مشاهده می باشند.
هتل سنتی یه  تا خور و بیابانك
 هتل سنتی تی دا كویر مصر
اقامت در كویر
در سفر به كویر و به ویژه كویر "مصر" می توان به راحتی در كمپ هایی كه گردشگران در گوشه ای از كویر برپا می كنند اقامت داشت. البته اغلب بیداری در دل شب و لذت بردن از این همه زیبایی را بر هر چیز دیگر ترجیح می دهند. ولی برای علاقه مندان به اقامت در اقامتگاه های سنتی و هتل های كویری یكی از بهترین پیشنهاد ها اقامت در هتل سنتی یه  تا خور و بیابانك، هتل سنتی تی دا كویر مصر و اقامتگاه بوم گردی بیراهه كویر مصر كه در دل كویر قرار دارد می باشد.